Glasba

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Ni najdenih zadetkov.

Rezultati iskanja

Ni najdenih zadetkov.

Rezultati iskanja

Ni najdenih zadetkov.

Rezultati iskanja

Ni najdenih zadetkov.

RTV 365 Programi Oddaje Podkasti Moj 365 Menu
Domov
Raziskujte
Programi
Dokumentarci
Filmi in serije
Oddaje
Podkasti
Filmoteka
Zgodovina
Shranjeno
Naročnine
Več
Domov Raziskujte Programi Dokumentarci Filmi in serije Oddaje Podkasti
Plačljivo
Filmoteka
Moj 365
Zgodovina
Naročnine
Shranjeno
Tinkara Kovač in Big band RTV Slovenija - koncert Živeti, živeti je smisel življenja

Na Radiu Koper smo mesec marec posvetili Srečku Kosovelu, po mnenju mnogih našemu največjemu pesniku prejšnjega stoletja. Sredi meseca smo namreč obeležili 120-letnico njegovega rojstva. V sklopu praznovanja so v koncertni izvedbi iz Studia 26 RTVSLO nastopali v živo Tinkara Kovač in Big Band RTV Slovenija. Prenos je vodila Simona Moličnik

35 min

Jazz v Hendrixu - Blaž Švagan Quartet

Nocoj v Studiu Hendrix gostimo mlade sile novega jazza: predstavlja se nam kvartet saksofonista in skladatelja Blaža Švagana, ki je lani izdal odličen prevenec, album Sound in Time, zdaj pa že snuje nov projekt. V Kopru bo nastopil z izvrstnimi glasbeniki: pianistom Aljošo Kavčičem, kontrabasistom Tjanom Šoštaričen in bobnarjem Tijanom Grašičem! Sestav prinaša sodobne zvočnosti in sveže glasbene koncepte - z nami je Blaž Švagan Quartet. Oddajo vodi Mojca Maljevac.

86 min

33/45

V tokratni oddaji: Maja Keuc, Jet Black Diamonds, Niet, SBO, Izak Košir. 33/45 je tedenska glasbena oddaja o ustvarjalcih različnih glasbenih zvrsti, kreativnih procesih in zaodrju. Oddaja sledi dogodkom na sceni, jih napoveduje in gosti glasbenike. Predstavljen bo tudi spot tedna, ki ga gledalci izberejo na spletu. Vsako soboto zvečer na 2. programu TV Slovenija. Voditeljica: Leila Aleksandra Jelić.

30 min

33/45

V tokratni oddaji: Bilbi, Kühlschrank, AKA Neomi, Jadranka Juras, Mish, Prvič. 33/45 je tedenska glasbena oddaja o ustvarjalcih različnih glasbenih zvrsti, kreativnih procesih in zaodrju. Oddaja sledi dogodkom na sceni, jih napoveduje in gosti glasbenike. Predstavljen bo tudi spot tedna, ki ga gledalci izberejo na spletu. Vsako soboto zvečer na 2. programu TV Slovenija. Voditeljica: Leila Aleksandra Jelić.

30 min

Srce šansona

Zadnji koncert v letošnji sezoni iz cikla Ars in Drama je pripadel šansonu. Na velikem odru ljubljanske Drame so nastopili Jure Ivanušič, Andraž Hribar, Jadranka Juras, Patetico, Bossa de Novo, Janez Škof, Metod Banko in Nina Strnad, Duo Zajtrk, Aleksandra Ilijevski, Saša Tabaković, Hostnik pa Krečič in Marko Boh. Glasbenikom Simfoničnega orkestra in Big Banda RTV Slovenija je dirigiral Matjaž Mikuletič, ki je tudi avtor vseh orkestracij. Prenos so pripravili glasbeni producent Boris Rener, tonski mojster Mitja Krže, tonski asistenti Damir Ibrahimkadić, Liam Samsa in Miha Oblak, vodja reportažnega avta Anton Andrej Valentan in voznik Branko Majer, mojster ozvočenja Danilo Ženko, video snemalca Matjaž Šercelj in Gal Nagode ter tehnična ekipa Drame: Alain Frank, Jurij Alič, Aleš Plut, Alen Beniš in Roman Kosmos. Urednica oddaje Srce šansona, ki je tokrat potekala v živo, je Alma Kužel, vodja projekta Ars in Drama je Hugo Šekoranja.

116 min

33/45

33/45 je tedenska glasbena oddaja o ustvarjalcih različnih glasbenih zvrsti, kreativnih procesih in zaodrju. Oddaja bo sledila dogodkom na sceni, jih napovedovala in gostila glasbenike. Predstavljen bo tudi spot tedna, ki ga bodo gledalci izbrali na spletu. Vsako soboto zvečer na 2. programu TV Slovenija. Voditeljica: Leila Aleksandra Jelić.

30 min

L. van Beethoven: Simfonija št. 9 - Oda radosti (Simfonični orkester RTV Slovenija in A. Nanut)

Oglejte si arhivski posnetek koncerta iz Cankarjevega doma leta 1996. S Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija in gostujočimi zbori pod vodstvom dirigenta Antona Nanuta so sodelovali pevski solisti: sopranistka Ana Pusar Jerič, altistka Dragica Kovačič, tenorist Branko Robinšak in basbaritonist Marko Fink. Leta 2024 praznujemo 200 let od prve izvedbe simfonije, ki je bila 7. maja 1824 na Dunaju. Beethovnova Deveta simfonija je njegova zadnja in je po mnenju glasbenih strokovnjakov in kritikov mojstrovina, v kateri je združil vsa svoja življenjska in glasbena spoznanja. V njej si je prizadeval izraziti vzvišene humanistične ideale, v katere je verjel, to je bratstvo med ljudmi in prihodnost svobodnega človeka. Zato je v zadnji stavek vključil besedilo pesmi An die Freude – Oda radosti pesnika Friedricha Schillerja.

76 min

33/45

V tokratni oddaji: Gušti, Big Foot Mama, Romachild, Capital Crew, Aldo Ivančić, Miha Blažič – N'toko. 33/45 je tedenska glasbena oddaja o ustvarjalcih različnih glasbenih zvrsti, kreativnih procesih in zaodrju. Oddaja bo sledila dogodkom na sceni, jih napovedovala in gostila glasbenike. Predstavljen bo tudi spot tedna, ki ga bodo gledalci izbrali na spletu. Vsako soboto zvečer na 2. programu TV Slovenija. Voditeljica: Leila Aleksandra Jelić.

31 min

33/45

V tokratni oddaji: Masayah, Haiku Garden, Bad Lori, Đoko, Chantal van Mourik. 33/45 je tedenska glasbena oddaja o ustvarjalcih različnih glasbenih zvrsti, kreativnih procesih in zaodrju. Oddaja sledi dogodkom na sceni, jih napoveduje in gosti glasbenike. Predstavljen bo tudi spot tedna, ki ga gledalci izberejo na spletu. Vsako soboto zvečer na 2. programu TV Slovenija. Voditeljica: Leila Aleksandra Jelić.

30 min

Regina Mänd in Andreas Krambias (Kavč Festival 2024 v Studiu Hendrix)

Studio Hendrix Radia Koper je eno od prizorišč letošnjega Kavč festivala. Gostimo duo Regina Mänd & Andreas Krambias. Glasbenika iščeta stičišča dveh majhnih, obrobnih evropskih držav: Estonije in Cipra. Na obe so vplivale različne kulture vzhoda in zahoda, kar je moč zaznati v ljudski glasbi ter njunih izvedbah Oddajo vodi Simona Moličnik.

28 min

Obarvana (Mia Žnidarič, Steve Klink, Big Band RTV SLO in Lojze Krajnčan)

V studiu Televizije Slovenija je nastal posnetek z jazzovsko pevko Mio Žnidarič, ki je svoj 60. rojstni dan in 30. obletnico glasbenega ustvarjanja proslavila z nastopom ob spremljavi glasbenikov Big Banda RTV Slovenija pod taktirko Lojzeta Krajnčana. Obarvana je naslov svežega izbora avtorskih skladb in novega albuma, ki ga je Mia pripravila skupaj z življenjskim sopotnikom, pianistom in avtorjem glasbe Stevom Klinkom. Avtorske skladbe so nastale na izbrana besedila slovenskih pesnikov, ki jih je Mia obarvala z najrazličnejšimi odtenki iskrene in srčne interpretacije, obogatene z zvokom izjemne glasbene zasedbe Big Banda RTV Slovenija in gostujočih glasbenikov, Petra Ugrina na violini in Gašperja Bertonclja na bobnih.

67 min

Aleš Rendla kvintet

V okviru cikla Jazz Ars All Stars je v ljubljanski Cukrarni nastopil kvintet bobnarja Aleša Rendle. Z njim pa še pianist Aljoša Kavčič, kontrabasist Jernej Vindšurer, klarinetist Aljaž Rendla in saksofonist Primož Fleischman. Vse skladbe so delo očeta in sina, Aleša in Aljaža Rendle.

92 min

33/45

33/45 je tedenska glasbena oddaja o ustvarjalcih različnih glasbenih zvrsti, kreativnih procesih in zaodrju. Oddaja bo sledila dogodkom na sceni, jih napovedovala in gostila glasbenike. Predstavljen bo tudi spot tedna, ki ga bodo gledalci izbrali na spletu. Vsako soboto zvečer na 2. programu TV Slovenija. Voditeljica: Leila Aleksandra Jelić.

30 min

33/45

V tokratni oddaji: Koala Voice, Zmelkoow, Majmunska posla, Vazz, Nejc Pipp, Maša Pavoković. 33/45 je tedenska glasbena oddaja o ustvarjalcih različnih glasbenih zvrsti, kreativnih procesih in zaodrju. Oddaja sledi dogodkom na sceni, jih napoveduje in gosti glasbenike. Predstavljen bo tudi spot tedna, ki ga gledalci izberejo na spletu. Vsako soboto zvečer na 2. programu TV Slovenija. Voditeljica: Leila Aleksandra Jelić.

29 min

Jazz v Hendrixu - Jože Zadravec New Trio!

V oddaji Jazz v Hendrixu tokrat gostimo svojevrstno jazz zasedbo: JOŽE ZADRAVEC NEW TRIO! Primorsko - prleško navezo oblikujejo pianist Anže Vrabec, basist Erik Čebokli in bobnar ter vodja zasedbe, Jože Zadravec. Obeta se nam čarobni enourni glasbeni napoj, mešanica avtorske glasbe in izvirnih jazz priredb! Vabljeni k ogledu. Oddajo vodi Mojca Maljevac

77 min

33/45

V tokratni oddaji: Harpier, Delta Riff, Zevin, Mi2, Simon Kardum. 33/45 je tedenska glasbena oddaja o ustvarjalcih različnih glasbenih zvrsti, kreativnih procesih in zaodrju. Oddaja sledi dogodkom na sceni, jih napoveduje in gosti glasbenike. Predstavljen bo tudi spot tedna, ki ga gledalci izberejo na spletu. Vsako soboto zvečer na 2. programu TV Slovenija. Voditeljica: Leila Aleksandra Jelić.

29 min

Od glasbe do večnosti, Simfonični orkester RTV Slovenija na Plečnikovih Žalah

Oddajo posvečamo pred dnevi preminulemu dirigentu Marku Munihu, ki je bil izjemno dejaven in cenjen glasbenik. S svojo glasbeno poustvarjalnostjo je kot dirigent orkestrske in zborovske glasbe pomembno obogatil slovenski kulturni prostor. Spremljali boste posnetek iz leta 2002, na katerem je Simfonični orkester RTV Slovenija pod njegovim vodstvom izvedel Uverturo k operi Tannhäuser R. Wagnerja in Simfonijo št. 6 P. I. Čajkovskega. Televizijski posnetek je nastal pod vodstvom režiserja Dušana Hrena, in sicer pred mogočno arhitekturno kuliso Plečnikovih Žal v Ljubljani. Marko Munih je bil dolgoletni sodelavec RTV Slovenija, odgovorni urednik in umetniški vodja glasbenih programov na Radiu Slovenija, vodil je tudi Simfonični orkester ter Komorni in Mladinski zbor takratnega Radia in Televizije Ljubljana.

61 min

16. Festival Slowind 2014: Glasba iz Japonske – Drevored (Komorni godalni orkester Slovenske filharmonije in gosti, dirigent Robert Aitken)

Pihalni kvintet Slowind je k programskemu oblikovanju svojega 16. festivala sodobne glasbe povabil izjemnega flavtista, skladatelja in dirigenta Roberta Aitkena, ki prihaja iz Kanade. Pripravil je izbor subtilne glasbe z Daljnega vzhoda, katere osrednja osebnost je japonski avantgardni skladatelj Toru Takemicu. Izpovedna moč njegove glasbe je pustila neizbrisen pečat v japonski kulturi 20. stoletja, na glasbenem in filmskem področju. Na zaključnem koncertu festivala smo v izvedbi izkušenih slovenskih in gostujočih japonskih interpretov sodobne klasične glasbe, posneli raznovrsten izbor njegovih kompozicij in predstavitev kompozicije mlajšega japonskega skladatelja Tošia Hosokave.

29 min

Poletni koncert iz Schönbrunna 2024, Dunajski filharmoniki, Lise Davidsen in Andris Nelsons

Poletni koncert v čudovitih grajskih vrtovih palače Schönbrunn na Dunaju je eden izmed najbolj priljubljenih glasbenih dogodkov na prostem na svetu. Park Schönbrunn je zaščiteno območje in je zvečer navadno zaprt; vrata vsako leto odpre za javnost le za eno noč – za poletni koncert Dunajskih filharmonikov, ki tam igrajo že vse od leta 2004. Tokrat je bila taktirka v rokah priznanega latvijskega dirigenta Andrisa Nelsonsa, z orkestrom pa je v solistični vlogi debitirala norveška sopranistka Lise Davidsen. Koncertni večer, ki so ga zaznamovala priljubljena dela iz 19. in 20. stoletja, je posebno pozornost namenil tudi dvestoti obletnici rojstva pomembnega češkega skladatelja Bedřicha Smetane.

80 min

Ob 80- letnici dirigenta Uroša Lajovica: Komorni ansambel Slovenicum in Uroš Lajovic

Naš vrhunski komorni ansambel Slovenicum je pod taktirko dirigenta in umetniškega vodje Uroša Lajovica navdušil tudi občinstvo na koncertu v cerkvi sv. Martina v Srednji vasi v Bohinju. Uživali boste lahko v Zmagoslavju ljubezni (Le triomphe de I'amour), koncertu za violo v c-molu J. Ch. Bacha s solistom Aleksandrom Miloševim in v simfoniji Josepha Haydna La passione. Urednica Danica Dolinar, režija Tatjana Tavčar.

61 min

Festival Radovljica 2008 - Ansambel Mikado, ženska v angleški renesansi

Ansambel Mikado prihaja z Dunaja, sestavljajo pa ga diplomanti dunajske visoke šole za glasbo in upodabljajočo umetnost: Theresa Dlouhy (sopran), Thomas List (kljunasta flavta), Katharina Lugmayr (kljunasta flavta), Maja Osojnik (kljunasta flavta) in Eva Reiter (kljunasta flavta, viola da gamba). Ansambel Mikado je specializiran za izvajanje glasbe poznega srednjega veka in renesanse. Glasbena vodja ansambla je tudi edina Slovenka v ansamblu Maja Osojnik. Ansambel je koncert posvetil podobi in vlogi ženske v angleški renesansi, na spored pa uvrstil glasbo skladateljev Morleyja, Dowlanda, Benneta, Cobbolda, Vautorja, Astona, Forda, Farnabyja in drugih.

40 min

Slovanska rapsodija: Alina Jarovaja, Simfonični orkester SNG Maribor, zbora Hrvaške in Srbske Radiotelevizije, dirigenta Slaven Kulenović, Bojan Suđić, posnetek s Kongresnega trga v Ljubljani

Posnetek koncerta festivala Imago Sloveniae iz Kongresnega trga v Ljubljani, ki je bil posvečen 15-letnici Foruma slovanskih kultur. Koncertni spored je predstavil zvočno panoramo slovanskih tradicij, vpletenih v umetno glasbo. Zazvenel je v izvedbi Simfoničnega orkestra SNG Maribor pod vodstvom dirigenta Slavena Kulenovića, Zborov Hrvaške radiotelevizije in Radiotelevizije Srbije pod vodstvom Bojana Suđića ter izjemne ruske sopranistke Aline Jarovaje.

53 min

Ob svetovnem dnevu spomina na žrtve holokavsta: Mate Bekavac in Godalni kvartet Tartini, O. Golijev: Sanje in molitve slepega Izaka

V okviru Svetovnih glasbenih dnevov, ki so leta 2003 potekali v Sloveniji, sta v Galeriji Božidarja Jakca v Kostanjevici na Krki nastopila tudi naš mednarodno priznani klarinetist Mate Bekavac ter prav tako naš Godalni kvartet Tartini. V njuni občuteni in pretanjeni izvedbi boste spremljali delo Sanje in molitve slepega Izaka, ki je nastalo pod peresom argentinskega skladatelja Osvalda Golijova. Skladba je zanimiva glasbena različica zgodovine judovstva, njeni trije stavki pa ponazarjajo tri jezike (skoraj 6000 let trajajoče) judovske zgodovine: armenščino, jidiš in hebrejščino.

37 min

Čudoviti svet glasbil: Orkester Slovenske filharmonije, Janez Škof in Marko Hribernik

Kot že naslov pove, boste lahko spoznavali svet glasbil, tistih, ki sestavljajo simfonični orkester. Zvočno bogat in raznobarven svet glasbil vam bo Orkester Slovenske filharmonije pod vodstvom mladega dirigenta Marka Hribernika predstavil s priljubljeno skladbo Vodnik po orkestru Benjamina Brittna in z Bolerom Maurica Ravela, ki še vedno velja za eno najbolj popularnih simfoničnih del vseh časov. Janez Škof, komentator tega zanimivega koncerta pa bo na šaljiv način razložil tudi nekatere besede iz glasbenega slovarja, kot so téma, variacije, fuga, godala, pihala, trobila in tolkala.

53 min

Sozvočje svetov: Noč v Benetkah (Komorni godalni orkester Slovenske filharmonije in Eva-Nina Kozmus)

Spremljali boste televizijsko vizualizacijo, posneto v čudovitem ambientu Narodne galerije. Komorni godalni orkester Slovenske filharmonije je poustvaril glasbo Antonija Vivaldija (Uvertura iz opere L'Olimpiade, Koncert za godala v G-duru) ter Koncert za flavto v G-duru 'La Notte'. Solistka je flavtistka Eva-Nina Kozmus, zmagovalka prestižnega tekmovanja Evrovizijski mladi glasbeniki 2010. V vizualizaciji se stapljata svetova dveh umetnosti – glasbene in likovne, posnetek bogatijo misli kustosinje dr. Katre Meke o baročnem slikarstvu. Umetniški vodja orkestra Steven Loy, urednik oddaje Daniel Celarec, režiser Aljaž Bastič.

28 min

Bojan Gorišek - Philip Glass: Metamorphosis Four

Bojan Gorišek, dobitnik nagrade Prešernovega sklada za leto 2005, velja za enega najboljših slovenskih interpretov sodobne glasbe. Diplomiral je na Akademiji za glasbo v Ljubljani in se izpopolnjeval pri Herbertu Hencku v Kölnu (Nemčija). Na svoji razgibani glasbeni poti je nastopal v ZDA, Italiji, Nemčiji, Franciji, Avstriji, Švici, Španiji, na Nizozemskem in Finskem. Sodeloval je z Lucianom Berio, Vinkom Globokarjem, Jane Manning, Ireno Grafenauer, Johnom Edwardom Kellyjem in Davidom Harmanom. Posnel je celoten opus klavirskih del Erika Satieja, Georgea Crumba, Marija Kogoja in Alda Kumarja. Tokrat se Gorišek predstavlja z zvočno in ritmično učinkovito glasbo Philipa Glassa – s skladbo Metamorphosis Four.

5 min

Sprehod skozi filmsko glasbo s Simfoničnim orkestrom in Big Bandom RTV Slovenija

Tokrat simfoniki in Big band RTV Slovenija predstavljajo lahkoten sprehod skozi bogato zgodovino tuje in domače filmske glasbe. Sprehod bo vodil Jure Ivanušič, ki se bo predstavil kar v treh vlogah: kot moderator, pianist in igralec. Orkestra RTV Slovenija bo vodil priznani srbski dirigent popularne glasbe Vojkan Borisavljević. Na sporedu bo priljubljena glasba iz filmov: Na svoji zemlji, Summertime, Love story, Feelings, Cabaret, Jagoda, Can't take my eyes off you, Love me tender in Grk Zorba. Solistka bo Eva Hren.

63 min

Iztok Mlakar

V ciklu glasbenih oddaj Moj klasični hit boste lahko znane Slovence spoznali na prav poseben način, s klasično glasbo. Iz sveta medijsko najbolj prepoznavnih osebnosti se v drugi sezoni oddaj predstavijo štiri zanimive osebe različnih poklicev, ki spregovorijo o svojih najljubših klasičnih delih. To so Iztok Mlakar, Stanislav Zore, Marjan Batagelj in dr. Peter Čeferin. Igralec in dramatik Iztok Mlakar je ustvarjalcem oddaje zaupal svojo zanimivo glasbeno zgodbo. Idejna zasnova, scenarist in urednik oddaj Daniel Celarec, režiser Aleksander Šmuc, mojster montaže Andrej Modic, direktor fotografije Uroš Hočevar.

7 min

L. van Beethoven: Simfonija št. 9 - Oda radosti (Simfonični orkester RTV Slovenija in A. Nanut)

Oglejte si arhivski posnetek koncerta iz Cankarjevega doma leta 1996. S Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija in gostujočimi zbori pod vodstvom dirigenta Antona Nanuta so sodelovali pevski solisti: sopranistka Ana Pusar Jerič, altistka Dragica Kovačič, tenorist Branko Robinšak in basbaritonist Marko Fink. Leta 2024 praznujemo 200 let od prve izvedbe simfonije, ki je bila 7. maja 1824 na Dunaju. Beethovnova Deveta simfonija je njegova zadnja in je po mnenju glasbenih strokovnjakov in kritikov mojstrovina, v kateri je združil vsa svoja življenjska in glasbena spoznanja. V njej si je prizadeval izraziti vzvišene humanistične ideale, v katere je verjel, to je bratstvo med ljudmi in prihodnost svobodnega človeka. Zato je v zadnji stavek vključil besedilo pesmi An die Freude – Oda radosti pesnika Friedricha Schillerja.

76 min

Manca Košir

V tretjem ciklu oddaj Moj klasični hit je svoje najljubše klasično delo razkrila tudi publicistka, promotorka branja in prostovoljka hospica Manca Košir (1948–2024). Iskreno je spregovorila o svojem prvem stiku s klasično glasbo v otroštvu in z žarom pripovedovala o številnih pozitivnih vplivih klasične glasbe. Oddajo so ustvarjalci posneli v ljubljanskem parku Tivoli. Scenarist in urednik oddaje Daniel Celarec, režija Aleksander Šmuc, mojster montaže Andrej Modic, direktor fotografije Uroš Hočevar.

6 min

Čembalist Tomaž Sevšek z ''glasbo občutenja'' iz 18. stoletja

Specialist za zgodovinske instrumente s tipkami: organist in čembalist Tomaž Sevšek predstavlja ''glasbo občutenja'' iz 18. stoletja za nemški dvomanualni čembalo s 16-čeveljskim registrom in vezani klavikord.

85 min

Klavirska glasba Janka Ravnika s pianisti Akademije za glasbo

Janko Ravnik (1891–1982) velja za eno od najbolj vsestranskih osebnosti v zgodovini slovenske glasbe. Bil je pianist, skladatelj, klavirski pedagog, planinec, smučar, varstvenik narave, fotograf, snemalec in režiser prvega slovenskega celovečernega filma V kraljestvu Zlatoroga. Ravnik je bil vrhunski pianist, utemeljitelj 'ljubljanske pianistične šole' in pomemben slovenski skladatelj. Tokrat nam njegovo izbrano klavirsko glasbo (Nocturno, Valse melancolique, Preludij, Moment, List v albumu, Čuteči duši) predstavljajo študenti Akademije za glasbo v Ljubljani: Katarina Tominec, Katja Sinkovič, Anja Arko, Tilen Draksler in Urška Rotar.

21 min

"Neznano", Mate Bekavac in Godalni kvartet Akademije Kronberg

Koncert pod naslovom ''Neznano'' združuje manj znane glasbenike, dela manj znanih skladateljev ter klarinetista Mateta Bekavca, ki je nastopil skupaj z Godalnim kvartetom Akademije Kronberg iz Nemčije. Skladbe, ki so jih izvedli, druži socialno-politična komponenta, ki kot rdeča nit teče skozi glasbo z različnih koncev sveta.

67 min

Češnjev cvet, koncert samospevov Josipa Ipavca (Urška Arlič Gololičič, Marko Hribernik)

Televizijska upodobitev samospevov skladatelja Josipa Ipavca z besedili slovenskih avtorjev in slovenskimi prevodi tujih. Koncert so posneli v Ipavčevem kulturnem centru v Šentjurju, nastopata sopranistka Urška Arlič Gololičič in pianist Marko Hribernik. Umetnika sta poustvarila izbor samospevov iz bogate zakladnice Josipa Ipavca (Pomladna, V tujini, Čez leta, Popotnikova nočna pesem, Balada, V pomladi, V češnjevem vrtu, V noči, Pesem v ljudskem tonu, Slovo v jeseni, Pesem in Mrtvo dekle). Skladatelj Josip Ipavec (1873–1921) izhaja iz znamenite družine skladateljev in zdravnikov iz Šentjurja pri Celju. Velja za pomembnega skladatelja samospevov in za zbor, v njegovem opusu pa izstopata prvi slovenski balet Možiček in opera Princesa Vrtoglavka. Režiser Vojko Boštjančič, direktor fotografije Jure Nemec, urednik oddaje Daniel Celarec.

29 min

Navdih klasike, pianist Urban Stanič (F. Liszt, Koncertna parafraza »Rigoletto«)

Studijska vizualizacija virtuozne izvedbe Urbana Staniča, 18 letnega pianista, ki je lani na tekmovanju Evroivizijski mladi glasbeniki v Koelnu zastopal našo TV in s tem Slovenijo in dosegel odlično 2. mesto. Urednica Danica Dolinar, režiser Nikolaj Vodošek.

9 min

O Tourettovi bolezni

Glasba lahko pripomore k boljšemu počutju, še več, marsikomu lahko znova spodbudi spomin, ugodno vpliva na depresijo in še marsikaj drugega. V Unionski dvorani v Ljubljani se je Orkester Slovenske filharmonije pod taktirko Slavena Kulenovića predstavil z najlepšimi skladbami iz bogate zakladnice klasične glasbe, te pa je z znanostjo povezal prof. dr. Zvezdan Pirtošek in tako poudaril neverjetno moč glasbe, da ugodno vpliva na naše zdravje. Poklon glasbi in zdravju je nastal v organizaciji SILE, mednarodnega združenja žensk, ki je v letu 2023 praznovalo 30-letnico delovanja.

5 min

O depresiji

Glasba lahko pripomore k boljšemu počutju, še več, marsikomu lahko znova spodbudi spomin, ugodno vpliva na depresijo in še marsikaj drugega. V Unionski dvorani v Ljubljani se je Orkester Slovenske filharmonije pod taktirko Slavena Kulenovića predstavil z najlepšimi skladbami iz bogate zakladnice klasične glasbe, te pa je z znanostjo povezal prof. dr. Zvezdan Pirtošek in tako poudaril neverjetno moč glasbe, da ugodno vpliva na naše zdravje. Poklon glasbi in zdravju je nastal v organizaciji SILE, mednarodnega združenja žensk, ki je v letu 2023 praznovalo 30-letnico delovanja.

6 min

O Parkinsonovi bolezni

Glasba lahko pripomore k boljšemu počutju, še več, marsikomu lahko znova spodbudi spomin, ugodno vpliva na depresijo in še marsikaj drugega. V Unionski dvorani v Ljubljani se je Orkester Slovenske filharmonije pod taktirko Slavena Kulenovića predstavil z najlepšimi skladbami iz bogate zakladnice klasične glasbe, te pa je z znanostjo povezal prof. dr. Zvezdan Pirtošek in tako poudaril neverjetno moč glasbe, da ugodno vpliva na naše zdravje. Poklon glasbi in zdravju je nastal v organizaciji SILE, mednarodnega združenja žensk, ki je v letu 2023 praznovalo 30-letnico delovanja.

4 min

O stresu in umiritvi

Glasba lahko pripomore k boljšemu počutju, še več, marsikomu lahko znova spodbudi spomin, ugodno vpliva na depresijo in še marsikaj drugega. V Unionski dvorani v Ljubljani se je Orkester Slovenske filharmonije pod taktirko Slavena Kulenovića predstavil z najlepšimi skladbami iz bogate zakladnice klasične glasbe, te pa je z znanostjo povezal prof. dr. Zvezdan Pirtošek in tako poudaril neverjetno moč glasbe, da ugodno vpliva na naše zdravje. Poklon glasbi in zdravju je nastal v organizaciji SILE, mednarodnega združenja žensk, ki je v letu 2023 praznovalo 30-letnico delovanja.

6 min

O Alzheimerjevi bolezni

Glasba lahko pripomore k boljšemu počutju, še več, marsikomu lahko znova spodbudi spomin, ugodno vpliva na depresijo in še marsikaj drugega. V Unionski dvorani v Ljubljani se je Orkester Slovenske filharmonije pod taktirko Slavena Kulenovića predstavil z najlepšimi skladbami iz bogate zakladnice klasične glasbe, te pa je z znanostjo povezal prof. dr. Zvezdan Pirtošek in tako poudaril neverjetno moč glasbe, da ugodno vpliva na naše zdravje. Poklon glasbi in zdravju je nastal v organizaciji SILE, mednarodnega združenja žensk, ki je v letu 2023 praznovalo 30-letnico delovanja.

9 min

O bolezni leve možganske poloble

Glasba lahko pripomore k boljšemu počutju, še več, marsikomu lahko znova spodbudi spomin, ugodno vpliva na depresijo in še marsikaj drugega. V Unionski dvorani v Ljubljani se je Orkester Slovenske filharmonije pod taktirko Slavena Kulenovića predstavil z najlepšimi skladbami iz bogate zakladnice klasične glasbe, te pa je z znanostjo povezal prof. dr. Zvezdan Pirtošek in tako poudaril neverjetno moč glasbe, da ugodno vpliva na naše zdravje. Poklon glasbi in zdravju je nastal v organizaciji SILE, mednarodnega združenja žensk, ki je v letu 2023 praznovalo 30-letnico delovanja.

19 min

Letni koncert Akademije za glasbo v Ljubljani: Nuška Drašček Rojko, Simfonični orkester AG, dirigent Marko Letonja – L. Lebič: Novembrske pesmi

Skladatelju Lojzetu Lebiču se je leta 2014 ob njegovem 80. jubileju poklonila tudi osrednja glasbeno-izobraževalna ustanova pri nas, Akademija za glasbo v Ljubljani s svojim koncertnim programom. Za nastop s simfoničnim orkestrom, sestavljenim iz študentov glasbe, so v Cankarjevem domu pripravili izvedbo skladateljevih Novembrskih pesmi za glas in orkester. Solistka je bila mezzosopranistka Nuška Drašček Rojko, izvedbo pa je vodil dirigent Marko Letonja.

40 min

Robert Friškovec

V ciklu glasbenih oddaj Moj klasični hit boste lahko znane Slovence spoznali na prav poseben način, s klasično glasbo. Iz sveta medijsko najbolj prepoznavnih osebnosti so izbrali šest zanimivih osebnosti z različnimi poklici, ki spregovorijo o svojih najljubših klasičnih delih: predsednika Boruta Pahorja, plavalca Darka Đurića, popotnika Toma Križnarja, duhovnika Roberta Friškovca, pesnico Svetlano Makarovič in poslovneža Iva Boscarola. Zaporniški duhovnik Robert Friškovec je ustvarjalcem oddaje zaupal svojo zanimivo glasbeno zgodbo. Scenarist in urednik oddaj Daniel Celarec, režiser in montažer Jernej Kastelec, direktor fotografije Marko Kočevar.

4 min

Mozartine - Primož Zalaznik, Simfonični orkester RTV Slovenija in Mařena Diakun (A.Dvořák in P.I.Čajkovski)

Posnetek koncerta iz cikla nedeljskih koncertnih matinej Simfoničnega orkestra RTV Slovenija, ki se predstavljajo pod imenom Mozartine. Program koncertov z deli klasičnega in romantičnega sloga domačim glasbenikom ponuja predstavitev v solistični vlogi. Tokrat v tej vlogi spremljate violončelista Primoža Zalaznika z Variacijami na rokokojsko temo P. I. Čajkovskega pod vodstvom gostujoče poljske dirigentke Mařene Diakun. Primož Zalaznik je bil član Simfoničnega orkestra RTV Slovenija in številnih komornih glasbenih zasedb, leta 2017 pa je postal član prestižnega Dunajskega simfoničnega orkestra. Program se začenja s koncertno uverturo Othello, A. Dvořáka.

40 min

Musica Nova, moteti Jacobusa Handla-Gallusa

Na slovenskih koncertnih odrih moteti našega velikega skladatelja Jacobusa Handla - Gallusa zvenijo redko. Predstavili bomo posnetek zanimivega koncerta iz slikovite Cerkve sv. Petra v Radovljici. Ohranilo se je skoraj petsto njegovih skladb in med njimi je daleč največ duhovnih motetov (374). Francoski ansambel Musica Nova je nastal leta 2000 in se pod vodstvom pevca in dirigenta Luciena Kandela posveča glasbi iz obdobij od srednjega veka do baroka. Njegovi člani večinoma uporabljajo kopije izvirnih rokopisov ali tiskov in posebno pozornost posvečajo zgodovinskemu načinu izvajanja.

33 min

O pozornosti in spominu

Glasba lahko pripomore k boljšemu počutju, še več, marsikomu lahko znova spodbudi spomin, ugodno vpliva na depresijo in še marsikaj drugega. V Unionski dvorani v Ljubljani se je Orkester Slovenske filharmonije pod taktirko Slavena Kulenovića predstavil z najlepšimi skladbami iz bogate zakladnice klasične glasbe, te pa je z znanostjo povezal prof. dr. Zvezdan Pirtošek in tako poudaril neverjetno moč glasbe, da ugodno vpliva na naše zdravje. Poklon glasbi in zdravju je nastal v organizaciji SILE, mednarodnega združenja žensk, ki je v letu 2023 praznovalo 30-letnico delovanja.

12 min

Poletna noč 2021 - poklon Tadeju Hrušovarju, 1. del

Tradicionalni gala koncert Poletna noč bo letos posvečen Tadeju Hrušovarju. Spominjamo se ga kot izjemnega glasbenika, skladatelja in pevca, ki je bil član legendarnih zasedb Bele vrane in Pepel in kri, za katero je napisal skladbo Dan ljubezni. Ob Simfoničnem orkestru in Big Bandu RTV Slovenija pod vodstvom Patrika Grebla bodo nastopili: Nuša Derenda, Helena Blagne, Alenka Godec, Damjana Golavšek, Simona Vodopivec Franko, Ana Dežman, Saša Lešnjek, Teja Leskovšek, skupina Pepel in kri, trio Eroika, Oto Pestner, Miran Rudan, Bernard Hrušovar, Alex Volasko, Bojan Cvjetićanin, Mladinski pevski zbor RTV Slovenija ter posebna gostja Ditka Haberl.

58 min

Poletna noč: 50 let Slovenske popevke, 2. del

Posnetek gala koncerta Poletna noč - 50 let Slovenske popevke. Pod taktirko dirigenta Patrika Grebla ter Big Banda in Simfoničnega orkestra RTV Slovenija so zazvenele največje uspešnice Slovenske popevke od leta 1962 dalje. Slišali smo večne melodije Mandolina v izvedbi Staneta Mancinija, Zvezde padajo v noč, Orion, Poletna noč, Malokdaj se srečava, Med iskrenimi ljudmi, Maja z biseri, Za prijatelje in še mnoge druge. Peli so znani in priznani izvajalci Slovenske popevke…

72 min

Poklon Marjani Deržaj

Bila je popevka in bile so pevke. A le ena je bila Marjana, sinonim skromnosti, ljudskosti, dostopnosti. Njeno življenje, ne vedno lahko, sploh pa brez zvezdniškega glamurja, jo je na odru in na ulici delalo ranljivo. Občinstvo je to prepoznalo in jo vzelo za svojo. Za vse večne čase. Tako je od leta 1957, ko je prvič nastopila na festivalu pa vse do danes še vedno ena najslovitejših slovenskih glasbenih umetnic. Tokratna Poletna noč, imenovana po skladbi s katere izvedbo je Marjana leta 1964 zmagala na festivalu na Bledu, je torej poklon ženski, ki je bila pogosto večja od glasbe same. Ob spremljavI Revijskega orkestra RTV Slovenija so se ji poleg publike na Kongresnem trgu poklonili; Darja Švajger, Nuša Derenda, Braco Koren, Eva Hren, Jadranka Juras, Katrinas, Nina Strnad, Ana Bezjak, Monika Avsenik, Anja Strajnar, Alenka Gotar, Anže Šuštar in Mladinski pevski zbor RTV Slovenija.

95 min

50 let Slovenske popevke, 1. del

Posnetek gala koncerta Poletna noč - 50 let Slovenske popevke. Pod taktirko dirigenta Patrika Grebla ter Big Banda in Simfoničnega orkestra RTV Slovenija so zazvenele največje uspešnice Slovenske popevke od leta 1962 dalje. Slišali smo večne melodije Mandolina v izvedbi Staneta Mancinija, Zvezde padajo v noč, Orion, Poletna noč, Malokdaj se srečava, Med iskrenimi ljudmi, Maja z biseri, Za prijatelje in še mnoge druge. Peli so znani in priznani izvajalci Slovenske popevke…

71 min

Festival delle melodie del mare e del sole

In diretta dall'auditorio di Portorose il 43. Festival delle Melodie del Mare e del Sole. 14 cantanti in gara per una serata all'insegna della musica e del divertimento. Il festival è condotto da Lorella Flego e Mario Galunič, commentato in italiano su TV Capodistria da Sergio Rebelli. Regia a cura di Tina Novak. 14 izbranih skladb in izvajalcev bodo v nedeljo 7. julija nastopili na 43. festivalu MMS 2024. V avditoriju v Portorožu bo napeto in živahno, dogajanje pa bomo spremljali v živo tudi na naši televiziji. Voditelja sta Lorella Flego in Mario Galunič, v italijanščini bo festival komentiral Sergio Rebelli. Režiserka prenosa je Tina Novak.

167 min

Melodije morja in sonca 2024, prenos

43. festival Melodije morja in sonca prinaša 14 novih poletnih skladb. V portoroškem Avditoriju bodo nastopili: Prizma, Manu, 2B, Toxine in Marko Vuksanović, Žan Videc, Monika Avsenik, Balladero, Martina, Aljaž Ramot, Trio Vivere, Anabel, Folk idoli, Regina in Bepop. Zmagovalno skladbo festivala bodo izbrali gledalci in poslušalci s telefonskim glasovanjem, občinstvo v Avditoriju, radijske postaje in strokovna žirija. Voditelja festivala sta Lorella Flego in Mario Galunič. Režiserka: Tina Novak.

167 min

Žan Serčič - Ljubezenske igre

Žan Serčič, eden najbolj iskanih domačih glasbenih avtorjev, se je po dobrem desetletju ustvarjanja dokončno umestil med najbolj vroče domače glasbene izvajalce. Z velikim koncertom v ljubljanskem Media Centru je novembra 2023 proslavil izid svojega tretjega avtorskega albuma Ljubezenske igre, na katerem sta tudi hita Pusti mi spomin in Pijan od ljubezni, dve izmed največkrat predvajanih skladb na slovenskih radiih v letu 2023. Koncert Žana in njegovih Šakalov je izjemno sprejelo tudi njegovo občinstvo, ki je v en glas zapelo tudi druge njegove uspešnice, kot so Zadnja noč, Snežinki, Naj me vzame, Živim za trenutek, Čudeži, Tebe ne dam, Rada, Letim ... Koncert je režirala Urška Žnidaršič.

91 min

Omar Naber

S koncertom ob 18-letnici glasbenega delovanja se je Omar Naber vrnil h koreninam svojega glasbenega izraza – v pristni rokenrol, s katerim je napovedal tudi prihajajočo ploščo. V klub Cvetličarna je novembra 2023 povabil vrhunske glasbenike, s katerimi je skozi leta zgradil dober odnos. Občinstvo, ki ga je koncertno pričakovalo že dlje časa, je navdušil tako s svojimi evrovizijskima uspešnicama kot tudi z rockom in s svojim glasom podpisanimi uspešnicami: Stop, Omar, ti teslo, Krasen dan, I Still Carry On, Parfum, On My Way, Posebn model, Proti soncu in mnogimi drugimi. Koncert je režirala Urška Žnidaršič.

82 min

Poletna noč - Skladbe Jožeta Privška

Skladbe mojstra Jožeta Privška so bile predstavljene na Poletni noči posvečeni 80 letnici rojstva velikana slovenske glasbe. Pod taktirko dirigentov Patrika Grebla in Lojzeta Krajnčana in v izvedbi Big banda in Simfoničnega orkestra RTV Slovenija so zazvenele nekatere njegovih najlepših. V izvedbi Ota Pestnerja, Darje Švajger, Alenke Godec, Nuše Derenda, Matjaža mraka, Nuške Drašček, Nine Strnad, Alexa Volaska, Matjaža Kumelja in Vokalnega banda Kreativo so Kongresni trg poleg spominov na velikega pianista, dirigenta in skladatelja Jožeta Privška zapolnile skladbe: Ne prižigaj luči v temi, Zlati prah imaš v očeh, Nad mestom se dani, Mati, bodiva prijatelja, Samo nasmeh je bolj grenak, Tam, kjer sem doma, Zato sem noro te ljubila, Kako sva si različna, Mini maxi, itd... skladbe, ki še dandanes zvenijo večno in brezčasno in so tokrat doživele izjemne interpretacije. Instumentalni del njegove ustvarjalnosti sta obeležili skladbi: Sweet mama Walse in Open Country.

77 min

Poletna noč: Poklon nepozabnim popevkam Ditke Haberl, Alenke Pinterič in Nece Falk, 2. del

Tradicionalni gala koncert, ki predstavlja bogato dediščino slovenske zabavnoglasbene zakladnice v izvedbi velikega revijskega orkestra, bo tokrat posvečen popevkam Ditke Haberl, Alenke Pinterič in Marjetke Nece Falk, glasbenim uspehom treh izjemnih pevk generacije, ki je zaznamovala zgodovino festivala Slovenska popevka in ki jo med drugim povezuje rojstno mesto – Maribor. Ob spremljavi Simfoničnega orkestra, Big Banda in Mladinskega pevskega zbora RTV Slovenija ter s številnimi pevskimi solisti pod glasbenim vodstvom dirigenta Patrika Grebla bodo v novih pevskih izvedbah zazvenele nekatere izmed največjih uspešnic, ki so jim Ditka, Alenka in Neca posodile glas: Nad mestom se dani, Samo nasmeh je bolj grenak, Mlade oči, Vila z rimskega zidu, Kot nekdo, ki imel me bo rad, Sto majhnih nežnosti, Štajerska lady, Mini maksi, Krašovc, Ta vražji telefon, Dobro jutro, dober dan, Na krilih hrepenenja, Vsi ljudje hitijo in druge. Obeta se nam še en izjemen glasbeni začetek poletja, na katerem do zadnjega ne bomo vedeli, komu pripada čast odpeti tradicionalni zaključni glasbeni dodatek Poletno noč, legendarno popevko Elze Budau in Mojmirja Sepeta, ki je nastala natanko pred 60 leti! Poletna noč 2024 je otvoritvena prireditev 72. Ljubljana Festivala. SIMFONIČNI ORKESTER IN BIG BAND RTV SLOVENIJA MLADINSKI ZBOR RTV SLOVENIJA PATRIK GREBLO, glasbeni vodja in dirigent Solisti: NINA STRNAD, NUŠKA DRAŠČEK, NUŠA DERENDA, EVA HREN, LARA JANKOVIČ, ANIKA HORVAT, LARA BARUCA, SAŠA LEŠNJEK, ZALA SMOLNIKAR ZÁLI, ANDRAŽ HRIBAR, OTO PESTNER Voditelj večera: MARIO GALUNIČ

61 min

Poklon nepozabnim popevkam Ditke Haberl, Alenke Pinterič in Nece Falk, 1. del

Tradicionalni gala koncert, ki predstavlja bogato dediščino slovenske zabavnoglasbene zakladnice v izvedbi velikega revijskega orkestra, bo tokrat posvečen popevkam Ditke Haberl, Alenke Pinterič in Marjetke Nece Falk, glasbenim uspehom treh izjemnih pevk generacije, ki je zaznamovala zgodovino festivala Slovenska popevka in ki jo med drugim povezuje rojstno mesto – Maribor. Ob spremljavi Simfoničnega orkestra, Big Banda in Mladinskega pevskega zbora RTV Slovenija ter s številnimi pevskimi solisti pod glasbenim vodstvom dirigenta Patrika Grebla bodo v novih pevskih izvedbah zazvenele nekatere izmed največjih uspešnic, ki so jim Ditka, Alenka in Neca posodile glas: Nad mestom se dani, Samo nasmeh je bolj grenak, Mlade oči, Vila z rimskega zidu, Kot nekdo, ki imel me bo rad, Sto majhnih nežnosti, Štajerska lady, Mini maksi, Krašovc, Ta vražji telefon, Dobro jutro, dober dan, Na krilih hrepenenja, Vsi ljudje hitijo in druge. Obeta se nam še en izjemen glasbeni začetek poletja, na katerem do zadnjega ne bomo vedeli, komu pripada čast odpeti tradicionalni zaključni glasbeni dodatek Poletno noč, legendarno popevko Elze Budau in Mojmirja Sepeta, ki je nastala natanko pred 60 leti! Poletna noč 2024 je otvoritvena prireditev 72. Ljubljana Festivala. SIMFONIČNI ORKESTER IN BIG BAND RTV SLOVENIJA MLADINSKI ZBOR RTV SLOVENIJA PATRIK GREBLO, glasbeni vodja in dirigent Solisti: NINA STRNAD, NUŠKA DRAŠČEK, NUŠA DERENDA, EVA HREN, LARA JANKOVIČ, ANIKA HORVAT, LARA BARUCA, SAŠA LEŠNJEK, ZALA SMOLNIKAR ZÁLI, ANDRAŽ HRIBAR, OTO PESTNER Voditelj večera: MARIO GALUNIČ

51 min

Ker si upam, koncert Anike Horvat z gosti

Koncert z naslovom Ker si upam je Anikino potovanje skozi njeno glasbeno življenje. Obarvan je tudi s praznovanjem rojstnega dne, dogodkom, ki ga po umetničinih besedah deliš s prijatelji in zvestimi poslušalci. Tako s prijatelji, zasedbo GeDoRe, Rokom Ferengjo, Štefico Stipančevič - Steffy, Tinkaro Kovač, Klemnom Klemnom in pevskim zborom iz Kostanjevice na Krki, predstavlja svoje skorajda zimzelene skladbe od začetka glasbene poti pri devetih letih do danes ter uspešnice z različnih festivalov.

81 min

Jazz v Hendrixu - Jani Šepetavec quartet

Studio Hendrix Radia Koper bo nocoj še zadnjič tej sezoni gostil oddajo Jazz Hendrixu. Tokrat na studjski oder smo povabili odličnega saksofonista JANIJA ŠEPETAVCA in njegovo ekipo. Pianist Ales Ogrin, basist Erik Čebokli, bobnar Tomi Puric in vodja zasedbe, Jani Šepetavec, predstavljajo kolaž treh Janijevih avtorskih albumov, ki so nastali v zadnjih treh letih in odražajo mešanico sodobnega jazza, fusiona in funka. Oddajo vodi Mojca Maljevac

77 min

The Canyon Observer

Izštekana glasbena oddaja z Juretom Longyko.

98 min

Radio Si Main Stage - Leopold I. - koncert

Serija gostovanj izbranih slovenskih bendov na Radio Si Main Stage.

33 min

Radio Si Main Stage - Leopold I. - pogovor

Serija gostovanj izbranih slovenskih bendov na Radio Si Main Stage.

22 min

Gremo Plesat - Kvatropirci

Kvatropirci, slovenska glasbena skupina, ki deluje od leta 2011, sestavljajo basist Matej Kocen, baritonist Albin Jordan ter tenorista Samo Kališnik in Tomaž Krt. Skupina, ki se je oblikovala iz kamniškega pevskega zbora Odmev, je dosegla veliko uspehov na festivalu Melodije morja in sonca. Leta 2016 so z Manco Špik prejeli največ glasov občinstva in dosegli drugo mesto, leta 2019 pa so s skladbo "Veter je vel" osvojili drugo mesto in nagrado za najboljšo izvedbo. Vodi Smilja Baranja

62 min

Mi2 – Tisoči koncert, 1. del

Mi2, ki so zagotovo eden najbolj priljubljenih in uspešnih slovenskih rock bendov, so s svojim prvim samostojnim koncertom v ljubljanskih Križankah obeležili okrogli jubilej, svoj tisoči koncert. Seznam skladb, ki so jih Mi2 odigrali na koncertu, sestavljajo največje novejše in starejše uspešnice in hkrati tudi tiste skladbe, ki jih redkeje slišimo. Mi2 so pripravili tudi akustični vložek na sicer električnemu koncertu ter ustvarili kompakten in udaren koncertni program. Na svojem Tisočem koncertu v Križankah so Mi2 posneli tudi material za nov koncertni album ZKP RTV Slovenija. Režiserka koncerta: Tina Novak.

77 min

RadioLive! - Tschimy

V živo iz studia Hendrix Radia Koper, v oddaji Radio live glasbenik generacije dvatisočih, ki prepleta zapuščine čutnih duhovnih muzik jazza in soula z manj prepihano, mehkejšo kožo glasbene dejanskosti, hip hopom, R&B-jem, trapom in novim jazz fusionom. S svojo spremljevalno skupino bo Tschimy Aliage Obenga nastopil prvič na Primorskem! Oddajo vodi Armando Šturman

63 min

Jutra ob kavi in kitari - Anabel

Ana Teržan je glasbeno kariero začela pod psevdonimom Anabel že v srednji šoli, ko je pri rosnih 17. letih, s pesmijo “Ob kavi” zmagala na festivalu POPROCK, ki je potekal v okviru Dnevov slovenske zabavne glasbe 2017. Z zmago je pritegnila pozornost širše javnosti in tako postala najbolj predvajana “nova izvajalka” leta 2017. Pesem “Ob kavi” je več tednov preživela na lestvici SloTop50, bila pa je nominirana tudi za skladbo leta, slovenske nagrade za medijske dosežke in dosežke v popularni kulturi Žarometi 2017.  Trenutno pripravlja nove skladbe, z eno izmed njih pa se bo predstavila tudi na 43. Festivalu Melodije morja in sonca, ki bo potekal v začetku meseca julija v Avditoriju Portorož. Kaj nam je pripravila za sredino jutro? 

46 min

Koncert Avtomobili – 40 let skupine in album Sijaj

Legendarna primorska zasedba Avtomobili neprekinjeno deluje že 40 let. Častitljiv jubilej so se člani skupine odločili kronati z novim, že enajstim studijskim albumom Sijaj, ki je septembra 2022 izšel pri ZKP RTV Slovenija. Plošča prinaša 13 novih skladb, na katere so fantje zelo ponosni, saj pomenijo korak naprej v zvenu skupine, ki pa ostaja "avtomobilsko" prepoznaven in unikaten. "Album smo zaradi covida snemali dolgi dve leti, v celoti je nastal v Gorici. Pri njem so poleg članov zasedbe sodelovali še: Rok Škarabot na tolkalih, Jani Šepetavec na tenorsaksofonu in Uroš Trebižan na kontrabasu, ki so s svojimi prispevki nadgradili zvok zasedbe, ne da bi okrnili njegovo bazičnost in prvinskost. Fantje pravijo, da je to najboljši album doslej. Skladbe na njem govorijo o potovanjih, svetu in podeželju v domači Sloveniji," ploščo opisuje Marko Vuksanović, ob tem pa poslušalce vabi in spodbuja, da si o pesmih ustvarijo svojo sodbo. Avtomobili so David Morgan (bobni), Boštjan Andrejc - Bushy (kitare), David Šuligoj (bas), Mirko Vuksanović (klaviature) in Marko Vuksanović (vokal). V živo so se predstavili 10. 11. v Siti teatru v Ljubljani. Televizijski koncert je režirala Špela Kuclar.

73 min

Radio Si Main Stage - Gušti - koncert

Serija gostovanj izbranih slovenskih bendov na Radio Si Main Stage.

26 min

Radio Si Main Stage - Gušti - pogovor

Serija gostovanj izbranih slovenskih bendov na Radio Si Main Stage.

24 min

RadioLive! - Moya

Današnji RadioLIVE! je povezala pevka in kantavtorica MOYA - Mojca Štoka. To umetniško ime si je Mojca Štoka nadela leta 2016, ko je po sodelovanjih v dveh glasbenih skupinah stopila na samostojno pot. Številne njene skladbe so v preteklih letih poslušalci Radia Koper nagradili z nazivom 'Pesem in pol'. V studiu Hendrix je nastopila z zasedbo, ki jo je spremljala tudi na nedavnem uspešnem koncertu v Sežani: Jan Baruca, Gabrijel Juriševič, Luka Jeraša, Teo Korenika in Sara Faganel. Moyo je gostila Anita Urbančič.

58 min

Jutra ob kavi in kitari - Marko Grobler

"Jutra ob kavi, so še lepša ob kitari," smo poimenovali sredin jutranji program, ko v studio povabimo glasbenike, s katerimi klepetamo in nam prebujanje polepšajo tudi z igranjem in petjem v živo.

55 min

RadioLive! - Anika Horvat

Anika Horvat velja za eno najuspešnejših slovenskih pevk na slovenskih festivalih. Preboj v karieri je pomenila zmaga na festivalu Melodije morja in sonca leta 1996 s skladbo Lahko noč, Piran, kasneje pa je dvakrat zmagala tudi na Slovenski popevki. Priljubljena primorska glasbenica še zdaleč ne počiva. V pomladnem času nam je Anika Horvat predstavila novo skladbo, za katero glasbenica pravi: "Je kot sporočilo ljubezni in vzpodbude za vse nas, ki se soočamo z življenjskimi izzivi in dvomi. Verjamem, da lahko vsak dan prinese novo priložnost za uspeh, če sledimo svojim sanjam in srcu." Izbor zanimivih skladb nam je Anika predstavila v oddaji radioLive!, ki jo je vodil Blaž Maljevac

64 min

Jutra ob kavi in kitari - Paul Grem

"Jutra ob kavi, so še lepša ob kitari," smo poimenovali sredin jutranji program, ko v studio povabimo glasbenike, s katerimi klepetamo in nam prebujanje polepšajo tudi z igranjem in petjem v živo.

50 min

Jazz v Hendrixu - Milko Cočev

Nocoj v oddaji Jazz v Hendrixu gostimo pianista Milka Cočeva, ki so si ga mnoge generacije zapomnile po klavirskih večerih na obalnih prizoriščih, sicer pa je v več kot šestih desetletjih glasbene kariere sodeloval z mnogimi znanimi zasedbami in solisti. In seveda se je v vseh teh letih nabralo tudi veliko zgodb. Več nam skozi avtorsko glasbo in besedo razkrije v naslednji uri. Oddajo vodi Mojca Maljevac.

73 min

Radio Si Main Stage - Samantha Maya - koncert

Serija gostovanj izbranih slovenskih bendov na Radio Si Main Stage.

30 min

Radio Si Main Stage - Samantha Maya - pogovor

Serija gostovanj izbranih slovenskih bendov na Radio Si Main Stage.

30 min

Igor Lumpert z gosti z Dnevov poezije in vina Medana

V okviru Dnevov poezije in vina Medana 2005 je v Medani v Goriških brdih nastopil tudi Igor Lumpert Trio. Trio sestavljajo priznani jazzovski glasbeniki: Igor Lumpert- saksofon, Milan Nikolić-kontrabas in Gašper Bertoncelj-bobni. Trio je pretežno pesniškemu občinstvu, zbranemu na Gradnikovi domačiji v Medani, predstavilo avtorsko glasbo Igorja Lumperta. V New Yorku živeči saksofonist Igor Lumpert je bil rojen leta 1975 v Novem mestu. Saksofon je najprej študiral v avstrijskem Linzu. V tem času je Lumpert igral v ansamblu Sidewinders, ki so ga leta 1999 proglasili za najboljšo nemško jazzovsko zasedbo. Po odlično opravljenem študiju v Avstriji ga je na študij na newyorško šolo New School Universitiy povabil eden najvidnejših kontrabasistov današnjega časa Reggie Workman. Tam je Lumpert glasbene izkušnje nabiral in še nabira s protagonisti newyorške jazzovske scene.

63 min

10. festival slovenskega jazza Ravne na Koroškem: Jure Pukl, Clarence Penn in Big Band RTV Slovenija, dirigent Igor Lunder

Zametki festivala slovenskega jazza so se začeli že daljnega leta 1960, ko je Jazzovsko društvo Ljubljana na Bledu pripravilo prvi jazz festival na vzhodnem koncu Evrope in takratni 1. jugoslovanski jazz festival. Kasneje se je njegova izvedba večkrat preoblikovala in selila, leta 2003 pa pripravila 1. festival slovenskega jazza. Njegovo organizacijo je v zadnjih letih prevzela ekipa programa Jazz Ravne z Raven na Koroškem, kjer je letos potekal 10. festival slovenskega jazza. Na otvoritvenem koncertu se je v izvedbi Big Banda RTV Slovenija pod vodstvom Igorja Lundra predstavila uspešna mlada generacija slovenskih jazzovskih ustvarjalcev. Priložnost smo imeli slišati in posneti sodobne kompozicije Igorja Lundra, Kaje Draksler in Jureta Pukla. V solističnih vlogah njihovih izvedb sta kot gosta nastopila saksofonist Jure Pukl in bobnar Clarence Penn.

71 min

Big Band RTV Slovenija, Ajda Stina Turek, Ana Čop, Patricija Škof

V studijski televizijski upodobitvi so se predstavile tri mlade jazzovske pevke, ki si utirajo glasbeno pot v tujini. Nadobudne Ana Čop, Ajda Stina Turek in Patricija Škof so ob spremljavi Big Banda RTV Slovenija pod taktirko Lojzeta Krajnčana izvedle avtorske skladbe, ki so jih za večjo zasedbo priredili Matjaž Mikuletič, Lojze Krajnčan in Tadej Tomšič.

50 min

Big band RTV Slovenija in Tadej Tomšič: Hommage to Janez Gregorc

Skladatelj Janez Gregorc (1934-2012) je temeljito zaznamoval zadnjih šest desetletij slovenske glasbe. Kot skladatelj, prireditelj in glasbeni producent je bil tesno povezan tudi z Big bandom RTV Slovenija. Na tokratnem koncertu, ki je potekal v eni od ljubljanskih dvoran, je Big band RTV Slovenija zvedel Gregorčeve najuspešnejše skladbe, nastale posebej za slovenski jazzovski orkester. Predstavili se bodo izvrstni solisti, člani orkestra, dirigent Tadej Tomšič, solistka bo Nina Strnad.

34 min

Natko Štiglić

Prva vrsta je polurna radijska glasbena oddaja, v kateri vsak torek muzicirajo ustvarjalci različnih glasbenih zvrsti. Oddaje omogoča živ nastop v Studiu 13 z neposrednim radijskim in video prenosom na spletni strani Prvega programa in na MMC-u, med drugim pa ustvarja neposredni stik z glasbenim dogajanjem pri nas na različnih platformah. Urednica oddaje je Alja Kramar.

35 min

Jani Šepetavec Quartet

Spremljali boste posnetek koncerta zasedbe Jani Šepetavec Quartet, ki je nastopila v Jazz Paradise – Jazz Clubu Gajo. Zasedbo, ki izvaja poslušljivo jazzovsko-bluesovsko glasbo, sestavljajo Jani Šepetavec (saksofon, avtor glasbe), Grega Crnkovič (kitara), Erik Čebokli (bas kitara) in Gašper Peršl (bobni). Novogoriški saksofonist Jani Šepetavec je magistriral na Univerzi za glasbo v Gradcu, pozneje pa svoje igranje izpopolnjeval še na mojstrskih tečajih z mentorji Donom Menzo, Davom Liebmanom in Jerryjem Bergonzijem. Urednik oddaje Daniel Celarec, režija Aleksander Šmuc.

35 min

Belin

V oddaji nastopa zasedba Belin; pevka Neža Drobnič Bogataj, kontrabasist Vanja Dizdarević, kitarist Miha Kraker, violinist Klemen Bračko ter tolkalec Matej Javoršek.

32 min

Obarvana (Mia Žnidarič, Steve Klink, Big Band RTV SLO in Lojze Krajnčan)

V studiu Televizije Slovenija je nastal posnetek z jazzovsko pevko Mio Žnidarič, ki je svoj 60. rojstni dan in 30. obletnico glasbenega ustvarjanja proslavila z nastopom ob spremljavi glasbenikov Big Banda RTV Slovenija pod taktirko Lojzeta Krajnčana. Obarvana je naslov svežega izbora avtorskih skladb in novega albuma, ki ga je Mia pripravila skupaj z življenjskim sopotnikom, pianistom in avtorjem glasbe Stevom Klinkom. Avtorske skladbe so nastale na izbrana besedila slovenskih pesnikov, ki jih je Mia obarvala z najrazličnejšimi odtenki iskrene in srčne interpretacije, obogatene z zvokom izjemne glasbene zasedbe Big Banda RTV Slovenija in gostujočih glasbenikov, Petra Ugrina na violini in Gašperja Bertonclja na bobnih.

67 min

Kimmo Pohjonen (v sodelovanju z Drugo godbo)

V sodelovanju s festivalom Druga godba tokrat v oddaji nastopa finski harmonikar Kimmo Pohjonen.

26 min

Mladi levi

Koncertno sezono Jazz Ars All Stars v ljubljanski Cukrarni končujemo s koncertom dijakov oddelka za jazz KGBL. Poimenovali smo ga Mladi levi, saj bomo lahko spremljali muziciranje slovenske jazzovske prihodnosti.

85 min

Zlata piščal 2024, posnetek podelitve nagrad

Deseta podelitev glasbenih nagrad Zlata piščal v novomeškem gledališču Anton Podbevšek Teater. 25 nominirancev, štiri kategorije nagrad in nagrada za življenjsko delo. Pravo glasbeno poslastico pa bo začinil tudi humor voditelja Juša Milčinskega.

58 min

Oto Pestner in Jazz Club Gajo Quartet

Slovenski jazzovski zasedbi Jazz Club Gajo Quartet, se je kot solist pridružil Oto Pestner, eden najboljših vokalnih jazzovskih solistov v Sloveniji. Pestner, ki je svoje prve studijske posnetke naredil že pri rosnih 12 letih, vedno znova navduši občinstvo s svojo poustvarjalno energijo. Razigrani člani kvarteta Blaž Jurjevčič-klavir, Primož Grašič-kitara, Nikola Matošič-kontrabas in Drago Gajo-bobni so nam skupaj z izrednim vokalnim solistom ponudili izvirne priredbe popularne skladb jazzovskih standardov, med drugim Sentimental journey, Stardust, Night and day, All of me idr. in s svojo interpretacijo prepričali ljubitelje in poznavalce glasbe.

37 min

Teo y la Mar

Glasbena oddaja Prva vrsta nas tokrat popelje na Pirenejski polotok, natančneje na jug Španije. V studiu 13 Radia Slovenija je natopil duo Teo y la Mar. To sta pevka in plesalka Maria Keck ter kitarist Teo Mandžuka, predstavila pa sta avtorske skladbe, v katerih se prepletata mešanica tradicionalnega in modernega flamenka.

40 min

Mind Tree

V Prvi vrsti nastopa zasedba Mind Tree, ki jo sestavljajo pianist Matic Štemberger, basist Peter Smrdel in bobnar Žiga Smrdel. Trio predstavlja tako skladbe z albuma Catharsis, kot tudi nove skladbe.

37 min

Aleš Rendla kvintet

V okviru cikla Jazz Ars All Stars je v ljubljanski Cukrarni nastopil kvintet bobnarja Aleša Rendle. Z njim pa še pianist Aljoša Kavčič, kontrabasist Jernej Vindšurer, klarinetist Aljaž Rendla in saksofonist Primož Fleischman. Vse skladbe so delo očeta in sina, Aleša in Aljaža Rendle.

92 min

Tomaž Gajšt kvartet

V oddaji nastopa Tomaž Gajšt kvartet – trobentač Tomaž Gajšt, vibrafonist Vid Jamnik, bobnar Kristijan Krajnčan in basist Aleš Avbelj.

38 min

Večer Astorja Piazzolle: Marko Hatlak & FUNtango, Bernarda Fink Inzko in Marcos Fink, 1. del

V okviru Festivala Ljubljana je v poletnem gledališču Križanke nastopil harmonikar in skladatelj Marko Hatlak z zasedbo FUNtango. O zasedbi skladatelj pravi, da njeno ime namiguje na »strastno in brezkompromisno« umetnost. Večer je bil namenjen glasbi enega od najslavnejših bandeonistov, argentinskega glasbenika Astorja Piazzolle. Zasedbo vrhunskih glasbenikov, ki jo poleg Marka Hatlaka sestavljata jazzovski pianist Marko Črnčec in kontrabasist Luka Gaiser, je tokrat dopolnil izjemen violinist s klasičnih koncertnih odrov Benjamin Ziervogel. Pri izvajanju skladateljevih vokalnih del pa sta se jim na odru pridružila svetovno znana mezzosopranistka in basbaritonist slovenskih korenin, ki sta del življenja preživela v Argentini, Bernarda in Marcos Fink. Vabljeni k ogledu prvega dela koncerta.

46 min

Avtorska glasba Adama Klemma, Big Band RTV Slovenija in Aleš Avbelj

Posnetek iz cikla koncertov, ki jih Big Band RTV Slovenija prireja v Siti teatru BTC v Ljubljani, je tokrat posvečen avtorski glasbi odličnega saksofonista Adama Klemma. Ta je član Big Banda RTV Slovenija od leta 2008, poleg tega vodi svoje glasbene zasedbe in ustvarja avtorsko glasbo, ki jo je do zdaj izdal na treh zgoščenkah. Na koncertu je predstavil izbor svojih preteklih in novejših skladb v novi zvočni preobleki za jazzovski orkester. K sodelovanju je povabil glasbenega kolega, kontrabasista Aleša Avblja, ki je pripravil glasbene priredbe in vodil izvedbo z Big Bandom RTV Slovenija. Zasedbi sta se pridružila glasbena gosta, bobnar Bruno Domiter in kontrabasist Fedor Ruškuc, ki prihaja iz Novega Sada.

44 min

El Revire duo

Prva vrsta na Kavč festivalu. V Knjigarni Sanje v Ljubljani nastopa zasedba El Revire Duo - Sabrina Destefanis in Walter Ratto. Program: - Gustavo Leguizamon y Castilla: Balderrama - Atahualpa Yupanqui: Chacarera de las piedras - Carlos Almaran: Historia de un Amor - Vinicius de Moraes y Carlos Antonio Jobim: Agua de beber - Pedro Laurenz: Milonga de mis amores - Astor Piazzolla: Libertango - Miguel Matamoros: Lagrimas Negras - Carlos Caceres: Tango Negro

29 min

Martin Ladika (Kavč festival 2024)

V Studiu 13 nastopa hrvaški kantavtor Martin Ladika. Program: Martin Ladika: Rođen od majke Martin Ladika: Rijeka nas veže Martin Ladika: Žice kradu beskraj Martin Ladika: Care gospodare, koliko je sati? Martin Ladika: Deda ogrnut u mjesečinu Martin Ladika: Nebesa u jastuku Martin Ladika: Glasovi trava Martin Ladika: Gozba

40 min

Fekete Seretlek (Kavč festival 2024)

Prva vrsta na Kavč festivalu. V Knjigarni Sanje v Ljubljani nastopa zasedba Fekete Seretlek – violončelistka Anička Bubníková, harmonikar Matija Solce, kontrabasist Pavol Smolárik, trobentač Jan Meduna – trobenta, violinist Jiří Jelínek ter bobnar Ivo Sedláček. Program: Trad. Grška, Matija Solce: Kato sto yialo Trad. Madžarska: Erdo erdo Ruska uspavanka: Baju Trad. Bolgarska: Ripni Kalinke Trad. Bosanska: Put Putuje Trad., Fekete Seretlek: We are going to die

31 min

Milan Stanisavljević Kvintet

Na marčnem koncertu iz cikla Jazz Ars All Stars je v ljubljanski Cukrarni nastopila mednarodna zasedba pod vodstvom jazzovskega pianista Milana Stanisavljevića. Pridružili se mu bodo saksofonist Luka Ignjatović, trobentač Tomaž Gajšt, kontrabasist Jošt Lampret in bobnar Pedja Milutinović. Milanova glasba se ponaša s sodobnim ritmično-melodijskim pristopom, ustvarjanjem številnih različnih glasbenih ozračij ter estetiko minimalizma.

88 min

Avtorska glasba Adama Klemma, Big Band RTV Slovenija in Aleš Avbelj

Posnetek iz cikla koncertov, ki jih Big Band RTV Slovenija prireja v Siti teatru BTC v Ljubljani, je tokrat posvečen avtorski glasbi odličnega saksofonista Adama Klemma. Ta je član Big Banda RTV Slovenija od leta 2008, poleg tega vodi svoje glasbene zasedbe in ustvarja avtorsko glasbo, ki jo je do zdaj izdal na treh zgoščenkah. Na koncertu je predstavil izbor svojih preteklih in novejših skladb v novi zvočni preobleki za jazzovski orkester. K sodelovanju je povabil glasbenega kolega, kontrabasista Aleša Avblja, ki je pripravil glasbene priredbe in vodil izvedbo z Big Bandom RTV Slovenija. Zasedbi sta se pridružila glasbena gosta, bobnar Bruno Domiter in kontrabasist Fedor Ruškuc, ki prihaja iz Novega Sada.

45 min

Big Band RTV Slovenija, Ajda Stina Turek, Ana Čop, Patricija Škof

V studijski televizijski upodobitvi so se predstavile tri mlade jazzovske pevke, ki si utirajo glasbeno pot v tujini. Nadobudne Ana Čop, Ajda Stina Turek in Patricija Škof so ob spremljavi Big Banda RTV Slovenija pod taktirko Lojzeta Krajnčana izvedle avtorske skladbe, ki so jih za večjo zasedbo priredili Matjaž Mikuletič, Lojze Krajnčan in Tadej Tomšič.

56 min

Autetno

V oddaji tokrat nastopa osemčlanska zasedba Autetno, ki jo sestavljajo Aleš Zorec − bobni, Uroš Srpčić − tolkala, Goran Radovanović − tarabuka, cajon, Rok Škrlj − bas, Matija Krivec − kitara, Eva Jurgec − flavta, oboa, Jan Šoštarič − violina, Uroš Jezdić – harmonika. Glasbeniki se z glasbo sprehodijo od Grčije, Romunije, Bolgarije, do Makedonije, Srbije, Bosne in Slovenije.

28 min

Big Band RTV Slovenija in Štěpánka Balcarová

Prisluhnite koncertnemu večeru avtorske glasbe priznane sodobne češke jazzovske skladateljice Štěpánke Balcarové, ki je prvič dirigirala Big Bandu RTV Slovenija. Na sporedu bodo zazvenele zahtevnejše skladbe o posameznikovem upanju in težkih življenjskih odločitvah, kot tudi bolj vesele in igrive skladbe s preprostimi melodijami in zabavnim karakterjem.

56 min

Jazz Kamp Kranj, Emil Spanyi in David Gazarov

Spremljali boste posnetek zanimivega jazzovskega koncerta, kjer sta kot solista z ansamblom nastopila priznana pianista: Emil Spanyi (Madžarska) in David Gazarov (Nemčija). Ob spremljavi basista Maria Mavrina (Hrvaška) in bobnarja Christopha Brasa (Francija) sta predstavila zanimiv program jazzovske glasbe skladateljev Oskarja Petersona, Paula Desmonda, Harolda Arlena, Bobbyja Troupa, Tootsa Tielemansa in Charlija Parkerja. Posnetek je nastal v kranjskem Letnem gledališču Khislstein. Urednik oddaje Daniel Celarec, režija Aleksander Šmuc.

48 min

Pickpocket Swingers

V Prvi vrsti je tokrat nastopila zasedba Pickpocket Swingers, ki jo sestavljajo pevec in trobentač Rok Nemanič, pozavnist Matija Mlakar, klarinetist Tomaž Zevnik, kitarist Matic Plemenitaš, kontrabasist Ilj Pušnik ter bobnar Uroš Nemanič.

26 min

Boško Petrović, Big Band RTV Slovenija in Lojze Krajnčan, 2. del

Posnetek koncerta iz leta 2002 je nastal v Studiu 14 Radia Slovenija, med koncertom Big Banda RTV Slovenija, pod vodstvom Lojzeta Krajnčana in z gostujočim glasbenikom Boškom Petrovićem. Izjemni hrvaški vibrafonist, skladatelj in glasbeni producent je del svojega življenja preživel v Sloveniji, kjer se je tudi glasbeno izobraževal. Znan je kot ustanovitelj popularne zasedbe Zagrebački jazz kvartet, ter vodja B.P. kluba v Zagrebu in organizator številnih jazzovskih glasbenih dogodkov. Predstavil se je z znanimi jazzovskimi priredbami in avtorskimi skladbami.

42 min

G. Gershwin, Rapsodija v modrem (Klemen Golner, Simfoniki RTV Slovenija in Simon Krečič)

Studijski posnetek izvedbe enega najbolj priljubljenih in še vedno največkrat izvajanih ameriških del iz simfoničnega repertoarja, Gershwinove kompozicije Rapsodija v modrem. Rapsodija velja za njegovo prvo obsežno, simfonično skladbo in hkrati prvo skladbo, napisano v jazzovskem glasbenem jeziku, ki ji je uspelo prodreti na velike odre klasične glasbe. Tokrat jo boste spremljali v izvedbi pianista Klemna Golnerja in Simfoničnega orkestra RTV Slovenija pod vodstvom dirigenta Simona Krečiča.

20 min

Vöra bije, Mladinski pevski zbor RTV Slovenija z glasbo iz Prekmurja (dirigent in aranžer Lojze Krajnčan)

Mladinski pevski zbor RTV Slovenija, ki deluje pod vodstvom zborovodje Tomaža Pirnata, se je z letošnjim koncertom posvetil glasbi iz Prekmurja ob 100. obletnici priključitve Prekmurja matičnemu narodu. Zvočno podobo koncerta so sooblikovali člani Simfoničnega orkestra RTV Slovenija in multiinstrumentalist Boštjan Gombač pod dirigentskim vodstvom Lojzeta Krajnčana, ki je pripravil glasbene priredbe prekmurskih ljudskih pesmi in uglasbil pesmi prekmurskega pesnika Ferija Lainščka.

65 min

53. Tabor pevskih zborov iz Slovenije in tujih držav - Ta šmentana ljubezen

Ljubezen do petja, slovenske besede in ohranjanja kulturne dediščine kraja ter prenašanje te mlajšim generacijam. Vse to se prepleta v pevskem prazniku, ki že 53. leto poteka v vasi Šentvid pri Stični. Vsak tretji konec tedna v juniju vas oživi in ponudi priložnost za srečanje ljubiteljskih zborov iz vse Slovenije in sosednjih držav, glasbenikov, plesalcev, umetnikov in obrtnikov ter prebivalcev okoliških krajev. Na prireditvi se zberejo, da predstavijo slovensko ljudsko pesem in kulturno dediščino kraja z bogatim kulturnim dogajanjem. Z reportažno ekipo smo spremljali gostujoče zbore, organizatorje in spremljevalne dogodke Tabora pevskih zborov v Šentvidu pri Stični.

19 min

... Za svobodo, za kruh - Tržaški partizanski pevski zbor Pinko Tomažič z gosti

Ob dnevu upora in ob 72. obletnici ustanovitve Osvobodilne fronte je Tržaški partizanski pevski zbor Pinko Tomažič v dvorani Stožice priredil slavnostni koncert, s katerim je želel sporočiti, da je upor vrednota in človekova pravica. Pred več kot osemdesetimi leti so za svobodo, za kruh partizani odhajali v napad s puško na rami, danes pa se proti izkoriščanju, bogatenju peščice, korupciji, vsakršni obliki diskriminacije in večanju ideoloških razlik lahko upiramo drugače - s pesmijo. Zbor je v goste povabil številne glasbene prijatelje. Z legendarnim tržaškim pevskim zborom so na odru nastopili: Partizanski pevski zbor Ljubljana, članice ŽPZ Kombinat, Vlado Kreslin, Drago Mislej - Mef, Iztok Mlakar, Zoran Predin, Gojmir Lešnjak - Gojc, Kraški ovčarji, Dirty Fingers, Freakwaves, Zaklonišče prepeva, Slovenski taborniki v Italiji - Rod modrega vala, Darko Nikolovski, Buldogi in Ksenija Jus ter duo Bakalina. Režiser Peter Juratovec.

124 min

Na juriš in the mood! Od koračnic do swinga: Carmina Slovenica, dirigentka Karmina Šilec

Na juriš in the mood! – Od koračnic do swinga je oddaja o glasbi, ki se je poslušala in izvajala v obdobju boja proti fašizmu. Od glasbe predvojnega Berlina in Pariza, prek judovske, francoske in italijanske partizanske pesmi, swinga do slovenskih partizanskih pesmi. Večer je bil posvečen pozabljeni svetovni zakladnici pesmi iz druge svetovne vojne: časa, ko je glasba postala narodova last, zastopala stališča narodne buditve z vtkanimi protifašističnimi izhodišči in bila odraz ljudskega čustvovanja, tako trpljenja kot upanja. Večer je bil »v znamenju moči spomina, ki danes ta repertorij oživlja v glasbenem, idejnem in dokumentarnem bogastvu svetovne revolucionarne tradicije«. Redakcija Tina Princ, režija Aleš Žemlja.

114 min

Venec treh dolin, reportaža s Koroške poje 2024

Največja pevska prireditev Slovencev na Koroškem z naslovom Koroška poje je tudi letos potekala v Domu glasbe Celovec. Koncert so tokrat pripravili le mladinski zbori, prav za to priložnost pa je nastal tudi projektni mladinski zbor Mladina poje, pri katerem je sodelovalo okoli 90 mladih iz vse južne Koroške. V ospredju pestrega programa je bila bogata zakladnica slovenske pesmi, ki je izjemno pomembna za ohranjanje identitete v zamejstvu. Režiser Božo Grlj.

19 min

Slovenski komorni zbor in Mirko Cuderman (J. Gallus)

Nastop Slovenskega komornega zbora pod vodstvom dr. Mirka Cudermana, enega najvidnejših slovenskih zborovodij druge polovice 20. stoletja. Muzikolog, duhovnik in dirigent Mirko Cuderman je velik poudarek v poustvarjalnosti namenil kvalitetni predstavitvi duhovne in posvetne slovenske zborovske glasbe. V tokratni oddaji boste spremljali predstavitev izbranih motetov iz obsežne zbirke Opus Musicum, slovenskega renesančnega skladatelja Jakoba Petelina Gallusa. Posnetek je nastal leta 1991 na slavnostnem koncertu v Cankarjevem domu ob skladateljevi 400-letnici smrti.

24 min

Najboljši iz Zagorja: Koncert nagrajenih otroških in mladinskih pevskih zborov 23. državnega tekmovanja v Zagorju ob Savi 2012

Na zborovski reviji v Zagorju ob Savi se vsaki dve leti od leta 1968 predstavijo najboljši otroški in mladinski zbori v Sloveniji. V programu predstavitve vseh zborov je tudi obvezna izvedba slovenske ljudske pesmi v izvirni obliki ali obdelavi, ter umetne pesmi slovenskega avtorja, zato ima tekmovanje pomembno vlogo pri spodbujanju in ohranjanju slovenske zborovske produkcije in ustvarjalnosti. Na 23. tekmovanju leta 2012 se je v dveh dneh predstavilo 37 zborov, izbrani najboljši zbori pa so nastopili na zaključnem koncertu, posnetem v Slovenski filharmoniji.

67 min

Pevski poklon Primorski, Primorski akademski zbor Vinko Vodopivec

Primorski akademski zbor Vinko Vodopivec je s koncertom v atriju Lanthierijevega Dvorca v Vipavi obeležil 70. obletnico delovanja. Ob tej priložnosti se je moški zbor z zborovodjo Jakobom Barbom posvetil slovenski pesmi in poslušalce simbolično popeljal skozi različne letne čase. Prisluhnite pevskemu poklonu Primorski z izborom štirih vsem dobro znanih skladb: Pozimi pa rožice ne cveto, Luba vigred se rodi, Pobratimija in Žabe, ki so postale tudi neuradna himna zbora. Režiser: Juš Hrastnik

12 min

14. revija pevskih zborov Društev invalidov: DI Logatec, MDI Radlje ob Dravi, DI Muta, DI Zagorje ob Savi, Zgornjesavinjsko MDI Mozirje, DI Črnomelj, DI Trbovlje, MDI Žalec, DI Vrhnika, DI Ajdovščina – Vipava, posnetek iz športne dvorane Slovenj Gradec, 2

Zveza delovnih invalidov Slovenije je leta 1999, ob 30. obletnici svojega delovanja, organizirala prvo revijo pevskih zborov Društev invalidov Slovenije. Pevska prireditev je postala tradicionalna in je letos potekala že štirinajstič, tokrat v sodelovanju z Društvom invalidov Slovenj Gradec v Športni dvorani Slovenj Gradca. S pevskim druženjem zborov Društev invalidov iz vse Slovenije želijo opozoriti in pokazati širši javnosti ustvarjalno in intelektualno sposobnost invalidov ter njihov prispevek k družbenemu razvoju. To je na prireditvi poudaril tudi predsednik Zveze delovnih invalidov Slovenije g. Drago Novak z besedami: »Nismo tisti, ki samo zahtevajo, temveč tudi tisti, ki dajejo.«

63 min

Otroški in mladinski pevski zbor RTV Slovenija, dirigent Tomaž Pirnat (Ambrož Čopi in Aldo Kumar)

Posnetek koncerta obeh zborov, otroškega in mladinskega, ki delujeta pod okriljem RTV Slovenija. Na koncertu v Slovenski filharmoniji sta predstavila dve slovenski izvedbi pod vodstvom zborovodje in dirigenta Tomaža Pirnata. Mladinski zbor je skupaj s člani Simfoničnega orkestra RTV SLO predstavil noviteto skladatelja Ambroža Čopija Od sanj modro nebo. V združeni izvedbi Otroškega in Mladinskega pevskega zbora ob spremljavi članov Simfoničnega orkestra RTV SLO pa smo lahko slišali delo skladatelja Alda Kumarja, Riba na topolu poje.

34 min

Potujoča muzika 2023: Združeni gimnazijski pevski zbori Slovenije

Koncert združenih zborov Slovenije, ki ga je organiziral Javni sklad za kulturne dejavnosti, je potekal ob svetovnem dnevu zborovske glasbe. Sporočilo tega praznika je, da v glasbi ne iščemo le oblikovne popolnosti in poustvarjalne lepote, temveč z združenim petjem slavimo solidarnost, mir in razumevanje. V ospredju letošnje prireditve so bili srednješolski zbori, zato je na koncertu v Cankarjevem domu sodelovalo 12 izbranih gimnazijskih zborov Slovenije. Pevce so nanj od jeseni pripravljali šolski zborovodje, v Gallusovi dvorani pa so nastope združenih pevcev prevzeli dirigenti Helena Fojkar Zupančič, Simona Rožman Strnad in Damijan Močnik. Prireditev je povezoval Nik Škrlec.

69 min

Koroška poje 2015 – Pesem si in poezija

V Celovcu je meseca marca ponovno potekala prireditev Koroška poje – največja pevska prireditev Slovencev na Koroškem. Prireditev je potekala na Dan žena, 8. marca in je bila tudi posvečena ženskim umetnicam. Nastopili so Harmonikarski orkester KD Mihaelov sejem (Mengeš), Mešani pevski zbor Podjuna (Pliberk), Sonus-trio, mezzosopranistka Bernarda Fink, Ženski pevski zbor Trta (Žitara vas), Ženski pevski zbor Rož (Šentjakob), Moški pevski zbor Štmaver, (Italija) in zbor Singgemeinschaft Oisternig (Bistrica na Zilji). Povezovalka prireditve je bila Mira Grötschnig-Einspieler, umetniški vodja pa Jožko Kovačič. Posnetek koncerta je s pomočjo Slovenskega sporeda ORF nastal pod okriljem Uredništva glasbenih in baletnih oddaj Televizije Slovenija, urednik oddaje Daniel Celarec, urednica uredništva Danica Dolinar, režiserka Milena Olip.

52 min

Festival oktetov Kranj 2012: Vokalna skupina Oktetek, Barški oktet, Kranjski oktet, 3/3

Festival oktetov Kranj organizira Kranjski oktet, ki je eden naših najboljših oktetov. Namen festivala je druženje pevcev in bogatitev poslušalcev s slovensko ljudsko in umetno pesmijo. Na festivalu so se tako leta 2012 v dvorani Primskovo v Kranju predstavile vokalne skupine: Braslovški oktet, Oktet Castrum, Ribniški oktet, Ženska vokalna skupina Lipa iz Litije, Vokalna skupina Oktetek, Oktet Arion, Trnovski oktet, Barški oktet, Kranjski oktet ter Nonet Vitra iz Ribnice.

30 min

Festival Sredi zvezd, posnetek koncerta ob Otvoritvi Tedna ljubiteljske kulture, 1/2

V okviru slavnostne otvoritve Tedna ljubiteljske kulture, v katerem je bila predstavljena zborovska glasba ter njeni pozitivni učinki na posameznika in družbo, je v Žalcu potekal festival a capella skupin Sredi zvezd. V tekmovalnem delu so se z zanimivimi avtorskimi aranžmaji predstavile vokalne skupine z različnih koncev Slovenije. V prvem delu so nastopili Groove Enough, moška vokalna skupina Lipa in Jazzva. Slišati je bilo mogoče pop in kantri slovenskih in tujih korenin, manjkale niso niti skladbe rokovskega žanra. Dogodek je povezoval Jure Ivanušič.

47 min

Božič v Plečnikovi cerkvi

Uživali boste lahko v vizualizaciji slovenskih in tujih božičnih pesmi, ki so jo posneli v čudoviti Plečnikovi Cerkvi sv. Frančiška Asiškega v Ljubljani. Mladinski pevski zbor in Simfonični orkester RTV Slovenija, Nuša Derenda in Aljaž Farasin vam bodo z občuteno izvedbo priljubljenih božičnih pesmi pričarali čarobno praznično vzdušje, vizualizacijo pa bogatijo tudi posnetki praznične Ljubljane. Zborovodja Tomaž Pirnat, dirigent Patrik Greblo, režiser Marjan Kučej, urednik oddaje Daniel Celarec.

24 min

Kje so tiste stezice, zbori zamejskih Slovencev (Avstrija, Hrvaška, Italija, Madžarska)

Oddaja ponuja vpogled v pomen, ki ga imata slovenski jezik in slovenska zborovska pesem za zamejske Slovence v štirih državah. Ustvarjalci oddaje so izbrali štiri zbore, Mešani pevski zbor Danica iz Šentprimoža v Avstriji, Mešani pevski zbor Encijan iz Pulja na Hrvaškem, Mešani mladinski pevski zbor Emil Komel iz Gorice v Italiji in Mešani pevski zbor Avgust Pavel z Gornjega Senika na Madžarskem. V vseh štirih državah so posneli razgibane razglednice zborov, v katerih člani pripovedujejo o velikem pomenu, ki ga ima slovenska zborovska pesem za ohranjanje jezika in narodne identitete zamejskih Slovencev. Našteti štirje zbori so v Studiu Televizije Slovenija posneli tudi slovenske pesmi, značilne za posamezno pokrajino. Oddajo bogatijo privlačni posnetki narave iz zraka. Nastala je v Uredništvu glasbenih in baletnih oddaj TV Slovenija. Idejno zasnovo in scenarij je prispeval urednik oddaje Daniel Celarec, direktor fotografije Uroš Hočevar, montažer Luka Založnik, celostna grafična podoba Blaž Zajc, režiser Aleksander Šmuc.

52 min

Pesmi Ferija Lainščka (Mladinski pevski zbor RTV Slovenija, člani Simfoničnega orkestra RTV Slovenija, Boštjan Gombač, dirigent in aranžer Lojze Krajnčan)

Posnetek koncerta Mladinskega pevskega zbora RTV Slovenija, ki deluje pod vodstvom zborovodje Tomaža Pirnata, s pesmimi prekmurskega pesnika in pisatelja Ferija Lainščka. Zvočno podobo so sooblikovali člani Simfoničnega orkestra RTV Slovenija in multiinstrumentalist Boštjan Gombač pod dirigentskim vodstvom in avtorskim oblikovanjem Lojzeta Krajnčana, ki je pesmi uglasbil.

22 min

Koroška poje 2023: Glasbeni nastopi

V koncertni dvorani Doma glasbe v Celovcu je potekala tradicionalna predstavitev pevskih skupin in zborov slovenske narodne skupnosti na Koroškem ter dveh gostujočih zborov iz Slovenije. Organizator ene največjih pevskih prireditev Slovencev na Koroškem je Krščanska kulturna zveza v Celovcu. Spremljali boste nastope skupin Mladi akzent iz Ledinc, MePZ Peca iz Globasnice, Kvarteta Oisternix iz Zahomca, Vokalne skupine Lipa iz Velikovca, MePZ Danica iz Šentprimoža ter gostujočih zborov, MPZ Mirko Filej iz Gorice in Dekliškega zbora 1. letnika Škofijske klasične gimnazije iz Ljubljane. Koncert so vsi sodelujoči skupaj zaokrožili z venčkom slovenskih ljudskih pesmi.

54 min

13. festival »Sredi zvezd 2016«, Žalec

V okviru slavnostne otvoritve letošnjega Tedna ljubiteljske kulture, v katerem je bila letos izpostavljena zborovska glasba in njeni pozitivni učinki na posameznika in družbo, je v Žalcu potekal festival a capella skupin Sredi zvezd. Na njem se je v tekmovalnem delu z zanimivimi avtorskimi aranžmaji predstavilo sedem vokalnih skupin z različnih koncev Slovenije. Nastopili so Groove Enough, Lipa, Jazzva, Cantemus, Lipa, Male malice in vokalni band Kreativo. Slišati je bilo mogoče pop in country skladbe slovenskih in tujih korenin, manjkale niso niti skladbe rokovskega žanra. Dogodek je povezoval Jure Ivanušič. Nastope pevcev je ocenjevala strokovna žirija, ki so jo sestavljali Irena Yebuah Tiran, Jaka Pucihar in Tobias Hug kot predsednik. Slednji je bil dolgoletni član a capella skupine The Swingle Singers, s svojim nastopom v Žalcu pa je prikazal razsežnosti uporabe človeškega glasu in možnosti eksperimentiranja z njim. Zmago si je prislužil vokalni band Kreativo, drugo mesto je zasedla skupina Jazzva in tretje Groove Enough. Podelili so tudi posebna priznanja za najboljšega solista (Jasna Žitnik, Jazzva), najboljšega vokalnega tolkalista (Vanja Dizdarević, vokalna skupina Cantemus), najboljši avtorski aranžma (Nataša Kocijančič za Nad mestom se dani), najboljši aranžma slovenske skladbe (Barbara Grahor za Moja mati kuha kafe) in za najboljši odrski nastop (Male malice).

114 min

70 let Primorskega Akademskega zbora Vinko Vodopivec

Primorski akademski zbor Vinko Vodopivec je s koncertom v atriju Lanthierijevega Dvorca v Vipavi obeležil 70. obletnico delovanja. Ob tej priložnosti se je moški zbor z zborovodjo Jakobom Barbom posvetil slovenski pesmi in poslušalce simbolično popeljal skozi različne letne čase. Na koncertu so med drugim zazvenele vsem dobro znane Pozimi pa rožice ne cveto, Luba vigred se rodi, Je vpihnila luč, Pobratimija in Žabe, ki so postale tudi neuradna himna zbora. Režiser: Juš Hrastnik

77 min

Najlepše pesmi Slovenskega okteta

Slovenski oktet in Festival Ljubljana sta s koncertom v poletnem gledališču ljubljanskih Križank obeležila 70. obletnico obstoja. Ob tej priložnosti se je najvidnejši slovenski moški vokalni sestav posvetil slovenski pesmi, tako ljudski kot avtorski, ki jo vedno znova predstavlja s prav posebnim žarom. Prisluhnite izboru najlepših pesmi Slovenskega okteta. Režiser: Aljaž Bastič

17 min

Zborovodja Jože Fürst

Zborovodja, pianist in profesor zborovskega dirigiranja Jože Fürst je vodil številne priznane slovenske pevske sestave, med drugimi Komorni zbor RTV Slovenija, Akademski pevski zbor Tone Tomšič Univerze v Ljubljani, ter Akademski pevski zbor Maribor in Vokalno skupino Canticum, s katerimi se predstavlja na posnetkih z zborovskih tekmovanj med leti 1978 in 2001. Na njegovo pobudo so nastajala nova zborovska dela slovenskih skladateljev, ki jih je vestno izvajal na koncertnih odrih doma in v tujini. Za svoje ustvarjalno in pedagoško delo je prejel zlato plaketo Univerze v Mariboru in Župančičevo nagrado mesta Ljubljana ter najvišje zborovsko priznanje, Gallusovo plaketo Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti.

35 min

Ob 70-letnici delovanja Slovenskega okteta in Festivala Ljubljana: Jubilejni gala koncert Slovenskega okteta, 1. del

Slovenski oktet in Festival Ljubljana sta s koncertom v poletnem gledališču ljubljanskih Križank obeležila 70. obletnico obstoja. Ob tej priložnosti se je najvidnejši slovenski moški vokalni sestav posvetil slovenski pesmi, tako ljudski kot avtorski, ki jo vedno znova predstavlja s prav posebnim žarom. Prisluhnite prvemu delu koncerta v katerem bodo med drugim zazvenele tudi Rož, podjuna, zila, Žabe in Katrca. Režiser: Aljaž Bastič

45 min

52. Tabor slovenskih pevskih zborov – Pesem in smeh v dobrih ljudeh, prenos iz Šentvida pri Stični

Tradicionalni televizijski prenos praznika slovenske ljudske in ponarodele zborovske pesmi iz Šentvida pri Stični. Na množičnem pevskem srečanju bodo pod vodstvom dirigenta Igorja Švare zapeli združeni ljubiteljski ženski, moški in mešani pevski zbori iz Slovenije in zamejstva. Prireditev bosta s slavnostnima nagovoroma pozdravila predsednik prireditve Matej Šteh in direktor Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti Damjan Damjanović. Program bo popestril zbor otroških in mladinskih pevskih skupin, Folklorna skupina Vidovo iz Šentvida pri Stični, Policijski orkester pod vodstvom Nejca Bečana ter člani gledaliških skupin iz občine Ivančna Gorica.

80 min

Lojze Lebič: Ajdna. APZ Tone Tomšič in dirigent Sebastjan Vrhovnik, sodelujejo Mateja Bajt in Slovenski tolkalni projekt

Akademski pevski zbor Tone Tomšič Univerze v Ljubljani je pod vodstvom dirigenta Sebastjana Vrhovnika svoj letni koncert posvetil častitljivi 80-letnici skladatelja Lojzeta Lebiča z izvedbo njegove monumentalne glasbene stvaritve Ajdna. Študentski zbor, ki svojo kakovost potrjuje z izborom repertoarja ter številnimi priznanji in zmagami na tekmovanjih zadnjih pet let izjemno uspešno vodi Sebastjan Vrhovnik. V začetnem ustvarjalnem obdobju je bil tudi skladatelj Lojze Lebič dirigent tega zbora, kasneje pa je postal njegov častni član. »Glasba o času« kot je označil vokalno-instrumentalno delo z besedili pesmi Gregorja Strniše in ljudskih pesmi je sestavljeno iz štirih obsežnih zborovskih stavkov, ki se spretno prepletajo z vmesnimi inštrumentalnimi. Zaradi zahtevnosti in celovitosti izvedbe pa to delo občinstvu v našem kulturnem prostoru ni bilo predstavljeno vse od krstne izvedbe leta 1996. Tokratna izvedba je na odru Slovenske filharmonije zaživela v režiji mlade režiserke Jasmin Kovic.

63 min

Glasbena matica Ljubljana: Mladinska vokalna skupina, Irma Močnik, Petra Kodba in Simon Zgonc

Nastop posameznih pevskih skupin in solistov, ki delujejo pod vodstvom Glasbene matice v Ljubljani. V oddaji se predstavlja Mladinska vokalna skupina pod vodstvom Irme Močnik in pevska solista, sopranistka Petra Kodba in baritonist Simon Zgonc, ki se petja učita pod vodstvom pevske pedagoginje Tanje Rupnik. Posnetek je nastal na slavnostni prireditvi v Slovenski filharmoniji, ki jo je pripravila Glasbena matica, ustanova, ki že 150 let skrbi za razvoj, izobraževanje in promocijo glasbene ustvarjalnosti in poustvarjalnosti.

19 min

17. Mednarodno zborovsko tekmovanje Gallus – Maribor 2023

V mariborski dvorani Union je po štirih letih premora potekalo 17. Mednarodno zborovsko tekmovanje Gallus – Maribor, ki v svetu slovi kot eno najzahtevnejših. Letos se ga je udeležilo osem pevskih zasedb s celega sveta, v finale pa se jih je uvrstilo pet, in sicer koncertni zbor Univerze v Portoriku Coralia, Komorni zbor Megaron iz Slovenije, moška vokalna zasedba Zero8 iz Švedske, Mešani pevski zbor Juventus Univerze v Latviji in Moški zbor Suhar iz Baskije – Španije. Veliko nagrado Gallus – Maribor si je prislužil švedski moški zbor Zero8 pod vodstvom Rasmusa Krigströma, ki je s tem postal eden od finalistov tekmovanja za veliko zborovsko nagrado Evrope, napovedanega za september 2024 v bolgarskem letovišču Varni. Režija: Aljaž Bastič.

89 min

Glasbena matica Ljubljana: Mešani pevski zbor in Sebastjan Vrhovnik

Nastop posameznih pevskih skupin in solistov, ki delujejo pod vodstvom Glasbene matice v Ljubljani. V oddaji se predstavlja Mešani pevski zbor z gostujočimi glasbeniki. Pod vodstvom Sebastjana Vrhovnika so pripravili prvo izvedbo dela Magnificat, slovenskega skladatelja Tilna Slakana. Posnetek je nastal na slavnostni prireditvi v Slovenski filharmoniji, ki jo je pripravila Glasbena matica, ustanova, ki že 150 let skrbi za razvoj, izobraževanje in promocijo glasbene ustvarjalnosti in poustvarjalnosti.

12 min

Glasbena matica Ljubljana: Seniorski pevski zbor, Igor Švara in Gregor Budal

Nastop posameznih pevskih skupin in solistov, ki delujejo pod vodstvom Glasbene matice v Ljubljani. V oddaji se predstavlja Seniorski pevski zbor pod vodstvom Igorja Švare in baritonist Gregor Budal, ki se petja uči pod vodstvom pevske pedagoginje Tanje Rupnik. Posnetek je nastal na slavnostni prireditvi v Slovenski filharmoniji, ki jo je pripravila Glasbena matica, ustanova, ki že 150 let skrbi za razvoj, izobraževanje in promocijo glasbene ustvarjalnosti in poustvarjalnosti.

13 min

Hej, partizan! Partizanski pevski zbor z orkestrom: R. Gobec

Vabljeni k spremljanju posnetka izvedbe kantate Hej partizan! Radovana Gobca, ki je zazvenela v dvorani Marjana Kozine v Slovenski filharmoniji, in sicer v doživeti interpretaciji Partizanskega pevskega zbora z orkestrom, solistov Gaje Sorč in Marka Erzara ter dirigenta Iztoka Kocena. Doživeto izvedbo kantate ja posnela ekipa Uredništva glasbenih in baletnih oddaj Televizije Slovenija. Režiser Vojko Boštjančič.

40 min

Poletje z baletom, Mednarodni poletni baletni seminar Danc's – Piran

Poletje je za plesalce obdobje, ko nimajo rednih vaj in predstav. Danc's – Piran, ki ga že več let zapored organizira Društvo baletnih umetnikov Slovenije, jim ponuja možnost, da med poletjem izpopolnjujejo svojo tehniko in spoznajo nov repertoar. Obenem pa je to priložnost za nabiranje odrskih izkušenj in sklepanje novih prijateljstev. Strokovna sodelavka in scenaristka Teja Turk, režiser Aleksander Šmuc

11 min

Ballet du temps: Jaz sem ples in ples je naš čas (Ana Klašnja, Petar Dorčevski, baletna vinjeta)

Senzibilno in z veliko estetike želimo soočiti različne plesne umetnosti s televizijskim jezikom. Pričenjamo z baletom in z vrhunskima baletnima plesalcema Ano Klašnja in Petrom Dorčevskim. Ob kultiviranem, baletnem gibu telesa, razkritem do potankosti, razmišljata o večnih vprašanjih: »Kaj je zame balet – danes? Kdo sem jaz?« … Urednica Danica Dolinar, avtor izvirne glasbe Slavko Avsenik ml., režiser Aleš Verbič.

7 min

S plesalci SNG Opera in balet Ljubljana: Ana Klašnja, Lukas Zuschlag, Urša Vidmar, Lucas Jekaneder in Bojana Nenadović Otrin

Uživali boste lahko v vrhunskih izvedbah solistov ljubljanskega SNG baleta, ki smo jih posneli v studiu. V klasičnih in sodobnih koreografijah so zaplesali Ana Klašnja, Lukas Zuschlag, Urša Vidmar, Lucas Jekaneder in Bojana Nenadović Otrin.

19 min

Mladi baletni talenti: Antoneta Turk in Filip Jurič (Romeo in Julija)

V oddaji, posvečeni najboljšim mladim baletnim plesalcem, se predstavljata plesalca Antoneta Turk in Filip Jurič. Predstavila bosta odlomek baleta Romeo in Julija Sergeja Prokofjeva v koreografiji Tomaža Rodeta. Antoneta Turk (r. 1991) iz Grobelnega je zaključila šolanje na Madžarski baletni univerzi v Budimpešti, na mednarodnem baletnem tekmovanju Ballet Grand Prix Vienna pa je zasedla prvo mesto v kategoriji profesionalnih baletnih plesalcev z vsega sveta. Filip Jurič (r. 1995) iz Maribora se je udeležil več tekmovanj, na 11. in 13. tekmovanju mladih baletnih plesalcev Slovenije je dvakrat prejel prvo nagrado in zlato plaketo. Dragocene odrske izkušnje je pridobival v predstavah Baleta SNG Maribor, od jeseni 2020 je kot baletni solist angažiran v SNG Opera in balet Ljubljana. Urednik oddaje Daniel Celarec, režiser Aljaž Bastič.

9 min

J. S . Bach – Milko Šparemblek: Toccata in fuga v d-molu

Plesalec, koreograf in režiser Milko Šparemblek, po rodu Slovenec, sodi v generacijo, katere vidnejši predstavnik v Ameriki je Jerome Robbins, v Evropi pa Maurice Bejart, s katerima je tudi sodeloval. Njegov opus je izjemno bogat, koreografsko in režijsko pa je ustvaril tudi več baletov za našo Televizijo, tudi na Bachovo glasbo znamenite Toccate in fuge v d-molu..

11 min

Henrik Neubauer, dobitnik letošnje Prešernove nagrade za življenjsko delo; Rondo o zlatem teletu

Henrik Neubauer (* 1929), nekdanji baletni plesalec, koreograf in operni režiser je v bogatem opusu ustvaril 80 baletnih koreografij. Med njimi leta 1957 Rondo o zlatem teletu na glasbo Gottfrieda von Einema. Tri plesne drame po scenariju Tatjane Gsovsky povezuje moč denarja, katere simbol je zlato tele. Neubauer jih je postavil v čas pred drugo svetovno vojno, ko je »svet, ki mu je vladal denar, postavil usodo ljudi na kocko«. Balet je naša nacionalna televizija filmsko posnela v koprodukciji z avstrijsko ORF leta 1971 v režiji Matjaža Klopčiča, plešejo baletni solisti in ansambel SNG Opera in balet Ljubljana.

44 min

P. I. Čajkovski: Labodje jezero, črni labod (Rita Pollacchi, Petar Dorčevski)

Eden najbolj znanih in bleščečih baletnih duetov je gotovo pas de deux črnega laboda iz baleta Labodje jezero.

11 min

D. Ivanuša, S. Nešković Peršin: Obrat

Spremljali boste televizijsko plesno upodobitev glasbe skladatelja Draga Ivanuše, ki je nastala prav posebej za Uredništvo glasbenih in baletnih oddaj Televizije Slovenija. Koreografinja Sanja Nešković Peršin v ospredje koreografije postavlja obrat in padec v črno luknjo, ki nas spodbujata k spremembi in rasti. Ozadje nastanka plesne točke je opisala z besedami: »Naše navade, prepričanja in rutine se lahko porušijo in zdi se, da se hitro znajdemo v neznanih vodah. V takšnih trenutkih se lahko pojavijo občutki izgube nadzora in negotovost. Pomembno pa je vedeti, da so življenjski obrati priložnost za spremembo, rast in razvoj. Njeno sodobno koreografijo bo na glasbo Draga Ivanuše, prejemnika nagrade Prešernovega sklada 2023, izvedla plesalka Mateja Železnik. Urednik Daniel Celarec, režiser Aljaž Bastič.

5 min

Konservatorij za glasbo in balet Maribor

V studijski televizijski upodobitvi se predstavljajo izbrani mladi baletni talenti, najboljši plesalci mariborskega Konservatorija za glasbo in balet. Pod mentorstvom Nikolaja Čilnikova, Galine Dimitrijeve, Vasilija Kuzkina in Martine Svetina so nastopili dijaki in dijakinje prvega, drugega, tretjega in četrtega letnika. Predstavili so se v solistični koreografiji iz baleta Gusar, sodobni solistični koreografiji z naslovom Odhajanje in skupinski koreografiji iz baleta Coppelia. Režiser Aljaž Bastič.

25 min

Konservatorij za glasbo in balet Ljubljana

V studijski televizijski upodobitvi se predstavljajo izbrani mladi baletni talenti, najboljši plesalci ljubljanskega Konservatorija za glasbo in balet. Pod mentorstvom Nine Ogrinc, Marinke Ribič in Ane Jenček Dekleva so v solističnih koreografijah iz baleta Labodje jezero in v sodobni skupinski koreografiji z naslovom Let nastopili dijaki in dijakinje prvega, drugega, tretjega in četrtega letnika. Režiser Aljaž Bastič.

21 min

J. in O. Bubeniček: Doktor Živago (duet Lare in Viktorja Komarovskega), SNG Opera in balet Ljubljana, Tjaša Kmetec in Petar Đorčevski

Brata Jiří in Otto Bubeníček, svetovno znana baletna umetnika, sta z Baletom SNG Ljubljana po eni najlepših ljubezenskih zgodb ruskega pisatelja Borisa Pasternaka postavila balet Doktor Živago. Za TV smo med drugim posneli čudoviti duet Lare in Viktorja Komarovskega v interpretaciji baletnih solistov Tjaše Kmetec in Petra Đorčevskega. Urednica je Danica Dolinar, režiser Vojko Vidmar.

9 min

J. in O. Bubeniček: Doktor Živago (duet Lare in Jurija Živaga)

Brata Jiří in Otto Bubeníček, svetovno znana baletna umetnika, sta z Baletom SNG Ljubljana po eni najlepših ljubezenskih zgodb ruskega pisatelja Borisa Pasternaka postavila balet Doktor Živago. Za TV smo iz baleta posneli tudi čudoviti duet Lare in Jurija Živaga v interpretaciji baletnih solistov Tjaše Kmetec in Lukasa Zuschlaga. Urednica je Danica Dolinar, režiser Vojko Vidmar.

10 min

Gala večer slovenskih koreografij SNG Opera in balet Ljubljana, SNG Maribor, DBUS: Pomladna pesem, Arabski ples, Možiček, Lok, Serenada, Ognjena ptica

Gala večera slovenskih koreografij je potekal v SNG Opera in balet Ljubljana. Izbrane slovenske koreografije so poustvarili baletni umetniki SNG Opera in balet Ljubljana ter SNG Maribor. Predstavili so dela koreografov Lukasa Zuschlaga, Pie in Pina Mlakarja, Ika Otrina, Majne Sevnik Firšt in Henrika Neubauerja. Urednica Danica Dolinar, režija televizijskega posnetka Vojko Vidmar.

46 min

Špic-cvak! Katalena, Edward Clug, Valentina Turcu in Mariborski baletni plesalci, 2/2

Skupina Katalena se ukvarja z ljudsko glasbeno zapuščino slovenskega prostora in jo prireja in izvaja na sebi lasten način. Temeljna predpostavka delovanja zasedbe je vera v brezčasnost ljudske glasbe, ki je po mnenju članov še vedno del mladega človeka, in to ne kot mrtev ostanek, ampak kot vitalno izročilo. Cilj Katalene je oživiti to izročilo, mu vdihniti nove energije, ga potegniti iz zaprašene narodove podzavesti in ga obelodaniti na čim bolj sproščen in neobremenjen način. Pri projektu Špic-Cvak! so se Kataleni pridružili mariborski baletni plesalci ter priznana slovenska koreografa Edward Clug in Valentina Turcu. Skupaj so pripravili edinstven glasbeno-plesni projekt, ki je navdušil občinstvo.

67 min

J. S. Bach: Air (Ana Klašnja in Lukas Zuschlag)

Uživali boste lahko v plesni vinjeti na priljubljeno glasbo Johanna Sebastiana Bacha. Plešeta Ana Klašnja in Lukas Zuschlag, režija Vojko Vidmar.

3 min

Gardenfound (Staša Tušar)

Predstavljamo vam nastop plesalke Staše Tušar, ki je s točko Gardenfound zmagala na slovenskem izboru za tekmovanje Evrovizijski mladi plesalci 2015.

1 min

Gala večer slovenskih koreografij - SNG Opera in balet Ljubljana, SNG Maribor, DBUS

Ogledali si boste posnetek gala večera slovenskih koreografij, ki je potekal v SNG Opera in balet Ljubljana. Izbrane slovenske koreografije so poustvarili baletni umetniki SNG Opera in balet Ljubljana ter SNG Maribor. Predstavili so dela koreografov Milka Šparembleka, Valentine Turcu, Metoda Jerasa, Edwarda Cluga, Iva Kosija, Janeza Mejača in Vlasta Dedovića. Režiser televizijskega posnetka je Vojko Vidmar.

47 min

J. in O. Bubeniček: Doktor Živago, dueta (solisti Baleta SNG opera in balet Ljubljana)

Brata Jiří in Otto Bubeniček, svetovno znana baletna umetnika, sta s SNG Opero in baletom Ljubljana po eni najlepših ljubezenskih zgodb ruskega pisatelja Borisa Pasternaka postavila balet Doktor Živago. Za televizijo smo posneli dva čudovita dueta v baletni interpretaciji baletnih solistov Tjaše Kmetec, Petra Đorčevskega in Lukasa Zuschlaga. Urednica je Danica Dolinar, režiser Vojko Vidmar.

18 min

C. Orff, E. Clug: Carmina Burana, premiera SNG Maribor, prenos

Premiera glasbeno-plesnega spektakla Carmina Burana skladatelja Carla Orffa in koreografa Edwarda Cluga. Carmina Burana je eno najbolj priljubljenih glasbenih del, njeno besedilo v srednjeveški latinščini pa zajema širok lok posvetnih tem o sreči, blaginji, minljivosti življenja, pomladi, o užitkih in nevarnostih pitja, iger na srečo, požrešnosti in poželenja. Koreograf Edward Clug je za osnovo koreografije uporabil krog kot najpopolnejšo stvaritev narave, ki popelje gledalca skozi različne življenjske stopnje. Nastopajo: Simfonični orkester SNG Maribor, Zbor Opere SNG Maribor in plesalci SNG Maribor ter solisti Petja Ivanova, Martin Sušnik in Domen Križaj. Dirigent Simon Krečič, scenograf Marko Japelj, kostumograf Leo Kulaš, urednik oddaje Daniel Celarec, režiser Aljaž Bastič. Produkcija: RTV Slovenija.

67 min

Step s plesalci Kazine

Step s plesalci Kazine

8 min

Mednarodni koncert baletnih zvezd, 1/3

Gala koncert v počastitev stoletnice slovenskega poklicnega baleta je v Ljubljano pripeljal priznana in priljubljena imena plesnih umetnikov. Poleg izjemnih domačih baletnih plesalcev, ki delujejo v Slovenskem narodnem gledališču v Ljubljani in Mariboru, spremljamo nastope baletnih zvezd, ki navdušujejo občinstvo na največjih svetovnih odrih. Prihajajo iz baletnih in opernih gledališč na Hrvaškem, Češkem, v Italiji, Avstriji, Španiji, Grčiji, Nemčiji in ZDA.

55 min

G. Tartini - M. Šparemblek: Vražji trilček

Glasba Vražji trilček Giuseppa Tartinija je navdihnila koreografa Milka Šparembleka, da je postavil kratko koreografsko miniaturo. Po ulicah Pirana jo bo odplesal baletni plesalec Vojko Vidmar.

4 min

Valentina Turcu in Leo Mujić: Nevarna razmerja, solisti in ansambel Baleta SNG Maribor

Predstava Nevarna razmerja v koreografiji Valentine Turcu in Lea Mujića se naslanja na vsebinsko podlago romana Pierra Choderlosa de Laclosa iz 18. stoletja, ki predstavlja kritiko tedanje francoske aristokracije. Po številnih filmskih in gledaliških upodobitvah te vsebine se torej v novem kreativnem zamahu vrača na plesni podij. Avtorja sta plesno kreacijo zasnovala na glasbeno podlago različnih mojstrov baročne glasbe (Georga Friedricha Händla, Johanna Sebastiana Bacha, Antonia Vivaldija, Tomasa Antonia Vitalija idr.). Izjemna koreografska senzualnost, s katero se predajata novim ustvarjalnim procesom, vedno znova išče vitalne povezave med umetnostjo in življenjem. Urednica Danica Dolinar, TV-režija Svetlana Dramlić.

51 min

Baleti iz SNG Opera in balet Ljubljana in Maribor: L. Minkus – D. Bogdanić: Don Kihot, balet SNG Opera in balet Ljubljana

Glasba: Ludwig Minkus Koreograf in režiser: Dinko Bogdanić Vsebinska podlaga za balet je Cervantesova zgodba o Don Kihotu in njegovem oprodi Sanču Pansi, ki je navdihnila že številne koreografe, najpomembnejša pa je postavitev koreografa Mauricea Petipaja, ki je doživela premiero leta 1869 v Moskvi. Koreograf Dinko Bogdanić je v postavitvi ostal zvest tako skladatelju Minkusu kot koreografu Petipaju. Don Kihot ni zgolj komična figura, ampak tudi spoštovanja vreden človek, je romantik, ki potuje skozi balet in išče svoj nedosegljivi in večni ideal, ki ga pooseblja Dulcineja. Ob tem se dogaja ljubezenska zgodba med Kitri in Basilom ... V glavnih vlogah plešejo Tomaž Rode, Rita Pollacchi, Regina Križaj Babačić, Iuliuan Ermalai, Ana Klašnja, Lukas Zuschlag. Urednica Danica Dolinar, TV-režija Vojko Vidmar.

125 min

Baleti iz SNG Opera in balet Ljubljana in Maribor: P. I. Čajkovski - V. Litvinov: Labodje jezero, balet SNG Maribor

Najuspešnejši balet vseh časov - Labodje jezero skladatelja Petra Iljiča Čajkovskega bodo v koreografiji in režiji Viktorja Litvinova zaplesali solisti in ansambel baleta Slovenskega narodnega gledališča Maribor. Za razkošno sceno in pravljično lepe kostume je poskrbela Marija Levitska. V znameniti dvojni vlogi Odette/Odile je nastopila večkrat nagrajena primabalerina Alenka Ribič Laufer, princa Siegfrieda je odplesal Anton Bogov. Urednica Danica Dolinar, TV-režija Vojko Vidmar.

121 min

Mednarodni koncert baletnih zvezd, 2/3

Gala koncert v počastitev stoletnice slovenskega poklicnega baleta je v Ljubljano pripeljal priznana in priljubljena imena plesnih umetnikov. Poleg izjemnih domačih baletnih plesalcev, ki delujejo v Slovenskem narodnem gledališču v Ljubljani in Mariboru, spremljamo nastope baletnih zvezd, ki navdušujejo občinstvo na največjih svetovnih odrih. Prihajajo iz baletnih in opernih gledališč na Hrvaškem, Češkem, v Italiji, Avstriji, Španiji, Grčiji, Nemčiji in ZDA.

63 min

J. S. Bach – M. Šparemblek: Magnificat, tv balet

Mednarodno priznani koreograf Milko Šparemblek je leta 1998 ustvaril kratek TV-Magnificat na stavek Et misericordia (Usmiljenje) iz veličastnega vokalno-instrumentalnega dela J. S. Bacha. Plešeta Mateja Rebolj in Vojko Vidmar. Urednica je Danica Dolinar, režiser Franc Uršič.

4 min

Mednarodni koncert baletnih zvezd, 3/3

Gala koncert v počastitev stoletnice slovenskega poklicnega baleta je v Ljubljano pripeljal priznana in priljubljena imena plesnih umetnikov. Poleg izjemnih domačih baletnih plesalcev, ki delujejo v Slovenskem narodnem gledališču v Ljubljani in Mariboru, spremljamo nastope baletnih zvezd, ki navdušujejo občinstvo na največjih svetovnih odrih. Prihajajo iz baletnih in opernih gledališč na Hrvaškem, Češkem, v Italiji, Avstriji, Španiji, Grčiji, Nemčiji in ZDA.

65 min

Evrovizijski mladi plesalci, zaključni večer, prenos iz Prage

Evrovizijsko tekmovanje mladih plesalcev velja za eno najpomembnejših mednarodnih plesnih tekmovanj. Poteka vsaki dve leti, posvečeno pa je najboljšim mladim plesalcem, starim od 16 do 21 let. Tekmovanje letos poteka v Pragi, njegov zaključni večer pa bodo s prenosom v živo spremljali gledalci Televizije Slovenija in milijoni gledalcev po celotni Evropi. Slovenski izbor za tekmovanje je potekal meseca februarja na Televiziji Slovenija, žirija pa je za slovensko predstavnico tekmovanja izbrala plesalko Patricijo Crnkovič, ki je Slovenijo in RTV Slovenija na tem tekmovanju zastopala že leta 2013. Urednik slovenskega prenosa Daniel Celarec, komentatorka bo plesna pedagoginja Tanja Pavlič.

91 min

Les Sylphides, balet v izvedbi dijakov SGBŠ Ljubljana, tv priredba baleta

V romantičnem baletu Les Sylphides sta resnični le noč in glasba Federica Chopina. Vse ostalo so sanje…Lahkotne balerine, silfide, oblečene v muslinaste prozorne obleke plešejo ob “pesniku”. Balet je koreografsko postavil že na začetku 20. stoletja Mihail Fokin, Rus iz Sankt Petersburga, ki se je kot plesalec in koreograf pridružil znanemu Ruskemu baletu (Ballets Russes) Sergeja Djagileva. Balet Les Sylphides je koreografsko oblikoval zelo hitro - v treh dneh. Vsak gib izhaja iz Chopinove glasbe in se vanjo utaplja. Balet, ki ga še danes plešejo po vsem svetu pod naslovoma Chopiniana ali Les Sylphides, bodo s polno mladostne svežine zaplesali dijaki ljubljanske Srednje glasbene in baletne šole.

17 min

Baritonist Marko Kobal

Solist ljubljanske operno-baletne hiše, baritonist Marko Kobal, v televizijskih upodobitvah interpretira arije iz oper Ples v maskah G. Verdija, Aleco S. Rahmaninova in Glumači R. Leoncavalla. Simfonikom RTV Slovenija dirigira David de Villiers. Režiser Aleš Žemlja, urednica Danica Dolinar.

17 min

Giacomo Puccini: Tosca

Grozljiva in krvava tragedija polna strastnih izlivov.

154 min

Biseri romantičnih opernih arij, Simfonični orkester, zbor, solisti SNG Maribor in Simon Krečič

Simfonični orkester, zbor in solisti SNG Maribor vas bodo popeljali v svet romantičnih opernih arij. Posnetek izvedb, ki je nastal na otvoritvenem koncertu 33. Mednarodnega festivala Imago Sloveniae in Poletja v Stari Ljubljani, bogatijo doživete in občutene interpretacije solistk in solistov: Sabine Cvilak, Valentine Čuden, Petye Ivanove, Rebeke Lokar, Andreje Zakonjšek Krt, Irene Petrove Martina Sušnika in Jakija Jurgeca. Glasbenike je v lepem, večernem ambientu Kongresnega trga vodil dirigent Simon Krečič.

50 min

Giacomo Puccini: Lastovka v neposrednem prenosu iz Maribora

Opera o silni ljubezni in strasti, v kateri "lastovka" ne najde ljubezenskega gnezda.

128 min

G. Bizet, odlomki iz opere Carmen

Priljubljene arije iz opere Carmen francoskega skladatelja Georgesa Bizeta bodo izvedli Elena Dobravec (Habanera), Domen Križaj (arija Toreadorja) in Nuška Drašček Rojko (arija Seguidilla). Simfonični orkester RTV Slovenija, Mešani pevski zbor in Simfonični orkester Akademije za glasbo, dirigenta Simon Dvoršak in Marko Hribernik. Urednik oddaje Daniel Celarec, režiser Marjan Kučej.

11 min

Mini opere III Akademije za glasbo Univerze v Ljubljani: Obsedenost

Za projekt Mini opere III so študenti Akademije za glasbo Univerze v Ljubljani ustvarili štiri nova izvirna kratka operna dela in jih krstno uprizorili na odru SNG Opera in balet Ljubljana. Opero Obsedenost, ki jo je napisala skladateljica in libretistka Eva Ostanek, je izvedel projektni orkester Akademije za glasbo Univerze v Ljubljani pod taktirko Iztoka Kocena. V glavnih vlogah sta se predstavila Dimitrije Savić (Znanstvenik) in Katarina Zorec (Privid), pod režijo se je podpisala Eva Hribernik.

19 min

Umetna ljubezen

Za projekt Mini opere III so študenti Akademije za glasbo Univerze v Ljubljani ustvarili štiri nova izvirna kratka operna dela in jih krstno uprizorili na odru SNG Opera in balet Ljubljana. Opero Umetna ljubezen, ki sta jo napisala skladatelj Otmar Taber in libretistka Ana Lorger, sta izvedla projektni zbor in orkester Akademije za glasbo Univerze v Ljubljani pod taktirko Jakoba Barba. V glavnih vlogah sta se predstavila Ana Benedik (Mirjam) in Blaž Stajnko (Jan), pod režijo se je podpisala Eva Hribernik.

19 min

Radovan Gobec: Planinska roža v neposrednem prenosu iz SNG Maribor

Opereta o slavni igralki Katji Silvani s Srečnega vrha.

126 min

Sopranistka Simona Raffanelli Krajnc (P.I. Čajkovski: Evgenij Onjegin)

S sopranistko Simono Raffanelli Krajnc smo televizijsko upodobili arijo Tatjane iz opere Evgenij Onjegin petra iljiča Čajkovskega. Arijo smo tonsko posneli s Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija pod taktirko Liorja Shambadala. Urednica Danica Dolinar, režiser Simon Obleščak.

12 min

V. Parma, I. Grdina: Ženin v zagati, koncertna izvedba operete, Novomeški simfonični orkester, zbori in solisti

Novomeški simfonični orkester z osmimi solisti in tremi pevskimi zbori Krka, Revoz in Pomlad krstno predstavlja opereto Ženin v zagati skladatelja Viktorja Parme. Izvirno besedilo operete se ni ohranilo, zato je nov libreto po motivih Arnošta Grunda napisal ddr. Igor Grdina. Solisti so bili: Marjetka Podgoršek Horžen (sopran), Katja Konvalinka (sopran), Irena Akweley Yebuah Tiran (alt), Marjan Trček (tenor), Andrej Debevec (tenor), Darko Vidic (bariton) in Zoran Potočan (bas). Povezovalka operete je bila Tajda Lekše, dirigent pa Sandi Franko. Zgodba operete je postavljena v New York v zgodnje 20. stoletje, Viktor Parma (1858–1924) pa je to spevno opereto napisal med letoma 1916 in 1917.

89 min

Wolfgang Amadeus Mozart: Čarobna piščal

Videoprenos pravljične opere, ki poveličuje vero in ljubezen.

180 min

Večer najlepših operetnih in opernih arij (Sabina Cvilak, Luca Salsi, Simfonični orkester RTV Slovenija, David Heusel), 2/2

Posnetek koncerta iz Celja, kjer so v okviru festivala Veronikini večeri pripravili program najlepših opernih in operetnih arij. Pod vodstvom nemškega dirigenta Davida Heusla so igrali glasbeniki Simfoničnega orkestra RTV Slovenija, kot solista pa sta nastopila priznana mlada operna pevca, sopranistka Sabina Cvilak in gostujoči italijanski baritonist Luca Salsi. Sabina Cvilak je ena najobetavnejših slovenskih opernih pevk, ki se že predstavlja na velikih opernih odrih po svetu, prav tako velja za italijanskega baritonista Luca Salsija, ki nastopa v največjih opernih hišah po vsem svetu.

48 min

Dežela smehljaja: Večer najlepših operetnih in opernih arij (Sabina Cvilak, Luca Salsi, Simfonični orkester RTVS, David Heusel), posnetek iz Celja

V okviru festivala Veronikini večeri so v športni dvorani v Celju pripravili program najlepših opernih in operetnih arij. Pod taktirko nemškega dirigenta Davida Heusla so igrali glasbeniki Simfoničnega orkestra RTV Slovenija, kot solista pa sta nastopila priznana mlada operna pevca, ki nastopata na najpomembnejših opernih odrih na svetu, sopranistka Sabina Cvilak in gostujoči italijanski baritonist Luca Salsi.

44 min

Giacomo Puccini: Manon Lescaut v neposrednem prenosu iz Maribora

Radijski in videoprenos lirične drame, prepojene z ljubezensko slo.

183 min

Mini opere III Akademije za glasbo Univerze v Ljubljani: Ognjena roža

Pri projektu Mini opere III so študenti Akademije za glasbo Univerze v Ljubljani ustvarili štiri nova izvirna kratka operna dela in jih krstno uprizorili na odru SNG Opera in balet Ljubljana. Opero Ognjena roža, ki sta jo napisala skladatelj Miha Nahtigal in libretist Jakob Barbo, sta izvedla projektni zbor in orkester Akademije za glasbo Univerze v Ljubljani pod taktirko Jakoba Barba. V glavnih vlogah so se predstavili Rebeka Pregelj (Princeska), Marko Ferjančič (Vrag), Pesnik (Domen Vurnik) in Stefanija Udicki (Ognjena roža), pod režijo se je podpisala Eva Hribernik.

30 min

Mini opere III Akademije za glasbo Univerze v Ljubljani - Sončnični sirup

Pri projektu Mini opere III so študenti Akademije za glasbo Univerze v Ljubljani ustvarili štiri nova izvirna kratka operna dela in jih krstno uprizorili na odru SNG Opera in balet Ljubljana. Opero Sončnični sirup, ki sta jo napisala skladatelj Simon Kravos in libretistka Laetitia Pohl, je izvedel projektni orkester Akademije za glasbo Univerze v Ljubljani pod taktirko Iztoka Kocena. V glavnih vlogah so se predstavili Verena Isabel Gale (Nanala), Vladimir Jakšić (Fenlo) in Sofija Zavratnik Kain (Sel/Starka), pod režijo se je podpisala Eva Hribernik.

25 min

Mezzosopranistka Monika Bohinec, Samson in Dalila

Vrhunska slovenska mezzosopranistka Monika Bohinec je že štiri sezone članica Dunajske državne opere, gostuje pa tudi na drugih uglednih koncertnih in opernih odrih po svetu. Posebej za televizijsko upodobitev smo z Moniko Bohinec in Simfoniki RTV Slovenija posneli eno najlepših opernih arij, arijo Dalile iz opere Samson in Dalila. Skladatelj Camille Saint-Saëns jo je napisal po biblični zgodbi o izraelskem junaku, ki ga premaga ženska zvijačnost. Urednica oddaje Danica Dolinar, režiser Klemen Dvornik.

6 min

Tenorist Branko Robinšak (G. Verdi: Ernani in Dva Foscarija)

Uživali boste lahko v vizualizaciji Verdijeve glasbe, ki so jo posneli v slikovitem ambientu gradu Turjak. Solist je tenorist Branko Robinšak, urednik oddaje Daniel Celarec, režiser Jan Zakonjšek.

9 min

Giuseppe Verdi: Don Carlos v neposrednem prenosu iz Maribora

Radijski in videoprenos opere o treh generacijah španskih vladarjev: kralja Karla V., njegovega sina Filipa II. in Filipovega sina Don Carlosa.

220 min

Sopranistka Bernarda Bobro (Rigoletto)

Z vrhunsko slovensko sopranistko Bernardo Bobro smo tonsko posneli in televizijsko upodobili arijo Gilde »Caro nome« iz Verdijeve opere Rigoletto. Simfoničnemu orkestru RTV Slovenija dirigira Simon Krečič. Urednica oddaje Danica Dolinar, režija Primož Meško.

7 min

M. Dekleva - J. Pucihar: Zmaj v Postojnski jami, muzikal za otroški zbor in pevca - raperja

Muzikal je posnet po ljudski pripovedki o nepremagljivem in požrešnem zmaju, ki je svoj dom našel v Postojnski jami. Ljudem povzroča nepopisne preglavice, saj ga je treba neprenehoma zalagati s hrano. Kot se v ljudski pripovedi pogosto zgodi, odgovor na vsako težavo najde junak, ki tudi tokrat (tako kot Kekec in Peter Klepec) nastopi v podobi iznajdljivega in bistrega fantička, pastirja Jakoba. Uglasbena pripovedka ohranja vsa sporočila stare ljudske pripovedke, a jih našim mladim gledalcem predstavlja na nov, moderen način. Prvine ljudske glasbe se prepletajo s sodobnejšimi zvoki jazza in rapa. Pripovedko je upesnil Milan Dekleva, uglasbil pa Jaka Pucihar. Nastopajo Otroški pevski zbor RTV Slovenija z dirigentko Anko Jazbec, Tristan Bevc (pastirček Jakob), Boštjan Gorenc - Pižama (zmaj), Uroš Buh (vodič) in Cole Moretti (župan) ter glasbeniki iz vrst Simfoničnega orkestra in Big Banda RTV Slovenija. Urednica je Danica Dolinar, režiserka Barbara Zemljič.

31 min

Basbaritonist Marcos Fink (P. I. Čajkovski: Evgenij Onjegin)

Vrhunski basbaritonist Marcos Fink v televizijski upodobitvni interpretira arijo Gremina iz opere Evgenij Onjegin skladatelja Petra Iljiča Čajskovskega.

6 min

Georges Bizet: Carmen v neposrednem prenosu iz Maribora

Opera o ljubki in ognjeviti Carmen, ki zapelje preprostega vojaka in ga zavrže zaradi privlačnejšega ljubimca.

217 min

Giuseppe Verdi: Traviata v neposrednem prenosu iz Maribora

Radijski in videoprenos ene najbolj priljubljenih oper.

176 min

Baritonist Robert Vrčon (W. A. Mozart: Figarova svatba)

Iz niza televizijskih upodobitev opernih arij v izvedbi slovenskih opernih pevcev, ki smo jih tonsko posneli ob spremljavi Simfoničnega orkestra RTV Slovenija, boste tokrat lahko prisluhnili baritonistu Robertu Vrčonu. Predstavil se bo z arijo iz Mozartove opere Figarova svatba. Orkestru dirigra Milivoj Šurbek. Urednica ciklusa Operne arije je Danica Dolinar, snemalec je bil Bernard Perme, režiser pa Aleš Žemlja.

5 min

Giuseppe Verdi: Aida v neposrednem prenosu iz Maribora

Neposredni prenosi ali posnetki iz evropskih opernih hiš in Metropolitanske opere – v eni najbolj priljubljenih radijskih oddaj.

178 min

Marjan Kozina: Majda, koncertna izvedba operete

Vrhunec 1. Mednarodnega simpozija o skladatelju Marjanu Kozini leta 2001 je bila uprizoritev koncertne izvedbe njegove operete Majda. Nov libreto je napisal dr. Igor Grdina, pod vodstvom dirigenta Zdravka Hribarja pa so jo izvedli Simfonični orkester glasbene šole Marjana Kozine in pevci: Marjetka Podgoršek Horžen, Ursula Langmayr, Irena Akweley Yebuah, Saša Ivaci, Robert Vrčon, Marjan Trček in Milivoj Juras.

87 min

Mezzosopranistka Monika Bohinec; G. Bizet: Carmen

Monika Bohinec je slovenska mezzosopranistka mlajše generacije, ki si s številnimi vrhunskimi nastopi na opernih in koncertnih odrih uspešno utira pot k svetovni operni karieri. Od septembra 2011 je stalno angažirana kot solistka v dunajski Državni operi. Z Moniko Bohinec smo televizijsko upodobili tudi njeno odlično interpretacijo arije, habanere iz opere Carmen Georgea Bizeta. Spremlja jo simfonični orkester RTV Slovenija pod taktirko Lorenza Castriote. Urednica je Danica Dolinar, direktor fotografije Marko Kočevar, režiser Klemen Dvornik.

4 min

H. Purcell: Dido in Enej - Vokalna akademija Ljubljana, VAL Camerata, solisti in Stojan Kuret

Dido in Enej skladatelja Heryja Purcella (1658‒1695) je prva angleška opera. Obenem je to tudi Purcellovo najpomembnejše delo in hkrati najpomembnejša angleška opera 17. stoletja. Vokalna akademija Ljubljana jo je na Slovenskem prvič izvedla z baročnimi glasbili. Gre za zelo uspešen zbor pod umetniškim vodstvom dirigenta Stojana Kureta: Vokalna akademija Ljubljana je leta 2010 kot prvi moški zbor v zgodovini osvojila veliko nagrado Evrope, leta 2011 prejela Guidoneum award za izjemne dosežke in prispevek k razvoju zborovske glasbe v svetovnem merilu, leta 2012 pa med petimi predstavniki celin Evropo zastopala na prireditvi World choral summit v Pekingu. Projektno deluje tudi v mešanih zasedbah s solisti in inštrumentalisti, poleg Purcellove opere Dido in Enej je v letih 2011 in 2012 izvedla izbrane enoglasne in večglasne motete C. Monteverdija in Mozartov Rekviem za soliste, zbor in klavir štiriročno v priredbi Karla Czernyja.

65 min

Mezzosopranistka Monika Bohinec

Monika Bohinec je slovenska mezzosopranistka mlajše generacije, ki si s številnimi vrhunskimi nastopi na opernih in koncertnih odrih uspešno utira pot k svetovni operni karieri. Od septembra 2011 je stalno angažirana kot solistka v Dunajski državni operi. Z Moniko Bohinec smo televizijsko upodobili njene odlične interpretacije arij – habanere iz opere Carmen Georgesa Bizeta, Dalile iz opere Samson in Dalila Camilla Saint-Saënsa in princese Bouillonske iz opere Adriana Lecouvreur Francesca Cilee. Pevko spremlja simfonični orkester RTV Slovenija pod taktirko Lorenza Castriote. Urednica Danica Dolinar, direktor fotografije Marko Kočevar, režiser Klemen Dvornik.

14 min

11. srečanje harmonikarskih orkestrov Slovenije

Na Jesenicah je potekalo 11. srečanje harmonikarskih orkestrov Slovenije, na katerem se je predstavilo 18 orkestrov javnih glasbenih šol iz različnih krajev Slovenije. V četrti oddaji boste spremljali nastope harmonikarskih orkestrov Glasbene šole Ljubljana Moste - Polje, Glasbene šole in KUD Antona Tomaža Linharta Radovljica in Glasbene šole Sežana. Srečanja ponujajo priložnost za izmenjavo izkušenj, znanja in notne literature, za druženje in sklepanje prijateljstev ter za predstavitev harmonike na koncertnem odru. Nastope skupin na srečanju spremlja strokovni ocenjevalec, ki vodjem daje smernice za nadaljnje delo in razvoj. Prireditev tako spodbuja dejavnost harmonikarskih orkestrov in utrjevanje vloge harmonike v klasičnem svetu glasbe.

32 min

Tečejo, tečejo nitke življenja (Vokalna skupina Plamen in Marija Ahačič Pollak)

Vokalna skupina Plamen prihaja iz Kanade, družinske korenine vseh pevk pa segajo v Slovenijo, kamor se zbor redno vrača in predstavlja na koncertih, z izvedbami slovenskih pesmi. V idiličnem okolju Zgornjega Jezerskega so za televizijsko snemanje predstavile pesem Tečejo, tečejo nitke. Napisala in izvajala jo je njihova umetniška vodja, glasbenica Marija Ahačič Pollak, ko se je v 60. letih 20. stoletja iz Slovenije preselila v Kanado. Skupino pevk sta spremljala kitarista Timotej Kosovinc in Samo Novak na klasičnih kitarah.

4 min

Vokalna skupina Plamen in Marija Ahačič Pollak

Vokalno skupino Plamen sestavljajo dekleta, ki so bila rojena in živijo v Kanadi, njihovi predniki pa prihajajo iz Slovenije. Pred več kot 30 leti je prvo generacijo pevk v Torontu zbrala in začela voditi slovenska izseljenka, glasbenica Marija Ahačič Pollak. V Sloveniji je njeno ime dobro znano ljubiteljem narodnozabavne glasbe, saj je v 50. letih 20. stoletja zaslovela kot pevka Ansambla bratov Avsenik. Pod njenim dolgoletnim in vztrajnim vodstvom dekleta v Kanadi ohranjajo ljubezen do slovenskega jezika in glasbe. S koncerti in koncertnimi turnejami pa predstavljajo slovensko glasbo po svetu.

45 min

Tri življenja ljudske pesmi

Dokumentarec Tri življenja ljudske pesmi ima trojno poslanstvo: pokazati, da je ljudska pesem živa, pokazati, da je vredna (večje) pozornosti in spodbuditi gledalca, da razmišlja o svojem odnosu do nje. Ljudska pesem živi v treh okoljih: v njenem izviru, z ljudskimi pevci, z njenimi poustvarjalci (tudi etno skupine) in v znanosti, ki jo preučuje. Scenarij Bogdana Herman in Hanka Kastelic, režija Hanka Kastelic.

49 min

Spevoples Zeleni Jurij, muzikal po ljudskih motivih: FS Tine Rožanc, MKZ Ljubljanski madrigalisti, Karin Možina in Gregor Volk

Folklorna skupina Tine Rožanc je ob 65-letnici svojega delovanja pripravila predstavo Zeleni Jurij. Naslovili so jo: Spevoples Zeleni Jurij, muzikal po ljudskih motivih. Izvedle so ga tri generacije Folklorne skupine Tine Rožanc, na odru pa so se jim pridružili Mešani komorni zbor Ljubljanski madrigalisti ter solista Karin Možina in Gregor Volk. Spevoples Zeleni Jurij združuje najstarejše zapise o slovenski pesmi, plesu, glasbi in mitologiji ter uveljavljene poustvarjalce na področju ljudske kulture. Prvi tovrstni poizkus v Sloveniji je plod večmesečnega izčrpnega raziskovalnega dela Folklorne skupine Tine Rožanc. Avtor in režiser predstave Klemen Dovč, posnetek je nastal pod pokroviteljstvom Uredništva glasbenih in baletnih oddaj Televizije Slovenija, režiser Vojko Vidmar, urednik oddaje Daniel Celarec.

98 min

11. srečanje harmonikarskih orkestrov Slovenije

Na Jesenicah je potekalo 11. srečanje harmonikarskih orkestrov Slovenije, na katerem se je predstavilo 18 orkestrov javnih glasbenih šol iz različnih krajev Slovenije. V šesti oddaji boste spremljali nastope harmonikarskih orkestrov Glasbene šole Rogaška Slatina, Konservatorija za glasbo in balet Maribor, podružnične šole Lenart in Umetniške gimnazije Konservatorija za glasbo in balet Maribor. Srečanja ponujajo priložnost za izmenjavo izkušenj, znanja in notne literature, za druženje in sklepanje prijateljstev ter za predstavitev harmonike na koncertnem odru. Nastope skupin na srečanju spremlja strokovni ocenjevalec, ki vodjem daje smernice za nadaljnje delo in razvoj. Prireditev tako spodbuja dejavnost harmonikarskih orkestrov in utrjevanje vloge harmonike v klasičnem svetu glasbe.

35 min

11. srečanje harmonikarskih orkestrov Slovenije

Na Jesenicah je potekalo 11. srečanje harmonikarskih orkestrov Slovenije, na katerem se je predstavilo 18 orkestrov javnih glasbenih šol iz različnih krajev Slovenije. V peti oddaji boste spremljali nastope harmonikarskih orkestrov Glasbene šole Celje, Glasbene šole Slovenska Bistrica in Glasbene šole Lendava. Srečanja ponujajo priložnost za izmenjavo izkušenj, znanja in notne literature, za druženje in sklepanje prijateljstev ter za predstavitev harmonike na koncertnem odru. Nastope skupin na srečanju spremlja strokovni ocenjevalec, ki vodjem daje smernice za nadaljnje delo in razvoj. Prireditev tako spodbuja dejavnost harmonikarskih orkestrov in utrjevanje vloge harmonike v klasičnem svetu glasbe.

31 min

11. srečanje harmonikarskih orkestrov Slovenije

Na Jesenicah je potekalo 11. srečanje harmonikarskih orkestrov Slovenije, na katerem se je predstavilo 18 orkestrov javnih glasbenih šol iz različnih krajev Slovenije. V tretji oddaji boste spremljali nastope harmonikarskih orkestrov Glasbene šole Franca Šturma, Glasbene šole Murska Sobota in Glasbene šole Zagorje ob Savi. Srečanja ponujajo priložnost za izmenjavo izkušenj, znanja in notne literature, za druženje in sklepanje prijateljstev ter za predstavitev harmonike na koncertnem odru. Nastope skupin na srečanju spremlja strokovni ocenjevalec, ki vodjem daje smernice za nadaljnje delo in razvoj. Prireditev tako spodbuja dejavnost harmonikarskih orkestrov in utrjevanje vloge harmonike v klasičnem svetu glasbe.

36 min

11. srečanje harmonikarskih orkestrov Slovenije

Na Jesenicah je potekalo 11. srečanje harmonikarskih orkestrov Slovenije, na katerem se je predstavilo 18 orkestrov javnih glasbenih šol iz različnih krajev Slovenije. V drugi oddaji boste spremljali nastope harmonikarskih orkestrov Glasbene šole Trbovlje, Glasbene šole Laško - Radeče, ter mlajšega orkestra Glasbene šole Radovljica. Srečanja ponujajo priložnost za izmenjavo izkušenj, znanja in notne literature, za druženje in sklepanje prijateljstev ter za predstavitev harmonike na koncertnem odru. Nastope skupin na srečanju spremlja strokovni ocenjevalec, ki vodjem daje smernice za nadaljnje delo in razvoj. Prireditev tako spodbuja dejavnost harmonikarskih orkestrov in utrjevanje vloge harmonike v klasičnem svetu glasbe.

33 min

50. mednarodni folklorni festival Beltinci

V prostranem grajskem parku, ki obdaja baročni dvorec v Beltincih, je vnovič zaživel eden od najstarejših folklornih festivalov na Slovenskem. Ob praznovanju 50-letnice festivala so bili v program uvrščeni številni dogodki, med drugimi koncert, ki je bil pripravljen v sodelovanju s Prvim programom Radia Slovenija. Z domiselnim prepletom pesemskega in godčevskega izročila so se predstavili Marko banda, Zvezdana Novaković, Grlenice, Duo Miro Božič in Benjamin Barbarič, Gugutke, Ljudski pevci Kulturno-umetniškega društva Anton Mlačnik Luče in Beročka. Režiser: Aljaž Bastič

63 min

11. srečanje harmonikarskih orkestrov Slovenije

Na Jesenicah je potekalo 11. srečanje harmonikarskih orkestrov Slovenije, na katerem se je predstavilo 18 orkestrov javnih glasbenih šol iz različnih krajev Slovenije. V prvi oddaji boste spremljali nastope orkestrov Glasbene šole Jesenice, Glasbene šole Frana Koruna Koželjskega Velenje ter Glasbenih šol Brežice in Sevnica. Srečanja ponujajo priložnost za izmenjavo izkušenj, znanja in notne literature, za druženje in sklepanje prijateljstev ter za predstavitev harmonike na koncertnem odru. Nastope skupin na srečanju spremlja strokovni ocenjevalec, ki vodjem daje smernice za nadaljnje delo in razvoj. Prireditev tako spodbuja dejavnost harmonikarskih orkestrov in utrjevanje vloge harmonike v klasičnem svetu glasbe.

34 min

Rast: 67. gala koncert AFS France Marolt, posnetek, 1/3

Letna produkcija Akademske folklorne skupine France Marolt je bila tokrat posvečena 80-letnici rojstva enega najvidnejših koreografov in etnokoreologov pri nas, Mirka Ramovša, in 60-letnici njegovega delovanja pri skupini. Predstava je bila zasnovana na poustvaritvi njegovih koreografij in nekaterih novitet, ki jih je pripravil umetniški vodja skupine, Tomaž Simetinger. Posebnost tokratne predstave je bilo sodelovanje simfoničnega orkestra s folklorno skupino. K sodelovanju so povabili mladega skladatelja Andreja Makorja, ki je za simfonično zasedbo priredil devetdeset minut ljudske glasbe, ki jo je izvajal Simfonični orkester Crescendo pod vodstvom dirigenta Žige Kerta. Potek predstave je z naraščajočo harmonizacijo glasbe in gradacijo plesnih koreografij simbolično nakazoval na nenehno rast in razvoj folklorne umetnosti, kakršno gojijo in ustvarjajo pri Akademski folklorni skupini France Marolt.

38 min

50. mednarodni folklorni festival Beltinci, 2. del

V prostranem grajskem parku, ki obdaja baročni dvorec v Beltincih, je vnovič zaživel eden od najstarejših folklornih festivalov na Slovenskem. Ob praznovanju 50-letnice festivala so bili v program uvrščeni številni dogodki, med drugimi koncert, ki je bil pripravljen v sodelovanju s Prvim programom Radia Slovenija. Z domiselnim prepletom pesemskega in godčevskega izročila so se predstavili Marko banda, Zvezdana Novaković, Grlenice, Duo Miro Božič in Benjamin Barbarič, Gugutke, Ljudski pevci Kulturno-umetniškega društva Anton Mlačnik Luče in Beročka. Režiser: Aljaž Bastič

31 min

Sem. 70 let Folklorne skupine ŽKUD Tine Rožanc

Folklorna skupina Železničarskega kulturno-umetniškega društva Tine Rožanc se je sedemdeseti obletnici svojega obstoja poklonila s predstavo z naslovom: Sem. Predstava postavlja v ospredje človeško bit, vsebinsko prepleteno v igro simbolike števila sedem in nič. Prvo predstavlja členjenost predstave na sedem delov v razvoju človeštva, družbe in posameznika, število nič pa s podobo simbolizira cikličnost in sklenjenost. Predstava nas popelje skozi poglavja človeškega življenja: rojstvo, iskanje, čaščenje, spopad, združitev, dekadenca in smrt.

82 min

Folklorno društvo Gartrož Nova Gorica: Ah, ta meja

Folklorna skupina društva Gartrož iz Nove Gorice vas bo z duhovito in nostalgično koreografijo popeljala v pozna petdeseta leta. Takrat se je življenje na Goriškem začelo razvijati. Razmahnilo se je »švercanje«, ljudje so se navzemali zahodnjaških navad, glasbe in plesov. Koreografija Marije Kapušin parodično nagovarja z vprašanjem, kje je meja folklorne dejavnosti in hkrati ponuja odgovor s poudarjanjem, da je ples živa in nenehno spreminjajoča se dejavnost.

11 min

Folklorna skupina Klas Horjul: Dušo za vesele gosli, plesi okolice Ljubljane

Folklorna skupina Klas iz Horjula je navdih za koreografijo iskala v Cankarjevi pripovedki Kurent. V koreografski zgodbi Marije Čipić Rehar z naslovom Dušo za vesele gosli boste lahko spremljali vandrajočega Kurenta. Glasba, ki jo igra, je žalostna in zvoki iz njegovega glasbila vedno razžalostijo navzoče. Njega pa žene želja, da bi s svojo glasbo lahko razveseljeval ljudi. Za veselo glasbo in glasbilo je pripravljen dati vse, tudi svojo dušo.

9 min

Folklorna skupina ŽKUD Tine Rožanc: Iskanje

Folklorna skupina Tine Rožanc se je sedemdeseti obletnici obstoja poklonila s predstavo, ki nosi naslov »Sem.« in pripoveduje o človeški biti in cikličnosti človeškega razvoja, družbe in posameznika. Plesna točka »Iskanje« z igro, plesom in glasbo prikazuje človekovo obdobje raziskovanja, preizkušanja in odločanja. Koreografijo je pripravil Luka Koprivnik, glasbeno priredbo ljudskih plesov in pesmi pa Sašo Zver.

8 min

39. mednarodni folklorni festival Beltinci: Le plesat me pelji

39. mednarodni folklorni festival Beltinci je med 23. in 26. julijem 2009 obiskovalcem ponudil razstave, predstavitev osmih krajevnih skupnosti občine Beltinci s kulinariko, krajevnimi običaji in sejmom, večer tuje folklore in tradicionalno povorko ter revijo izbranih folklornih skupin pod pokroviteljstvom Javnega sklada za kulturne dejavnosti. Plesno revijo, na kateri je nastopilo osem folklornih skupin iz vse Slovenije ter gostje iz Belgije, lahko še enkrat doživite v današnji oddaji.

83 min

Pleši, poj, oder je tvoj: Folklorna skupina Emona

Kulturno društvo s prvotnim imenom folklorna skupina Delavsko prosvetnega društva Svoboda je jeseni leta 1967 ustanovil dolgoletni koreograf in umetniški vodja skupine dr. Bruno Ravnikar, z namenom gojiti in poustvarjati ljudske plese, pesmi in glasbo. Petdeset let pozneje folklorna skupina Emona še vedno sledi tem ciljem, tradicionalno umetniško podobo pa dopolnjuje z novimi plesnimi postavitvami, premišljenim izborom in posodobitvami ljudskih plesov ter s poustvarjanjem izvirne ljudske glasbe in petja. Predstava 'Pleši, poj, oder je tvoj' predstavlja plese slovenskih pokrajin, pa tudi nekdanjih jugoslovanskih republik.

21 min

Pleši, poj, oder je tvoj: Folklorna skupina Emona

Kulturno društvo s prvotnim imenom folklorna skupina Delavsko prosvetnega društva Svoboda je jeseni leta 1967 ustanovil dolgoletni koreograf in umetniški vodja skupine dr. Bruno Ravnikar z namenom gojiti in poustvarjati ljudske plese, pesmi in glasbo. Petdeset let pozneje folklorna skupina še vedno sledi tem ciljem, ob tem pa tradicionalno umetniško podobo nadgrajuje z novimi plesnimi postavitvami, premišljenim izborom in posodobitvami ljudskih plesov ter s poustvarjanjem izvirne ljudske glasbe in petja. Predstava Pleši, poj, oder je tvoj predstavlja plese slovenskih pokrajin, pa tudi plese nekdanjih jugoslovanskih republik.

100 min

Le plesat me pelji! 2018

Spremljali boste zaključni del državnega srečanja slovenskih folklornih skupin za odrasle Le plesat me pelji!, ki jo je na odru Doma II. slovenskega tabora v Žalcu priredil JSKD s tamkajšnjo izpostavo. Na zaključni prireditvi so se predstavile folklorne skupine z najboljšimi programi letošnjega leta, ki so uspešno prešle sistem izbora. Njihove zaključne nastope je povezoval Gregor Budal, ocenjevalo pa tako občinstvo kot tričlanska strokovna žirija.

99 min

Sozvočja Slovenije: Lent 2012

Posnetek koncerta Sozvočja Slovenije: Ljudska glasba v modernih aranžmajih, Festival Lent 2012.

69 min

Dotik t-rajanja - Prazniki pomladi: Folklorna skupina Tine Rožanc

Folklorna skupina Tine Rožanc je bila ustanovljena leta 1949 s prihodom članov Plesnega športnega kluba Ljubljana pod okrilje Železničarskega kulturno umetniškega društva (ŽKUD) Tine Rožanc. S projektom Dotik t-rajanja je skupina predstavila šest odrskih predstavitev folklornega izročila Štajerske, Bele krajine, Prekmurja, Blok, Koroške in osrednje Slovenije. V vsebinskem sklopu Prazniki pomladi se je skupina predstavila z gosti, Skupino sester Trobec-Žagar in zasedbama Volk folk ter Jararaja.

28 min

Akademska folklorna skupina France Marolt: Velikan in pritlikavec

AFS France Marolt iz Ljubljane se predstavlja v koreografiji Anžeta Kerča z naslovom Velikan in pritlikavec, ki prikazuje stilizirano obliko belokranjskih plesov, pri katerih imata posebno vlogo maski velikana in pritlikavca. Ta novejša oblika šemljenja na območju Bele krajine opozarja na dve skrajnosti. Energični pritlikavec je majhen človek, ki želi postati enakopravni del družbe z obvladovanjem svojega nasprotja, telesno močnejšega neokretnega velikana, ki simbolično predstavlja oblastnika.

8 min

Folklorna skupina ŽKUD Tine Rožanc - Rojstvo

Folklorna skupina Tine Rožanc se je sedemdeseti obletnici obstoja poklonila s predstavo, ki nosi naslov »Sem.« in pripoveduje o človeški biti in cikličnosti človeškega razvoja, družbe in posameznika. Plesna točka »Rojstvo« z igro, plesom in glasbo prikazuje začetno obdobje človekovega življenja, rojstvo ljubezni, brezskrbno igro in otroško veselje. Koreografijo je pripravil Matevž Jus, glasbeno priredbo ljudskih plesov in pesmi pa Oskar Stopar.

11 min

Le plesat me pelji 2013 (OFS Val Koper, FS Tine Rožanc Ljubljana, MFS Podkev Miklavž pri Ormožu, AFS France Marolt Ljubljana, FS Dragatuš)

Na odru Kosovelovega doma v Sežani so se predstavile najboljše folklorne skupine odraslih iz Slovenije, ki so bile izbrane na sedmih regijskih srečanjih v letu 2013. Njihove nastope sta ocenjevali strokovni spremljevalki srečanj Neva Trampuš in Nina Volk. Sklepna prireditev v Sežani je tako ponudila cvet slovenske folklorne dejavnosti, nastope pa je hudomušno povezovala igralka Nataša Tič Ralijan. V prvem delu so se predstavile FS Tine Rožanc Ljubljana, MFS Podkev Miklavž pri Ormožu, AFS France Marolt Ljubljana, FS Dragatuš in gostujoča Otroška folklorna skupina Val iz Kopra.

67 min

Rast: 67. gala koncert AFS France Marolt, posnetek, 2/3

Gala koncert Akademske folklorne skupine France Marolt iz leta 2015, posvečen enemu najvidnejših slovenskih koreografov in etnokoreologov Mirku Ramovšu. Zasnovan je na poustvaritvi njegovih koreografij in nekaterih novosti, ki jih je pripravil umetniški vodja skupine, Tomaž Simetinger. Posebnost tokratne predstave je bilo sodelovanje folklorne skupine s simfoničnim orkestrom. Mladi skladatelj Andrej Makor je za simfonično zasedbo priredil devetdeset minut ljudske glasbe. Izvedel jo je Simfonični orkester Crescendo pod vodstvom dirigenta Žige Kerta.

30 min

Slovenski ljudski plesi: Gorenjska - košnja

Tokrat je televizijska ekipa posnela ljudske plese in običaje, značilne za Gorenjsko v času košnje. Predstavile in odplesale jih bodo folklorne skupine Javorje, Podkoren in Kamniška Bistrica. Strokovni sodelavec Mirko Ramovš, snemalec Slavo Vajt, režija Marija Šeme Baričevič, urednica Danica Dolinar.

29 min

Slovenski ljudski plesi: Ljudski plesi Dravinjskih goric,

Ljubitelji slovenskega plesnega izročila bodo tokrat lahko izvedeli marsikaj zanimivega o plesih z nekaterimi prvinami svatbenih šeg iz Dravinjskih goric, ki jih je s folklorno skupino KUD Janko Živko iz Poljčan iztrgal pozabi njen vodja Branko Fuchs. Strokovni sodelavec je Mirko Ramovš, filmski snemalec Slavo Vajt, režiserka Marija Šeme Baričevič in urednica Danica Dolinar.

24 min

Slovenska zemlja v pesmi in besedi (Ljudski pevci in godci)

Spremljali boste posnetek koncerta, ki je zaznamoval delovanje legendarne radijske oddaje Slovenska zemlja v pesmi in besedi. Oddajo so leta 1966 zasnovali sodelavci Glasbenonarodopisnega inštituta, pozneje pa so jo urejali sodelavci Radia Slovenija (Jasna Vidakovič, mag. Simona Moličnik). Na slavnostnem koncertu so dragoceno slovensko ljudsko glasbeno izročilo predstavili ljudski pevci in godci iz Sloveniji in zamejstva. Urednik oddaje Daniel Celarec, režiserka Urša Menart.

44 min

Ob 200-letnici simfonije: O Beethovnovi Deveti simfoniji

Prisluhnite pogovoru urednice Bače Šramel Justin z Antonom Nanutom ob predstavitvi ene največjih mojstrovin L. van Beethovna, Devete simfonije v Cankarjevem domu leta 1996. Anton Nanut je bil eden najprepoznavnejših in mednarodno najuspešnejših slovenskih dirigentov z izrazitim in specifičnim muzikalnim nabojem. Dobitnik številnih nagrad pri nas in v tujini je v pogovoru z glasbeno urednico razkril zgodovinsko ozadje nastanka in glasbeno vsebino edinstvene kompozicije, ki s svojo sporočilnostjo nagovarja ljudi po vsem svetu tudi danes.

14 min

Večer Astorja Piazzolle: Marko Hatlak & FUNtango, Bernarda Fink Inzko in Marcos Fink, 1. del

V okviru Festivala Ljubljana je v poletnem gledališču Križanke nastopil harmonikar in skladatelj Marko Hatlak z zasedbo FUNtango. O zasedbi skladatelj pravi, da njeno ime namiguje na »strastno in brezkompromisno« umetnost. Večer je bil namenjen glasbi enega od najslavnejših bandeonistov, argentinskega glasbenika Astorja Piazzolle. Zasedbo vrhunskih glasbenikov, ki jo poleg Marka Hatlaka sestavljata jazzovski pianist Marko Črnčec in kontrabasist Luka Gaiser, je tokrat dopolnil izjemen violinist s klasičnih koncertnih odrov Benjamin Ziervogel. Pri izvajanju skladateljevih vokalnih del pa sta se jim na odru pridružila svetovno znana mezzosopranistka in basbaritonist slovenskih korenin, ki sta del življenja preživela v Argentini, Bernarda in Marcos Fink. Vabljeni k ogledu prvega dela koncerta.

46 min

Prešeren v preoblekah; Raiven, Tokac, Nina Strnad, Alex Volasko, Štras (Big band RTV SLO in Tadej Tomšič)

Uglasbitve Prešernovih poezij so pred leti zelo uspešno predstavili Vlado Kreslin (O, Vrba), Aleksander Mežek (Trnovo, kraj nesrečnega imena) in nekateri drugi pevci. Tokratni televizijski projekt z naslovom Prešeren v preoblekah pa predstavlja priljubljene uglasbitve Prešernove poezije v izvedbi sedanjih pevcev popularne glasbe in v novih priredbah za big band. Ob spremljali Big banda RTV Slovenija bodo svojo glasbeno interpretacijo in doživljanje Prešernove nesmrtne poezije predstavili Raiven, Tokac, Alex Volasko, Nina Strnad in Gregor Strasberger Štras (Mrfy). Projekt je nastal pod okriljem Uredništva glasbenih in baletnih oddaj. Idejno zasnovo in scenarij je prispeval urednik oddaje Daniel Celarec, režiserka je bila Tina Novak, dirigent Big banda RTV Slovenija pa Tadej Tomšič.

42 min

Mladi talenti, predstavitev sodelovanja Akademije za glasbo Univerze v Ljubljani in akademije HAMU iz Prage

Predstavniki glasbenih akademij iz Ljubljane in Prage in njihovi pokrovitelji bodo predstavili glasbeni projekt Mladi talenti, ki odpira dolgoročno povezovanje študentov in mentorjev iz obeh ustanov. Študenti oddelkov za staro glasbo z obeh akademij so pripravili prvi skupni koncert v Ljubljani. Ta ima dobrodelni namen in omogoča izmenjavo znanja, izkušenj, primerov dobre prakse in spoznavanje novih okolij, zgodovine ter glasbe obeh držav.

6 min

Sodobna podoba Glasbene matice Ljubljana

Oddaja ponuja predstavitev in vpogled v delovanje Glasbene matice Ljubljana v današnjem času. Njene naloge in aktivnosti so predstavili predsednica društva Veronika Brvar, pevski in zborovski pedagogi, ter aktivni člani današnjih pevskih sestavov Glasbene matice Ljubljana.

6 min

Večer Astorja Piazzolle: Marko Hatlak & FUNtango, Bernarda Fink Inzko in Marcos Fink, 2. del

V okviru Festivala Ljubljana je v poletnem gledališču Križanke nastopil harmonikar in skladatelj Marko Hatlak z zasedbo FUNtango. O zasedbi skladatelj pravi, da njeno ime namiguje na »strastno in brezkompromisno« umetnost. Večer je bil namenjen glasbi enega od najslavnejših bandeonistov, argentinskega glasbenika Astorja Piazzolle. Zasedbo vrhunskih glasbenikov, ki jo poleg Marka Hatlaka sestavljata jazzovski pianist Marko Črnčec in kontrabasist Luka Gaiser, je tokrat dopolnil izjemen violinist s klasičnih koncertnih odrov Benjamin Ziervogel. Pri izvajanju skladateljevih vokalnih del pa sta se jim na odru pridružila svetovno znana mezzosopranistka in basbaritonist slovenskih korenin, ki sta del življenja preživela v Argentini, Bernarda in Marcos Fink. Vabljeni k ogledu drugega dela koncerta.

56 min

2. del

Poglejte si posnetek tradicionalne prireditve Ciciban poje in pleše, na kateri se s pevskimi in plesnimi točkami predstavljajo predšolski otroci iz vrtcev severovzhodne Slovenije. Na oder je pogumno stopilo veliko otrok. Vabljeni k ogledu drugega dela.

57 min

1. del

Poglejte si posnetek tradicionalne prireditve Ciciban poje in pleše, na kateri se s pevskimi in plesnimi točkami predstavljajo predšolski otroci iz vrtcev severovzhodne Slovenije. Na oder je pogumno stopilo veliko otrok. Vabljeni k ogledu prvega dela.

70 min

V objemu popularne glasbe (Jazzva, E. Černe, TrobiNOVA, A. Bezjak, Simfonični orkester in Big band RTV Slovenija)

Uživali boste lahko ob spremljanju popularne glasbe v izvedbi vokalne zasedbe Jazzva, pevke Eve Černe, trobilnega ansambla TrobiNOVA, pevke Ane Bezjak ter Simfoničnega orkestra in Big banda RTV Slovenija. Urednik oddaje Daniel Celarec, režiser Marjan Kučej.

14 min

Festival slovenskega šansona 2023, drugi predizbor

V drugem predizboru so se s svojimi novimi šansoni predstavili: Anja Strajnar, Prašnati, Veronika Nikolovska, Mihael Lajlar, Violoncelli Itineranti, Andrej Tomšič, Anja Hrastovšek, Primož Vidovič, Ana Mezgec in Nakána ter Jure Ivanušič in Nordunk.

97 min

Festival slovenskega šansona 2023, prvi predizbor

Dobili smo prvih pet finalistov Festivala slovenskega šansona 2023. Posntek večera si lahko ogledate na tej povezavi. V prvem predizboru so svojimi novimi šansoni nastopili: Tomaž Hostnik in Matija Krečič, Glas 'n' bas, Rade kvartet, Zajtrk, Smaal Tokk, Patricija Škof, Dimme in Pedenjpedi, Café Noisette, Gala trio in Ana Maria Mitić.

84 min

Round Trip, portret Zlatka Kaučiča

Dokumentarni film Round Trip je portret slovenskega glasbenika Zlatka Kaučiča, ki je leta 2018 slavil 40-letnico delovanja. Film nas popelje skozi pričevanja mojstrov sodobne improvizirane glasbe, Kaučičevih prijateljev in družinskih članov. Po koščkih izvemo, kdo Zlatko Kaučič pravzaprav je ter kakšen je bil njegov doprinos h glasbi v Sloveniji in po svetu.

48 min

Vedun: Petje ob prekmurskih cimbalah, pojoča žaga in citre

Glasbeniki ansambla Vedun ponujajo v poslušanje blagozvočne melodije prekmursko-ciganskih cimbal in eno od najlepših slovenskih ljudskih pesmi o Katici, ki svojemu dragemu želi všiti v srajco sonce, luno in zvezde. Pesmi ne spreminjajo, temveč jo izvajajo v njeni prvobitni obliki. Ansambel Vedun pri svojem muziciranju uporablja pester instrumentarij sveta – tako slovanskih, slovenskih kot tudi tujerodnih planetarnih prednikov. Med najzanimivejša glasbila starega sveta zagotovo spada pojoča žaga – glasbilo iznajdljivih godcev.

8 min

Janez Dovč & Sounds of Slovenia: Kabinetni ljudje, glasbeni spot

Kosovelova pesem Kabinetni ljudje še skoraj sto let po tistem, ko je bila napisana, kaže, kako globoko je mladi pesnik razumel odnos med človekom in naravo in kako zgodaj je opozoril na odtujenost. Rešitev je v tesnejšem stiku z naravo. Še zlasti po izkušnji karantene povsod po svetu postaja jasno, da je bistvo prostora v prostosti, zato vabilo na prostost, kabinetni ljudje. Uglasbitev je delo Janeza Dovča, skladbo pa izvaja kolektiv Sounds od Slovenia, ki povezuje izvrstne glasbenike, soliste in člane številnih slovenskih zasedb.

3 min

Il Quaderno Musicale di Giovanni Bellucci: Colore, 4/5

Od Beethovna do Dallapiccola, s klavirjem in njegova fenomenologija. Da Beethoven a Dallapiccola, con il pianoforte e la sua fenomenologia.

28 min

Janez Dovč & Sounds of Slovenia: Šentjanževo, glasbeni spot

Harmonikar in skladatelj Janez Dovč je tudi umetniški vodja Agencije Celinka, ki odpira in podpira možnosti za ustvarjanje, izvajanje in poslušanje glasbe v projektu Sounds of Slovenia. Pod njegovim umetniškim vodstvom vrhunski slovenski glasbeniki z modernimi aranžmaji slovenske ljudske glasbe skrbijo za promocijo Slovenije v tujini. Tokrat se v videospotu predstavlja z avtorsko glasbo Šentjanževo.

4 min

Čar božične noči, koncert

Vabljeni k ogledu.

29 min

Za lahko noč: Ansambel Vedun: Keltsko-slovanski terapevtski zvoki in darovi

Vedun je ansambel, ki izvaja staro in meditativno glasbo ter kanalizira zdravilni zvok z glasbili in pesmimi ljudstev sveta. Ime je ansambel prevzel iz slovanske dediščine, pomeni pa tistega, ki lahko zdravi dušo in telo tudi z besedami, torej z glasovi, vokali, konzonanti, zvoki, toni, šumi, ropotom, z vsem, kar sestavlja zvočni jezik ali zvočno orodje za širitev zavesti. Skupina, ki deluje pod vodstvom Mire Omerzel - Mirit, uporablja različne glasovne tehnike ter glasbila in zvočila iz svetovne dediščine. Tokrat predstavljajo glasbila: poganske harfe, alpski rog, balkanske gusle in kemence, drgalce in žvrgolec.

9 min

Za lahko noč: Ansambel Vedun: Polnina slovenskega blagozvočja

Vedun je ansambel, ki izvaja staro in meditativno glasbo ter kanalizira zdravilni zvok z glasbili in pesmimi ljudstev sveta. Ime je ansambel prevzel iz slovanske dediščine, pomeni pa tistega, ki lahko zdravi dušo in telo tudi z besedami, torej z glasovi, vokali, konzonanti, zvoki, toni, šumi, ropotom, z vsem, kar sestavlja zvočni jezik ali zvočno orodje za širitev zavesti. Skupina, ki deluje pod vodstvom Mire Omerzel - Mirit, uporablja različne glasovne tehnike ter glasbila in zvočila iz svetovne dediščine.

10 min

Ansambel Vedun - Slovenska zvočna pestrost starosvetnih cimbal

Vedun je ansambel za staro in meditativno glasbo ter kanalizirani zdravilni zvok z glasbili in pesmimi ljudstev sveta. Ime je ansambel prevzel iz slovanske dediščine, pomeni pa tistega, ki lahko zdravi dušo in telo tudi z besedami, torej z glasovi, vokali, konzonanti, zvoki, toni, šumi, ropotom ..., ki sestavljajo zvočni jezik ali zvočno orodje za širitev zavesti. Skupina, ki deluje pod vodstvom Mire Omerzel - Mirit, uporablja različne glasovne tehnike ter glasbila in zvočila iz svetovne dediščine. Tako se duhovna modrost skorajda pozabljenega izročila spet srečuje s potrebami, duhovnim prebujanjem in iskanjem sodobnega človeka.

8 min

Zverinice prijateljice

Vsaka pesem izmed Zverinic prijateljic je zgodba zase. V njih poleg tujca Foresta nastopajo živali–zverinice; volk, lisjak, vešče, čuk, kavka, pesek, mačka, miška, dinozaver itn. Glasba nekoliko spominja na beneško, kjer so pesmi tudi nastale. Že sam naslov pa prikliče v spomin legendarne Zverinice iz Rezije, pa tudi Ezopove basni. Pesmi je posnela skupina Autodafé, katere vodja je Matjaž Pikalo. V zasedbi je pet članov, skupina igra na akustična glasbila: Matjaž Pikalo–harmonika, glas, Luka Ropret–kitara, Andrej Hawlina–violina, Jaka Hawlina–bariton, trobenta, Petra Pikalo–bobni, tolkala, glas. Pesmi–refrene pomagajo peti tudi njihovi otroci. Režija: Tugo Štiglic Scenografija: Tomaž Marolt Kostumografija: Svetlana Visintin

30 min

Festival FeNS

MEDNARODNI GLASBENI FESTIVAL FeNS & mladi glasbeni izvajalci iz Slovenije, Italije, Malte, Izraela, Latvije, Litve, Estonije, Madžarske, Bolgarije, Rusije, Belorusije, Kazahstana, Ukrajine, Romunije, Srbije, Makedonije, Hrvaške, Črne Gore in BIH

26 min

Festival FeNS

OTROŠKI FENS-TAVERNA v ŽIVO 2020

32 min

petDESET - Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan skozi čute

Dokumentarni film »PETdeset - Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan skozi čute« je nastal v produkciji SKPD Frančišek B. Sedej ob okrogli obletnici priznanega in priljubljenega festivala narodno zabavne glasbe. V njem mladi obrazi pripovedujejo svoje doživljanje Festivala, ki mu v prvi vrsti prisluhnemo, ga vidimo, lahko celo tipamo in še vonjamo ter seveda okusimo. A vendarle tako doživljanje Festivala ne gre samo skozi naše čute, gre seveda tudi skozi naša srca.

20 min

Festival FeNS

V četrti oddaji 25. festivala Fens vam bomo predstavili udeležence v drugi kategoriji Najstniškega Fensa 2020. Avtorske skladbe boste spoznali v zanimivih ter kreativnih predstavitvah mladih izvajalcev in v njihovih videospotih. Predstavili se bodo: JANEZ IVAČIČ... ROBERTA REZG BROWN... ALINA BRATOVČAK... LINA BANIĆ... CARLO BOŽIĆ... ANTONINA PETKOVIĆ... in TONI HRVATIN...

28 min

Festival FeNS

V tretji oddaji 25. festivala Fens vam bomo predstavili udeležence v prvi kategoriji Najstniškega Fensa 2020. Avtorske skladbe boste spoznali v zanimivih ter ustvarjalnih predstavitvah mladih izvajalcev in v njihovih videospotih. Predstavili se bodo: MINKA LAVRIČ... ŽIVA FERARIČ... LARA CARIĆ... LEDA TURATO... EKATERINA KRIŽAJ... IN ROKO SEDLAR.

23 min

Festival FeNS

V prvi oddaji 25. festivala Fens vam bomo predstavili udeležence najmlajše kategorije Otroškega Fensa 2020. Avtorske skladbe boste spoznali v zanimivih in kreativnih predstavitvah izvajalcev in videospotih.

23 min


Čakalna vrsta

Prispevki

RTV 365
Mobilna aplikacija
Prenesite iz Trgovine