Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Ni najdenih zadetkov.

Rezultati iskanja

Ni najdenih zadetkov.

Rezultati iskanja

Ni najdenih zadetkov.

Rezultati iskanja

Ni najdenih zadetkov.

RTV 365 Programi Oddaje Podkasti Moj 365 Menu
Domov
Raziskujte
Programi
Dokumentarci
Filmi in serije
Oddaje
Podkasti
Filmoteka
Zgodovina
Shranjeno
Naročnine
Več
Domov Raziskujte Programi Dokumentarci Filmi in serije Oddaje Podkasti
Plačljivo
Filmoteka
Moj 365
Zgodovina
Naročnine
Shranjeno

Radiosfera

Prvi

Radiosfera so zgodbe, pogledi, razgledi, spomini, potovanje, znanost, tehnologija, kultura, dediščina, šport, glasba, zabava. Svet, ki ga ujame Prvi jutranji program.

257 epizod

Radiosfera

Prvi

257 epizod

Radiosfera so zgodbe, pogledi, razgledi, spomini, potovanje, znanost, tehnologija, kultura, dediščina, šport, glasba, zabava. Svet, ki ga ujame Prvi jutranji program.

Dobrodošli v trgovini brez prodajalcev!

Avtonomna prodaja domačih pridelkov lokalnih proizvajalcev brez zaposlenih trgovcev pri nas ni neznanka. Vsi poznamo recimo jajcemate in mlekomate, tudi tako imenovanih trgovin na zaupanje je že nekaj pri nas. Te so postavili nekateri kmetje v bližini svojih kmetij, da bi lahko, medtem ko prodajajo, hkrati opravljali dela na kmetiji. Na pridelkih, recimo vrečkah z domačo zelenjavo in škatlah z jajci, so tako nalepke s cenami, kupci pa točen znesek pustijo v zato namenjeni blagajni oz. škatli z majhno odprtino. Vse torej temelji na zaupanju. Pred nekaj meseci pa so na ljubljanski tržnici naredili korak naprej in postavili predelan mobilni zabojnik oz. mobilno hišico, ki je na prvi pogled povsem navadna lična trgovinica z lokalnimi pridelki. Z eno izjemo: v njej prav tako ni prodajalca.

11 min 22. 1. 2025


O projektu "The future we want"/Prihodnost, ki jo hočemo/ s Klaro Jamnik

V letošnjem letu SLOGA, platforma nevladnih organizacij, zaključuje projekt The future we want, prihodnost kot jo hočemo, pri katerem so poleg Slovenije sodelovali še partnerji v Romuniji, Franciji, Srbiji, Italiji, Nemčiji, Belgiji ter na Portugalskem in Finskem. Cilj je bil opolnomočenje mladih, ki so raziskovali alternativne oblike participacije za boljši jutri. Katero temo so izbrali in zakaj? Kako je bilo govoriti z odločevalci? Kako bodo zgodbo nadaljevali po končanem projektu? O tem s Klaro Jamnik, 27- letno udeleženko projekta in aktivno članico skupino za zagovorništvo, ki se bo Mojci Delač pridružila v četrtkovi Radiosferi.

13 min 16. 1. 2025


Od zrna plemenite kovine do prstana

Medtem ko je zlatarstvo eno od najstarejših obrti, zlato pa ostaja priljubljeno – kot naložba ali nakit, je toliko bolj zanimivo, da je svet zlatarstva še vedno nekoliko skrivnosten in prav nič vsakdanji. Kako pripraviti pravo zlitino, da iz nje nastane prstan? Kako vredno je zlato danes, kako je bilo včasih?

11 min 15. 1. 2025


Antropološka odprava v Ugando

Antropologinja Polona Zabret se je med študijem v Ljubljani med drugim ukvarjala s preučevanjem trajnostne mobilnosti, zdaj pa je na univerzi v Kobenhavnu magistrska študentka antropologije. Pred nedavnim se je vrnila iz Afrike – v severni Ugandi je 3 mesece preučevala vrednostno verigo oglja. Zanimalo jo je, kako so ljudje udeleženi v verigi preskrbe z ogljem, v kakšnih razmerah živijo in kakšne so posledice. Več pa v pogovoru z Živo Trček.

13 min 17. 1. 2025


Sonja Lokar o merjenju enakosti spolov: Česar nismo prešteli, to ne šteje

Evropski inštitut za enakost spolov je izdal poročilo o indeksu enakosti za leto 2024. Na vrhu lestvice je ponovno Švedska, sledita ji Danska in Nizozemska. Slovenija se je znašla na 12. mestu in je v primerjavi z letom 2021 glede zagotavljanja enakosti spolov napredovala. Najbolje se je odrezala na ekonomskem področju. V povprečju pa ženskam v Evropski uniji še vedno primanjkuje družbene moči. Več o raziskavi in njenih izsledkih je v tokratni oddaji Radiosfera spregovorila predsednica Ženskega lobija Slovenije, gospa Sonja Lokar.

19 min 9. 1. 2025


Konstanta: praštevila kot atomi med števili

Vstopili smo v leto 2025, to število pa je zanimivo tudi z matematičnega vidika. Zakaj, boste izvedeli v tokratni oddaji Konstanta – gladko o matematiki, v kateri bomo sicer govorili sicer o neki drugi skupini števil, ki pa so prav tako ali še bolj zanimiva, to so praštevila. Zakaj jih lahko glede njihove vloge med števili primerjamo z atomi v snovi?

11 min 19. 12. 2024


Najprej mentor, letos sta Nobelovo nagrado prejela tudi njegova »osivela« študenta

»Spoštovani. Moram tudi z vami podeliti svoje navdušenje nad tem, da je bila letošnja Nobelova nagrada za medicino podeljena za odkritje vloge mikroRNK (miRNA),« je v elektronskem sporočilu zapisala prof. dr. Vita Dolžan, ki na Medicinski fakulteti v Ljubljani med drugim vodi Laboratorij za farmakogenetiko.

13 min 26. 12. 2024


Prenosne krušne peči - podjetje Glow seven in Grega Ivančič

Letošnji mladi podjetnik leta je konec novembra postal Grega Ivančič iz podjetja Glow seven, kjer proizvajajo prenosne krušne peči. O svojih prvih spodrsljajih in neuspešni kampanji za množično financiranje, začetkih in ideji za podjetje ter tehnologiji, zaradi katere vse bolj in bolj prodirajo na domči in tuje trge je spregovoril v tokratni Radiosferi.

10 min 25. 12. 2024


Matjaž Jerančič: "Kakovosten jesenov les je osnova za sani"

Zimske temperature in prazniki gredo z roko v roki z različnimi zimskimi športi, eden izmed teh je tudi sankanje. Kakšne vrste sank sploh poznamo in kako se sanke izdela, je za Radiosfero preverila Lana Furlan.

10 min 24. 12. 2024


Slovenski znanstveniki ugotovili, da je bila avstralska puščava nekdaj izredno namočena

Geolog Andrej Šmuc je bil gost Radiosfere in je pojasnil, zakaj je slikovita avstralska puščava Pinnacle Desert predstavljala zanimivo geološko uganko. Iz peščenih sipin namreč kukajo kamniti stolpiči, ki so značilna kraška tvorba. Določanje njihove starosti pa je vse prej kot preprosto, saj je treba, kot je povedal Šmuc "datirati nič".

16 min 19. 12. 2024



Čakalna vrsta

Prispevki Radiosfera

RTV 365
Mobilna aplikacija
Prenesite iz Trgovine