Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Ni najdenih zadetkov.

Rezultati iskanja

Ni najdenih zadetkov.

Rezultati iskanja

Ni najdenih zadetkov.

Rezultati iskanja

Ni najdenih zadetkov.

RTV 365 Programi Oddaje Podkasti Moj 365 Menu
Domov
Raziskujte
Programi
Dokumentarci
Filmi in serije
Oddaje
Podkasti
Filmoteka
Zgodovina
Shranjeno
Naročnine
Več
Domov Raziskujte Programi Dokumentarci Filmi in serije Oddaje Podkasti
Plačljivo
Filmoteka
Moj 365
Zgodovina
Naročnine
Shranjeno

Radiosfera

Radiosfera so zgodbe, pogledi, razgledi, spomini, potovanje, znanost, tehnologija, kultura, dediščina, šport, glasba, zabava. Svet, ki ga ujame Prvi jutranji program.

268 epizod

Radiosfera

Prvi
Prvi

268 epizod

Radiosfera so zgodbe, pogledi, razgledi, spomini, potovanje, znanost, tehnologija, kultura, dediščina, šport, glasba, zabava. Svet, ki ga ujame Prvi jutranji program.

Hidra - slovenska umetna inteligenca za napovedovanje poplav na morju

Dvigovanje gladine morja s seboj prinaša vse pogostejše poplavljanje obalnih območij. Na slovenski obali se je v zadnjih 30 letih povprečna višina morja dvignila nekje med 10 in 15 cm. Vsako leto pa se zviša še za dodatne 4mm. Kako visoke vode se obetajo slovenski obali in kdaj, zdaj pomaga napovedovati Hidra, sistem umetne inteligence, ki so ga razvili slovenski strokovnjaki pod vodstvom prof. dr. Mateja Kristana s fakultete za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani v sodelovanju z Agencijo za okolje, kjer Hidro že vsakodnevno uporabljajo. Veliko zanimanje za uporabo te umetne inteligence je tudi drugod po Evropi.

15 min 20. 2. 2025


Prof. Saša Novak: "V zadnjih desetih letih so ženske v znanosti bolj izpostavljene"

V Radiosferi gostimo Prof. dr. Sašo Novak, nekdanjo sodelavko Odseka za nanostrukturne materiale na Inštitutu Jožef Stefan, profesorico na podiplomski šoli, neumorno komunikatorko znanosti, ki ima za sabo uspešno in večkrat nagrajeno karierno- raziskovalno pot. Od žensk v znanosti do komuniciranja znanosti širši javnosti, o vsem tem sta se pogovarjali z Mojco Delač.

15 min 20. 2. 2025


19. festival gorniškega filma

Od ponedeljka v Ljubljani, Radovljici in Domžalah poteka 19. festival gorniškega filma. Že od leta 2007 ga pripravlja Društvo za gorsko kulturo in je član Mednarodne zveze gorniškega filma. Na festivalu si je mogoče ogledati 32 plezalnih, alpinističnih, avanturističnih filmov ter filme o gorski naravi in kulturi, poleg tega pa tudi razstave in pogovore. Ob koncu bodo izbranim filmom podelili tudi več nagrad; ocenjevala jih bo mednarodna festivalska žirija, ki jo sestavljajo bolgarska novinarka in plezalka Tanja Ivanova, slovenska publicistka in filmska ustvarjalka Mojca Volkar Trobevšek ter švicarski režiser in alpinist Fulvio Mariani. S slednjim se je za Radiosfero pogovarjala Andreja Gradišar.

10 min 19. 2. 2025


Tihotapka živega srebra, ki je bila zaprta v gradu Gewerkenegg

Danes bomo z Radiosfero potovali po poteh preteklosti. Levstikovo pripovedko o tihotapcu soli Martinu Krpanu večina dobro pozna. To, da se je na Slovenskem nekoč tihotapilo živo srebro, pa je verjetno malo manj znano. Zgodbo o tihotapki Marini Melhiorci iz Šebrelj potrjujejo pisni viri - v uradnih spisih je že konec 17. stoletja pisalo, da na idrijsko-cerkljanskem območju prekupčujejo s čipkami in tihotapijo živo srebro. Čez tri desetletja pa se v njih najde podroben zapis o pridržanju in sojenju tihotapki Melhiorci. Kako je tihotapka sploh prišla do živega srebra, kako so jo ujeli in zasliševali, kako so ji sodili?

13 min 18. 2. 2025


Romi, Potujoči in Cigani na Irskem in v Veliki Britaniji

Danes se z Radiosfero odpravljamo na otok oziroma kar dva, v Veliko Britanijo in na Irsko. Tam po uradnih podatkih živi približno 300.000 Romov, Travelerjev oziroma Potujočih in Ciganov oziroma Gypsies. O njihovi kulturi, življenju, jeziku, tudi o tem, zakaj v nasprotju s Slovenijo še vedno uradno uporabljajo izraza Gypsy oziroma Cigan, pa tokrat z radijskim kolegom, voditeljem in urednikom oddaje Naše poti Sandijem Horvatom.

9 min 11. 2. 2025


Konstanta: Fibonaccijevi zajci

Kaj ima – sicer zelo hipotetičen in povsem nerealen – problem povečevanja populacije zajcev opraviti s polaganjem ploščic in kaj ima oboje skupaj opraviti s Fibonaccijevimi števili? Ta števila, poimenovana po italijanskem matematiku, ki je živel na prehodu iz 12. v 13. stoletje, definiramo kot vsoto prejšnjih dveh Fibonaccijevih števil, pri čemer moramo seveda izrecno povedati, kaj vzamemo za prvi dve števili. Še marsikaj zanimivega o Fibonaccijevih številih pa boste lahko slišali v oddaji Konstanta. Pogovarjali smo se z doktorico Vesno Iršič Chenoweth s Fakultete za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani.

12 min 30. 1. 2025


»Vrnitev ukradenih zakladov še ne pomeni napada na muzej. Pravzaprav drži ravno nasprotno.«

Dan Hicks, avtor svetovno odmevne knjige Brutalni muzeji, se prepričano zavzema za restitucijo artefaktov, ki so jih Evropejci v 19. stoletju iz koloniziranih dežel na silo prenesli v muzeje na stari celini

16 min 5. 2. 2025


Armenija

Radiosfera nas tokrat pelje v Hajastan, kot Armenijo imenujejo domačini. 3-milijonska država je znana po svoji hriboviti pokrajini in tem, da je bila prva država, ki je krščanstvo sprejela kot uradno vero. Nekoč velesila, ki je nadzorovala vse med Črnim morjem in Kaspijskim jezerom, ima danes zaradi sporov zaprte meje z dvema od svojih štirih sosed – Turčijo in Azerbajdžanom. V oddaji smo skupaj z domačinko Nare Galstyan spoznali armensko hrano, obiskali nekatere od znamenitosti, poslušali armensko glasbo ter se naučili nekaj armenskih izrazov.

15 min 4. 2. 2025


Še multivitaminske infuzije!?

Po eksploziji reklam za različna vitaminska prehranska dopolnila nas zdaj vedno več zasebnih medicinskih centrov vabi še na intravenozne terapije z vitaminskimi infuzijami. Kako na tovrstno ponudbo gleda stroka? Ali, če sploh, je smiselno jemanje dodatnih vitaminov? Na Dunaj smo poklicali prehranskega strokovnjaka – nutricionista prof. dr. Jürgna Königa (Univerza na Dunaju) in posneli njegov odgovor. Za vas pa vprašanje: Kdaj ste zadnjič slišali, da bi v Sloveniji zaradi pomanjkanja vitamina C zabeležili primer skorbuta?

12 min 30. 1. 2025


Čeberol'ca - trajnostna alternativa vsem vrstam folij in vrečk

Čeberol'ca je ročno izdelana trajnostna alternativa vsem vrstam folij in vrečk. Namenjena je večkratni ponovni uporabi in tako nadomešča vrsto umetnih materialov s kratko življenjsko dobo. Za sevniško blagovno znamko stoji Tjaša Mesinger, ki je za svoj trajnostni izdelek v letu 2023 na Mednarodnem tekmovanju Wolrd Food Gift Challenge prejela tudi mednarodno nagrado za najboljši ekološki izdelek. O trajnosti, vračanju k naravi in podjetništvu v tokratni sredini podjetniški Radiosferi.

10 min 29. 1. 2025



Čakalna vrsta

Prispevki Radiosfera

RTV 365
Mobilna aplikacija
Prenesite iz Trgovine