Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ars
Iz različnih vidikov osvetljujemo vero in religijo ter različne filozofske in duhovne aspekte življenja.
Ars
517 epizod
Iz različnih vidikov osvetljujemo vero in religijo ter različne filozofske in duhovne aspekte življenja.
Kakšna je pr(a)va božična zgodba? To je vprašanje, ki si ga zastavlja brat frančiškan, teolog in socialni pedagog Andraž Arko. V oddaji Sedmi dan bomo prevrednotili pomen praznovanja Kristusovega rojstva v luči vse večjega komercialnega izkrivljanja praznika in duhovne praznine, ki se pogosto skriva za božično potrošnjo in vse hitrejšim načinom življenja, zaradi katerega izgubljamo tla pod nogami. Z Andražem Arkom, avtorjem knjige o Božjem Sinu in njegovem rojstvu, se bo pogovarjal novinar, voditelj in urednik Nejc Krevs.
18 min 22. 12. 2024
Velik požar ni uničil slovite pariške stolnice Notre-Dame, ampak jo je prenovil, saj se zdi, da se dviguje kot ptič feniks iz pepela. Zahtevno obnovo so dokončali po načrtih in zbrali celo več denarja, kot so ga porabili. Obiskovalci bodo katedralo lahko občudovali v povsem novi, očiščeni podobi, kot pred 200 leti, nekaj predmetov pa je povsem novih ali pa so postavljeni na drugo mesto. Kakšna bo nova pot skozi to slovito stolnico, v pogovoru s prof. dr. Edvardom Kovačem, poznavalcem francoske kulture, ki je več let živel v Parizu in v Franciji tudi predaval (foto: EPA).
19 min 10. 12. 2024
V adventnemu času, obdobju pričakovanja in priprave na božič, je še posebej pomembno sočutje in pomoč tistim, ki so v različnih stiskah. Z nami bo bolniški duhovnik Anže Cunk, ki bo z nami delil svoje misli glede pomena adventa. Zaupal pa nam bo tudi, kako ga obeležujejo bolni in onemogli, ter kako se jih dotakne ta prav poseben del cerkvenega leta.
17 min 8. 12. 2024
17. novembra je minilo sto let od rojstva znamenitega slovenskega literarnega zgodovinarja, teologa in leksikografa ddr. Jožeta Rajhmana, ki je raziskoval predvsem jezikovno, literarnozgodovinsko in teološko izročilo slovenskih protestantov 16. stoletja. O njem so nedavno v Ljubljani in Mariboru pripravili poseben znanstveni simpozij. V oddaji, ki jo je pripravil Tone Petelinšek, o izjemnem Rajhmanovem raziskovalnemu opusu razmišlja literarna zgodovinarka, teologinja in bibliotekarka dr. Fanika Vrečko.
24 min 1. 12. 2024
Kakšni so vzroki za razrast različnih oblik verske nestrpnosti, in zakaj so verniki lahka tarča različnih oblik verbalnega ali celo fizičnega nasilja. Še preden je rimski imperij za uradno religijo cesarstva imenoval krščanstvo, so bili kristjani vseskozi preganjani. Kako to, da je kristjanofobija preživela vsa ta stoletja, in kako se s porastom islamofobije in antisemitizma soočajo Abrahamovi otroci. Naš gost je zgodovinar in poznavalec religij dr. Renato Podbersič.
20 min 24. 11. 2024
Papež Frančišek s svojo novo okrožnico Dilexit nos – Ljubil nas je odgovarja tako na izzive sveta kot tudi Cerkve. Odgovor na brezsrčnost vidi v Jezusovem srcu kot središču vseh src in v medsebojnem srečanju src ljudi. Sociolog religije Igor Bahovec pravi, da papež govori o kulturi srečanja in ne o strpnosti, ki pogosto pomeni, da mi za drugega ni mar. Strpnost namreč pogosto vodi v apatičnost, ki je eden izmed največjih izzivov našega časa.
20 min 12. 11. 2024
Z gostom Štefanom Skledarjem se bomo pogovarjali o pomembnosti dela dr. Andreja Gosarja in o njegovem vplivu na sodobno slovensko družbo. Gre tudi za dediščino in aktualnost idej socialne pravičnosti, ki jih je Gosar vpeljal v našo državo.
23 min 10. 11. 2024
Ob 100. obletnici rojstva pisatelja Alojza Rebule sta SAZU in Slovenska matica priredili znanstveni simpozij. V oddaji bo frančiškan prof. dr. Edvard Kovač spregovoril o duhovnih razsežnostih Rebulove umetniške ustvarjalnosti, o krščanstvu in katolištvu, ki ga je izpričeval ta pomembni slovenski pisatelj.
19 min 3. 11. 2024
Ruski pravoslavni metropolit Hilarijon Alfejev je napisal študijo o znamenitem piscu t. i. Orientalske krščanske cerkve Izaku Sirskem. Škof, puščavnik in tudi mistik Izak Sirski je živel v sedmem stoletju na območju današnjega Iraka. Pisal je poglobljene spise o Božji ljubezni, ki še zdaj odmevajo v krščanstvu. Knjigo tega pomembnega krščanskega teologa bo predstavil prevajalec Alfejeve knjige, predavatelj na TEOF dr. Simon Malmenvall.
23 min 27. 10. 2024
V Katoliški cerkvi tretjo oktobrsko nedeljo tradicionalno obhajajo kot svetovni misijonski dan in Misijonsko nedeljo. Letošnje geslo se glasi: »Pojdite in povabite vse na gostijo«. Oktober pa ni le mesec svetovnega misijona, ampak tudi mesec rožnega venca. O misijonih in redu uršulink ter veri smo se pogovarjali z gostjo, sestro uršulinko Andrejo Godnič.
21 min 20. 10. 2024