Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Radiosfera so zgodbe, pogledi, razgledi, spomini, potovanje, znanost, tehnologija, kultura, dediščina, šport, glasba, zabava. Svet, ki ga ujame Prvi jutranji program.
299 epizod
Radiosfera so zgodbe, pogledi, razgledi, spomini, potovanje, znanost, tehnologija, kultura, dediščina, šport, glasba, zabava. Svet, ki ga ujame Prvi jutranji program.
V Geografskem vestniku je pred nedavnim izšel članek z naslovom Temeljne geografske značilnosti tekmovalnega športa v Sloveniji. Nekaj izsledkov raziskave sta v Radiosferi predstavila avtorja, dr. Rok Ciglič in dr. Jernej Tiran z Geografskega Inštituta Antona Melika pri ZRC SAZU.
16 min 8. 5. 2025
Radio Maribor, druga najstarejša radijska postaja v Sloveniji, ima 80 let. 11. maja leta 1945 se je ob 13. uri prvič oglasil Radio svobodni Maribor. Skoraj točno 80 let pozneje se iz mariborskega studia v sredino Radiosfero oglaša v. d. odgovorne urednice Radia Maribora Vesna Martinec, ki nas popelje po nekaterih ključnih mejnikih njihove 80-letne zgodovine.
13 min 7. 5. 2025
O vektorjih smo slišali še vsi, v šoli so nam jih predstavili kot »usmerjene daljice«. A v resnici matematiki nanje gledajo veliko bolj abstraktno. Tudi na polinome lahko, na primer, gledamo kot na vektorje. Ste kdaj pomislili, da je lahko tudi fotografija vektor? Vektorji so na nek način precej sodoben matematičen koncept – prvi jih je poimenoval slavni matematik Hamilton v prvi polovici 19. stoletja. Se pravi so še novejši koncept od odvodov, o katerih smo govorili v prejšnji oddaji. A kot bomo lahko slišalii, so koncept vektorjev na nek način poznali že stari Grki. Za napoved naslednje oddaje pa nagradni izziv: kakšno krivuljo opiše pot predmeta, ki ga v zrak vržemo pod kotom? Pišite nam na konstanta@rtvslo.si
16 min 24. 4. 2025
Lana Rakovec je študentka in mlada podjetnica, ki s svojo ekipo razvija inovativno aplikacijo za predvajanje glasbe, ki je namenjena predvsem športnikom. Aplikacija namreč sinhronizira in uskladi glasbo glede na naš srčni utrip, gibanje in intenzivnost vadbe … na primer - hitreje, kot tečemo, hitrejši je ritem pesmi. Prav ta rešitev je prepričala komisijo na različnih tekmovanjih - tako doma kot v tujini, in pred mikrofon pripeljala sogovornico tokratne Radiosfere.
10 min 30. 4. 2025
V kateri slovenski občini je največ prebivalcev bolniško odsotnih? V kateri občini največ odraslih prejema zdravila za sladkorno bolezen in povišan krvni tlak? Kje največ prebivalcev uporablja marihuano? Kje v naši državi so otroci najbolj gibalno spretni in kje najmanj? Prebivalci katere občine so najbolj povezani? Vse te in še druge podatke zbirajo pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Čeprav nas v Sloveniji živi le dobra dva milijona ljudi, pa smo našo državo razdelili kar na 212 občin. Po površini je največja občina Kočevje. Ta je kar 80-krat večja od najmanjše slovenske občine – to je občina Odranci. Občine se med sabo ne primerjajo zgolj po naravnih danostih in gospodarskih značilnostih; primerjajo se tudi po zdravju. In katera je občina zdravja 2025? Odgovor v Radiosferi. Foto: NIJZ
12 min 24. 4. 2025
Slovenija ima 15 zdravilišč, 12 jih je povezanih v Skupnost slovenskih naravnih zdravilišč, in skoraj 90 izvirov termalne vode. A ni vsako kopališče s termalno vodo tudi zdravilišče. Slednja morajo za to izpolnjevati posebne pogoje. Po slovenskih zdraviliščih nas je v Radiosferi popeljal Iztok Altbauer, direktor Skupnosti slovenskih naravnih zdravilišč, ponudbo, predvsem pa svoje razlikovalne lastnosti so predstavili v Termah Čatež, Termah Portorož in Termah Ptuj.
12 min 23. 4. 2025
Slovenci v Porabju, ki skrbijo za razvoj svojega območja, že nekaj let krepijo svojo turistično ponudbo. In ker ne obstajaš, če te ni na spletu, so se odločili za korenito prenovo spletnih strani. Nastal je uporabniku zelo prijazen portal, ki predstavlja življenje Slovencev na Madžarskem nekoč in danes.
12 min 22. 4. 2025
Večina nas se ob besedi kvantno kar malo ustraši. Kvantni svet velja za precej nenavadnega, že kar čudnega. A ne računalnikov ali pametnih telefonov, satelitov ali GPS navigacije zagotovo ne bi imeli brez poznavanja kvantnih zakonov. Toda danes, sto let po prvih konkretnih formulacijah enačb kvantne mehanike Wernerja Heisenberga, se ta kvantna zgodba šele zares bliža svojemu vrhuncu. Danes se namreč napoveduje druga kvantna revolucija, v kateri so sicer kvantni računalniki deležni največ pozornosti, a gre vendarle le za en vidik, ki veliko obeta.
14 min 17. 4. 2025
Letos, ko sta Nova Gorica in Gorica v sozvočju postali prva brezmejna Evropska prestolnica kulture, je njun utrip še posebej živ – poln zgodb, umetnosti in ustvarjalne energije. Kako vidijo utrip goriške regije njegovi mladi ustvarjalci, kako jih oblikuje mesto? Kako oni oblikujejo njega? Nika Vrabec se je na stičišču obeh Goric pogovarjala s plesalcem Luko Vodopivcem, didžejem Tilnom Mavričem – Zvènom ter dramaturginjo in pisko Tajdo Lipicer. V tokratni epizodi oddaje Radiosfera vam ponujamo nekaj razmislekov o umetnosti, delu in pomenu ustvarjanja mladih v tem edinstvenem brezmejnem prostoru.
14 min 16. 4. 2025
Pot Radiosfere tokrat vodi na tretji največji otrok v Sredozemlju – Ciper. Gre za eno tistih držav, ki ima še manj prebivalcev kot Slovenija – okvirno 1 milijon 345 tisoč. Republika Ciper je nekdanja britanska kolonija, samostojna je od leta 1960. A že od leta 1974 del njenega ozemlja okupira Turčija. Državo Severni Ciper sicer priznava le že prej omenjena Turčija. Kakšni so odnosi med prebivalci obeh delov otoka – tudi to bo eno od vprašanj v Radiosferi, v kateri bomo s pomočjo Slovenca, ki že nekaj let živi tam, raziskali Ciper.
14 min 15. 4. 2025