Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Radio Koper
Svetovalna oddaja na Radiu Koper je namenjena vsem, ki bi radi vedeli in izvedeli kaj več in ki bi radi na svoja vprašanja slišali jasen odgovor. Vsak četrtek med 10.00 in 10.30 obravnavamo teme, ki so del našega vsakdana, in z različnimi strokovnjaki iščemo način, kako iz problema narediti izziv. Bodite del oddaje tudi vi. Postavite nam vprašanje zdaj!
Radio Koper
413 epizod
Svetovalna oddaja na Radiu Koper je namenjena vsem, ki bi radi vedeli in izvedeli kaj več in ki bi radi na svoja vprašanja slišali jasen odgovor. Vsak četrtek med 10.00 in 10.30 obravnavamo teme, ki so del našega vsakdana, in z različnimi strokovnjaki iščemo način, kako iz problema narediti izziv. Bodite del oddaje tudi vi. Postavite nam vprašanje zdaj!
Zakaj imamo gledališki bonton? Dober bonton je vselej povezan z vljudnostjo, spoštovanjem, upoštevanjem pravil, da bi lahko ob ogledu predstave, vsi v dvorani imeli dobro izkušnjo. Zakaj v gledališko dvorano torej ne vnašamo hrane in pijače, zakaj poskrbimo, da so telefoni v času predstave, ki je seveda ni dovoljeno snemati, ugasnjeni, kako do sedeža v primeru zamude, bo v svetovalni oddaji povedala Vanja Korenč iz Gledališča Koper.
11 min 14. 11. 2024
Vino so poznale vse starodavne kulture, njegova zgodba se je začela kakih 6000 let pred našim štetjem v deželah Srednjega vzhoda, na območjih Gruzije, Armenije in Irana. Vino je bilo obredna pijača. V starem Egiptu je bilo vino sveta pijača, ki so jo darovali bogu rodovitnosti Ozirisu. Kljub temu pa so že takrat opozarjali, da vsebuje vino tudi alkohol, ki je za človeka škodljiv. Kljub temu pa se vina popije veliko in ker smo v Martinovem tednu, smo za današnjo svetovalno oddajo posneli pogovor s poznavalko vin iz Izole Vesno Lacic. Pred radijski mikrofon jo je povabila Irena Cunja, začeli pa sta v Babiloniji.
9 min 7. 11. 2024
Danes je svetovni dan varčevanja. Razglasili so ga leta 1924 na prvem mednarodnem kongresu hranilnic v italijanskem mestu Milano, na katerem so se zbrali predstavniki približno 7.000 hranilnic in njihovih podružnic iz 27 držav. Svetovni dan varčevanja je namenjen promociji varčevanja po vsem svetu in ozaveščanju javnosti o pomembnosti varčevanja za sodobna gospodarstva in posameznike. O tem, kako začeti varčevati in zakaj je to pomembno, nam bo v svetovalni oddaji povedala Karolina Jovanoska, psihoterapevtka, podjetnica in coachinja za finančno miselnost. K poslušanju vabi Mateja Brežan.
21 min 31. 10. 2024
V tokratni oddaji Radio Koper svetuje bomo govorili o prehrani mladih športnikov. Zdravnik Gašper Tonin, strokovnjak klinične športne prehrane, poudarja, da je za mladostnike, ki se aktivno ukvarjajo s športom, za zdravje najpomembnejši zadosten vnos ogljikovih hidratov. Česa ne jesti pred telesnim naporom, kako ravnati s prehranskimi dopolnili in kako se izogniti pastem pri prehrani mladih športnikov boste izvedeli v oddaji, ki jo je pripravila Karin Zorn Čebokli.
13 min 24. 10. 2024
V koprski Areni Bonifika se pravkar začenja prvi izobraževalno-karierni festival v Obalno-kraški regiji. Dogodek je namenjen predvsem mladim, ki se odločajo, kje nadaljevati izobraževanje ter poklicno pot. Na festivalu bodo programe predstavile srednješolske in višješolske ustanove, spremljajo ga tudi predavanja in delavnice, med drugim na temo izzivov novih generacij na trgu dela. Sočasno s festivalom poteka dan pri delodajalcu, kjer tako učenci kot dijaki spoznavajo karierne možnosti iz prve roke, torej v podjetjih, vrtcih, zdravstvenih domovih in drugih ustanovah, ki so se pridružile projektu. Iz festivala se je v svetovalni oddaji s sogovorniki oglasila Tjaša Lotrič.
13 min 17. 10. 2024
Vsako leto 10. oktobra je obeležitev svetovnega dne duševnega zdravja priložnost za izboljšanje znanja, dvig ozaveščenosti in spodbujanje ukrepov, ki krepijo in varujejo duševno zdravje vseh kot univerzalno človekovo pravico. Področje duševnega zdravja je eno od glavnih javnozdravstvenih težav v svetovnem in evropskem merilu. Slovenija ni izjema. Stroka pričakuje, da bodo duševne težave in motnje kmalu na drugem mestu po vzrokih za obolenja, takoj za boleznimi srca in ožilja. Slogan letošnje kampanje »Čas je, da damo prednost duševnemu zdravju na delovnem mestu« vse poziva k aktivnemu ukrepanju
16 min 10. 10. 2024
V svetovalni oddaji se bomo pogovarjali o težavah z zdravjem, ki se lahko nakopičijo v službah. Slaba drža, dolgotrajno stanje na mestu ali sedenje, dvigovanje težjih predmetov, delo pred računalnikom in še mnoge druge situacije lahko dolgoročno pustijo posledice na naših okončinah, hrbtu, ramah, vratu, nogah. Najpogosteje na težave reagiramo pozno, ko so bolečine tako močne, da je potrebno zdravljenje ali celo operativni poseg. Medtem posegamo tudi po protibolečinskih tabletah. Toda vse to si lahko olajšamo. Kako, nam bo povedala Barbara Fritz Marzi, višja fizioterapevtka iz Centra za krepitev zdravja Zdravstvenega doma Izola. Letošnje geslo Svetovne zdravstvene organizacije je "Vsak gib šteje" in tega se držijo tudi v Centrih za krepitev zdravja. K poslušanju vabi Mateja Brežan.
12 min 3. 10. 2024
September je mesec ozaveščanja o alzheimerjevi bolezni. Tej temi smo se posvetili tudi na Radiu Koper. Ker bolezen ne prizadene zgolj bolnikov, temveč tudi njihove svojce, smo poslušali zgodbe parov, ki se soočajo z demenco. Zagotovo si vsak od njih želi, da bi bile te zgodbe drugačne, da bi z možem oz. ženo danes nekje počitnikovala in z nami delila prigode z izletov. A govorili smo o bolečini, ki jo prinese življenje z dementnimi ljudmi. O demenci je bilo že veliko povedanega. Gre za bolezen, ki je posledica kroničnega neozdravljivega propadanja možganskih celic. Mateja Grebenjak je obiskala Nevrološko ambulanto v Kromberku in se o demenci pogovarjala z nevrologinjo dr. Petjo Obreza.
15 min 26. 9. 2024
Družabna omrežja pogosto preplavijo posnetki primerov vandalizma, nazadnje posnetek skupine mladoletnikov, ki so namerno poškodovali oz. uničili javni avtomat s pijačami in prigrizki v Kopru. Posnetek prikaže tudi ukrepe policistov, ki so mlade obravnavali za storjeno dejanje. Kot je za socialna omrežja značilno, so uporabniki ta posnetek množično in hitro delili, ob tem pa so številni, večinoma samo na podlagi videnega, javno podali svoja mnenja. Vandalizem ne povzroča le materialne škode, škodljivo vpliva tudi na vsakdanje življenje in medsebojne odnose, ruši občutek varnosti in uničuje dobro počutje v okolju, opozarja Policija. Mi smo se, med drugim, vprašali kakšno vlogo in odgovornost pri takih dejanjih imajo starši. Mateja Brežan je v svetovalno oddajo povabila višjo predavateljico z Univerze na Primorskem Martino Kovačič.
16 min 19. 9. 2024
Od prvega julija so v javnem potniškem prometu novosti, posledice so se pokazale z novim šolskim letom, ko je v veljavo stopil tudi nov vozni red za medkrajevne avtobuse. V Družbi, ki po novem krovno skrbi za upravljanje javnega potniškega prometa, pravijo: na splošno je boljše, težave pa sproti rešujejo. S terena prihajajo različne izkušnje. Najbolj so bili jezni v Posavju in Savinjski dolini, pripombe imajo tudi na Krasu. Zakaj ni jasnih voznih redov, zakaj avtobusi zamujajo ali jih ni in kje poiskati ažurne informacije o javnem potniškem prometu, se bo z direktorjem Družbe za upravljanje javnega potniškega prometa Miranom Sečkijem v svetovalni oddaji pogovarjala Tjaša Škamperle.
18 min 11. 9. 2024