Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Matej Hrastar, Erika Štular, Metka Pirc, Tomaž Celestina in Jure Čepin v oddaji Ob osmih gostijo sogovornike, ki pomagajo razložiti širši kontekst dnevnega dogajanja. Vsak dan od torka do petka. Ob osmih.”
323 epizod
Matej Hrastar, Erika Štular, Metka Pirc, Tomaž Celestina in Jure Čepin v oddaji Ob osmih gostijo sogovornike, ki pomagajo razložiti širši kontekst dnevnega dogajanja. Vsak dan od torka do petka. Ob osmih.”
Katoliška cerkev ima novega poglavarja Leona XIV. Papež je presenetljivo postal Američan Robert Francis Prevost, ki ni bil med najožjimi favoriti konklava. 69-letnik je postal kardinal šele leta 2023, je drugi neevropski in prvi ameriški papež. V prvem nagovoru je večkrat omenil mir, se navezoval na papeža Frančiška in dejal, da Bog ljubi vse brezpogojno. O tem, kdo je novi papež in kam bo peljal Cerkev, Ob osmih z rimsko dopisnico Mojco Širok.
15 min 9. 5. 2025
Vlada Roberta Goloba je pred volitvami leta 2022 obljubljala ambiciozne ukrepe za boj proti podnebnim spremembam, vključno s sprejetjem podnebnega zakona. A zdaj se zdi, da z njegovim sprejetjem zavlačuje. So vzrok pritiski gospodarstva, notranja nesoglasja ali pomanjkanje politične volje v predvolilnem letu? Nevladne organizacije in okoljevarstveniki pozivajo vlado, naj izpolni obljube in sprejme zakon, čeprav je ta po njihovem v zadnji različici razvodenel. O tem v Ob osmih z okoljskim pravnikom Aljošo Petkom s Pravnega centra za varstvo človekovih pravic in okolja.
17 min 8. 5. 2025
V Sikstinski kapeli v Vatikanu se začenja konklave, na katerem bo 133 kardinalov volilcev izbralo 267-ega rimskega škofa. Eno od nepisanih pravil je, da konservativnemu papežu sledi progresiven in tako izmenjaje naprej. Če držijo informacije, ki so pricurljale iz diskusij po papeževi smrti, ko naj bi bili številni kardinali zelo kritični do Frančiškovih potez, potem lahko v prihajajočem pontifikatu pričakujemo precej drugačen ton. Ali pa morda vendarle ne? Na nekatera aktualna vprašanja pred začetkom volitev novega papeža odgovarja profesor mednarodnih odnosov Boštjan Udovič z ljubljanske FDV.
17 min 7. 5. 2025
Ponosna sem na slovensko obnašanje na evropskem parketu, pravi vodja predstavništva Evropske komisije v Sloveniji Jerneja Jug Jerše, ki smo jo Ob osmih gostili ob tednu, v katerem Evropa praznuje desetletja miru in gospodarskega sodelovanja. A mir ni več samoumeven, gospodarstvo EU je na preizkušnji, na pohodu pa populizmi vseh vrst. V tokratni epizodi o tem, kako se bo Unija pozicionirala ob nepredvidljivih voditeljih svetovnih velesil, je sploh še velesila, in kaj pomeni obrat v pospešeno oboroževanje, pa tudi kje je v vsem tem vloga naše države.
15 min 6. 5. 2025
Je prvi maj praznik tudi za prekarce in tuje delavce? Že leta imamo velike težave s prekarnim delom, med delavci pri nas pa je vse več tujcev, ki so velikokrat žrtve zlorab. Se sindikati res borijo za vse delavce, kakšni so naši delodajalci in kakšen pomen ima praznik dela v času vse večje individualizacije družbe? Gost tokratne epizode Ob osmih je predsednik Delavske svetovalnice Goran Lukić.
15 min 30. 4. 2025
Bolniške odsotnosti se pri nas iz leta v leto povečujejo. Na dan manjka na delovnih mestih več kot 50 tisoč ljudi, kar skupno pomeni več kot osemnajst milijonov dni na leto. V Sloveniji ni zamejeno trajanje bolniške odsotnosti, prav tako ne prejemanje nadomestila, kar se zdi z delavskega vidika dobro. A velikokrat so dolgotrajne bolniške odsotnosti posledica čakalnih dob v zdravstvu, delo odsotnih pa morajo opraviti njihovi sodelavci. Vse večje obremenitve vodijo v izgorelost in nove bolniške odsotnosti. Najslabše razmere so na Koroškem, Slovenjgraška bolnišnica ni izjema. Tam je od tisoč zaposlenih hkrati odsotnih do 300 ljudi, v poletnih mesecih dopustov pa celo od 400 do 500. Za tokratno epizodo Ob osmih se je razgovoril direkor bolnišnice Vladimir Topler.
13 min 28. 4. 2025
Evropska unija v Srbiji vidi večji interes v trgovanju z litijem, v gradnji podzemne železnice in prodaji bojnih letal, kot pa v uveljavljanju osnovnih demokratičnih vrednot, je prepričan nekdanji srbski predsednik Tadić, ki se v Ljubljani udeležuje konference o Zahodnem Balkanu v organizaciji zavoda Prijatelji Zahodnega Balkana nekdanjega predsednika republike Boruta Pahorja. V pogovoru za Ob osmih je govoril tudi o svojih napakah, ki so tlakovale pot Aleksandru Vučiću, ter o evropski politiki, ki jo vidi kot dvolično in nedoraslo.
16 min 25. 4. 2025
Bodo skupine v vrtcih ostale povečane za dva otroka, čeprav demografija tega ne zahteva več? To možnost, ki je bila uvedena začasno, namreč občine uporabljajo kot stalno prakso. In tudi nov predlog zakona o vrtcih ohranja to prakso, čeprav naj bi jo po predlogu nacionalnega programa vzgoje in izobraževanja za obdobje do leta 2033 ukinili. Sindikat Sviz je zato ta teden začel zbiranje podpisov za spremembo. "Včasih so bile skupine v vrtcih res natrpane in preživeli smo, a znanost o razvoju otrok je od takrat napredovala in smernice so zdaj drugačne", pravi dr. Silvija Komočar, predsednica Skupnosti vrtcev Slovenije, ki za Ob osmih pojasnjuje, kaj pomeni preveč otrok na enega strokovnega delavca.
15 min 24. 4. 2025
Cepiva so v zadnjega pol stoletja rešila vsaj 154 milijonov življenj, preživetje dojenčkov se je povečalo za 40 odstotkov. A še vedno obstajajo vrzeli pri precepljenosti, zaradi vpliva lažnih novic se te celo večajo. Po Evropi se povečuje število primerov oslovskega kašlja in ošpic, v Romuniji je ob slabi precepljemosti v zadnjih dveh letih za ošpicami zbolelo več kot 32 tisoč ljudi, 26 jih je umrlo. O skrb zbujajočih podatkih in o njihovih ozadjih ter pomenu, se v tokratni epizodi Ob osmih ob začetku tedna cepljenja pogovarjamo s pediatrom Denisom Bašem.
15 min 23. 4. 2025
Papež Frančišek bo ostal v spominu kot skromen, a karizmatičen voditelj, ki so ga poleg katolikov globoko spoštovali tudi ateisti in pripadniki drugih religij. Kako globoko pa so segle spremembe, ki jih je uvedel v Cerkev, in kakšen papež bo prišel za njim? O tem z našim nekdanjim dopisnikom, ki je v Rimu prebil večino Frančiškovega pontifikata, Jankom Petrovcem.
17 min 22. 4. 2025