Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Radio Koper
Svetovalna oddaja na Radiu Koper je namenjena vsem, ki bi radi vedeli in izvedeli kaj več in ki bi radi na svoja vprašanja slišali jasen odgovor. Vsak četrtek med 10.00 in 10.30 obravnavamo teme, ki so del našega vsakdana, in z različnimi strokovnjaki iščemo način, kako iz problema narediti izziv. Bodite del oddaje tudi vi. Postavite nam vprašanje zdaj!
Radio Koper
410 epizod
Svetovalna oddaja na Radiu Koper je namenjena vsem, ki bi radi vedeli in izvedeli kaj več in ki bi radi na svoja vprašanja slišali jasen odgovor. Vsak četrtek med 10.00 in 10.30 obravnavamo teme, ki so del našega vsakdana, in z različnimi strokovnjaki iščemo način, kako iz problema narediti izziv. Bodite del oddaje tudi vi. Postavite nam vprašanje zdaj!
Bližajo se božično-novoletni prazniki, ko se z družino in prijatelji usedemo za obloženo mizo. Ker gre za poseben čas v letu, se še toliko bolj potrudimo za okrasitev mize. Zato v današnji oddaji Radio Koper svetuje gostimo Ajdovko Tanjo Inamo, ki je na Ljudski univerzi Ajdovščina vodila delavnice o izdelovanju prazničnih pogrinjkov. Skupaj s Karin Zorn Čebokli bosta nanizali nekaj idej, kako okrasiti praznično mizo, tudi s pomočjo recikliranih materialov.
9 min 19. 12. 2024
V današnji svetovalni oddaji bomo govorili finančni pismenosti. Ljudska univerza Nova Gorica je začela izvajati različne izobraževalne programe, namenjene krepitvi finančne pismenosti. Ti so nastali na pobudo Evropske komisije, ki si želi večjo finančno usposobljenost odraslih, cilj katerega je izboljšati finančne veščine posameznikov. Tako izobraževanje je bilo do zdaj v Sloveniji po večini plačljivo in manj dostopno širši javnosti, zato ne preseneča, da so v Novi Gorici prvi termini že zasedeni. Kakšne so vsebine izobraževalnih programov, komu so namenjeni in zakaj se jih je dobro udeležiti, bo povedala Polona Konjedic iz Ljudske univerze Nova Gorica. V svetovalno oddajo jo je povabila Nataša Uršič.
6 min 12. 12. 2024
Živimo v varnem okolju, je bilo slišati na nedavnem posvetu o uporabi obrambnih sprejev, ki ga je na pobudo študentov pripravil Študentski svet univerze na Primorskem. Percepcija varnosti je kljub temu pri posameznikih različna. V teh zimskih dneh, ko se zgodaj stemni, se zato lahko nekdo, ki hodi sam po ulicah ali manj obljudenih poteh in ima s seboj t.i. solzivec ali poprov sprej, počuti bistveno bolj varen ali varna. O tem, kdo lahko poseduje spreje, kakšne poznamo, kje jih nabaviti, če se za to odločimo, kako ravnati ob zastrupitvi s solzivcem, smo se v tokratni svetovalni oddaji pogovoarjali s predstavnikoma Policije in Univerze na Primorskem, Damjanom Severjem in dr. Janezom Mekincem.
12 min 5. 12. 2024
Možganska kap je pogosta bolezen in je pomemben vzrok invalidnosti in umrljivosti. V Sloveniij letno zabeležimo 4400 primerov. Globalno breme možganske kapi pa je preko 12 milijonov. Možganska kap nastane zaradi žilne okvare, lahko zaradi zapore žile ali krvavitve. Pomembno je, da hitro prepoznamo znake in ukrepamo. Zgodnja obravnava pomeni tudi boljše obete za izid rehabilitacije. V izolski Splošni bolnišnici s sodelovanjem v čezmejnem projektu x-Brain raziskujejo inovativne pristope s pomočjo tehnoogij navidezne resničnosti.
10 min 28. 11. 2024
Zakaj imamo gledališki bonton? Dober bonton je vselej povezan z vljudnostjo, spoštovanjem, upoštevanjem pravil, da bi lahko ob ogledu predstave, vsi v dvorani imeli dobro izkušnjo. Zakaj v gledališko dvorano torej ne vnašamo hrane in pijače, zakaj poskrbimo, da so telefoni v času predstave, ki je seveda ni dovoljeno snemati, ugasnjeni, kako do sedeža v primeru zamude, bo v svetovalni oddaji povedala Vanja Korenč iz Gledališča Koper.
11 min 14. 11. 2024
Vino so poznale vse starodavne kulture, njegova zgodba se je začela kakih 6000 let pred našim štetjem v deželah Srednjega vzhoda, na območjih Gruzije, Armenije in Irana. Vino je bilo obredna pijača. V starem Egiptu je bilo vino sveta pijača, ki so jo darovali bogu rodovitnosti Ozirisu. Kljub temu pa so že takrat opozarjali, da vsebuje vino tudi alkohol, ki je za človeka škodljiv. Kljub temu pa se vina popije veliko in ker smo v Martinovem tednu, smo za današnjo svetovalno oddajo posneli pogovor s poznavalko vin iz Izole Vesno Lacic. Pred radijski mikrofon jo je povabila Irena Cunja, začeli pa sta v Babiloniji.
9 min 7. 11. 2024
Danes je svetovni dan varčevanja. Razglasili so ga leta 1924 na prvem mednarodnem kongresu hranilnic v italijanskem mestu Milano, na katerem so se zbrali predstavniki približno 7.000 hranilnic in njihovih podružnic iz 27 držav. Svetovni dan varčevanja je namenjen promociji varčevanja po vsem svetu in ozaveščanju javnosti o pomembnosti varčevanja za sodobna gospodarstva in posameznike. O tem, kako začeti varčevati in zakaj je to pomembno, nam bo v svetovalni oddaji povedala Karolina Jovanoska, psihoterapevtka, podjetnica in coachinja za finančno miselnost. K poslušanju vabi Mateja Brežan.
21 min 31. 10. 2024
V tokratni oddaji Radio Koper svetuje bomo govorili o prehrani mladih športnikov. Zdravnik Gašper Tonin, strokovnjak klinične športne prehrane, poudarja, da je za mladostnike, ki se aktivno ukvarjajo s športom, za zdravje najpomembnejši zadosten vnos ogljikovih hidratov. Česa ne jesti pred telesnim naporom, kako ravnati s prehranskimi dopolnili in kako se izogniti pastem pri prehrani mladih športnikov boste izvedeli v oddaji, ki jo je pripravila Karin Zorn Čebokli.
13 min 24. 10. 2024
V koprski Areni Bonifika se pravkar začenja prvi izobraževalno-karierni festival v Obalno-kraški regiji. Dogodek je namenjen predvsem mladim, ki se odločajo, kje nadaljevati izobraževanje ter poklicno pot. Na festivalu bodo programe predstavile srednješolske in višješolske ustanove, spremljajo ga tudi predavanja in delavnice, med drugim na temo izzivov novih generacij na trgu dela. Sočasno s festivalom poteka dan pri delodajalcu, kjer tako učenci kot dijaki spoznavajo karierne možnosti iz prve roke, torej v podjetjih, vrtcih, zdravstvenih domovih in drugih ustanovah, ki so se pridružile projektu. Iz festivala se je v svetovalni oddaji s sogovorniki oglasila Tjaša Lotrič.
13 min 17. 10. 2024
Vsako leto 10. oktobra je obeležitev svetovnega dne duševnega zdravja priložnost za izboljšanje znanja, dvig ozaveščenosti in spodbujanje ukrepov, ki krepijo in varujejo duševno zdravje vseh kot univerzalno človekovo pravico. Področje duševnega zdravja je eno od glavnih javnozdravstvenih težav v svetovnem in evropskem merilu. Slovenija ni izjema. Stroka pričakuje, da bodo duševne težave in motnje kmalu na drugem mestu po vzrokih za obolenja, takoj za boleznimi srca in ožilja. Slogan letošnje kampanje »Čas je, da damo prednost duševnemu zdravju na delovnem mestu« vse poziva k aktivnemu ukrepanju
16 min 10. 10. 2024