Pojdite na vsebino Pojdite v osnovni meni Iščite po vsebini

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Ni najdenih zadetkov.

Rezultati iskanja

Ni najdenih zadetkov.

Rezultati iskanja

Ni najdenih zadetkov.

Rezultati iskanja

Ni najdenih zadetkov.

RTV 365 Programi Oddaje Podkasti Moj 365 Menu

Intervju

Pogovori z zanimivimi osebnostmi iz najrazličnejših področij.
Voditelji: Jože Možina, Edvard Žitnik, Zvezdan Martić.

439 epizod

dr. Marko Štepec

11. 5. 2025

Sonja Prosenc

27. 4. 2025

Bogdan Vidmar

20. 4. 2025

Francis Fukuyama

13. 4. 2025

Federico Potočnik

30. 3. 2025

Tomaž Vuga

23. 3. 2025

Barbara Peterlin

9. 3. 2025

Intervju

TV Slovenija 1

439 epizod

Pogovori z zanimivimi osebnostmi iz najrazličnejših področij.
Voditelji: Jože Možina, Edvard Žitnik, Zvezdan Martić.

dr. Marko Štepec

Zamisel za pogovor se porodila ob 110. obletnici začetka soške fronte, saj je gost izjemen poznavalec te tematike kot zgodovinar in kot muzealec, ki že od sredine osemdesetih let prejšnjega stoletja raziskuje v Muzeju za novejšo in sodobno zgodovino. Dr. Marko Štepec je v uvodu predstavil manj znana, a zanimiva dejstva, ki so vodila v vojno med Avstroogrsko in Italijo. Med drugim to, da so prve strele sprožili Avstijci z admiralske ladje Viribus Unitis. Dr. Štepec je orisal mučno življenje tako na fronti kot tudi v zaledju, ki je skupaj z vojsko trpelo pomanjkanje; o tem je lani izdal pomembno monografijo. Prva svetovna vojna je bila spopad, v katerem so še precej dosledno spoštovali pravila. Če se je nasprotni vojak predal in odvrgel orožje, je užival zaščito, poznamo tudi številne primere tovarištva med vojaki z nasprotnih strani. Tudi odnos do padlih je bil med vojno in po njej povečini civiliziran. Mrtvim so postavljali spomenike in pomnike tako v zaledju fronte kot tudi v domačih krajih po koncu vojne. Dr. Štepec se je tej tematiki posvetil v zelo zanimivi knjigi, ki je izšla pred mesecem dni. V nadaljevanju sta se z voditeljem dotaknila 80. obletnice konca druge svetovne vojne, ki je bila do nasprotnikov in civilnega prebivalstva neprimerno bolj surova. Ob debati o zgodovinskih dogodkih za Slovence se je dr. Štepec začudil, da se aktualna politika opira na nekritično čaščenje konca druge svetovne vojne in partizanskega upora, ki je ob nesporni osvobodilni komponenti privedel tudi do revolucionarnega prevzema oblasti s povojnimi pomori ujetnikov, kar slovenski narod razdvaja do današnjih dni. Zanj je osrednje povezovalno jedro slovenstva čas osamosvojanja in osamosvojitvene vojne, torej tisti čas, ki je Slovence povezal. Zato je bil tudi pobudnik peticije proti ukinitvi Muzeja osamosvojitve; ta ukinitev se je izkazala kot politični akt vladajoče elite, ki ima dolgoročno škodljive posledice za oblikovanje slovenske domovinske in državne zavesti.

52 min 11. 5. 2025


Jolanda Grom Ravnikar

Gostja Intervjuja je Jolanda Grom Ravnikar, letošnja Slovenka leta po izboru bralk in bralcev revije Jana. Širša javnost jo najbolje pozna kot organizatorico koncerta za Junake 3. nadstropja, to so otroci z rakom. Večino svojega časa namenja prostovoljstvu, z Onkološkim inštitutom sodeluje že od svojega 16. leta. Ljudem pomaga v različnih stiskah. Tudi njeno življenje je bilo polno bolečih dogodkov, od samomora očeta, smrti matere zaradi raka do izgube moža. Odraščala je brez staršev. A udarci usode je niso zlomili, nasprotno, je močnejša, pozitivna, polna energije. Verjame, da nikoli ni prepozno za uresničitev sanj, in danes lahko reče, da jih je izpolnila že skoraj vse. Pogovor vodi Zvezdan Martić.

50 min 4. 5. 2025


Sonja Prosenc

Gostja Intervjuja je Sonja Prosenc, slovenska filmska režiserka, z obsežnim opusom za njena leta: trije celovečerni filmi, igrana televizijska serija, kratki igrani filmi, dokumentarni filmi. V številnih primerih tudi scenaristka in producentka, zaradi česar je njen opus še impresivnejši. Njen film »Odrešitev za začetnike« je bil uvrščen v program newyorškega filmskega festivala Tribeca, bolj znanega kot festival Roberta De Nira. Društvo slovenskih filmskih ustvarjalcev ga predlagalo za nominacijo za oskarja, vendar ni bil nominiran. Gre za nežarnski, tako imenovani avtorski film. »Odrešitev za začetnike« bo na sporedu Televizije Slovenija v četrtek, prvega maja, ob dvajsetih, na prvem programu.

50 min 27. 4. 2025


Bogdan Vidmar

Gost Intervjuja ob veliki noči je škofov vikar za Evropsko prestolnico kulture v Novi Gorici, primorski duhovnik Bogdan Vidmar. Z voditeljem Jožetom Možino sta se uvodoma dotaknila korenin krščanstva na Goriškem, ki zaradi bližine Ogleja segajo v čas nekaj desetletij po Jezusovi smrti. Gost ugotavlja, da v zasnovi EPK-ja krščanska kulturna dediščina v Gorici, na Sv. Gori, v Čedadu in Ogleju sploh ni bila omenjena. Vendar se tematika, povezana s krščanstvom, prepleta z vsebino številnih dogodkov. Iztočnica pogovora je bila nedavna odmevna konferenca slovenskih in italijanskih zgodovinarjev v Novi Gorici na pobudo novogoriškega podžupana Antona Hareja ter ob podpori g. Vidmarja. Na konferenci se je oblikovala hvalevredna čezmejna pobuda za pokop žrtev povojnih pomorov iz Gorice in okolice, ki so jih zagrešile komunistične oblasti. Ostanki kakih 900 žrtev še ležijo po kraških breznih, pokop bi bil trajen prispevek k sožitju med narodoma in končno tudi pomemben prispevek h kulturi. Zaman namreč govorimo o visoki kulturi in pripravljamo koncerte na eksotičnih krajih, če ne poskrbimo za njene temelje. In eden od teh je gotovo spoštljiv odnos do pokojnih.

51 min 20. 4. 2025


Francis Fukuyama

Francis Fukuyama je vrhunski mislec, profesor, znanstvenik, publicist, pisatelj. Njegov vpliv presega akademske kroge, njegove analize so pomemben del širše razprave o prihodnosti političnih in družbenih sistemov. Misli profesorja Fukuyame so vedno koristne in dobrodošle, še posebej v Sloveniji, ki ni središče sveta. Seznam naslovov vseh njegovih del je dolg, šrša javnost pa ga morda najbolj pozna po znameniti tezi o koncu zgodovine po hladni vojni in liberalni demokraciji kot najvišji obliki družbene ureditve. Profesor Fukuyama je Slovenijo obiskal ob izidu prevoda njegove knjige Liberalizem in njegove tegobe. Število liberalnih demokracij po svetu se zmanjšuje in zdi se, da liberalna ideologija ni več tako univerzalno navdihujoča kot nekoč. Voditelj: Edvard Žitnik

50 min 13. 4. 2025


Nataša Goršek Mencin

Nataša Goršek Mencin je v življenju zamenjala kar pet karier. Čeprav je začela kot dramaturginja in sodelovala pri več znanih filmih in televizijskih oddajah (Moj ata, socialistični kulak, Teater Paradižnik …), je kasneje prestala izredno zahtevno izobraževanje in selekcijo za delo v organih Evropske unije ter bila med drugim vodja informacijske pisarne Evropskega parlamenta v Sloveniji in vodja Predstavništva Evropske komisije v Sloveniji. Kljub zelo pomembnim funkcijam je v slovenski javnosti praktično neznana. Zakaj je tako, kakšno je ozadje dela evropskih inštitucij in kako zahtevno je menjavanje karier, je razkrila v pogovoru. Dotaknila se je tudi zasebnega življenja, v katerem je prav tako naredila velike spremembe, nekatere zaradi alkohola, druge zaradi raka. Pozitiven pogled na življenje ohranja, kot jo sama imenuje, s filozofijo "2 kilometra časa". Pogovor je vodil Zvezdan Martić.

49 min 6. 4. 2025


Federico Potočnik

V tokratnem Intervjuju, ki ga vodi dr. Jože Možina, gostimo karizmatičnega mladega zdravnika infektologa Federica Potočnika. V uvodu izvemo za izvor gosta – rojen je slovenskim staršem v Argentini, od tam črpa močno slovensko identiteto in izjemno spoštovanje do slovenske države. Ko je prišel v domovino svojih prednikov, je doživel kulturni šok zaradi odnosa do slovenske države. V osrednjem delu pogovora se Potočnik opredeli do kritičnih razmer v zdravstvu in pritrdi tezi, da sedanja oblast vodi vojno proti zdravnikom. Gost na praktičnih primerih pojasni, da so vladni posegi in zakonski predlogi glede zdravstva škodljivi in vodijo v katastrofo. V nadaljevanju se Federico Potočnik dotakne slabega vodenja države. Komentira tudi zanimivo aktualno dogajanje v Argentini, kako je predsedniku Javierju Mileiju uspelo ustaviti propadanje države. Za slovensko prihodnost si želi, da bi bili pogumnejši, z voditeljem pa se strinjata, da je daleč največji problem slovenstva nizka rodnost.

53 min 30. 3. 2025


Tomaž Vuga

Junija 1948, ko so položili temeljni kamen Nove Gorice, se je zapisalo: "Novo mesto mora postati najzapadnejši svetilnik naše države, ki bo delovno ljudstvo opozarjal na nevarnosti reakcionarnega zapada." Letos je predsednica republike Nataša Pirc Musar dejala: "Skupaj z našimi sosedi, prijatelji iz Italije, slovesno odpiramo Evropsko prestolnico kulture, ki prvič v svoji zgodovini povezuje dve mesti, dve državi, dva naroda." O Goricah, stari in novi, govori Tomaž Vuga, arhitekt, urbanist, minister in domačin iz Solkana. Njegova življenjska pot je z mestoma povezana že od osnovnošolskih let. Voditelj: Edvard Žitnik

49 min 23. 3. 2025


Mladen Pavičić - Pava

Plavi orkestar je ena najuspešnejših pop-rock skupin z območja nekdanje Jugoslavije. Na vrhuncu njegove priljubljenosti je Jugoslavijo zajela vojna. Dva člana skupine, brata Ćeremida, sta vojno preživela v obleganem Sarajevu, Saša Lošić je živel v Sloveniji, Mladen Pavičić - Pava pa je odšel v Kanado. 35 let je minilo od njihovega zadnjega skupnega koncerta in 32 let, kar so bili nazadnje skupaj. Mladen Pavičić - Pava je v Kanadi začel znova in ljudje tam ne vedo, da je bil velika zvezda. Ustvaril si je družino, si našel službo in postal Kanadčan. Zdaj se je odločil, da se ponovno pridruži skupini Plavi orkestar. Od Suade, Goodbye teens in Bolje biti pijan nego star je minilo 40 let, najstniška skupina je postala simbol nekdanjega obdobja in zgodba mladosti neke generacije je tako dobila epilog. Kakšno življenje je imel kot zvezdnik, kakšno kot tujec v Kanadi in kaj ga je pripeljalo nazaj v Evropo – v pogovoru, ki ga je vodil Zvezdan Martić.

50 min 16. 3. 2025


Barbara Peterlin

Pogovor z redovnico s. Barbaro Peterlin, ki že 15 let pomaga brezdomcem v Kijevu, nam ponuja izjemen vpogled v mučne razmere, v katerih so se znašli Ukrajinci v vojni, ki jo je začela Rusija. Uvodoma spoznamo mladenko iz Domžal, ki je sledila notranjemu klicu, se odpovedala svoji družini in stopila v red sester Marijine čudodelne svetinje z močnim motivom, da bo pomagala pomoči potrebnim. Po izobrazbi diplomirana medicinska sestra je bila že kot redovnica zaposlena v UKC Ljubljana, potem pa je več let skrbela in ob slovesu spremljala ostarele primorske duhovnike v njihovem domu v Šempetru pri Gorici. Ukrajina je bila zanjo poseben izziv. Kako se posvetiti zanemarjenemu brezdomcu, ga umiti in nahraniti, kako nagovoriti vojaka, ki je v vojni ostal brez nog, kako spremljati otroke s posebnimi potrebami? Vse to in še več je poslanstvo s. Barbare in njenih sosester Marte, Veronike in Jožice, ki izhaja iz globoke vere, da je v vsakem pomoči potrebnem človeku treba videti Jezusa. To v intervjuju poudarja s. Barbara, ki je doživela vse velike spremembe v Ukrajini. Najprej vstajo na Trgu neodvisnosti leta 2013, ki je prinesla veliko upanje, zlasti med mladimi, in potem ruski napad 23. februarja 2022, ko so sredi noči začele padati rakete in so tudi sestre zapustile prestolnice ter se umaknile v Zakarpatje. Po letu dni so se vrnile v Kijev, »oborožene« s humanitarno pomočjo, ki se je začela stekati iz Slovenije, ter neomajno voljo, da bodo še naprej pomagale najbolj prizadetim. Poleg dela z brezdomci, prizadetimi otroki in ranjenci so svojo dejavnost usmerile tudi v obnovo hiš za družine, ki so izgubile dom. S. Barbara spregovori o globoki travmatiziranosti ukrajinskega naroda po ruski agresiji, saj so Ukrajinci že prej trpeli huda preganjanja in veliko lakoto še v času Sovjetske zveze. Ob koncu j zanimiva sogovornica pokaže, kako se trudijo preživeti in tudi s humorjem razbijati mučno ozračje, ki ga ustvarja dolgotrajna vojna. S. Barbara pove, da verjame v čudeže, da jih je veliko že doživela, zato je upanje na mir močno in neomajno. Voditelj: Jože Možina

53 min 9. 3. 2025



Čakalna vrsta

Prispevki Intervju

RTV 365
Mobilna aplikacija
Prenesite iz Trgovine