Slovenska zemlja v pesmi in besedi

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Ni najdenih zadetkov.

Rezultati iskanja

Ni najdenih zadetkov.

Rezultati iskanja

Ni najdenih zadetkov.

Rezultati iskanja

Ni najdenih zadetkov.

RTV 365 Programi Oddaje Podkasti Moj 365 Menu
Domov
Raziskujte
Programi
Dokumentarci
Filmi in serije
Oddaje
Podkasti
Filmoteka
Zgodovina
Shranjeno
Naročnine
Več
Domov Raziskujte Programi Dokumentarci Filmi in serije Oddaje Podkasti
Plačljivo
Filmoteka
Moj 365
Zgodovina
Naročnine
Shranjeno

Slovenska zemlja v pesmi in besedi

Radijska oddaja že več kot štiri desetletja predstavlja ljudsko kulturo slovenskega etničnega ozemlja. Poslušalce povezuje z živim izročilom ter duhovno kulturo Slovencev nekoč in danes. Opazuje, prepoznava in predstavlja tista kulturna dogajanja, ki odražajo slovensko glasbeno narodopisno dediščino. Terenski posnetki pa bogatijo arhiv slovenske ljudske glasbe in prispevajo k trajnemu ohranjanju samobitnega izročila.

Za oddajo, terenska snemanja in arhiv skrbi urednica mag. Simona Moličnik.

383 epizod

Slovenska zemlja v pesmi in besedi

Prvi
Prvi

383 epizod

Radijska oddaja že več kot štiri desetletja predstavlja ljudsko kulturo slovenskega etničnega ozemlja. Poslušalce povezuje z živim izročilom ter duhovno kulturo Slovencev nekoč in danes. Opazuje, prepoznava in predstavlja tista kulturna dogajanja, ki odražajo slovensko glasbeno narodopisno dediščino. Terenski posnetki pa bogatijo arhiv slovenske ljudske glasbe in prispevajo k trajnemu ohranjanju samobitnega izročila.

Za oddajo, terenska snemanja in arhiv skrbi urednica mag. Simona Moličnik.

Prvi maj

Oddaja pred 1. majem, praznikom dela, prinaša razmislek o tem, kako je ta praznik solidarnosti delavcev vsega sveta skozi zgodovino oblikoval identiteto delavskih skupnosti na Slovenskem, kako je s svojim obredjem in simboli v prvih obdobjih praznovanja rušil in v poznejših utrjeval razmerja politične moči ter kako je skozi svoje preobrazbe – od simbola povezanosti z mednarodno skupnostjo industrijskih delavcev, ključne paradigmatske vloge na socialističnem državnem prazničnem koledarju do današnje priložnosti za nekajdnevni oddih – ustvaril pisano paleto snovne in nesnovne dediščine.

54 min 29. 4. 2025


Prišla je pomlad

V oddaji Slovenska zemlja v pesmi in besedi bo tokrat v ospredju blagozvočnost pomladi. V oddaji bomo slišali: glasbeni sestav Muzika Akademske folklorne skupine Študent, Tamburaški orkester Kulturno-umetniškega društva Dobréč, Folklorno skupino Dragatuš, Jožeta Medveda, Toneta Pečovnika in Antona Gorška, Kresnice mlajše iz Adlešičev, Ljudske pevke iz Adlešičev, Otroški zbor glasbene šole Franca Šturma, Miho Dovžana in Katice.

37 min 22. 4. 2025


KED Folk Slovenija: Ljudske glasbene prakse kot nesnovna kulturna dediščina

27. septembra 2024 je v Slovenskem etnografskem muzeju zazvenel letni koncert Kulturno etnomuzikološkega društva Folk Slovenija z naslovom Ljudske glasbene prakse kot nesnovna kulturna dediščina. Rdeča nit koncerta je bila predstavitev nekaterih glasbenih praks, ki so že vpisane ali pa so v procesu vpisa v Register nesnovne kulturne dediščine; na primer petje na tretko, koledniške pesmi, petje partizanskih pesmi in druge. V tokratni oddaji Slovenska zemlja v pesmi in besedi bomo poslušali posnetek koncerta, na katerem so nastopili: Cintare, Ljoba Jenče, Zingelci, Tomaž Podobnikar, Dečve in Vruja.

47 min 15. 4. 2025


Sveta Nedelja

Tokratna oddaja Slovenska zemlja v pesmi in besedi se bo – globoko v postnem času – zazrla v bogato in veliko poznosrednjeveško fresko Svete Nedelje v Crngrobu pri Škofji Loki. Ta nam z miniaturnimi upodobitvami najrazličnejših kmečkih in obrtniških opravil – zaradi katerih Kristus trpi, če se jih lotimo v nedeljo – nudi edinstven vpogled v materialno kulturo in splošni način življenja na danes Slovenskih tleh pred 500 leti.

40 min 8. 4. 2025


Rudarska kolonija Njiva v Trbovljah

Zasavje se je skozi zadnjih dvesto let – vse do zaprtja rudnikov – industrijsko, ekonomsko in demografsko razvijalo ob rudarjenju. Ta panoga pa je v tej regiji ob tem ustvarila tudi svojevrsten način življenja in zapustila bogato kulturno dediščino. Med slednjo sodi tudi trboveljska stavbna posebnost – rudarske kolonije, skupine hiš, zgrajenih po enotnem modelu, z najemniškimi stanovanji za delavce v rudnikih. Med kolonijami v Trbovljah, v katerih ljudje prebivajo še danes, je kot poseben etnološki spomenik prepoznana rudarska kolonija Njiva, zgrajena ob koncu 19. stoletja. V njej je v dveh stanovanjih urejena muzejska predstavitev bivanjske kulture rudarjev v medvojnem obdobju ter v 60. letih 20. stoletja. Po prostorih rudarske kolonije Njiva, napolnjenih s pomniki nekdanjega rudarskega življenja v Trbovljah, se sprehaja tokratna oddaja Slovenska zemlja v pesmi in besedi. Rudarsko kolonijo Njiva predstavlja kustos Zasavskega muzeja, Gregor Jerman.

45 min 1. 4. 2025


Slavnostni koncert ob 25-letnici Citrarskega društva Slovenije (2. del)

Slavnostni koncert ob srebrnem jubileju Citrarskega društva Slovenije se je odvil 30. novembra leta 2024 v Viteški dvorani Posavskega muzeja Brežice. Pod vodstvom dirigentke Ane Erčulj je nastopil Slovenski orkester učiteljev citer. V drugem delu koncerta bo najprej zazvenela legendarna skladba Urbana Kodra Cvetje v jeseni v priredbi Petra Napreta, sledile bodo: Pozdrav slovenskim citrarjem Josipa Mešička, Tako zvene citre v Sloveniji Slavka in Vilka Avsenika in slovenska ljudska Fantje po polj' gredo. Zadnje tri priredbe je za orkester citer pripravil Tomaž Plahutnik. Slavnostni koncert ob 25-letnici Citrarskega društva Slovenije bosta, kot dodatek, zaokrožili še: In the mood Glenna Millerja in ponovitev legendarne skladbe Urbana Kodra Cvetje v jeseni.

39 min 25. 3. 2025


Slavnostni koncert ob 25-letnici Citrarskega društva Slovenije (1. del)

Citrarsko društvo Slovenije je bilo ustanovljeno leta 1999 v Grižah in še danes bogati slovenski glasbeni prostor. Društvo združuje vse, ki jih zanimajo citre: aktivne citrarje, učence, dijake, učitelje, izdelovalce in zbiralce citer, ljudske godce, organizatorje citrarskih prireditev in tudi tiste, ki ta instrument samo radi poslušajo. Slavnostni koncert ob srebrnem jubileju Citrarskega društva Slovenije je bil 30. novembra leta 2024 v Viteški dvorani Posavskega muzeja Brežice. Pod vodstvom dirigentke Ane Erčulj je nastopil Slovenski orkester učiteljev citer. V prvem delu koncerta bomo slišali pester izbor skladb v priredbah za citrarski orkester, vse od renesanse do sodobne glasbene literature. Koncert bo odprla skladba Il est bel et bon Pierra Passereauja; sledili bosta Sweet music Tobiasa Huma in Drei schöne Dinge fein Danieleja Federicija. Program se bo nadaljeval s skladbo Wolfganga Amadeusa Mozarta Contredanse en rondeau in Festliche Musik, op. 165 Hansa Ludwiga. Sledili bosta Rapsodija za orkester citer, op. 54 Willija Schäfllerja in Sonata classique za orkester citer s stavki: 1. Andante, 2. Andante cantabile in 3. Rondo: Allegro moderato Freddyja Goldna. Prvi del koncerta bo sklenila skladba iz obdobja sodobne glasbene zgodovine La batalla, op. 67b za orkester citer Petra Kiesewetterja s stavkoma Don Kihot in Sančo pansa.

54 min 18. 3. 2025


Evridika iz pekla

V tokratni oddaji Slovenska zemlja v pesmi in besedi bomo poslušali posnetek koncerta Janija Kovačič z naslovom Evridika iz pekla. Posnetek je nastal 27. januarja 2025 v koprskem studiu Hendrix, v sklopu Kavč Festivala. V letošnjem letu mineva 80. let od poraza fašizma. Evridika iz pekla pomeni nadaljevanje Orfeja iz pekla in odraža prav čas izpred 80. let. Gre za izbrane pesmi iz Ravensbriške pesmarice, ki jo je uredila Erna Muser, Jani Kovačič pa je pesmim dodal še glasbeno podobo. Koncert je zaokrožila pripoved Milene Mileve Blažić, ki je predstavila zgodbo Anice Kovačič, rojene Mislej, taboriščne prijateljice Ane Frank. Koncert so pripravili: glasbena urednica Simona Moličnik, tonski mojster Tadej Tadič, glasbena producentka Ksenija Kos in asistent Matija Žavbi.

47 min 11. 3. 2025


Pust Mozirski

Pustna oddaja Slovenska zemlja v pesmi in besedi nas pelje v Mozirje, kjer organizirano pustno dogajanje živi že več kot 130 let. Nad njim bdi pustna bratovščina, zbrana v društvo za ohranjanje kulturne dediščine Pust Mozirski, katerega člani – tako imenovani »mozirski Pustnaki« – v kraju vsako leto pripravijo mednarodno pustno povorko in pustne zabave, predvsem pa v gosposkih oblekah in ob spremljavi ansambla »Boj se ga« ohranjajo pustne šege, kot so »okolofiranje«, prevzem občinske oblasti, podeljevanje trških pravic zaslužnim priseljencem v Mozirje, pokop pusta in tako naprej.

54 min 4. 3. 2025


Zvijače in potegavščine v slovenskem ljudskem slovstvu

V množici ljudskih pripovedi, ki si jih ljudje pripovedujemo skozi tisočletja in po vsem svetu, se najdejo tudi takšne zgodbe, v katerih »navadnemu smrtniku« s premetenostjo uspe prelisičiti nekoga z močjo in oblastjo ter se ob tem še okoristiti. Navadno nas takšne zgodbe nasmejejo, občudujemo bistrost njihovih glavnih likov in če so se nas res dotaknile, jih povemo tudi naprej. Če jim prisluhnemo pozorneje, pa nam veliko povedo tudi o nas samih in o naših skritih fantazijah, da bi podrli ustaljeni družbeni red ter se uprli najrazličnejšim družbenim avtoritetam. Te zgodbe zaznamujejo tudi staro in sodobno slovensko ljudsko slovstvo. In pripoveduje jih tokratna oddaja Slovenska zemlja v pesmi in besedi.

54 min 25. 2. 2025



Čakalna vrsta

RTV 365
Mobilna aplikacija
Prenesite iz Trgovine