Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
TV Slovenija 1
Podkast različica oddaje Profil, pogovorne oddaje z veliko obrazi, ki jo zaznamujejo različni profili - različni voditelji in različni gostje. Skupno vsem je aktualno dogajanje na področju kulture, umetnosti, kulturne politike in družbe. Teme so vezane predvsem na aktualne dogodke, s katerimi odkrivamo profil gostov.
TV Slovenija 1
17 epizod
Podkast različica oddaje Profil, pogovorne oddaje z veliko obrazi, ki jo zaznamujejo različni profili - različni voditelji in različni gostje. Skupno vsem je aktualno dogajanje na področju kulture, umetnosti, kulturne politike in družbe. Teme so vezane predvsem na aktualne dogodke, s katerimi odkrivamo profil gostov.
29. januarja bodo v galeriji Spodnji Belvedere na Dunaju odprli razstavo slovenskega slikarstva iz obdobja med letoma 1848 in 1918. Razstavo z naslovom Svet v barvah sta pripravili Narodna galerija Slovenije in ugledna avstrijska galerija Belvedere. V ospredju obsežne razstave bodo dela slovenskih realistov in impresionistov. Ti so se na Dunaju prvič predstavili v salonu Miethke leta 1904 in doživeli lep uspeh, zdaj pa se njihova dela vračajo v avstrijsko glavno mesto. Ob tej priložnosti bo gostja oddaje dr. Barbara Jaki, direktorica Narodne galerije. Predstavila bo gostovanje na Dunaju in druge letošnje projekte. Oddajo bo vodil Andrej Doblehar.
35 min 29. 1. 2025
Tokrat naš gost prihaja iz Trsta. Z nami bo pesnik in publicist Ace Mermolja, ki je tudi in predvsem odgovorni urednik zamejske mladinske književne revije Galeb. Ta praznuje častitljivih sedemdeset let neprekinjenega delovanja in je zlasti v zadnjem času dobila pomembna priznanja slovenske strokovne javnosti ter se z začetnega pretežno zamejskega prostora v Italiji postopoma začela širiti tudi onkraj slovensko-italijanske meje. Pobudnica je bila pisateljica Mara Samsa, ki je preživela taboriščno izkušnjo v Gonarsu in na Rabu. Začetni namen nove revije je bil socialnodomoljuben in proslovenski. Z gostom se bo pogovarjala Nataša Mihelič.
41 min 15. 1. 2025
Klasični kitarist Mak Grgić je študiral na Dunaju in v ZDA. V ZDA živi že več kot desetletje in poučuje na univerzi v Južni Karolini. Največ pozornosti vzbujajo nominacije njegovih interpretacij za prestižno ameriško nagrado grammy, ki jo že več kot šest desetletij podeljuje Ameriška diskografska akademija. Prvo nominacijo za najboljši klasični instrumentalni solo je prejel leta 2021 za album z deli J. S. Bacha, leto pozneje je sledila nominacija za skladbo Noč na Gornjem gradu skladatelja Zorana Krajačića, zadnja pa je nominacija za album Entourer s skladbama Nine Šenk in Leona Firšta. Pri albumu je sodeloval tudi godalni kvartet Dissonance. Mak Grgić, ki izvaja različne glasbene zvrsti – od etna do sodobne glasbe, med drugim v svojem zagonskem podjetju v Los Angelesu razvija mobilno igro za učenje glasbe. Z njim se bo pogovarjala Darja Korez Korenčan.
39 min 8. 1. 2025
Ne mi za Barryja Phillipsa ne Barry Phillips za nas najverjetneje ne bi nikoli slišali, če punkovska skupina Demob, katere član je bil, leta 1981 ne bi izdala plošče No Room For You. Nepredvidljiva igra usode je hotela, da se je trideset let kasneje podal po sledeh te pesmi, ki je novo življenje dobila na območju, ki se je nekoč imenovalo Jugoslavija, da bi se na kraju samem seznanil s punkovsko sceno, ki se je razmahnila v zadnjih letih vladavine Josipa Broza - Tita, in svoje vtise strnil v knjigi In Search of Tito’s Punks.
39 min 18. 12. 2024
Gostja nocojšnje oddaje je dr. Urška Perenič, profesorica na Filozofski fakulteti in raziskovalka slovenske literature in literarne kulture v obdobju od 19. do prve polovice 20. stoletja. Pozornost namenja slovenski pripovedni prozi pa tudi pesništvu, čitalniški dramatiki in nemškemu ženskemu avtorstvu. Posveča se preučevanju prostorskih in institucionalnih vidikov literarnega življenja ter povezav med literaturo in mediji. Raziskuje literarno rokopisno dediščino in izsledke svojih raziskav objavlja tako monografsko kot v obliki znanstvenokritičnih izdaj in razprav. Je največja poznavalka opusa dvojezične literarne ustvarjalke Luize Pesjakove in ena od vodilnih poznavalk klasikov slovenskega realizma.
38 min 11. 12. 2024
26. novembra bo odprl vrata osrednji dogodek, ki povezuje založnike, knjižne ustvarjalce in bralce, to je Slovenski knjižni sejem, ki je letos že 40. po vrsti. Ta pomembna kulturna manifestacija je vselej priložnost, da se vprašamo, kakšen je položaj slovenske knjige, koliko beremo, kakšne so spremembe in ponudba na našem knjižnem trgu. O tem veliko ve tokratni gost Profila, dr. Andrej Blatnik, pisatelj, urednik, literarni sociolog in profesor založništva na Oddelku za bibliotekarstvo na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani. Beseda bo tekla tudi o njegovem literarnem opusu, enem izmed najvidnejših in najbolj prepoznavnih v naši sodobni književnosti. Voditeljica: Alenka Zor Simoniti
39 min 27. 11. 2024
Naštevati ali našteti vse projekte, v katerih je sodeloval violinist in aranžer Matija Krečič, je skorajda nemogoče. Bere se kot obsežna enciklopedija, ki je sicer dobro dokumentirana, saj je mojster Krečič umetniški svobodnjak, ki svoje glasbene usluge ponuja na prostem trgu. Tudi zato bi zanj lahko dejali, da je neklasičen klasični violinist, ki je sicer najbolj domač v klasični glasbi, najbolj prepoznaven pa v krogih popularne glasbe. Najpreprosteje povedano, glasba je zanj posel in prosti čas.
39 min 13. 11. 2024
V letu, ko mineva stoletje od smrti pisatelja Franza Kafke, bomo o njegovi kratki prozi govorili s prevajalcem dr. Štefanom Vevarjem. Kafkovo literaturo motivno poantirajo labirintska mora, tesnoba in groza. Za časa svojega življenja je objavil le fragmente – nekaj novel in odlomkov iz romanesknih rokopisov. Voditeljica: Nina Jerman
40 min 30. 10. 2024
Martina Batič je vrhunska zborovska dirigentka in dobitnica ugledne mednarodne nagrade Eric Ericsson, ki ji je leta 2006 odprla vrata na številne koncertne odre. Usposobila se je za vodenje radijskih zborov. Dirigirala je nekaj najbolj znanim evropskim zborom, med drugimi zboru Francoskega radia. Zdaj je na čelu nacionalnega danskega zbora in portugalskega zbora Gulbenkian. Znana je po vsestranskosti pri vodenju širokega repertoarja, od skladb a cappella do vokalno-instrumentalnih del, kot so pasijoni, oratoriji in maše. Je tudi članica mednarodnih žirij na tekmovanjih za zbore in zborovodje.
38 min 23. 10. 2024
V oddaji Profil Tina Šrot gosti plesalko, koreografinjo in pedagoginjo Uršo Rupnik. Dejavna plesna umetnica z diplomama iz kulturologije ter plesa in koreografije je med odraščanjem veliko časa preživela v plesni dvorani – njena mama Vilma Rupnik je bila namreč plesalka in plesna pedagoginja. Urša Rupnik nadaljuje tradicijo izraznega plesa Žive Kraigher in je ob osvajanju različnih sodobnih plesnih tehnik razvila tudi svoj koreografski jezik. Do zdaj je koreografirala številne avtorske in soavtorske predstave in kot plesalka sodelovala s priznanimi koreografi in režiserji.
35 min 25. 9. 2024