Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Predstave, razstave, koncerti, knjige, festivali in druge teme kulture in umetnosti imajo svoje mesto v Svetu kulture, edini dnevni informativni oddaji Radia Slovenija o kulturi. V zgoščeni obliki predstavljamo novosti – spremljamo predvsem kulturno dogajanje pri nas, občasno pa tudi v tujini.
2519 epizod
Predstave, razstave, koncerti, knjige, festivali in druge teme kulture in umetnosti imajo svoje mesto v Svetu kulture, edini dnevni informativni oddaji Radia Slovenija o kulturi. V zgoščeni obliki predstavljamo novosti – spremljamo predvsem kulturno dogajanje pri nas, občasno pa tudi v tujini.
Pomnik miru, 25 m visok kamniti stolp, ki stoji na razglednem vrhu Cerje je postal domovanje nove umetniške galerije. Kot prva je v njej prostor dobila likovna razstava akademskega slikarja Blaža Vehovarja, Sonce sije na sive robove, ki prinaša poklon Krasu in “sinovom burje”, kraškim ovčarjem. V oddaji smo za vas prelistali tudi novosti založbe Goga.
12 min 1. 7. 2025
Danes se bomo sprehodili po Muzeju sodobne umetnosti Metelkova, kjer sta od petka na ogled dve samostojni razstavi, ki izražata kritiko sodobnega kapitalizma: Kratka histerija našega časa Maje Bajević in razstava Pesmi za lepšo prihodnost Mateia Bejenaruja. V oddaji tudi o novem romanu Marija Čuka z naslovom Zlato zrno.
13 min 30. 6. 2025
18. julija 1995 je v jami Divje babe na Cerkljanskem arheolog Janez Dirjec naletel na naluknjan del stegnenice mladega jamskega medveda. Izkazalo se je, da gre za odkritje najstarejšega glasbila na svetu. V Narodnem muzeju v Ljubljani so včeraj, ob 30. obletnici tega dogodka, odprli občasno razstavo Neandertalčeva piščal – 60.000 let glasbe. Mi pa še nekaj o predpremieri šeste predstave iz obsežnega cikla Dodekalogija 1972–1983 v režiji Tomija Janežiča v novogoriškem amfiteatru. Večjezična uprizoritev v ospredje postavlja reko Sočo – kot nemega pričevalca vojnih tragedij ter tihega spremljevalca osebnih spominov in preizkušenj.
14 min 27. 6. 2025
Slovenska akademija znanosti in umetnosti v Ljubljani je predstavila zbornik Na obeh straneh Alp, ki obravnava slovensko-avstrijsko zgodovino. Uredniki so med drugim zapisali, da delitev in nasprotij med Slovenci in Avstrijci, ki so v vzhodnoalpskem prostoru stoletja živeli skupaj in oblikovali svojevrstno jezikovno in kulturno pokrajino, v predmodernih in prednacionalnih obdobjih ni bilo. V Črneči vasi nad Kostanjevico na Krki pa so v prenovljeni stavbi nekdanje osnovne šole odprli razstavo Črnétjani in Črnétja vas: skupaj držijo kakor veriga o šoli in kraju. Ta je zanimiv tudi zaradi posebne govorice prebivalcev, ki jo ohranjajo kot potomci Uskokov. Na stalni razstavi, ki so jo pripravili s Posavskim muzejem Brežice, so predstavili posebnosti iz življenja svojih prednikov.
14 min 26. 6. 2025
Na kresni večer so na Rožniku v Ljubljani podelili nagrado kresnik, ki jo časopisna hiša Delo namenja najboljšemu romanu leta. Šesta lavreatka v zgodovini nagrade je postala Ana Schnabl. Žirija je nagradila njen roman September, ki je lani izšel pri Beletrini. V Galeriji Jakopič bo do novembra na ogled pregledna razstava enega najvidnejših italijanskih fotografov Paola Pellegrina. Mednarodno priznani fotoreporter je prepoznaven po vizualnem jeziku, ki združuje ekspresivno uporabo svetlobe in sence z lirično, empatično pripovednostjo. Razstava gledalca popelje od mest, zaznamovanih z vojno, do okoljskih katastrof, od bežnih trenutkov upanja do tihih posledic razdejanja.
11 min 24. 6. 2025
Koroška galerija likovnih umetnosti je ob 100-letnici rojstva Štefana Planinca pripravila razstavo Fantastični prasvetovi Štefana Planinca in slovenski nadrealizem. Izbor Planinčevih del iz vseh obdobij ustvarjanja, ki razkriva eno izmed najbolj fascinantnih likovnih avantur figuralnega slikarstva v moderni slovenski umetnosti, so dopolnili z deli dvanajstih slovenskih slikarjev, fotografov in kiparja, ki so svoje ustvarjalne opuse osrediščil v šestdesetih in sedemdesetih letih preteklega stoletja. Pri Mladinski knjigi je izšla zbirka kratkih zgodb Kje so moji ključi. 27 avtoric in avtorjev z različnih vidikov osvetljuje izkušnje z demenco. Zgodbe niso samo temne in nesrečne, ampak tudi prikupne, tople in srčne; spremljajo jih strokovni komentarji dr. Zdenke Čebašek Travnik.
14 min 23. 6. 2025
Natanko 200 let od krstne izvedbe, je bila na Trgu Evrope, ki povezuje Novo Gorico in Gorico, premierno uprizorjena opera Potovanje v Reims Gioachina Rossinija. V Zakladnici Mestnega muzeja Ljubljana so odprli razstavo z naslovom Emona ob Drami. Razkošje rimske hiše pod današnjim gledališčem, ki prikazuje del arheoloških izkopavanj, ki so potekala v letih 2023 in 2024. V okviru Poletne muzejske noči bo na vrtu Plečnikove hiše živa izvedba radijske igre Mojster režiserja Jaše Kocelija. S Poletno nočjo – Ta noč je moja se na Kongresnem trgu odpira Festival Ljubljana, s projekcijo študentskih filmov v Hrastniku pa se je začel Festival delavskega filma Kamerat. V Galeriji Slovenj Gradec bo na voljo razstava z naslovom Fantastični prasvetovi Štefana Planinca in slovenski nadrealizem, v Galeriji Škuc pa se bo odprla razstava z naslovom A Bright Past is Ahead of Us (Svetla preteklost je pred nami). Vabljeni k poslušanju!
15 min 20. 6. 2025
Štanjelski grad je bogatejši za novo vsebino, to je muzej slovenskega jezika in knjige. Razstava ponuja zgoščen pregled zgodovine razvoja slovenskega jezika, njegovih zvrsti, priročnikov, značilnosti in posebnosti. Poleg jezika v ospredje postavlja slovensko knjigo, njene začetke, razvoj, pomen in vpliv pri širjenju slovenske besede. Na enem mestu so zbrani knjižni mejniki iz slovenske zgodovine, ki so pomembni za razvoj knjižnega jezika in konstituiranje naroda in države. Pisatelja, dramatika in režiserja Jordana Tannahilla so različni mediji opisali kot enfánt terríbla kanadskega gledališča in kot enega najvznemirljivejših kanadskih umetnikov. Nocoj se s premiero igre Izrekanja, fragmentarno in lirično igro, ki jo je navdihnila huda bolezen njegove matere, v Stari mestni elektrarni slovenskemu občinstvu predstavlja prvič; v prevodu Pina Pograjca in uprizoritvi Maje Delak, ki je podpisala koreografijo in režijo.
12 min 19. 6. 2025
V oddaji se najprej posvečamo Festivalu radikalnih teles Spider, ki v Slovenijo vsako leto pripelje najaktualnejša imena evropske sodobno-plesne scene in je radikalen v tem, da ne ponuja rešitev, ampak stvari postavlja pod vprašaj. Zelo radikalen je bil tudi eden največjih dramatikov 20. stoletja - Bertolt Brecht, o njem govori predstava Življenje in časi Bertolta Brechta, ki bo nocoj v režiji Matjaža Bergerja premierno zaživela na odru Anton Podbevšek teatra. Ogledali smo si tudi Brechtovo Malomeščansko svatbo, ki je v teh dneh na ogled v Slovenskem ljudskem gledališču Celje.
14 min 18. 6. 2025
Pri založbi ZRC je izšla znanstvenokritična izdaja Janez Ludvik Schönleben: Haeresis fulminata - Strela udari krivca, drama, ki je bila uprizorjena maja 1651 v jezuitskem kolegiju Ljubljani. Nove knjižne izdaje pa so predstavili tudi pri Cankarjevi založbi; novo pesniško zbirko Uroša Zupana, ter romane Michela Houellebecqa, Elene Ferrante in Milorada Popovića. Poročamo tudi o razstavi vizualnega umetnika Andreja Škufce v Galeriji Monfort v Portorožu in Galeriji Loža v Kopru.
14 min 17. 6. 2025