Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
besedilo Elza Budu/glasba Mojmir Sepe Poletna noč je skladba, za katero je glasbo napisal Mojmir Sepe, besedilo pa Elza Budau. Leta 1964 je s prvo nagrado občinstva zmagala na festivalu Slovenska popevka. Zanimivo pa je, da sta popevko v alternaciji zapeli Beti Jurkovič in Marjana Deržaj, pri čemer se prva izvedba ni prijela, medtem ko je izvedba Marjane Deržaj čez noč postala ena največjih pesmi vseh časov in nekakšna himna slovenske popevke.
7 min
Stoletniki so najhitreje rastoča demografska skupina. Po podatkih statističnega urada je v Sloveniji v začetku leta živelo 363 ljudi, starih sto ali več let. In marsikdo med njimi dokazuje, da je življenje lahko lepo in pestro tudi v visoki starosti. Recepta za to, kako dočakati 100 let, vam v oddaji Ah, ta leta! sicer ne bomo dali, ker ga nimamo. Morda pa vam bodo nasveti in napotki, ki jih boste slišali, pomagali do polnejšega in kakovostnejšega življenja tudi v pozni starosti. Naša sogovornica je Ajda Svetelšek, dolgoletna sodelavka Inštituta Antona Trstenjaka za gerontologijo in medgeneracijsko sožitje, danes pa psihologinja v Varstveno delovnem centru Tončke Hočevar.
25 min
V Tarči: daleč od oči javnosti poteka prodaja še enega izmed preostalih kosov slovenske srebrnine, Športne loterije – paradržavnega monopolista, iz katerega se napaja slovenski šport. Kdo so ključni športni funkcionarji, ki vodijo prodajo, kdo bo imel od nje koristi, kdo so kupci in kaj bo storila država?
61 min
V Sloveniji znanstveniki že 30 let podrobno spremljajo stanje gozda: osutost drevesnih krošenj in porumenelost listja, zdravstveno stanje drevja, listno površino, spremembo vegetacije, stanje gozdnih tal, mineralno prehrano drevja, količino in kakovost padavin, poškodovanost zaradi ozona in rast drevja. Obseg dreves merijo celo vsakih 30 minut. Ugotovili so, da je ta najmanjši ob 10. uri dopoldne. To jim je dalo vpogled tudi v procese znotraj dreves. Koliko vode potrebuje eno drevo? Gozd intenzivno spremljajo na 10 vzorčnih ploskvah. V oddaji boste spoznali dve, Borovec blizu Kočevske Reke in Brdo pri Kranju. Kaj vse nam ti podatki povedo o našem gozdu? Kako se je v 30 letih spremenil, kako nanj vplivajo podnebne spremembe in kakšen bo čez nekaj let?
25 min
Družina O'Halloran ima kmetijo v Connemari na skrajnem severozahodu Irske. Preživljajo se z naravnimi viri, ki jih ponuja pokrajina, predvsem klapavicami in morsko travo. Bryan O'Halloran je kovač in konjerejec, ki vzreja po vsem svetu priljubljene connemarske ponije. V Connemari kmetje ohranjajo tradicijo blagovne menjave. Družina O'Halloran eksperimentira s tradicionalnimi domačimi recepti in sestavinami. ZU TISCH / 2020 / Nemčija / Avtorica: Silvia Palmigiano
26 min
Azurna obala je pravi raj za sladokusce, še zlasti za ljubitelje rib in morskih sadežev. Ribička Angélique iz obmorskega mesteca Cavalaire-sur-Mer vsako jutro še pred sončnim vzhodom odpluje na morje, ulov pa nato pri svoji stojnici prodaja tako domačinom kot tudi turistom. Z možem Laurentom in prijatelji rada kuha različne provansalske jedi. Angélique si za malico med ribolovom pripravi bradačev karpačo, z možem si za kosilo privoščita ratatuj in pečeno orado, Angéliquin prijatelj Bernard pa se popoldne loti prekajevanja svežih rib, ki jih bo zvečer okušal v družbi prijateljev iz »kluba sladokuscev«. Naslednjega dne Angélique praznuje rojstni dan in s pomočjo prijateljice Odile skuha provansalsko ribjo juho. ZU TISCH / 2020 / Nemčija / Avtorja: Lorenz Findeisen in Paul Pflüger
26 min
76. canski filmski festival je letos gostil največja imena filmskega sveta, častni zlati palmi so podelili zvezdnikoma Michaelu Douglasu in Harrisonu Fordu, žirija je nagradila francoski film Anatomija padca režiserke Justine Triet, med nagrajenimi so tudi filmi Akija Kaurismakija, Wima Wendersa, Nurija Bilgeja Ceylana. Pogovarjali smo se s trikratnim canskim nagrajencem, romunskim režiserjem Cristianom Mungiujem o njegovi karieri in zadnjem filmu MRI, ki je lani tekmoval za zlato palmo v Cannesu.
31 min
Novela zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki ukinja dopolnilno zdravstveno zavarovanje, ali bolje rečeno, prostovoljno obliko spreminja v obvezno, je uspešno prestala prvo parlamentarno branje. Da bo kljub 150 000 novim zavarovancem denarja za zdravstvo že letos zmanjkalo, ker zakon finančno ni vzdržen, opozarjajo tako zavarovalnice kot Zavod za zdravstveno zavarovanje. Kaj se nam torej obeta? O tem v tokratni Areni z Vido Petrovčič.
48 min
Zakaj je moral Marko umreti? Komentarjem odzvonilo? Prepovedani jezik. Sto.let.je znanja. Sezona veselic.
49 min
Ivo Konc je svoje prvo mazilo iz smrekove smole, s katerim si je lajšal težave s hrbtenico, izdelal pred 33 leti. Prodaja tega mazila je postala tako donosna, da je pustil službo profesorja športne vzgoje in ustanovil podjetje. Od leta 2010 očetovo poslanstvo uspešno nadaljuje sin Matic. Njegovo podjetje Smrekovit danes ponuja 11 različnih izdelkov iz smrekove smole in vsi so plod dolgoletnih raziskav in razvoja. Že vsa leta stavi na trgovanje od ust do ust; večino izdelkov proda v lekarnah, specializiranih trgovinah in po spletu, pa tudi v trgovini na sedežu podjetja in v bližnjem smrekomatu. Velik poudarek daje trajnostnim rešitvam. Izdelki so izključno naravni, rastlinskega izvora, zapakirani v reciklabilno embalažo.
27 min
38-letni univerzitetni diplomirani pravnik, ki je otroštvo preživel v Veliki Britaniji, je bil zadnji dve leti generalni direktor RTV Slovenija, še prej pa šest let član njenega nadzornega sveta. Z neutemeljenimi očitki, da ni izpolnjeval pogojev za to delovno mesto in da ga je zasedel nezakonito, je bila zoper njega izpeljana ena bolj umazanih medijskih kampanj v Sloveniji. Kako kot pravnik komentira odločitev Ustavnega sodišča RS? Kdo je in kako razmišlja Andrej Grah Whatmough? Tokrat ga v oddaji Intervju gosti Vida Petrovčič.
51 min
Bernarda in Jože gostita igralko Sašo Pavček, ki je zbrala svoje eseje o gledališču, kulturi in umetniški besedi v knjigi Živi ogenj gledališča. V goste prihaja tudi pevka Helena Blagne, ki prestavlja novo pesem Pika na i, za katero je posnela tudi videospot. V zabavnih igrah se tokrat pomerita igralec Uroš Smolej in pevka Damjana Golavšek, ki skupaj nastopata v muzikalu Mamma Mia, ki se kmalu vrača na poletne odre. Na glasbenem odru pa se prestavlja še Vili Resnik s spremljevalno skupino in pesmijo Ona me ljubi.
78 min
V Posavju je vse več kmetij, ki delujejo samooskrbno in trajnostno. Predstavljamo ekološko kmetijo Pri Martinu, kjer se ukvarjajo tudi s turistično dejavnostjo. V projektu Inovativni mladi kmet Slovenije se je pred nekaj leti predstavila Barbara Petrič. Delovno mesto si je ustvarila na kmetiji Frangež, kjer prideluje in predeluje zelenjavo. Otroci na kmetijah se zelo hitro soočijo s proizvodno dejavnostjo. Ob tem se pogosto ne zavedajo nevarnosti, ki so jim izpostavljeni. Zanimalo nas je, kako nezgode preprečiti. Ob letošnjem tednu gozdov so gozdarji opozorili na pomen gozda v prihodnosti.
44 min
Zadnja epizoda Kaj dogaja? v spomladanski sezoni bo res nekaj posebnega, saj bo oddajo ekskluzivno prevzela nova vladna ekipa, a kljub temu boste seveda izvedeli vse. Kako dopustujejo avtorji oddaje, kako se izšolati za stanje v gneči in katera je zadnja beseda tedna pred poletjem? O poletni modi vam bo svetoval naš stalni občasni modni guru Fešn Tony, v telenoveli Palomar pa izveste vse o poletnih načrtih opozicije. Seveda se z novo staro garnituro vrača tudi zimzeleni Marcel Š., ki bo skupaj z novim voditeljskim parom poskusil rešiti vse vaše težave. Na Malo teraso pa za konec prihaja prav poseben gost, prekmurski raper Levopold I., ki bo predstavil svoj novi hit Kinderšpil II.
27 min
V podjetju Mehurček so sprva razmišljali zgolj o pralnici, a so dejavnost hitro razširili še na kemično čiščenje in šiviljska popravila. Danes operejo, očistijo ali popravijo skoraj 40 ton oblačil letno, njihova specialnost pa sta nega in vzdrževanje osebne varovalne opreme. Posebni specialisti na svojem področju pa so orodjarji. Obiskali smo bodoče orodjarje, ki se urijo na Srednji šoli za strojništvo, mehatroniko in medije v Celju, ter Kovinostrugarstvo Gomilšek na Ptuju.
24 min
Za mnoge starše je nakup šolskih potrebščin velika skrb. Zato Slovenska karitas že 15. leto zapovrstjo pripravlja akcijo z naslovom »Pokloni zvezek«. Letos v akciji sodeluje kar 226 osnovnih šol in 126 vrtcev. »Zlati naložbi zame in za skupnost - učenje in znanje«. S tem naslovom so pospremili na pot novo »Rastočo knjigo« na OŠ Lava v Celju. V časih velikih sprememb in še večjih preizkušenj, ki vse pogosteje postavljajo pod vprašaj pomen znanja in strokovnosti, so se na OŠ Lava odločili, da se bodo v novi knjigi posvetili mnogoterim vidikom znanja in ustvarjalnosti. V galeriji Staneta Kregarja v Zavodu sv. Stanislava so se z razstavo »Utrinek časa za vse čase« poklonili 140. obletnici rojstva fotografa Petra Nagliča iz Šmarce pri Kamniku. Na ogled so postavili likovna dela, ki jih je na povabilo Nagličevega vnuka Matjaža Šporarja po motivih Nagličeve fotografske zbirke poustvarilo oz. interpretiralo devetindvajset sodobnih slovenskih likovnih ustvarjalcev.
15 min
glasba in besedilo: Miladojka Youneed Miladojka Youneed, glasbena jazzovska zasedba iz Ljubljane, je prvo kaseto izdala leta 1986 pri založbi FV ŠKUC in je bila v slovenskem alternativnem prostoru edinstven pojav. Glasbo Miladojke Youneed označuje preplet različnih, običajno nezdružljivih popularno-glasbenih svetov.
7 min
Naša koža skupaj z nami nabira izkušnje in skoraj ničesar ne pozabi. Koža ni zgolj naš največji, ampak tudi izredno pomemben organ. Toda da lahko opravlja vse svoje naloge, je treba zanjo skrbeti; če ne bomo, nam bo to tudi hitro pokazala. Zakaj je koža pomembna in kako poskrbeti za njeno zdravje, bomo danes govorili z zdravnikom, dermatovenerologom Borutom Žgavcem. Kaj se dogaja s kožo, ko se staramo? Na katere kožne spremembe naj bodo starejši pozorni, kdaj se odpraviti k zdravniku? Zakaj se staramo tako različno? Katere sestavine naj vsebujejo izdelki za nego zrele kože, čemu pa naj se raje izogibamo? Kako lahko zmanjšamo vpliv škodljivih zunanjih dejavnikov na kožo? Tako kot velja za večino stvari v življenju, je tudi sončna svetloba po eni strani dobra in jo nujno potrebujemo, po drugi strani pa je nevarna in škodljiva, čeprav škodljivih učinkov morda ne vidimo takoj. Pretirana izpostavljenost UV-žarkom je tudi eden izmed pomembnejših dejavnikov za razvoj kožnega raka. Z najnevarnejšo obliko se je spopadla tudi Anja Matušin.
25 min
Obiskali smo slikovito razstavo Perspektive enega izmed očetov italijanske mode Roberta Capuccija v Vili Manin. Med sodobnimi modnimi oblikovalci je 92-letni Roberto Capucci cenjen zaradi svojih inovativnih silhuet in mojstrske uporabe barv ter materialov. V studio pride Anja Zag Golob, ki bo med drugim predstavila, kako uspešno je bilo desetletje založbe VigeVageKnjige, specializirane za stripe za otroke in risoromane za mladino in odrasle. Predstavljamo gledališko skupino Forced Entertainment, ki že od svojega nastanka leta 1984 prebija ustaljene meje gledališča. Njihove predstave so polne humorja in duhovitosti. Ljubljanska bunkerpop zasedba Balans praznuje 10 let, pri založbi Kapa pa je izšel njen novi album – tokrat bolj osebnoizpoveden kot družbenokritičen. Naslov tako kot pri prejšnjih šestih prihaja iz pogovornega jezika, tokrat s kancem samoironije in presenečenja: Nima smisla. Pogovarjali smo se še z enim uspešnim glasbenikom; Grant Lee Phillips je v devetdesetih letih vodil skupino Grant Lee Buffalo, nato pa je začel solo kariero. Prepoznavnost je dosegel kot mestni trubadur v seriji Midve z mamo.
30 min
Matera leži v južni italijanski deželi Bazilikati. Do 60. let prejšnjega stoletja so mnogi prebivalci živeli v votlinah. Zgodovina mesta se odraža v jedeh, žitih in kruhu, narastkih, testeninah in enolončnicah. Pino in Antonella vnuke seznanjata s starimi recepti, vsi člani družine Sigillino pa se trudijo, da bi se ohranilo staro mestno jedro. ZU TISCH / 2019 / Nemčija / Avtorica filma: Stefanie Fleischmann
25 min
V Tarči: prvega junija, ob prvi obletnici prisege Golobove vlade, na ceste znova prihajajo kolesarji. Ključno prvo leto mandata je prineslo spremembe razpoloženja v družbi, obenem pa tudi streznitev in razočaranje. Kakšno bo drugo leto mandata, kaj o ministrih in njihovem delu menijo volivci?
60 min
Tla pod našimi nogami so polna življenja. V žlici tal najdemo več milijard bakterij in gliv, več kot je ljudi na Zemlji. Poznamo pa jih le en odstotek. Največ jih živi v globini do 30 centimetrov. Kateri organizmi živijo v tleh naših pragozdov, ugotavljajo z DNK-analizo. Kako ta poteka? Zaradi oranja in gnojenja so organizmi bolj ogroženi v tleh, namenjenih kmetijstvu. Kako nanje vpliva različna obdelava zemlje in kako podnebne spremembe, dolgotrajna suša ali obilna deževja? Talni organizmi sodelujejo v številnih, nam nevidnih procesih v tleh. Raziskovalci jim lahko sledijo z merjenjem izpustov plinov iz tal.
25 min
Tokrat bo gostja oddaje Ifigenija Simonović, pesnica, esejistka, prevajalka, umetniška oblikovalka gline in poslikanega pohištva, ki je pred kratkim praznovala 70. rojstni dan. Njen pesniški opus prepoznamo po tem, da je neločljivo povezan z življenjsko izkušnjo, bralke in bralci so ga vzeli za svojega tudi zato, ker je brezkompromisno iskren. Ob jubileju je izšlo več avtoričinih del, med njimi tudi pesniška zbirka Bi bila drevo in knjiga esejev Pisanje, žganje, iskanje. Ifigenija Simonović bo med drugim spregovorila tudi o travmatični izkušnji, ki jo je zaznamovala v otroštvu, in o tem, kako skuša drugim pomagati pri premagovanju travm in stisk. Pogovor bo vodila Alenka Zor Simoniti.
39 min
Regija Svaneti leži na severozahodu Gruzije. Območje je redko poseljeno, nad njim pa kraljujejo od 4000 do 5000 m visoke gore Visokega Kavkaza. Ljudje tu živijo od živinoreje in pridelave mleka. Na jedilniku je tudi veliko krompirja in sadja. Zelo priljubljene specialitete so "gruzijski kečap" iz sliv, sir sulguni in polnjeni kruhki. Džoni in Lili Tamlijani se, tako kot večina prebivalcev vasi Cvirmi, ukvarjata s poljedelstvom in živinorejo. ZU TISCH / 2019 / Nemčija / Avtor: Holger Preusse
25 min
Sylt ima razburkano morje, neskončne plaže in divjo pokrajino s sipinami. Vendar je Sylt tudi eden izmed najbolj priljubljenih nemških počitniških krajev. Na otoku lokalni pridelovalci hrane pripravljajo visokokakovostne izdelke. Naj gre za meso goveda pasme galloway, jajca, mleko ali morske sadeže. Syltska ostriga in syltska klapavica sta prava znamenitost. Lars Lunk je reševalec iz vode in ima eno izmed najlepših služb: dela na plaži Kampen. Poleti se zjutraj pred službo odpravi lovit skuše. Lars in njegova žena Maren sta prava Syltčana. Rada kuhata in se z avtodomom odpeljeta v samotne zalive otoka. Počitnice doma. Sylt je nekaj edinstvenega. ZU TISCH / 2019 / Nemčija / Avtor: Kristian Kähler
26 min
Pred nedavnim je izšla avtobiografija Živi ogenj gledališča, izpod peresa gledališke in filmske igralke Saše Pavček, ki nosi v sebi številne talente, saj je tudi pisateljica, pesnica in dramatičarka. Spregovorila je o svoji življenjski in igralski poti, ter se v pogovoru dotaknila tudi svojih igralskih kolegov, denimo Borisa Cavazze in Jerneja Šugmana, o katerih v obliki esejev piše v drugem delu knjige. Borštnikov prstan, ki ga je Saša Pavček prejela 2017, je ni ustavil, še vedno je igralsko zelo aktivna tako v gledališču kot na filmu. Pogovor je vodila Marjana Ravnjak.
37 min
Preverili bomo, ali so bili covidni ukrepi butasti, kot pravi Urška Klakočar Zupančič, ki s konjem ni mogla v drugo občino. Kakšno sporočilo je vrnitev plačanih kazni? Gre za popravo krivic ali za nagrado protestnikom, ki so rušili Janševo vlado? V oddaji tudi o tem, kam se nagiba Nova Slovenija. Voditelj: Igor Pirkovič
48 min
Za jugozahodni del Maroka je značilna pusta pokrajina. V pokrajini Tafedna, 250 km zahodno od Marakeša, v tej suhi zemlji gojijo arganova drevesa. So ena najstarejših in najredkejših rastlin na svetu in uspevajo le na nekaj območjih v Maroku. Na trnastih drevesih raste čudežni sadež. Iz njegovih semen stiskajo dragoceno arganovo olje, s katerim pripravljajo značilne maroške jedi: tažin s kozjim mesom, nabodala, kuskus in solata iz jajčevcev. Za pridelavo arganovega olja se ženske po vsem Maroku združujejo v zadruge, da je delo učinkovitejše. Halima se je pred šestimi leti preselila v vas iz Casablance in od takrat vodi lokalno zadrugo. Tudi za njenega pastorka Brahima so arganova drevesa pomembna – na neprehodnem, suhem terenu njegove gibčne koze najdejo hrano – meso arganovih sadežev. Njegov nečak Ajub po šoli rad pomaga pri delu v hiši in kuhanju. Halima pa pri večerji rada preizkusi svoje nove zamisli. ZU TISCH / 2019 / Nemčija / Avtor: Silvia Palmigiano
26 min
Pomoč po ujmi. Večni župani. Besedni spopad. Bližnja srečanja z medvedi. Prihajajo križarke.
49 min
Neprecenljivo je, da nas gledalci spremljate že 15 let! 27. maja 2008, na začetku svetovne gospodarske in finančne krize, smo namreč začeli s predstavitvijo dobrih praks slovenskega podjetništva. Vrsto let ste jih gledali v Pravi ideji, po covidni krizi pa smo šli z oddajo podjetno naprej. Skupaj ste lahko doslej videli blizu 500 zgodb o uspehu in predstavitev več tisoč inovativnih idej mladih. In prav o pomenu podjetništva, o tem, kako spodbujati poštene podjetniške prakse in še o čem – v tokratni oddaji Podjetno naprej.
28 min
Tokratni gost je najprej otrok s Petrička, spada torej med tiste otroke, ki jim je komunistična oblast po vojni umorila starše, njih pa poslala v zloglasni Petriček pri Celju. Francijevo mamo so še videli zaprto v Starem piskru, potem pa je izginila v povojnih pomorih. Franci je odraščal kot sirota pri teti in se vse življenje spopadal s travmo, ki ga je spremljala od najnežnejših let. Kot publicista in široko razgledanega moža, podjetnika, ki je 30 let živel v Nemčiji, ga vladna ukinitev spomina na žrtve komunizma niti ni presenetila. Seveda ga je užalila, razbesnela, a hkrati vidi ta akt kot vrhunec delovanja Golobove vlade, ki se namesto s prihodnostjo ukvarja s preteklostjo. O sami ukinitvi dneva spomina na žrtve komunizma pričevalec pravi: "To je nekaj tako podlega, da se mora človek zadržati, da ne bi naredil kake neumnosti in da ne bi koga, prvega, ki bi ga srečal, mahnil. /…/ Vlada je ravno s tem zadnjim aktom pokazala, kako neumne ljudi ima." V pogovoru je Kindelhofer ocenil, da je tolikšno ukvarjanje s preteklostjo, kot smo mu priča sedaj, posledica vpliva nekdanjega predsednika Kučana, ki po njegovem ne deluje v smeri sožitja. Za prihodnost in spravo med Slovenci pa pravi, da je edina pot do tega resnica. Ko izvemo, kaj se je zgodilo, in si priznamo napake ter zločine med nami, potem lahko na tej osnovi zaživimo skupno prihodnost. Če tega ne bomo storili, se bomo neprestano vrteli okrog preteklosti in se vanjo vračali. Voditelj: Jože Možina
54 min
V tem tednu poteka na TV Slovenija v sodelovanju z Zvezo prijateljev mladine Slovenije dobrodelna akcija Pomežik soncu, katere osnovni namen je omogočiti čim večjemu številu otrok letovanje na morju. Bernarda in Jože zato gostita ambasadorja akcije – mladinskega pisatelja Primoža Sohodolčana. V goste prihaja tudi smučarski skakalec in glasbenik Žiga Jelar, ki pripravlja svoj prvi samostojni koncert. V zabavnih igrah se tokrat pomerita pevka Katarina Mala in pisatelj Žiga X Gombač, ki večkrat skupaj nastopata in sodelujeta. Katarina Mala predstavlja tudi svojo novo pesem Vedno pravi čas, na glasbenem odru pa se s pesmijo Živim za vsak dan predstavlja še Rebeka Dremelj.
80 min
V zadnjih dveh tednih so predvsem SV Slovenijo zajele obilne padavine in neurja s točo. Priporočila za tehnološke ukrepe v poljedelstvu nam predstavi specialist za poljedelstvo s KGZ Murska Sobota. 20. maja smo obeležili šesti svetovni dan čebel, ki so ga Združeni narodi razglasili na pobudo slovenskih čebelarjev. Letos so opozarjali predvsem na opraševalcem prijazno kmetijsko pridelavo. Na Nacionalnem inštitutu za biologijo so nedavno predstavili rezultate projekta v katerem so proučevali monitoring divjih čebel v Sloveniji. V Svečini so mladi domačini že tretjič pripravili prireditev s katero poglabljajoi sodelovanje med vinarji. Naša ekipa se je odpravila v obsežne gozdove pod Roglo, kjer z gozdom gospodari Peter Ločnikar.
45 min
V oddaji Kaj dogaja? tokrat o sodnikih, zdravnikih in bolnikih. Na terenu smo preverjali, kako poteka lov na nutrije in kako poteka desni bojkot določenih blagovnih znamk. V Redni rubriki se bo Mojca M. podala čez tire in nam predstavila življenje potnikov na vlakih, v telenoveli Palomar pa izvemo vse o težavah in novih usmeritvah Levice. V Glas ljudstva se vrača strokovnjak za skoraj vse dr. Krek, naša gostja pa bo predsednica ZPMS Darja Groznik, ki ji bomo pomagali zbirati sredstva za letovanje otrok z dobrodelno akcijo Pomežik soncu. Na Mali terasi vas bodo tokrat zabavali Goran Zredin in etno zasedba Šenkar.
29 min
Kviz Joker predstavlja enega tekmovalca v bitki z 12 vprašanji in zagotavlja napeto igro vzponov in padcev. Voditelj kviza je Mario Galunič. V zadnji oddaji sezone priljubljenega kviza Joker se bo za 20.000 evrov potegoval Janko Dolinar iz Polhovega Gradca, družinski zdravnik v ZD Grosuplje. Janko je navdušen tekač in kolesar, včasih se s kolesom odpelje v službo, kar pomeni 35 kilometrov v eno smer. Kot sotekmovalec se mu bo v studiu pridružil profesor slovenščine, brat Danijel Dolinar.
51 min
Ljubezen do vinogradništva je bila Boštjanu Protnerju skoraj položena v zibelko. Odraščanje med vinogradi in očetov vpliv pa sta ga ponesla v profesionalno vinarsko zgodbo, ki jo danes nadgrajuje že druga generacija. Na Srednji gradbeni šoli in gimnaziji Maribor pa pišejo uspešno zgodbo v poklicu pečar-keramičar. Vsako leto vpišejo okoli 20 dijakov, letos bodo imeli prvič celo omejitev vpisa. Poklic, ki prinaša izzive in delovna mesta.
25 min
Barbara in Steve Telzerow, pastorja Mednarodne krščanske skupnosti, sta pred desetimi leti začela voditi tečaje za pare z naslovom »Ljubezen in spoštovanje«. Tečaj je zasnoval ameriški strokovnjak dr. Emerson Eggerichs, ki je mnogim parom po vsem svetu pomagal izstopiti iz začaranega kroga nesoglasij in zaživeti v poživljajočem krogu razumevanja. Pri nas tečaje vodita tudi Barbka in Marko Zrnec, ki svoja spoznanja in izkušnje posredujeta s pesmijo in glasbo.
15 min
glasba Jerko Novak/besedilo Kajetan Kovič Maček Muri, najbolj priljubljen in zadovoljen mačkon na Slovenskem, je s svojo druščino prerasel meje slikanice, postal je glasbena plošča, predstava, maskota, mjuzikel, lonček, krožnik... Maček Muri je najbolj bonvivanska otroška pesem, ki opeva lagodno mestno življenje v letih 1970. Zdi se, da Maček Muri poje tudi o časih, ko je bilo boemstvo in bonvivanstvo življenjski stil, ko so umetniki znali uživati življenje.
7 min
Tokrat se zapeljite z nami v svet motorjev. Strast, avanturizem, adrenalin, prijateljstvo, raziskovanje; vse to povezuje motoriste in motoristke različnih starosti. Zelo verjetno niste nekdo, ki že 45 let svet odkriva na dveh kolesih, tako kot gostja v studiu– psihologinja in psihoterapevtka Irma Žaman, zaprisežena motoristka. Z njo se bomo pogovarjali o predsodkih in stereotipih o motoristih, kaj pravzaprav definira motorista - je to motor, ki ga vozi, količina kilometrov, ki jih naredi, opozorili pa bomo tudi na to, da vožnja z motorjem ne sme biti sredstvo za sprostitev po stresnem tednu in kaj lahko naredi vsak posameznik, da bo njegova vožnja prijetno, a tudi varno doživetje. Na kratki vožnji smo se pridružili tudi skupini motoristov, ki vozijo najbolj legendarno znamko motornih koles na svetu – Harley Davidson. Z njimi je bil tudi 92-letni Simon Hribar, ki kljub visoki starosti še vedno rad sede na svojega Harleyja s prikolico. Vožnja z motorjem je veščina, ki se je nikoli do konca ne naučimo in jo je treba ves čas obnavljati. Sploh na začetku sezone, ko motoristom manjka fizične pripravljenosti, gibčnosti in spretnosti. Zato smo obiskali tudi trening varne vožnje na Vranskem.
24 min
Obiskali smo 18. arhitekturni bienale, ki poteka v Benetkah. Tokrat so v središču glavne razstave afriške države, obiskali smo tudi naš nacionalni paviljon. Razstava z naslovom +/- 1 °C: V iskanju dobro uglašene arhitekture obravnava odnos med arhitekturno zasnovo stavbe in njeno energetsko učinkovitostjo. Ogledali smo si zadnjo premiero te sezone v ljubljanski Operi. Jevgenij Onjegin je Puškinova literarna mojstrovina, prelita v operno uspešnico skladatelja Čajkovskega, ki jo je režiral Vinko Möderndorfer. Z njim smo se pogovarjali tudi o zakulisju nastanka te uprizoritve. Bili smo v Galeriji Photon, kjer predstavljajo dela osmih fotografov, članov skupine Fotogrupa ŠOLT. Skupina je bila ustanovljena pred šestdesetimi leti in je odločilno vplivala na razvoj fotografije pri nas. Pogovarjali smo se s pionirjem jugoslovanske elektronske glasbe Miho Kraljem, ki je po 38 letih izdal nov album Parallel Mirror in ga predstavil v polnem Kinu Šiška. Še ena glasbena legenda je z nami spregovorila o svoji ustvarjalni poti: David Thomas, osrednji mislec in skladatelj skupine Pere Ubu, katere zvrst so označevali kar kot umetniški punk.
29 min
V Tarči: obisk trgovine in pogled na račune je ob vedno novih podražitvah čedalje večji šok. Kaj je bilo mogoče – glede na prihodke – za 50 evrov kupiti pred desetimi leti, kaj pred letom in kaj danes? Raziskovali smo, koliko so podražitve posledica dviga stroškov in kdo je krizo izkoristil za dodaten dobiček. Marže so pri nekaterih izdelkih tudi več kot 100-odstotne.
60 min
Leta 2050 naj bi bilo na Zemlji 10 milijard ljudi, zato bomo morali pridelati več hrane. Rastline so v naravi izpostavljene ekstremnim vremenskim razmeram in številnim povzročiteljem bolezni, zaradi česa pridelamo manj hrane, kot bi je lahko. Ena od rešitev za zmanjšanje izgube pridelkov so genetski biosenzorji, molekule, ki zaznajo spremembo v rastlinski celici in jo sporočijo z merljivim signalom. Slovenski raziskovalci so s pomočjo teh senzorjev, ki so jih vnesli v rastline krompirja, odkrili signalizacijske celice, ki omogočajo odpornost krompirja proti virusu Y. Kaj razvoj novih metod pomeni za trajnostno kmetijstvo prihodnosti in kako se tega lotiti tudi z vzgojo odpornih sort poljščin?
25 min
Tokratni gost Profila bo Vladimir Frantar, dolgoletni sodelavec naše TV, ki pa je tudi velik ljubitelj operne umetnosti, saj je večkrat obiskal številne operne hiše po svetu in si ogledal predstave na najbolj znanih opernih festivalih. Je tudi poznavalec slovenske popevke, o kateri je pred leti napisal knjigo, sicer pa ima obsežno zbirko dragocenih posnetkov najuglednejših svetovnih izvajalcev.
39 min
V Dunajskem gozdu raste redka delikatesa – brek. Ta divji sadež oplemeniti pikantne in sladke jedi, denimo dunajsko pletenico. Brek je v sorodu z jerebiko, mokovcem in skoršem. V Avstriji iz plodov kuhajo tradicionalen in drag brendi, zadnja leta pa je brek našel pot tudi v kuhinjo. Okus plodov spominja na mandlje in marcipan. Sestri Anna Leodolter in Veronika Mayer sta odraščali z brekom, vsaka pa ga uporablja za drugačne jedi. Ena za mesne, druga za vegetarijanske. ZU TISCH / 2019 / Nemčija / Avtorica: Wilma Pradetto
26 min
V Akvitaniji srečamo Thierryja in Marie-Laure Hiriart, pridelovalca slovitega čilija Espelette, ki ga pogosto uporabljajo v baskovski kuhinji. Mleti čili prodajata posameznikom, podjetjem in lokalni čokoladnici. Marie-Laure se po sestavine za kosilo pogosto odpravi k prijateljema Ericu in Maritxu Amestoy, ki ne gojita le čilija, temveč tudi redke sorte paradižnikov. Ti gurmanski pridelovalci čilija v prostem času v lokalnem društvu sodelujejo tudi kot ocenjevalci te začimbe. Kljub napornemu vsakdanjiku pa si znajo vzeti čas za druženje in uživanje v hrani, kot je baskovska jagnječja obara xilindron, čips iz listnatega ohrovta ali baskovska torta. ZU TISCH / 2019 / Nemčija / Avtor: Alix François Meier
26 min
V oddaji Arena o tem, kako žrtve komunizma razumejo ravnanje vlade ob odpravi praznika, o vladnem razumevanju medijske svobode in o tem, zakaj je med 100 največkrat predvajanimi skladbami na slovenskih radijskih postajah v letu 2022 najvišje uvrščena slovenska šele na 48. mestu. Voditelj: Igor Pirkovič
48 min
28-letni podjetnik Rok Gartnar, ki prihaja z družinske kmetije nad Gorenjo vasjo v Poljanski dolini, je svoj prvi stroj – pobiralni zgrabljalnik – razvil pri 21 letih, da bi se izognil ročnemu spravilu krme na zahtevnem strmem terenu. Z mlajšima bratoma in sestro ter še z 11 sodelavci danes razvijajo in izdelujejo še tračne obračalnike, gorske cisterne za gnojenje in drugo gorsko kmetijsko mehanizacijo višjega cenovnega razreda. Letno proizvedejo med 250 in 300 izdelkov, njihovi glavni trgi so, poleg Slovenije, Avstrija, Švica, Nemčija, Italija in Francija. Lani so v bližnji dolini kupili opuščeno kmetijo, kjer že gradijo nove poslovne in proizvodne prostore, s katerimi nameravajo potrojiti proizvodne zmogljivosti in omogočiti zaposlitev 250 ljudem.
27 min
Gost oddaje Intervju bo sociolog, prof. dr. Gorazd Kovačič, zaposlen na Oddelku za sociologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani. Raziskovalno se ukvarja s politično in ekonomsko sociologijo, sicer pa je tudi predsednik Visokošolskega sindikata Slovenije, ki je te dni napovedal nadaljevanje stavke visokošolskih delavcev; prvi stavkovni dan bo 30. maja. O delovnih razmerah visokošolskih učiteljev, o njihovih plačah, o slovenskem političnem prizorišču, o nevarnostih zlorabljanja zgodovinskih travm v politične namene in o tem, ali tudi sedanja vlada ponavlja napake njenih levoliberalnih predhodnic, se bo s prof. Kovačičem pogovarjala Ksenija Horvat.
51 min
Bernarda in Jože gostita novinarko in publicistko Manco Košir, ki predstavlja njeno najnovejšo zbirko srčnic Iz neba do dna. V goste prihaja tudi maratonski plavalec Martin Strel, ki se je lotil novega velikega družbeno odgovornega projekta World Swim – petsto dni plavanja okoli sveta. V zabavnih igrah se tokrat pomerita pevca Kataya in Frenk Nova, ki sta pred leti skupaj posnela duet. Na glasbenem odru novo pesem Dlan v dlan predstavlja skupina Bepop, operni Trio Vivere pa pesem Oprosti.
76 min