Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Od majhnih do ogromnih, od morskih do kopnih, od tistih na tleh do tistih v zraku … Kako se prehranjujejo, kako gradijo zavetje, kdo je glavni, kdo je hiter in kdo počasen? To se o živalih sprašujemo in si hkrati odgovorimo v novi otroški izobraževalno–igrani seriji Zverinice.
Serija Zverinice (v izvirniku Bestioles) je nastala v koprodukciji s francoskim javnim radiem Radio France, ki jo je pripravil v sodelovanju z Muséum National d'Histoire Naturelle (francoski Narodni prirodoslovni muzej v Parizu).
19 epizod
Od majhnih do ogromnih, od morskih do kopnih, od tistih na tleh do tistih v zraku … Kako se prehranjujejo, kako gradijo zavetje, kdo je glavni, kdo je hiter in kdo počasen? To se o živalih sprašujemo in si hkrati odgovorimo v novi otroški izobraževalno–igrani seriji Zverinice.
Serija Zverinice (v izvirniku Bestioles) je nastala v koprodukciji s francoskim javnim radiem Radio France, ki jo je pripravil v sodelovanju z Muséum National d'Histoire Naturelle (francoski Narodni prirodoslovni muzej v Parizu).
Kmalu se bo zdanilo. Velika podlasica, izkušena lovka, bo morala preživeti nov dan med plenilci in hkrati zmagati v bitkah za zavetje! Velika podlasica ali hermelin je majhna mesojeda žival, ki spada v družino kun, njena pojava je elegantna, kožuh pa zelo cenjen. Predstavlja simbol Bretanje, francoske pokrajine, v srednjem veku so jo imeli tudi za hišnega ljubljenčka. Živi v hladnejših območjih ali gorskih pokrajinah nad tisoč metri nadmorske višine, predvsem v Evropi. Življenje tega sesalca se razlikuje glede na letni čas, pozimi je dejaven ponoči, poleti pa predvsem podnevi. Lahko se postavi na zadnje noge, še posebno, kadar je na preži. Zelo dobro pleza in tudi plava. Ob nevarnosti se rezko oglaša, to naj bi pregnalo sovražnika. Med spanjem se, zato da ohrani toploto, zvije v klobčič in položi glavo na svoj rep. Ko zverinica sreča gospoda človeka, se splete lepa zgodba. Avtor literarnega dela: Thibault Marthi Avtorica prevoda: Anamarija Štukelj Cusma Režiserka: Saška Rakef Igralca: Blaž Šef in Anja Novak Mojstra zvoka: Urban Gruden, Matjaž Miklič Urednik oddaj: Alen Jelen Odgovorna urednica: Ingrid Kovač Brus Lektorici: Tinka Kos Fonetičarka: Mateja Juričan
11 min 25. 5. 2025
Plavati proti toku reke mimo največjih plenilcev? To je poslanstvo lososa, športnega zvezdnika med ribami. Losos je nenavadna riba, ena redkih, ki se odloči spremeniti svoje življenje, ko odraste. Odpove se mirnemu življenju v slanih in hladnih vodah Atlantskega in Tihega oceana. Zdaj je dovolj zrel, da lahko z močnimi mišicami začne veliko potovanje: plavanje po reki navzgor! To dejstvo je znano, vendar ga ne razumemo povsem, zakaj bi plavali proti toku reke? Ali ne bi bilo enostavneje plavati s tokom, po reki navzdol? Toda losos mora izpolniti posebno nalogo. Poslušajmo – katero! Avtorji literarnih del: Thibault Marthi Avtorica prevoda: Anamarija Štukelj Cusma Režiserka: Saška Rakef Igralca: Blaž Šef in Anja Novak Mojstra zvoka: Urban Gruden, Matjaž Miklič Urednik oddaj: Alen Jelen Odgovorna urednica: Ingrid Kovač Brus Lektorici: Tinka Kos Fonetičarka: Mateja Juričan
10 min 18. 5. 2025
Čreda zobrov se mirno pase sredi pragozda na Poljskem. Toda mir nenadoma zmoti krdelo volkov, ki se sovražno približuje! Začne se divja dirka. Bo zobrom uspelo pobegniti? Zober ali evropski bizon je največja žival v Evropi. Odrasla žival v višino v plečih meri približno en meter in osemdeset centimetrov ter tehta od osemsto kilogramov do ene tone. Na hrbtu ima veliko grbo, njegov kožuh pa je gosta temnorjava volnena dlaka. Ko teče, je veličasten, in ker je tako masiven, se zdi, da teče počasneje. Toda v diru lahko doseže hitrosti do petdeset kilometrov na uro. V Evropi si upa napasti zobra le volk. Zaradi varnosti živijo zobri v skupinah, v katerih je od 25 do 30 osebkov, pravimo jim črede. Čreda je vedno v gibanju, vendar lahko vsak član odide po svoje, kadar koli in kakor koli želi. Vsi pa vedo, da ima sobivanje v skupini številne prednosti: večjo varnost in boljše možnosti za iskanje hrane. Jasno, v slogi je moč! To pa še ni vse, črede vodijo samice. Zobri so zares pogumne in pametne živali!
11 min 11. 5. 2025
Po dobri pojedini bi gospa Uš rada v miru počivala. Toda lastnik očarljive grive las, v kateri živi, jo želi spet izseliti. Gospa Uš je odločena, da ne bo odšla. Ne, ne bo se izselila. Naglavna uš je dobro poznan zajedavec, ki se naseli na človeškem lasišču in povzroča srbenje. Hrani se s človeško krvjo, lasu se trdno oprime s svojimi šestimi krepkimi nogami. Vsaka noga ima na koncu krempelj, ki je upognjen in oblikovan v kleščam podobno držalo za trdno oklepanje. Se že praskate? Nič čudnega. Da človek uš opazi, potrebuje ostro oko, saj je zelo drobna, meri od dva do štiri milimetre, njena življenjska doba pa je tri do štiri tedne. Samica uši lahko odloži do deset jajčec na dan, to pomeni približno tristo jajčec v njenem odraslem življenju. Uši ljudi naravnost obožujejo! V nasprotju s splošnim prepričanjem ne letijo ali skačejo, vendar zelo hitro lezejo. Toda pozor, ko pride na vrsto gost glavnik, kdo bo zmagal v tekmi?
10 min 4. 5. 2025
Kljub težavam z iskanjem hrane nam vrabec pokaže svoje dobre zamisli za življenje v mestu. Če si majhen, moraš biti hiter in prebrisan! Vrabca so v antiki spoštovali, pozneje so ga začeli preganjati, ker je veljal za škodljivca. Danes je njegova vrsta zaščitena, vendar se je treba za njen obstoj močno truditi. V zahodni Evropi je verjetno največ stalno naseljenih populacij. Vrabec je majhna ptica, dolga približno petnajst centimetrov. Samca je mogoče prepoznati po črnem grlu, rjavem hrbtu ter sivo-belih licih in trebuhu. Samice so sivkasto rjave s črno-rjavimi progami po hrbtu. Obdobje razmnoževanja od konca zime je čas intenzivnega dvorjenja, ko se več samcev bori za pozornost ene samice. Samica vrabca znese od dveh do osem jajc, ki jih skupaj s samcem valita od enajst do štirinajst dni. To še ni vse, kajti veliko družino je treba nahraniti. Toda kako?
10 min 24. 4. 2025
Po dveh letih bivanja v stranišču srebrna ribica potrebuje spremembo. Neke noči se odpravi poiskat nov topel, vlažen in umazan kotiček. Bo na koncu tega tveganega potovanja našla svoje sanjsko stanovanje? Vprašanje je na mestu, saj je srebrna ribica lucifilna žuželka, to pomeni, da beži pred svetlobo. Beseda lucifilen izvira iz latinščine, lux, lucis pomeni svetloba, fugere pa bežati. Ker jo nenehno motijo, si pogosto išče nova bivališča. O tej žuželki z močnim značajem je treba povedati še nekaj, naravnost obožuje kopalnice. Res nenavadno, vendar le zakaj je tako?
11 min 24. 4. 2025
Polž lazar lepe oranžne barve nemoteno preživlja svoj dan. Toda ko se pojavi sprehajalec s psom, ga ta odnese na sonce, daleč stran od hladnega okolja njegovega malega kraljestva. Obstaja več kot tisoč vrst polžev! Spadajo v razred gastropoda, gaster v stari grščini pomeni trebuh, pous pa noga. Glede na njegovo gladko telo ne bi pomislili, da ima polž nogo. Vendar njegova noga ni podobna človeškemu stopalu s prsti. Da bi se hitreje premaknil naprej, lazar uporablja posebno tehniko drsenja. Nedaleč stran diši po gobah in tja mora priti za vsako ceno!
10 min 24. 4. 2025
Krokodilček se je pravkar izlegel iz jajca in že mora skočiti v reko. Kako ve, ali zna plavati? Nihče ga tega ni naučil! Mali krokodil prihaja iz legla samcev. O spolu mladičev odloča temperatura prostora za valjenje. Če je v njem več kot 32 stopinj Celzija, se bodo izlegli samci, če je v gnezdu hladneje, pod 31 stopinj Celzija, pa bodo iz jajc prilezle samice. Neverjetno, toda resnično! A mali krokodil ne ve, da se mu ni treba učiti. Brez pomišljanja lahko teče ali skoči v vodo. Ko je v vodi, je dobro skrit. Njegovo celotno telo je pod vodo, vidijo se samo njegove oči, slušne odprtine in nosnice, ki jih ima visoko na svoji lobanji. To krokodilom omogoča, da dihajo, slišijo in vidijo nad vodo, ne da bi jih kdo opazil. Poleg tega lahko pod vodo brez dihanja ostanejo petdeset minut. Med čakanjem, da odraste, krokodilček toči solze, krokodilje, seveda.
9 min 24. 4. 2025
Nekaj ur pred odhodom na veliko potovanje je mladi kit zaskrbljen. Če bo narobe pel, ali bo lahko na poti še vedno našel sorodno dušo? Kit grbavec je velikanska žival. Velik je kot trinadstropna stavba in težak kot osem slonov! Kljub telesni obliki in videzu kiti niso ribe. So sesalci in dihajo s pljuči. Prihajajo na morsko gladino, da vdihnejo zrak, ki ga potrebujejo tudi za petje. Vendar ne pojejo vsi kiti. Samice, recimo, se oglašajo z vrsto zvokov, kot so klici, kriki, godrnjanje in škrtanje, petje pa ni njihova veščina! Kaj pa ljudje? Naj so znanstveniki, turisti ali kitolovci, vsi motijo kita grbavca, da bi se lahko v miru naučil pravilno peti …
11 min 24. 4. 2025
Noj v svojem telesu skriva več zvijač. Ima mišičasta stegna, s katerimi pobegne pred plenilci, in čudovito perje, s katerim privablja samice. Ta nenavaden ptič, največji na svetu, je visok več kot dva metra in tehta do 130 kilogramov! Živi v afriški savani, kjer se njegovo močno golčanje sliši kilometre daleč. Te nenavadne zvoke noji oddajajo z zaprtimi kljuni, njihovi dolgi vratovi pa se pri tem napihujejo kot balon. Nojeva peresa sijoče črne in brezmadežno bele barve so navduševala elegantne dame v prejšnjem stoletju. Hijene pa se ne zadovoljijo s perjem, temveč obožujejo nojevo meso. Na srečo noj zelo hitre teče in lahko doseže hitrosti do 90 kilometrov na uro, ima pa tudi močan krempelj, s katerim lahko svoje plenilce spravi v zelo neugoden položaj. Pst! Zdaj je sezona parjenja in noj bo uprizoril osupljivo ljubezensko predstavo, vredno ogleda.
11 min 24. 2. 2025