Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
V 5. oddaji možgančke razgibavajo Iza, Vid in Luka iz OŠ Ljudski vrt Ptuj (rumeni) ter Mara, Bine in Marcel iz OŠ Vojnik (vijolični). Rumeni hitro poiščejo Jana in spol v EMŠU, vijolični postavijo ločila in poiščejo navdih pri svetovnih čudesih. Oboji radi tečejo na smučeh, občudujejo živalske mladiče in najdejo ljubezen v labirintu. Kdo hitreje zlaga in podira piramide, OŠ Sladki Vrh (Nik, Aljaž, Lan) ali OŠ Lucija (Naia, Ana, Avgust), pa v Malih sivih celicah. Kviz Male sive celice preverja znanje in veščine sedmošolcev, osmošolcev in devetošolcev. Dvaintrideset tekmovalnih šol iz osmih različnih regij Slovenije se preizkusi v znanju matematike, logike, poznavanju kulturne dediščine, športa, družbe, astronomije, kemije, biologije, tehnike, gospodinjstva, zgodovine, geografije, človeškega telesa in glasbe. V posebni rubriki Hitri lončki pa svoje spretnosti preizkusijo še druge trojke osnovnošolcev od petega razreda naprej.
36 min
Morje pove malemu Timoteju in njegovi prijateljici mali hobotnici, da ne obstaja od nekdaj. Kako pa je bilo prej, pred morjem? Zemlja jima pokaže, da je bilo na njej nekoč zelo suho.
4 min
Vidku se zdi, da ga na šoli nihče ne opazi. Zubelj mu hoče pomagati in pregovori Tele, da mu bosta skupaj dala navidezno novo supermoč. Tele z močjo misli premika predmete, Videk pa si domišlja, da je nenadoma sam tako močan. Opogumljen se javi za dvoboj s strašno Drobilko in nič ga ne more odvrniti od tega, da stopi v ring. Ko ugotovi, da je njegova moč splahnela, je že prepozno. Bo drobilka tudi njemu zdrobila nekaj kosti?
15 min
Klemen se je ta teden odpravil na pot, Gaji pa se je na srečo pridružil Nik Škrlec, ki že nekaj časa na Valu 202 sodeluje z Radiovednimi. Gaja in Nik bosta združila moči in raziskovala, kaj pomeni biti dobro telesno pripravljen. Pomagali jima bodo zdravnica Petra Zupet, ki se ukvarja s športno medicino, ter mladi športniki. Radiovedno bodo z Ajdo Kus odgovorili tudi na nekaj zanimivih vprašanj o našem telesu, Slavko Jerič pa je izbrskal še nekaj rekordnih številk o starosti. Za dobro kondicijo in zlasti koordinacijo bodo z učenci OŠ Kolezija in Petro Rankel, učiteljico športne vzgoje, poskrbeli s pravo balonsko akrobacijo, kot so poimenovali tokratni gibalni izziv, v Infodromovem prispevku pa bomo spoznali Bruna, ki zna voziti monocikel. Na Krompirjevem odru se bo tokrat predstavil 40-članski pevski zbor OŠ Planina pri Sevnici in OŠ Lesično, ki ga vodi zborovodja Matej Romih.
40 min
Tarino sproščujočo vadbo joge prekine glasen trušč. Soseda Angelca, ki vedno tečnari, da so preglasni in moteči, bo vsak hip zrušila strop, tako močno ropota. Najprej poskusijo prijazno, potem malo bolj odločno, ampak prav nič ne pomaga, saj se Angelca ne oglaša na telefon in ne odpira vhodnih vrat. Medtem sta Khaleesi Luna in Filip obiskala Roberta Petana, Aljaž in Nola raziskujeta, kako snemajo filmske zvoke, Cene in Zoja pa se posvetita kretanju v otroških oddajah na Televiziji Slovenija. Le kako bodo Firbcologi rešili zaplet s sosedo?
24 min
Zofka ima trobentitis. Jaša ne ve, kaj je to, a zveni zelo resno … Zofko spodbuja, naj mirno diha. Tudi Nejku se ne sanja, kaj trobentitis pomeni. Beseda malo spominja na trobento. Si Zofka želi plesa ob trobenti? Nejko je nanj vedno pripravljen. O katerem delu telesa pa trobi uganka? U kot ugotovite sami!
27 min
Alja je velika ljubiteljica živali in ima šest štirinožnih prijateljev, ki veselo mahajo z repkom. Danes je poseben dan. Nekdo izmed njene pasje druščine praznuje rojstni dan. Alja pripravi presenečenje in veselo praznovanje. Ali bodo Kriškraški v studiu pravočasno zvadili rojstnodnevno pesem?
25 min
Infodrom je informativna oddaja za mlade. Vsak petek ob 15. uri in 50 minut se ozre po iztekajočem se tednu in gledalcem predstavi najpomembnejše dogodke in zanimive vrstnike ter pojasni izbrane pojme s področja politike, družbe, narave in tehnologije. Voditelji oddaje so Katja Špoljar, Klara Eva Kukovičič in Maks Dakskobler.
13 min
Tradicionalni slovenski zajtrk je vsem dobro znan že od leta 2011, ko nas je vsak tretji petek v novembru, čakal tudi na šolskih klopeh. Letos je pomenu lokalno pridelane hrane namenjen kar cel tretji teden v novembru, Dan tradicionalnega slovenskega zajtrka pa bomo obeležili v petek, 15. novembra. V Uredništvu Otroških in mladinskih oddaj na TV SLO ga bomo v sodelovanju z Ministrstvom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano pospremili s posebno polurno dokumentarno izvedbo oddaje Krompir kjer bomo z Gajo in Klemnom spoznali vseh pet glavnih sestavin tega zdravega zajtrka. V simpatičnih dokumentarnih prispevkih s terena bodo otroci s slovenskih kmetij predstavili pridobivanje oz. pripravo domačega kruha, masla, medu, mleka in jabolk. S sproščenimi in zabavnimi predstavitvami na terenu želimo mlade gledalce pritegniti k pomenu Tradicionalnega slovenskega zajtrka in k zavedanju vrednosti sveže domače hrane. Vzbuditi zanimanje in odgovornost otrok do narave, domačega kmetovanja in živali ter zavedanje pomena domače samooskrbe, ohranjanja čistega in zdravega okolja je naš kredit na dolgi rok.
28 min
V 4. oddaji sive celice kodrajo Ula, Tian in Jaka iz OŠ Žiri (rumeni) ter David, Rok in Mihael iz OŠ Milojke Štrukelj Nova Gorica (vijolični). Hitro se podajo po nakupih in državah na isti geografski širini kot Slovenija, vmes obiščejo najstarejšo neprekinjeno republiko in spoznajo 44. predsednika ZDA. Slana in poplave jim odnesejo nekaj točk, v labirintu pa vijugajo, da ujamejo razstavo. Kdo ima bolj spretne prste v zlaganju lončkov, OŠ Dob (Maks, Lovro, Sead) ali OŠ Tabor 1 Maribor (Leja, Miha, Nik), pa v Malih sivih celicah. Kviz Male sive celice preverja znanje in veščine sedmošolcev, osmošolcev in devetošolcev. Dvaintrideset tekmovalnih šol iz osmih različnih regij Slovenije se preizkusi v znanju matematike, logike, poznavanju kulturne dediščine, športa, družbe, astronomije, kemije, biologije, tehnike, gospodinjstva, zgodovine, geografije, človeškega telesa in glasbe. V posebni rubriki Hitri lončki pa svoje spretnosti preizkusijo še druge trojke osnovnošolcev od petega razreda naprej.
38 min
Avdicija je! Za vse mlade nadobudneže, ki bi želeli postati Firbcologi! In eden izmed teh je tudi najboljši najemodajalec Mark Mercina. V stanovanju se prikaže kar v oranžni majčki in nikakor ne razume, da mora tudi on opraviti avdicijo. Ko se končno sprijazni s postopkom in se pripravlja na preizkus, se mu začne močno zatikati. Ali ima veliki Mark Mercina slučajno tremo? S pojavom treme se ukvarjata tudi Matija in Marli na terenu, Mila in Cene obiščeta veterinarja v živalskem vrtu, Khaleesi Luna in Filip pa se lotita priprave na kolesarski izpit.
24 min
V 3. oddaji od znanja prekipevajo Zala, Brigita in Martin iz OŠ Antona Martina Slomška Vrhnika (rumeni) ter Nika, Anže in Urška iz OŠ Bratov Letonje Šmartno ob Paki (vijolični), ki poskrbijo za varovanje okolja, se izogibajo virusov, učijo tujih jezikov, poiščejo sorodnika škorpijona in občudujejo čudesa sveta. Na hitro se zavrtijo v krogu in najdejo popek na podu labirinta. Kdo bo odnesel vstopnico v osmino finala in komu gre bolje grajenje piramid iz lončkov, OŠ Ivana Kavčiča, Izlake (Mila, Katarina, Miha) ali OŠ Korena (Tjaša, Leja in Taja), pa v Malih sivih celicah. Kviz Male sive celice preverja znanje in veščine sedmošolcev, osmošolcev in devetošolcev. Dvaintrideset tekmovalnih šol iz osmih različnih regij Slovenije se preizkusi v znanju matematike, logike, poznavanju kulturne dediščine, športa, družbe, astronomije, kemije, biologije, tehnike, gospodinjstva, zgodovine, geografije, človeškega telesa in glasbe. V posebni rubriki Hitri lončki pa svoje spretnosti preizkusijo še druge trojke osnovnošolcev od petega razreda naprej.
39 min
13-letna Meeri Ehrlich se spopada z več težavami kot njeni vrstniki. Zaljubljena je v fanta, ki ji ne vrača pozornosti. Nedavno ji je umrla mama. Oče je pogrebnik in išče novo ženo, a ko jo najde, Meeri z novo družinsko članico ni zadovoljna. Ker pa je močno zaljubljena, nekega dne dobesedno poleti. Čeprav poskuša svojo supermoč pred drugimi skriti, jo njeni bližnji odkrijejo. In ko končno dobi dokaz, da ji fant, v katerega je zaljubljena, ljubezni ne vrača, supermoč izgubi. Lep dekliški film s fantazijskimi elementi raziskuje mladostniško krizo in prikaže, kako v življenju večkrat izgubimo krila in jih dobimo nazaj. Priporočena starost: 10+ Originalni naslov: HIMBEEREN MIT SENF Leto produkcije: 2020 Država: koprodukcija Žanr: mladinski film Režija: Ruth Olshan Scenarij: Heike Fink in Ruth Olshan Igrajo: Luc Schiltz, Leni Deschner, Fabienne Elaine Hollwege, Benedikt Jenke
84 min
Znanstvena fantastika za mlajše: Zabavna celovečerna animirana pustolovščina, postavljena na čaroben tuj planet. Vili je izjemno srečen deček, saj živi na vesoljski postaji s starši, ki so astronavti. Ko v njihov vesoljski dom trči asteroid, se Vili reši s kapsulo, ki ga odnese na neznani planet. Ni pa čisto sam, saj je v družbi prikupnega robota. Na planetu srečata tudi nenavadnega vesoljskega psička. Trije prijatelji se podajo na pustolovščino po nikdar prehojenih poteh, kjer spoznajo osupljivo naravo planeta, polno nenavadnih živih bitij, čarobnih pojavov in presenečenj. Na planetu pa so tudi strašljiva bitja, ki so videti kot dinozavri, pred katerimi morajo bežati. Film je poln posrečenih domislic in magičnih ilustracij, zgodba pa govori o pustolovskem duhu in prepuščanju domišljiji, o vztrajnosti, domotožju in prijateljstvu z nenavadnimi bitji, ki so drugačna od nas. Priporočena starost: 8+ Izvirni naslov: TERRA WILLY / Britansko-francoski film, 2020 / Režija: Eric Tosti / Scenarij: David Alaux, Eric Tosti, Jean-Francois Tosti
85 min
Deset let in pol stara sramežljiva deklica Eli hodi v šolo. Navdušena je nad naravo in rada tiči v knjigah, še posebej z veseljem prebira vse o ornitologiji, se pravi o pticah. Eli pritegne pozornost šolske knjižničarke Ane, skrivnostne ženske, s katero jo veže nenavadna vez. Ko bi morala Eli Ani vrniti knjigo, je šolska knjižnica zaprta, zato se odloči, da jo bo odnesla kar Ani na dom. Ta je na otoku sredi reke, kjer živi vse polno ptic …
31 min
Dedi je pred mnogimi leti sestavil svojo raketo in modul za polet na luno. Pokaže jo Hugu in ta je nad njima tako navdušen, da se opravita na dolgo pot. Pridruži se jima tudi Lili. Toda naslednji večer ugotovijo, da ni šlo vse po načrtih. Je še čas, da nadomestijo zamujeno?
12 min
V Počitniških izzivalcih gostje in voditeljica Klara Eva Kukovičič spoznavajo kraljico glasbil – orgle. Kristina, izzivalka v dokumentarnem filmu Kiki igra džez, pa je za saksofon prijela že pri treh letih. Kiki oziroma Kristina si postavlja visoke cilje, med drugim želi igrati skupaj z big bandom srbske javne televizije. O glasbenih žanrih pa z voditeljico razpravljata kantavtor in vsestranski glasbenik Robert Petan ter pevec in frontmen glasbene skupine Jet Black Diamonds Urban Koritnik. Voditeljica: Klara Eva Kukovičič
28 min
Vsako leto na noč čarovnic skozi prehod na naš svet privršijo pošastke, si privoščijo potegavščine in ljudem naganjajo strah v kosti, ob polnoči pa se vrnejo domov. Ena izmed njih je prikupni grozovitež Gašper, ki se sam sebi ne zdi dovolj srhljiv, zato si za strašenje omisli poseben kostum. Ker zamudi vrnitev domov, ostane pri bistri deklici Beti. Tudi ona ne zaupa vase, a drug drugemu pomagata v sebi najti moč. Se bo Gašperju naposled uspelo vrniti domov?
27 min
Počitniški izzivalci gredo danes vse do vrha! Tja poskušamo splezati v dokumentarnem filmu skupaj z Matušem, ki se boji višine. Pri tem pa ga kar iz studia bodri pet mladih, ki obiskujejo podružnično šolo Kebelj. Pridruži se nam tudi psihologinja z OŠ Solkan Barbara Stožir Curk, ki poskrbi, da bomo strah obvladali prav vsi! Tudi takrat, ko je treba kaj pokazati na televiziji ali pa se izkazati pri testu. Ali pa pri nagradnih vprašanjih, ki se skrivajo na omrežjih @cist_hudo. Voditeljica: Neža Prah Seničar
31 min
Risanka je posneta po slikanici Bi se gnetli na tej metli?, ki sta jo ustvarila Julia Donaldson in Axel Scheffler. To je zgodba o prijazni čarovnici, ki povabi na svojo metlo druščino različnih živali, ki ji pomagajo najti stvari, ki jih izgublja, ko leti z metlo. Kar pa ni v veliko veselje njenemu mačku, dokler se ne pojavi strašni zmaj…
25 min
Zgodbe sladke, brez solatke, ščepec domišljije v žepek daj, s Čebelico se poigraj! Bober Bor in prijatelji te vabijo, da z njimi poletiš v svet zgodb. Vsak večer, pred spanjem. Lahko pa tudi za zajtrk, kosilo ali večerjo. Dobre zgodbe se priležejo ob vsaki priložnosti in prav take so tudi te, iz zbirke Knjižnica Čebelica. Anita Leskovec PUJSEK IN URA; pripoveduje Ajda Smrekar Cvetka Sokolov RDEČA HIŠA; pripoveduje Barbara Cerar Svetlana Makarovič POD MEDVEDOVIM DEŽNIKOM; pripoveduje Branko Jordan Nina Mav Hrovat O KRALJU, KI NI MARAL POSPRAVLJATI; pripoveduje Matej Puc Anja Štefan ČMRLJ IN PIŠČALKA; pripoveduje Janja Majzelj Peter Svetina O MROŽKU, KI SI NI HOTEL STRIČI NOHTOV; pripoveduje Blaž Šef Polonca Kovač MALI MEDO; pripoveduje Klemen Janežič Andrej Rozman Roza BALON VELIKAN; pripoveduje Voranc Boh Irska ljudska pravljica RDEČA KOKOŠKA; pripoveduje Maša Derganc Kubanska ljudska pravljica ČAROVNIČIN DVOREC; pripoveduje Matej Zemljič Saša Eržen TISTA O BOLHAH; pripoveduje Nina Valič Janez Bitenc MUCKA Z BALONOM; pripoveduje Saša Tabaković; gostja Jelka Reichman Svetlana Makarovič LISJAČEK V LUNINEM GOZDU; pripoveduje Polona Juh Zdravko Duša KJE SO DOMA DOBRI MOŽJE; pripoveduje Klemen Slakonja Knjižnica Čebelica je izjemna zbirka, ki predstavlja pot do čudovitih domišljijskih in tudi povsem realističnih svetov, po katerih se lahko sprehajamo, o njih razmišljamo in se pogovarjamo. Za piko na i se lahko prepustimo tudi radijski različici zgodb, ki jih lahko poslušamo v arhivu legendarne oddaje Lahko noč, otroci. S tem televizijskim in radijskim delom se poklanjamo ne le Knjižnici Čebelica, marveč tudi Svetovnemu dnevu čebel, ki ga od leta 2018 prav na pobudo Slovenije pri Organizaciji združenih narodov praznuje ves svet. Od obstoja čebel je odvisno življenje na našem planetu in od obstoja knjig in branja je odvisna naša kultura.
0 min
A Pitypang című gyermekműsor a legkisebbeknek, tehát az óvodásoknak és az alsó tagozatos általános iskolásoknak szól. Az adás a szórakoztató jellegen kívül oktató jellegű is, hiszen egy-egy adott témával foglalkozik, amelyről a gyerekek a műsorvezetővel és Makk Palkóval beszélgetnek, a stúdión kívül pedig »élőben« is sok mindent tapasztalnak és kipróbálhatnak. :: Oddaja Lučka je namenjena najmlajšim, torej predšolskim otrokom in otrokom iz nižjih razredov osnovne šole. Sestavljena je iz več sklopov, in sicer iz uvodnega pogovora med voditeljico in lutko, delavnice za otroke, prispevkov o obravnavani tematiki in risank. Priprava oddaje poteka v sodelovanju z dvojezičnimi osnovnimi šolami in vrtci v Prekmurju. Spletna stran: https://www.rtvslo.si/hidak/
0 min
Kriškraški se dotikajo mavričnega neba, hodijo po puhastih oblakih in sejejo sonce - raziskujejo edinstven otroški svet. Mozaična oddaja za predšolske otroke je »televizijsko igrišče«, prostor, kjer otroke vodi domišljija, potreba po odkrivanju sveta in želja po nepozabnih dogodivščinah. Pišite nam: studio.kriskras@rtvslo.si
0 min
»Za devetimi gorami« je pripovedna nanizanka za prvo triado osnovnošolcev in tudi malce mlajših otrok, ki zanimivo kombinira pripoved pravljičarke z ilustriranimi vložki senčnih papirnatih animacij. Vsemu temu sledi skupina otroških poslušalcev. Anja Štefan, priznana slovenska pravljičarka, v vsaki epizodi posebej predstavi po eno pravljico, ki izhaja iz slovenskega ljudskega izročila. Pripovedi so ubrane tako, da nenavadne dogodivščine oseb in ostalih bitij iz nekega davnega časa zaživijo v polnosti tudi v tem trenutku in sporočajo tudi dragocene vrednote, ki veljajo še danes. Animacije: Brane Solce
0 min
Zofkarji bomo v četrti sezoni spoznavali črke, eno po eno, od A do Ž. Tudi poklic, predstavljen v rubriki V kot Velik, bo povezan s črko posamezne oddaje. To še ni vse. Rubriko U kot ustvarjanje bodo popestrili navihanci. Kakšni bodo in s čim se bodo najraje sladkali, naj ostane skrivnost. Lahko izdamo le to, da bodo skupaj živeli v hiši abecede. Zofa Zofka bo še vedno sestavljala uganke, otroci pa bodo odgovore nanje razkrili v studiu. Na Zofki. Mladi ugankarji se lahko prijavijo na naslovu zofka@rtvslo.si. Nove pesmice bodo povezane s črkami in z besedami. Od A do Ž. Voditeljem se bo pri petju in igri pridružila zofkarica Tisa. In kdo bo letos najbližje Zofki? Še vedno zmedeni Nejko z zvedavo Ado, še vedno malo lenobni Gaki z bistroumno Malinko in še vedno sanjava Anka z vedoželjno Izabelo. Naj se nova zofkasta doba začne! G kot glejte nas!
0 min
Posnetek tradicionalne prireditve Ciciban poje in pleše, na kateri se s pevskimi in plesnimi točkami predstavljajo predšolski otroci iz vrtcev severovzhodne Slovenije. Na oder pogumno stopi veliko otrok.
0 min
Oddaja je zgodba o starem ribiču Pepetu in njegovem najboljšem prijatelju, ptiču Kakaduduju. Skupaj raziskujete, ustvarjata, sklepata nova prijateljstva, pojeta, plešeta in se ob vsem tem ves čas učita o zanimivem svetu, ki nas obdaja. Pišite nam: ribicpepe@rtvslo.si
0 min
Učenci Osnovne šole Toneta Čufarja v Mariboru so aprila v Narodnem domu Maribor uprizorili zgodbo Julesa Verna V 80 dneh okoli sveta. S predstavo so zbirali prostovoljne prispevke, ki so jih namenili snemanju novih otroških zvočnih knjig za Knjižnico slepih in slabovidnih Minke Skaberne. S tem so ozaveščali vrstnike, ki imajo težave z vidom in branjem, da imajo možnost brezplačne izposoje zvočnega gradiva. Ogledali si bomo posnetek dobrodelne glasbene predstave Čarobno potovanje, v kateri so se otroci podali na domišljijsko popotovanje okoli sveta ter skozi glasbo in ples spoznavali različne kulture.
53 min
So polži res počasni in pujsi požrešni? Imajo mačke devet življenj in so miši revne? Z oddajo Za repom želimo gledalcem živalski svet približati na svež način. Vsakič bomo primerjali dve živali, podirali stereotipe o njihovih značilnostih, iskali nenavadna dejstva. Voditelja Klemen Kovačič in Nika Rozman bosta v uvodni rubriki Pomigni s pomočjo treh namigov poskušala odkriti skrito žival, nato pa jo bosta obiskala, se ji približala in raziskala temo oddaje. V kratki animirani rubriki Na repu slave bomo na humoren način predstavljali »slavne« živali. Rubrika Zarjovi za živali! bo gledalce spodbudila, da lahko s preprostimi akcijami in pravilno oskrbo tudi sami pripomorejo k njihovi lepši prihodnosti. Ker bomo v oddaji sledili takšnim in drugačnim repom, se spodobi, da oddajo z rapom tudi zaključimo. Verze o živalih je prispeval glasbenik Jose.
0 min
Z ogledom oddaje otroci raziskujejo, spoznavajo, eksperimentirajo in se tako učijo o osnovnih živilih. Spoznavajo različne okuse, osnovne kuharske spretnosti oz. veščine, ter sodelujejo pri pripravi preprostih in zdravih obrokov. Kuharska oddaja ni osredotočena zgolj na samo pripravo za otroke primernih jedi, ampak tudi na spoznavanje in okušanje jedi. Ob ogledu oddaje bodo tudi starši spoznali, kako vključiti otroke v vse procese pripravljanja hrane: nakupovanje, pripravljanje, kuhanje in postrežba hrane na mizo.
0 min
Pri nas bo novo leto potrkalo na vrata zapuščene delavnice, v kateri se zagrenjeni ostareli slaščičar in njegova pomočnika pretvarjajo, da novega leta sploh ni. Ampak, silvestrovo ima z njimi drugačne načrte! Ko že ležejo k počitku, na vratih potrka in snežni metež jim prinese nenapovedane goste. Otroke. Vedno več jih je, s sabo pa prinašajo glasbo in ples, veselje in smeh. In čisto počasi se delavnica spreminja v toplo, svetlo, dišečo, kipečo in razigrano dnevno sobo, kjer vsi skupaj odštevajo minute do – njihovega novega leta! Scenarij: Martina Peštaj in Marko Naberšnik Urednica: Martina Peštaj Režiser: Marko Naberšnik
54 min
Zabavno-poučna oddaja o delovanju našega telesa. Glavni junak Oliver je navdušen nad znanostjo. V svojem laboratoriju dela poskuse. Pomagata mu Lili in Maks, ki sta nemalokrat začudena nad Oliverjevimi dognanji.
0 min
V Vetrnicah so predstavljeni otroci iz dežel celega sveta, zato so prispevki zelo raznoliki. Spoznavamo otroke v okolju, kjer živijo, raziskujejo, se igrajo,..
0 min
Lutkovno gledališče Maribor je pripravilo posnetke desetih predstav: Jakob in mesto, Ko je Šlemil šel v Varšavo, Krst pri Savici, Kurent, Rdeča Kapica, Sneguljčica, Volk in kozlička, Žaba Greta, Zelišča male čarovnice in Žogica Marogica.
0 min
Glavna junaka sta deklica Ajda in njen prijatelj zajček Bine. Ajda je zajčka, lutko, dobila za rojstni dan in, ko ga je stisnila k sebi, je oživel. Sta neločljiva prijatelja. Ajda je deklica, ki hodi v šolo in že marsikaj ve, Bine pa je mlajši, zelo radoveden. Bine je simpatičen, kot majhen otrok, ki si svet predstavlja in tudi razlaga po svoje. V Ajdini sobi oba živita v domišljijskem svetu. V hipu si zgradita iz kock marsikaj: avto, vlak, tovarno, trgovino, modno pisto, ladjo, grad, in odpotujeta kamorkoli si izmislita, v vsaki oddaji pa pokukata tudi v resnični svet. Zajčka Bineta animira Vito Rožej, deklica Ajda je Ajda Rooss, živahna scenografija je delo Špele Trobec in Urške Dolinar, glasbo pesmice sta napisala Jelena Ždrale in Nino de Gleria, besedilo Milan Dekleva, scenarije so napisale: Ajda Rooss, Tamara Doneva, Evelina Umek, Jelena Sitar Cvetko, Katarina Nikolov, Cvetka Sokolov, Barbara Gregorič Gorenc, Andreja Humar Gruden, Saša Eržen in Jelka Ribarič Grabljevec, ki je tudi urednica oddaje. Režiserji oddaj pa so Tugo Štiglic, Mile Vilar in Franc Arko. Oddaja je namenjena otrokom, starim od dveh do šest let. Glavni namen oddaje je skozi igro zabavati in izobraževati. Teme, ob katerih se Ajda in Bine zabavata, so najrazličnejše: morje, dojenček, zobki, telefon, odpadki, denar, obleka, policist, zvezdice, čebelar, veter, vitezi.
0 min
Oddaja Čudogozd nagovarja otroke, stare med 4 in 7 let. Studijski del je prepleten s prispevki mednarodne izmenjave EBU. Glavni protagonisti so otroci, ki se med preganjanjem dolgčasa v svoji domišljiji zatečejo v pravljični gozd. Otroška igra okolico prebarva z navihanostjo in gledalce spodbudi k razvijanju domišljijskega sveta. Dolgčas se tako okiti s koristno vlogo.
0 min
Nova oddaja uredništva otroških in mladinskih oddaj Televizije Slovenija prinaša svež veter preteklosti. Navdihujoča starinarnica ponuja igriv pogled na predmete, katerih uporaba in namen sta znana le redkim gledalcem, vanjo pa zahajajo najzanimivejši in najbolj nenavadni gosti, ki jim življenje kroji umetnost. Lastnik lične starinarnice je Viki, ki ga redno obiskuje gospod Štef, po pouku pa tudi deklica Zoja. Njihovi popoldnevi so vedno zabavni, zanimivi in poučni. Trem stalnim likom se v starinarnici vsako epizodo pridruži gost, mojster svojega področja umetniškega ustvarjanja, in se z njimi zaplete v zabavne prigode, ob katerih bodo mladi gledalci spoznavali njegovo umetnost na drugačen in svež način. Scenarista in igralca sta Tadej Pišek (Viki) in Jaša Jamnik (Štef), deklico Zojo pa igra Dora Lukan. »Oddaja Med staro šaro se bo na zabaven način poigravala z različnimi žanri umetnosti. Nastala je v želji, da bi mladim približali umetnike in pokukali v procese umetniškega ustvarjanja. Čeprav se oddaja dogaja v starinarnici, smo prepričani, da prinašamo na ekrane svežino. Upam, da se bodo gledalci ob naših prigodah zabavali tako, kot smo se mi pri ustvarjanju in snemanju oddaje. V svetu računalniških igric, interneta in hitrega tempa je včasih treba zadihati in se vrniti v dobre stare čase,« sta povedala Tadej Pišek in Jaša Jamnik.
0 min
Infodrom je informativna oddaja za mlade. Vsak petek ob 15. uri in 45 minut se ozre po iztekajočem se tednu in gledalcem predstavi najpomembnejše dogodke in zanimive vrstnike ter pojasni izbrane pojme s področja politike, družbe, narave in tehnologije. Voditelji oddaje so Katja Špoljar, Klara Eva Kukovičič in Maks Dakskobler. Najdeš nas tudi na Tik toku https://www.tiktok.com/@cist_hudo
0 min
Firbcologi najdejo odgovore na vsa vprašanja! V imenu vseh radovednih otrok opazujejo, sprašujejo, preizkušajo in komentirajo vse, kar jih zanima v svetu, ki nas obdaja. Najdeš nas tudi na Tik toku https://www.tiktok.com/@cist_hudo
0 min
Vsako soboto med 9. in 11. uro se imamo HUDO dobro: skupaj z mladimi za mlade o mladih! Mikrofone prepustimo tudi osnovnošolcem z novinarskih delavnic in prisluhnemo rubrikam Hudo športni, Kulturomat in Huda muska. Najdeš nas tudi na Tik toku https://www.tiktok.com/@cist_hudo
0 min
So polži res počasni in pujsi požrešni? Imajo mačke devet življenj in so miši revne? Z oddajo Za repom želimo gledalcem živalski svet približati na svež način. Vsakič bomo primerjali dve živali, podirali stereotipe o njihovih značilnostih, iskali nenavadna dejstva. Voditelja Klemen Kovačič in Nika Rozman bosta v uvodni rubriki Pomigni s pomočjo treh namigov poskušala odkriti skrito žival, nato pa jo bosta obiskala, se ji približala in raziskala temo oddaje. V kratki animirani rubriki Na repu slave bomo na humoren način predstavljali »slavne« živali. Rubrika Zarjovi za živali! bo gledalce spodbudila, da lahko s preprostimi akcijami in pravilno oskrbo tudi sami pripomorejo k njihovi lepši prihodnosti. Ker bomo v oddaji sledili takšnim in drugačnim repom, se spodobi, da oddajo z rapom tudi zaključimo. Verze o živalih je prispeval glasbenik Jose.
0 min
Splet je super, ampak tam se lahko zgodi tudi marsikaj neprijetnega. Kaj je spletno nasilje, kako splet vpliva na spanje in kako veš, da si zasvojen z videoigricami? Te zanima, kaj je digitalni post in kaj so kriptovalute? Poglej si videe, ki smo jih pripravili skupaj s centrom Logout, in postani digitalno pameten!
0 min
Portret otroka so oddaje, kjer otroci predstavijo sebe, svojo družino, nas naučijo pozdrava v njihovem jeziku, kaj najraje jedo, kam hodijo v šolo in kaj najraje delajo.
0 min
Kviz Male sive celice preverja znanje in veščine sedmošolcev, osmošolcev in devetošolcev. Dvaintrideset tekmovalnih šol iz osmih različnih regij Slovenije se preizkusi v znanju matematike, logike, poznavanju kulturne dediščine, športa, družbe, astronomije, kemije, biologije, tehnike, gospodinjstva, zgodovine, geografije, človeškega telesa, glasbe in digitalnega razmišljanja. Slednja rubrika nastaja s podporo Ministrstva za digitalno preobrazbo in podjetja Inovatio. V posebni rubriki Hitri lončki pa svoje spretnosti preizkusijo še druge trojke osnovnošolcev od petega razreda naprej. Najdeš nas tudi na Tik toku https://www.tiktok.com/@cist_hudo
0 min
Gaja in Klemen imata Krompir! Vsako soboto zjutraj v živo, zanimive teme in gosti, rekordne številke, gibalni izzivi in glasba ter ples na Krompirjevem odru! Krompir bo spet vsako soboto zjutraj v živo, gledalci pa bodo lahko sodelovali tudi prek družabnih omrežij, saj bo Krompir na Facebook, Instagram in TikTok profilih Čist hudo: FB @cisthudo, IG @cist_hudo, TT @cist_hudo.
0 min
#SayHi – SKUPAJ proti medvrstniškemu nasilju je evropska otroška kampanja, ki nastaja pod okriljem EBU in s pomočjo javnih televizij širi pomembna sporočila med otroki. Namen kampanje je opozoriti na pomen prijateljstva v otroškem svetu in na problem medvrstniškega nasilja. Ideja, ki je prerasla v mednarodni projekt, izvira z Norveške, kjer domača televizija skupaj z otroki že leta posveča teden dni boju proti medvrstniškemu nasilju ter preko različnih dejavnosti otroke spodbuja k prijaznosti in spletanju prijateljstev.
0 min
Pripovedna nit spletne interaktivne-zabavne serije je igranje videoiger navdušenca, ki povabi osebo po svoji lastni izbiri (prednost imajo nevešči igralci videoiger, starši, stari straši, znani predstavniki družabnega življenja,...) k igri po svojem izboru. V tej interakciji prihaja do različnih psiholoških stanj, od konfliktnih situacij in humornih vložkov do sprotnega učenja pravil obnašanja in igranja videoiger. V trdno postavljeni strukturi, kjer v vsaki izmed oddaj predstavljamo novo, drugačno igro, pa se vzporedno iz oddaje v oddajo raziskuje zakulisje pestrega sveta, razlaga slengovske pojme, opozarja na nevarnosti pretiranega igranja ter svetuje za boljše doživljanje izkušenj igralnega sveta. Vljudna pripomba, izrečena po koncu kroga ali igre je v svetu videoiger GG, slengovska okrajšava za angleško besedno zvezo GOOD GAME (po slovensko DOBRA IGRA). S tem izrekom si igralci spoštljivo izrekajo zahvalo za pošteno in prijetno igro.
0 min
Oddaje iz serije MUZOZLET na zanimiv način seznanjajo osnovnošolce z različnimi umetnostnimi zvrstmi. V okviru šolskega programa in s podporo Obalnih galerij Piran se učenci zadnje triade devetletke z ustvarjanjem seznanjajo neposredno med umetninami, pod mentorskim vodstvom umetnikov in pedagogov. Velika zahvala za serijo gre vsem, ki so tvorno sodelovali pri vpeljevanju mladih v likovno umetnost.
0 min
Druga sezona miniserije Lepši svet je nadaljevanje risank z okoljsko naravnano tematiko, primerno za predšolske otroke in šolske otroke prve triade. V miniseriji se glavni junaki Tina, Rok in psiček Edi s personaliziranim tabličnim računalnikom Nikom podajajo na dogodivščine, v katerih iščejo odgovore na različna vprašanja o električni energiji - kako lahko za pridobivanje električne energije uporabimo energijo sonca, kdo je izumil elektriko, kako delujejo baterije in električna vozila, kako se pazljivo ravna z električnimi napravami in kako je dan potekal v časih, ko električna energija še ni bila prisotna v gospodinjstvih? Oddaja je sofinancirana iz EU sredstev in je zato dostopna brez registracije tudi zunaj Slovenije.
0 min
Posebna oddaja v živo, za otroke in mlade, v obdobju ukrepov ob razglasitvi epidemije koronavirusa . Voditelja sta Nik Škrlec in Nika Rozman, otrokom pa ponujata izobraževanje, informacije in razvedrilo. Mladi gledalci lahko v oddaji spremljajo informativne vsebine, dokumentarne filme za mlade ter prispevke iz oddaje Firbcologi, Studia Kriškraš, Male sive celice in Infodrom.
0 min
Aktivatorji so serija oddaj o osnovnih prvinah naše družbene strukture: o demokraciji, demokratičnem političnem sistemu in o polpretekli zgodovini Slovenije. Teme so zajete tudi v osnovnošolskem učnem programu pri predmetu: Državljanska vzgoja in etika. Zgodbe so duhovite in iskrive animirane pripovedi v igrano-dokumentarnem žanru, ki spodbujajo k dejavnemu soustvarjanju boljšega okolja in pogojev za življenje. Dvanajst vsebinsko zaokroženih epizod obravnava različne teme: demokracija, volitve, politični sistemi v svetu, osamosvojitev, narod in država, Evropska unija , globalizem, aktivno državljanstvo, zaposlovanje… Posredujejo željo po prepoznavanju potreb v družbi, predvsem v lokalnem okolju, tam, kjer res lahko pomaga sleherni posameznik, če je le dovolj občutljiv za sodoživljanje. Pred nami se razgrnejo simpatični liki – tipičnimi predstavniki današnje najstniške generacije: Ferenc, Marta, Mič, Barbi, Sem, Xena, Hlod, Megla in Ančka. V v zabavnih in igrivih situacijah nas učijo prepoznavati, iskati ter udejanjiti suvereno državljansko udeležbo v vsakodnevnem življenju. Učijo nas zaupanja, povezovanja in iskanja skupnega in splošno dobrega.
0 min
»Za devetimi gorami« je pripovedna nanizanka za prvo triado osnovnošolcev in tudi malce mlajših otrok, ki zanimivo kombinira pripoved pravljičarke z ilustriranimi vložki senčnih papirnatih animacij. Vsemu temu sledi skupina otroških poslušalcev. Anja Štefan, priznana slovenska pravljičarka, v vsaki epizodi posebej predstavi po eno pravljico, ki izhaja iz slovenskega ljudskega izročila. Pripovedi so ubrane tako, da nenavadne dogodivščine oseb in ostalih bitij iz nekega davnega časa zaživijo v polnosti tudi v tem trenutku in sporočajo tudi dragocene vrednote, ki veljajo še danes. Animacije: Brane Solce
0 min
Glavna junaka sta deklica Ajda in njen prijatelj zajček Bine. Ajda je zajčka, lutko, dobila za rojstni dan in, ko ga je stisnila k sebi, je oživel. Sta neločljiva prijatelja. Ajda je deklica, ki hodi v šolo in že marsikaj ve, Bine pa je mlajši, zelo radoveden. Bine je simpatičen, kot majhen otrok, ki si svet predstavlja in tudi razlaga po svoje. V Ajdini sobi oba živita v domišljijskem svetu. V hipu si zgradita iz kock marsikaj: avto, vlak, tovarno, trgovino, modno pisto, ladjo, grad, in odpotujeta kamorkoli si izmislita, v vsaki oddaji pa pokukata tudi v resnični svet. Zajčka Bineta animira Vito Rožej, deklica Ajda je Ajda Rooss, živahna scenografija je delo Špele Trobec in Urške Dolinar, glasbo pesmice sta napisala Jelena Ždrale in Nino de Gleria, besedilo Milan Dekleva, scenarije so napisale: Ajda Rooss, Tamara Doneva, Evelina Umek, Jelena Sitar Cvetko, Katarina Nikolov, Cvetka Sokolov, Barbara Gregorič Gorenc, Andreja Humar Gruden, Saša Eržen in Jelka Ribarič Grabljevec, ki je tudi urednica oddaje. Režiserji oddaj pa so Tugo Štiglic, Mile Vilar in Franc Arko. Oddaja je namenjena otrokom, starim od dveh do šest let. Glavni namen oddaje je skozi igro zabavati in izobraževati. Teme, ob katerih se Ajda in Bine zabavata, so najrazličnejše: morje, dojenček, zobki, telefon, odpadki, denar, obleka, policist, zvezdice, čebelar, veter, vitezi.
0 min
Bukvožerček je črviček, tanek kot list papirja, ki živi med knjigami in se hrani z njihovimi zgodbami. Naj otroke spodbudi, da bi pogosteje in z veseljem posegali po knjigah, zgodbe med platnicami pa navdušeno pripovedovali naprej. V oddajah so predstavljena dela slovenskih in tujih avtorjev. Nastale so v želji po širjenju bralne kulture med učenci prvega triletja osnovne šole.
0 min
V seriji oddaj Bukvožer smo prepletli izpovedno moč knjig z močjo televizijskega medija. Zamisel je zelo preprosta: vsakič drug otrok z vsakič drugačno knjigo, ki jo predstavi na samosvoj, izviren način. Z otroki v glavni vlogi je poučni ton oddaje dobil novo razsežnost: vrstniki sporočajo vrstnikom, da branje ni nujno zlo, ampak zanimiva, privlačna in zabavna izkušnja. Branje je lahko izziv! Televizija in knjiga pa še zdaleč nista tekmici, temveč zaveznici v prizadevanju za otrokov bralni razvoj.
0 min
To je naša šola je polurna oddaja reportažno-dokumentarnega tipa, namenjena odkrivanju in vrednotenju dela slovenskih šol v Italiji. V pretekli sezoni so se predstavile nižje srednje šole, letos pa so na vrsti osnovne šole. Učenci, ki so stari od 6 do 10 let, prehodijo v teh petih letih pomembno pot od abecede do samostojnega pisanja, od enic in desetic do geometrijskih nalog, ob tem pa razvijajo svojo samostojnost, odkrivajo družbo in svet ter tako gradijo temelje pomembnih življenjskih veščin.
0 min
Trilogija treh dokumentarno-izobraževalnih filmov je namenjena šolski mladini, ki v zgoščeni obliki prikaže proces osamosvajanja Slovenije s krovno mislijo dr. Pučnika "Jugoslavije ni več, zdaj gre za Slovenijo!" Serija je razdeljena na tri sklope: Plebiscit, Osamosvojitev in Vojna. Vsak sklop tvori samostojno celoto, rdeča nit celotnega projekta pa je pogum, ki smo ga pokazali v času osamosvajanja in dokazali v času zmagovite vojne. V sklopu Plebiscit se vrnemo v letu 1990, ko smo Slovenci izrazili svojo voljo po življenju v samostojni Sloveniji na plebiscitu 23.12. 1990. Drugi sklop Osamosvojitev predstavi ključne procese, ki so omogočili dejansko osamosvojitev. Sklop Vojna pa obravnava upor proti agresiji Jugoslovanske ljudske armade in obrambo samostojnosti Slovenije. V seriji sodeluje tudi Borut Pahor, predsednik Republike Slovenije.
0 min
Zabavno-poučna oddaja o delovanju našega telesa. Glavni junak Oliver je navdušen nad znanostjo. V svojem laboratoriju dela poskuse. Pomagata mu Lili in Maks, ki sta nemalokrat začudena nad Oliverjevimi dognanji.
0 min
Lutkovno gledališče Maribor je pripravilo posnetke desetih predstav: Jakob in mesto, Ko je Šlemil šel v Varšavo, Krst pri Savici, Kurent, Rdeča Kapica, Sneguljčica, Volk in kozlička, Žaba Greta, Zelišča male čarovnice in Žogica Marogica.
0 min
Plesne miniature so bile izbrane na 22. državnem tekmovanju mladih plesnih ustvarjalcev, ki ga vsako leto pripravi Javni sklad RS za kulturne dejavnosti. Plesalci so ustvarili svoje koreografije na podlagi skupne teme, ki se je glasila: »Želim si ...«. Pogovor z njimi je razkril, da ples prepoznavajo kot stanje, ki si ga želijo, kjer se počutijo svobodne in najbliže svojemu bistvu. Skozi ples sanjarijo, se povezujejo, spoznavajo in dozorevajo. Oddaja želi opozoriti na mlade nadarjene plesalce, ki ustvarjajo izvirne koreografije in navdušujejo z bogastvom svojih plesnih izpovedi.
0 min
Nekoč pred davnimi davnimi časi je tukaj bilo ... morje. Skrčilo se je v reko, ob reki pa je zraslo mesto. V mestu so ljudje, prav tako kot danes, mislili in počeli čuda zanimivih reči. In s čim se je ukvarjala Dragica, da je bila oklicana za coprnico? Dragica je odlična zeliščarica in zdravilka. V naravi nabira zdravilne rastline ter iz njih pripravlja čaje, sirupe, tinkture in druge zdravilne pripravke. Kopriva, kamilica, regrat, meta, sivka, žajbelj, materina dušica, trpotec in bezeg so med bolj pogostimi. V srednjem veku, kamor se umešča naša predstava, ljudje v glavnem niso razumeli moči zelišč in so zeliščarice krivično obtožili čarovništva oziroma coprništva. Danes pa zelišča dnevno uporabljamo za zdravje ali kot začimbo, ne da bi nam kdo očital čarovništvo.
30 min
Gospod Zvezda je prišel z neba. Na travniku je našel srebrnik in si v trgovini zanj kupil kolaček, dežnik in barvico. Za uro, na kateri je plesala prelepa plesalka, pa mu je zmanjkalo denarja. Srečal je pikapolonice in jim dal barvice, da so si na krila narisale pikice. Polžu, ki je izgubil hiško, je dal kolaček, da si je iz njega lahko naredil še lepše domovanje. Kos je želel imeti bela žametna krila. Dobil jih je … in še dežnik po vrhu, da se ne bi zmočila. Vsi so bili srečni, le gospod Zvezda je kar naprej vzdihoval in mislil na plesalko z ure. Zaljubil se je vanjo in ni je mogel pozabiti. In prijatelji, ki niso več mogli poslušati njegovega vzdihovanja, so mu jo kupili. Za dobrega prijatelja bi kaj takega storili tudi vi, mar ne? Saj zato pa so prijatelji: da kaj lepega storimo zanje.
38 min
Starodavni Kurent se v sedanjosti spopada s povsem novimi izzivi. V času globalnega segrevanja se poda na pot iskanja in reševanja zime, ki je izginila. Različni liki, s katerimi se pri tem srečuje, ga usmerjajo v Afriko, kjer je ujeta zima. Iz mitološkega junaka se Kurent postopno spreminja v kritičnega opazovalca sodobnega sveta in obuja pretekle vrednote. V trenutku dvoma na Smetiščni gori prejme sporočilo, ki ga spomni na njegov izvor. Opusti junaštvo in izbere osebno srečo v oddaljenem mitološkem svetu.
50 min
Trije igralci želijo zaigrati pravljico, a prav vsak hoče glavno vlogo pripovedovalca. Nekako se sporazumejo in znana pravljica se lahko začne. Brez nenehnih medsebojnih spopadov človeške nečimrnosti pač ne gre, a vseeno varno pripeljejo nežno Sneguljčico do srečnega konca. Prelepa tradicionalna likovna podoba na odru izriše pisano bogastvo lesenih lutk z lumpastimi palčki na čelu: "Če otroci so človeški malčki, mi, ki manjši smo od njih, smo palčki!"
36 min
Žogica Marogica je bila ena izmed najbolj priljubljenih predstav LGM vse od prve uprizoritve v letu 1985. Izvedena je bila več kot 550-krat. Zanima nas, kako jo danes sprejemajo gledalci, kako se je spremenila v vseh teh letih (1985–2014), koliko čara ima danes pihanje zmajev … In nostalgično bomo zapeli z Dedkom in Babico.
41 min
Travnik, potok, grmovje, pajek na pajčevini, ptič v zraku, bela ovca na travniku. Sonce na nebu in oblak. Levstikov Videk v izvedbi gledališča FRU-FRU je predstava, namenjena najmlajšim, ne le po vsebini, ampak tudi po likovni podobi, polna mehkih form, toplih materialov in živih barv, ki se v počasnem ritmu prepletajo z glasovi petih besed in drobnih instrumentov. Je kakor sanjsko potovanje malega Vidka, ki prinese zanimiva srečanja z znanimi živalmi in – novo srajčico.
37 min
Zgodbo je navdihnilo brskanje po zgodovini Maribora, a lahko bi se dogajala v kateremkoli mestu. Jakob je fantič kot vsak drug, v vseh časih. Podi se po mestnih ulicah leta 1532 ali danes. Otrok je vedno otrok. In golobi so prebivali v mestih nekoč in prebivajo danes. Razlika je le v tem, da so nekdaj na mesta prežale drugačne nevarnosti. Jakob iz leta 1532 je deček, ki s pomočjo prijatelja goloba reši mesto pred Turki. Ob zgodbi mesta pa spoznamo, kako lahko deček in golob postaneta zaveznika ter kako pomembna sta pogum in prijateljstvo.
29 min
Pravljica bratov Grimm je doživela že mnogo različic. Tokratne lutkovne pa ne zanimajo nove pripovedne izpeljanke, pač pa preprosto uprizarja njeno osnovno zgodbo in jo hkrati poskuša ujeti v igriv dialog med lutkovnim in dramskim gledališčem. Kot da se jo igramo ali jo pripovedujemo pred spanjem. Priredba Svetlane Makarovič, ki je bila sprva izvedena kot radijska igra, in nov izvedbeni prevod postavljata v središče pravljičnost z vsemi njenimi razsežnostmi, ki nam je manjka v vsakdanjem življenju, čeprav se tega morda niti ne zavedamo. Zdi se, da je Rdeča kapica, ki stavi tudi na širino domišljije vsakogar, ki stopi v gledališče, pravšnja za to.
21 min
Lutkovno gledališče Maribor je pripravilo posnetke desetih predstav: Jakob in mesto, Ko je Šlemil šel v Varšavo, Krst pri Savici, Kurent, Rdeča Kapica, Sneguljčica, Volk in kozlička, Žaba Greta, Zelišča male čarovnice in Žogica Marogica.
34 min
Majhna in ošabna žaba Greta ni zadovoljna s svojo rodno mlako, ker v njej 'ne pride do izraza'. Tako se odpravi na pot, na kateri se srečuje z nevarnostmi in spoznava najrazličnejša bitja, ki včasih pomagajo njej, drugič pa ona njim. Po kopici zapletov najde svoje domovanje v podzemni jami. Pot pa ni samo napeta in zanimiva pustolovščina, pač pa tudi priložnost za Greto in nas, da spoznamo nekaj zelo koristnih resnic: Greta lahko najde srečo samo tako, da se tudi sama spremeni – dozori in ugotovi, da mora koristiti drugim.
50 min
Šlemil, čigar žena prodaja na trgu zelenjavo, doma pazi na otroke in sanja o velikem svetu. Sanje bi rad nekega dne uresničil in kot poljski Jud se odpravi v Varšavo. Blince zavije v prtič, naroči najstarejšemu, naj pazi mlajše, in zapusti rodni Hevm. Uživa v potovanju, in ko se pod noč utrudi, povečerja, sezuje škornje, leže k počitku. Skrbno pazi, da so konice obuval obrnjene proti Varšavi, da bo zjutraj vedel nadaljevati pot v pravi smeri. Toda (kaj bi gledališče brez toda) vso zadevo opazuje kovač. Konice škornjev ponoči obrne v drugo smer … Šlemil pride v drugi Hevm, ki je skoraj tak kot tisti, ki ga je zapustil, z eno razliko – da je žena tistega Šlemila, ki je odšel tudi iz drugega Hevma v svet, precej prijaznejša kot njegova … Po vseh peripetijah Šlemil sklene: "Če greš v Hevm, prideš v Hevm in ves svet je en sam Hevm."
44 min
Kako poslednji vojščaki naroda preživljajo svojo zadnjo noč? Kako se spoprijemajo s skorajšnjo smrtjo? Kako izginja staro slovenstvo? Kakšen je prehod od poganskega/prvinskega v krščansko/civilizirano? Kako se soočata smrt in ljubezen? Prešernova pesnitev je partitura časa, ki se je ustavil v enem samem trenutku. Bitka je prelom. Izpod drobnogleda čustev v mirujoči večnosti pričakovanja se zgodi iznenada – viharno, hitro, nasilno. Sanje razpadejo v prah. Zadnje ljubezensko srečanje Črtomirja kot zemeljskega bitja iz preteklosti in Bogomile, poosebljene svetlobe, je labodji spev poganstva. Beseda postane ječa, ki sili v nespremenljivo zapisano usodo ločitve. Lepota se skriva tudi v odpovedi.
40 min
Zelišča so skrivnostne rožice – koristni cvetovi, plodovi, stebla, korenine, listi. To bogastvo ni samo v okras, temveč lajša težave, zdravi, dodaja okus hrani pa tudi prijetno diši. V povezavi z malo čarovnico Lenčko, ki pozna njihove skrivnosti, zelišča zares delujejo. Kadar je duhovita Lenčka v družbi radovednih mišk Lolike in Loleka, postane svet zabaven. Skupaj s staro čarovnico in povodnim možem, mišjo mamo pa palčkom, veverico, polhi, gadom in pajkom Križemgledom stopa skozi barve štirih letnih časov ter nam predstavlja dobrote narave.
34 min
Kaj se zgodi, če otroci zvečer ne pospravijo svojih copatkov? Odnese jih Muca Copatarica! Otroci v predstavi sklenejo poiskati mucin dom in svoje copatke. V gozdu srečajo mnogo živali, pa tudi srečanje z muco je posebno doživetje. Priljubljena pravljica o muci v prikupni predstavi za najmlajše gledalce, bo otroke zvečer zagotovo spomnila, da bodo poskrbeli za svoje copatke. Lutkovno gledališče FRU-FRU
36 min
Na majhnem planetu živita deček in vrtnica. Deček ima vrtnico zelo rad, ona pa je preponosna in preveč nečimrna, da bi mu ljubezen vračala. Deček jo zapusti in na svojem potovanju po drugih planetih sreča geografa, kralja, svetilničarja, domišljavca in pijanca, čisto na koncu, na Zemlji, pa spozna lisico. Ta mu pove, kako pomebno je, da imaš nekoga rad, da zanj skrbiš, da nekoga udomačiš in nekdo tebe. Potem je on zate najpomembnejši na svetu in ti si zanj. Deček zdaj razume, da je njegova vrtnica zanj najpomembnejša in najdražja, in da se mora vrniti k njej. Pilota, ki ga sreča, prosi, naj mu nariše backa, ki bo obiral grmovje okoli njegove vrtnice. Tako ima vse in lahko se vrne domov. Po motivih knjige Antoina de Saint-Exuperyja: Mali princ Avtorica in izvajalka predstave: Martina Maurič Lazar Lutkovno gledališče Ljubljana
28 min
Gospodična Bazilika je zelo nenavadna gospa. Ves čas potuje. "Najraje z vlakom!" pravi. In ker ves čas potuje, nosi svoje življenje v kovčku, pardon kovčkih: kovček za pravljice, kovček za glasbo, kovček podarjenih in najdenih predmetov, kovček za obleke,... Zraven pa nosi še tisto, kar moraš vedno imeti pri roki, ko potuješ: dežnik in kravo! In ko se gospodična Bazilika pojavi blizu vas, jo lahko pocukate za rokav in odprla bo kovček za pravljice, v katerem se skrivajo lutke in predmeti. Z njimi vas bo popeljala v razburljivi svet pravljic.
40 min
Zgodba o Sneguljčici, deklici z lasmi, črnimi kot ebenovina, poltjo, belo kot sneg in ustnicami, rdečimi kot kri, je otrokom že davno zlezla v srce. S čudovitimi ročnimi lutkami je tokrat nastala poetična zgodba o tisti pravi, notranji lepoti, prijateljstvu in ljubezni, ki premaga nevoščljivost in hudobijo. Nežna princeska se kljub pomoči prijaznega frizerja, ki proti vsem ukazom njene hudobne mačehe poudari Sneguljčičino lepoto, znajde sama v temnem gozdu. Živali, ki se zberejo ob njej kar naenkrat niso več divje zveri in palčki, ki en za drugim pridrobencljajo k speči deklici poznajo poleg dragih kamnov tudi vrsto pesmi: pozdravno, pa oprostilno, pa ljubezensko. Ta pride na vrsto na koncu, ko lepi kraljevič poskrbi za srečen konec. Lutkovno gledališče Ljubljana
53 min
Kroki je krokodilček, ki živi v hišici na robu gozda. Tam ga radi obiščejo prijatelji zajec Tine, veverica Zdenka, merjasec Pavle in sova Urša. Tine je Krokijev najboljši prijatelj, vsako jutro pride h Krokiju na skodelico čaja in partijo šaha. Zdenka, ki je izvrstna kuharica in vrtnarica, Krokiju pomaga urejati vrt in pripravlja najboljšo jagodno marmelado. Pavle je navdušen športnik, Urša pa strastna bralka knjig. Ko Kroki praznuje rojstni dan, misli da so pozabili nanj. Seveda niso pozabili! Presenetijo ga z veliko torto.
28 min
Vsako leto spomladi se zberejo prijatelji : Kroki, Zajec Tine, Veverica Zdenka, Sova Urša in Merjasec Pavle, da pospravljajo hišice. Letos je na vrsti Krokijeva. Ko vse lepo očistijo, se odpravijo domov, le Kroki ugotavlja, da je klet še prašna, saj že leta ni bil tam, ker ga je zelo strah. Končno se opogumi, si prižge svečo in zakoraka v temo. V kleti najde veliko zanimivih stvari, na katere je že pozabil; dedkov kovček s katerim je potoval po svetu in dedkove lutke s katerimi sta se igrala, ko je bil Kroki še majhen. Kroki je premagal strah, našel pa spomin na dedka in babico. Gledališče Konj Meta Brulec, Ajda Ross, Silvan Omerzu
25 min