Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Vsako sredo se malo pred kosilom odpravimo na obisk, da vam predstavimo zanimive kraje, institucije, dogodke ...
432 epizod
Vsako sredo se malo pred kosilom odpravimo na obisk, da vam predstavimo zanimive kraje, institucije, dogodke ...
Ljubiteljsko Kulturno društvo dr. Ivan Tavčar iz Poljan je pripravilo zanimiv projekt Narečje: od preprostosti do mojstrstva. Z njim želijo osvetliti in širši javnost predstaviti poljansko narečje, ki spada v rovtarsko skupino. Za to so se odločili v času, ko je globalizacija vse močnejša, v slovenskem jeziku pa vse več tujk. V Poljanski dolini narečje ohranjajo kot pomemben del identitete. Močno zaznamuje tudi tamkajšnje gledališče, slišno in prepoznavno je tudi v javnem življenju. Poljansko narečje ta mesec predstavljajo na tematskih večerih v Tavčarjevem dvorcu na Visokem.
22 min 9. 4. 2025
Hram slovenske premične kulturne dediščine je Semeniška knjižnica v Ljubljani. Gre za prvo javno znanstveno knjižnico na Slovenskem. Najstarejša tiskana knjiga v njej je iz leta 1483, poleg tega hranijo še številne redke primerke. Pogled v njeno notranjost je neprecenljiv. Lesene knjižne omare, polne najrazličnejših starih knjig, in bogata baročna stropna poslikava potrjujejo, da gre za kulturni spomenik. Javnosti manj znan baročni biser v središču Ljubljane je obiskal tudi Prvi.
22 min 2. 4. 2025
Letos je minilo 75 let, odkar so v Ljubljani ustanovili prvi slovenski kriminalističnotehnični laboratorij. Od takrat se je slovenska forenzika razvijala in dvigala merila kriminalističnega preiskovanja, še posebno intenzivno v zadnjih dvajsetih letih. Pred kratkim pridobljeni avtomatski sistem za preiskave prstnih odtisov je le še posodobil preiskovanje kaznivih dejanj. Kako je videti poklic forenzika v Sloveniji in katere znanstvene discipline so del forenzičnih preiskav, je preveril tudi Prvi, ki se je v forenzični laboratorij odpravil na obisk. »Vsebina je nastala s finančno pomočjo Evropske unije. Za vsebine projekta Talenti EU regij je odgovorno uredništvo in ne odraža nujno stališč Evropske Unije.«
25 min 26. 3. 2025
Evropska prestolnica kulture Nova Gorica–Gorica želi dokazati, da je kultura za vse. Tudi za tiste, ki zaradi različnih oviranosti, na primer slepote, umetniških del ali muzejskih eksponatov ne morejo občudovati po običajni poti. Zato bodo v petek v Novi Gorici odprli edinstveno razstavo Umetnost onkraj vidnega, ki bo obiskovalcem omogočala, da bodo umetniška dela lahko tudi otipali in občutili. V Taktilno galerijo, ki bo 'odprla' oči tudi videčim, sta se odpravila Janez Podlesnik in Andreja Čokl.
24 min 19. 3. 2025
Na OŠ Maksa Durjave v Mariboru bo naša ekipa skupaj s številnimi sogovorniki predstavila kampanjo RTV Slovenija proti medvrstniškemu nasilju: Odpikajmo nasilje. Koliko medvrstniškega nasilja opažajo učenci, koliko zaposleni na šoli, kakšno je sporočilo ambasadorja kampanje Leopolda I. in katere vsebine o tej temi pripravljajo kolegi s televizije?
24 min 12. 3. 2025
Kamen in Kras sta večna sopotnika. Kamen je zapisan v tej pokrajini, v njeni zemlji, v njenih ljudeh. Vsaka brazda, ki jo vanj zariše čas, vsaka roka, ki ga obdeluje, vsaka streha, tlak ali skulptura – vse to so zgodbe, ki jih kamen pripoveduje tistim, ki znajo prisluhniti. "Vsakič, ko udariš po kamnu, ti nekaj pove. Moraš ga poslušati", pravijo kamnoseki. Vstopili bomo v kamnoseško delavnico v Pliskovici. Kamnosek Jernej Bortolato in kiparka Špela Šedivy nam bosta razkrila, kje se rojeva kamen, kako ga iztrgajo iz naročja zemlje, kako ga klesajo, oblikujejo in polirajo, dokler ne zaživi v novi podobi. Danes, ko se vračamo k trajnosti, k naravnim materialom, je kamen spet zelo iskan material. Je sinonim za dediščino in povezanost, spomin in trajnost, trdnost in umetnost.
22 min 5. 3. 2025
Zveza društev kurentov in ptujska občina sta v starem mestnem jedru uredili sodobno razstavišče, ki v ospredje postavlja kurenta in njegovo kulturno in zgodovinsko dediščino ter ohranjanje kurentove tradicije in njegovega obredja. Prednost Kurentove hiše je tudi to, da lahko obiskovalci kurente spoznajo skozi vse leto in ne samo med fašenkom. Namen projekta je ohranjanje in prezentacija izjemne nesnovne kulturne dediščine mesta Ptuj in širše okolice ter dvig ozaveščenosti prebivalcev o pomenu kulturne dediščine. V Kurentovo hišo se je Prvi odpravil na obisk.
26 min 26. 2. 2025
Bi radi videli navihanega lemurja, se dotaknili kraljevega pitona, izvedeli, kdo ali kaj je Antonyjeva podrevnica? Vabljeni v Tropsko hišo v Celju, kjer skrbijo za ozaveščanje in izobraževanje o biotski pestrosti širom po svetu. Ogled živali iz afriških savan, azijskega gozda, amazonske džungle in drugih ekosistemov je lahko zanimiva popestritev počitnic, temperature tam pa so tudi pozimi prijetno tople.
24 min 19. 2. 2025
Brezpilotna letala niso več samo igrače ali orodja za snemanje – danes že dostavljajo pakete, zdravila in hrano, pomagajo gasilcem pri gašenju požarov, nadzorujejo promet in meje, kartirajo neznana območja in celo rešujejo življenja. Kako delujejo sodobni letalniki? Kako varni so? In kako daleč smo od dneva, ko bodo postali nepogrešljivo orodje v logistiki? Odgovore bomo iskali v tržiškem podjetju ElevonX, ki razvija napredne sisteme brezpilotnih letal.
26 min 12. 2. 2025
Muzej Slovenija v malem v Šenčurju je edinstvena razstava zgodovinskih mejnikov Slovenije. Obiskovalci spoznavajo številne makete, se srečujejo z zgodovino in, kot so zapisali snovalci razstave, razvijajo tudi prostorsko predstavo. V prvem tovrstnem muzeju v naši državi, ki je edinstven zaradi svoje vsebine, spodbujajo mlade tudi k tehničnemu ustvarjanju. Zato bodo z nami tudi učenci osnovne šole Šenčur, ki spoznavajo plastično maketarstvo ter skrivnosti natančnega ustvarjanja pravih maket. Fotografija: Damjan Rostan
25 min 5. 2. 2025