Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Matej Hrastar, Erika Štular, Metka Pirc, Tomaž Celestina in Jure Čepin v oddaji Ob osmih gostijo sogovornike, ki pomagajo razložiti širši kontekst dnevnega dogajanja. Vsak dan od torka do petka. Ob osmih.”
301 epizod
Matej Hrastar, Erika Štular, Metka Pirc, Tomaž Celestina in Jure Čepin v oddaji Ob osmih gostijo sogovornike, ki pomagajo razložiti širši kontekst dnevnega dogajanja. Vsak dan od torka do petka. Ob osmih.”
Teden so na medijskem področju zaznamovala odpuščanja na časniku Večer, ki je ostal tudi brez urednika sobotne priloge, in novica, da italijanski časopis Il Foglio svojo prilogo poskusno ustvarja izključno z umetno inteligenco. Gre za dve plati istega kovanca - oboje namreč iz enačbe izključuje kakovostno novinarstvo. O tem, kaj to pomeni za prihodnost demokracije, v tokratni epizodi Ob osmih s strokovnjakinjo za medije Sandro Bašič Hrvatin s Fakultete za humanistične študije v Kopru.
14 min 28. 3. 2025
Evropska komisarka za širitev Marta Kos je te dni v Sloveniji, v enem od tvitov iz domovine je poudarila vrednote demokracije, solidarnosti in pravne države. Da je vse troje v Vučićevi Srbiji razpadlo, že od novembra tam kriči na sto tisoče protestnikov. Zato je številne razočaralo dejstvo, da je komisarka sprejela Vučića kmalu po tisti razgreti soboti, ko naj bi na demonstracijah zapel tudi zloglasni zvočni top, in na istem omrežju X pisala celo o konstruktivnem pogovoru - o protestih pa nič. Zakaj je tako, kako v Bruslju gledajo na napetosti na Zahodnem Balkanu in kakšni izzivi so pred Evropsko unijo, v prvem intervjuju z Marto Kos za slovenske medije po prevzetju komisarskega položaja.
26 min 26. 3. 2025
V začetku tedna so se končala pogajanja o pokojninski reformi, ki med drugim predvideva postopno zvišanje upokojitvene starosti, pa tudi drugačen izračun pokojninske osnove. Delovna doba ostaja 40 let. Kako na daljšanje delovne dobe gledajo mladi, jih skrbi, ali jih bo sploh pričakal vzdržen sistem? V oddaji Ob osmih o tem z Mojco Žerak, predsednico sindikata Mladi Plus.
17 min 26. 3. 2025
Se zeleni prehod umika orožju? Posledice evropske ugotovitve, da smo varnost in oboroževanje predolgo prepuščali drugim, bodo za seboj zagotovo potegnile marsikaj. Kje je v tem prepletu dolga leta opevani zeleni prehod, natančneje evropska avtomobilska industrija? Kaj pa Slovenija - bi morala ob nemških težavah široko odpreti vrata Kitajcem? O tem se v tokratni epizodi oddaje Ob osmih pogovarjamo z Andrejem Brglezom, direktorjem inštituta za civilizacijo in kulturo in strokovnjakom s področja mobilnosti.
17 min 25. 3. 2025
Pred desetimi dnevi je Evropska komisija sporočila, da bo Slovenija prejela več kot 67 milijonov evrov za postavitev drugega superračunalnika pri nas. Tudi ta bo stal v Mariboru. 150 milijonski projekt naj bi prispeval k pozicioniranju Slovenije kot ključnega središča umetne inteligence v Evrop. Kako si sploh predstavljati ta superračunalnik, bo odvečna toplota lahko res ogrevala Maribor in ali postajamo evropska Silicijeva dolina? V tokratni epizodi Ob osmih gostimo Žigo Zebca, koordinatorja za mednarodne projekte na mariborskem Institutu informacijskih znanosti, ki je nosilec projekta.
16 min 20. 3. 2025
Zdi se, da se je Evropa ujela v oboroževalno histerijo, ki jo vodijo različni interesi, slovenska politika pa temu sledi. Premier Robert Golob je načrt vlaganja v obrambne zmogljivosti napovedal do konca aprila, nelagodje ob tej temi pa je za levosredinsko koalicijo več kot očitno. "Do zdaj je veljalo, da leva sredina in tudi normalna desnica ni rožljala z orožjem, zdaj pa se je to začelo intenzivno dogajati v celotni Evropi," v podkastu Ob osmih pravi politolog Igor Lukšič, ki meni, da je že tretje oboroževanje Evrope, zlasti pa Nemčije v minulih približno 100 letih, zelo nepremišljena poteza.
16 min 20. 3. 2025
Ruski predsednik Vladimir Putin je v telefonskem pogovoru z Donaldom Trumpom privolil v 30-dnevno prekinitev napadov na ukrajinsko energetsko infrastrukturo. Je to lahko korak do trajnega miru? In ali se bo trajni mir sploh kdaj naselil v Gazo, kjer Izrael spet seje smrt? Odgovore v tokratni epizodi Ob osmih iščemo s profesorjem in dekanom na Fakulteti za družbene vede Iztokom Prezljem.
17 min 19. 3. 2025
Kaj po množičnih protestih v Srbiji? Ali se iz več sto tisoč glave množice razvija politično gibanje, ki bi prevzelo odgovornost in Srbijo usmerilo na novo pot? Predsednik Aleksandar Vučić se, tudi ob molku iz Bruslja, še vedno zdi trdno zasidran na čelu države. Bo prej popustil on ali protestniki? V tokratni epizodi Ob osmih o tem s sociologinjo Tamaro Pavasović Trošt z ljubljanske ekonomske fakultete.
15 min 18. 3. 2025
Škandal goljufanja z dresi v norveškem skakalnem taboru odpira številna vprašanja o prihodnosti tega športa. Tehnološko je namreč v zadnjih letih tako napredoval, da se razlike ustvarjajo z milimetri pri opremi, nenazadnje pa je tudi to, kar je vetrna izravnava prinesla pri pravičnosti, morda vzela pri čaru tekmovanja. Ali vse to pomeni, da bodo vrh v prihodnje krojile le tehnološko najnaprednejše reprezentance, za talente iz drugih držav pa ne bo prostora? In kakšno vrzel bi v tem kontekstu prineslo obglavljenje norveškega skakalnega vrha? V oddaji Ob osmih o tem z glavnim trenerjem slovenskih skakalcev Robertom Hrgoto, ki smo ga poklicali v Vikersund.
13 min 13. 3. 2025
"Uživajte, dokler lahko", je stavek, ki ga verjetno nihče, ki je doživel epidemijo covida-19, ne bo pozabil. Avtor te izjave Jelko Kacin je na današnji dan pred petimi leti ob nastopu vlade Janeza Janše prevzel vodenje vladnega kriznega komuniciranja, dan pozneje pa je prvič stopil pred mikrofone. V naslednjih mesecih so nanj leteli številni očitki od načina komunikacije z javnostjo do tega, kdo se je sploh pojavljal na uradnih novinarskih konferencah. Za oddajo Ob osmih se je v pogovoru z Eriko Štular razgovoril o tem, kako to obdobje s petletne razdalje vidi sam. Oddaja je nastala v sklopu projekta Pet let pozneje, v katerem se na RTV že od januarja ukvarjamo s temami, povezanimi z epidemijo in njenimi posledicami. Vse lahko poiščete v naših arhivih oziroma na mmc podstrani 5 let pozneje, vsak petek izide tudi istoimenski podkast.
17 min 13. 3. 2025