Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Ni najdenih zadetkov.

Rezultati iskanja

Ni najdenih zadetkov.

Rezultati iskanja

Ni najdenih zadetkov.

Rezultati iskanja

Ni najdenih zadetkov.

RTV 365 Programi Oddaje Podkasti Moj 365 Menu
Domov
Raziskujte
Programi
Dokumentarci
Filmi in serije
Oddaje
Podkasti
Filmoteka
Zgodovina
Shranjeno
Naročnine
Več
Domov Raziskujte Programi Dokumentarci Filmi in serije Oddaje Podkasti
Plačljivo
Filmoteka
Moj 365
Zgodovina
Naročnine
Shranjeno

Morje in mi

Radio Koper

V oddaji bomo raziskovali teme, povezane s pomorstvom. Še bolj se bomo posvetili vprašanjem varovanja in zaščite občutljivega slovenskega in svetovnega morskega in priobalnega okolja. Predvsem pa bomo pripovedovali zgodbe. Zgodbe ljudi, ki od morja živijo, ali pa so z njim tako ali drugače tesno povezani.

401 epizod

Morje in mi

Radio Koper

401 epizod

V oddaji bomo raziskovali teme, povezane s pomorstvom. Še bolj se bomo posvetili vprašanjem varovanja in zaščite občutljivega slovenskega in svetovnega morskega in priobalnega okolja. Predvsem pa bomo pripovedovali zgodbe. Zgodbe ljudi, ki od morja živijo, ali pa so z njim tako ali drugače tesno povezani.

Neokrnjena Antarktika pred izzivi podnebne krize in naraščajočega turizma

Antarktika je izjemno fotogenična. Navdušuje s spektakularnimi razgledi, neubesedljivimi barvami ledu, neokrnjeno naravo in njenimi prebivalci pingvini, tjulnji, kiti, pticami selivkami o svojem potovanju na oddaljeno celino pripoveduje fotograf, popotnik in biolog Nejc Draganjec. Dolgoletna želja, da bi s svojim fotoaparatom lovil nepozabne antarktične trenutke, se mu je uresničila pred dvema letoma. Kot vodja fotostudia na potniški čezoceanki je namreč v eni sezoni večkrat obiskal sicer majhen del antarktičnega polotoka. Ob tem opozarja, da je Antarktika pod udarom podnebne krize, a bi lahko nepopravljivo škodo naredil tudi naraščajoči turistični obisk. Lea Širok je Draganjca na nedavnem predavanju o potovanju na Antarktiko v Izoli, povabila k pogovoru za tokratno oddajo.

17 min 20. 1. 2025


Po zimskem kopanju v morju glava dela drugače

Ko govorimo o pristaniški skupnosti, ne moremo mimo pomorskih agentov. V letošnjem letu bo šolanje na zaključila prva generacija, vpisana v program logistični tehnik. Pobuda za nov program je prišla iz lokalnega gospodarstva, iz Zveze prometno pomorskih agencij. Kakšne izzive imajo agenti in kakšno je delo, ki ga opravljajo, boste izvedeli v oddaji Morje in mi. V njej tudi o plavalcih oziroma kopalcih, ki jim morje nudi užitke tudi pozimi

13 min 11. 1. 2025


Raznoliki obrazi morja

Kakšen je naš pogled na morje? Kako ga doživljamo? Kaj nam morje pomeni? Odgovor na ta vprašanja ni enoznačen. Sploh ne v različnih zgodovinskih obdobjih in na različnih koncih planeta. Recimo, za prebivalce Evrope je bilo morje zelo dolgo obdobje prostor groze, strahu. Šele konec 17. stoletja se začne uveljavljati doživljanje morja kot nekaj pozitivnega. Najprej na severu, nato v Sredozemlju. Danes je naš odnos do oceanov spet drugačen. Vse bolj se zavedamo nujnosti varovanja oceanov. Pogoj za uresničevanje tega cilja je globalna oceanska pismenost. Omogoča nam jo tudi edinstvena spletna platforma Ocean archive dunajske Fundacije TBA 21 - Accademy. Več pa v tokratni oddaji.

14 min 6. 1. 2025


Vendée Globe: Solo jadranje tudi po 'gromečih' in 'vreščečih' morjih Antarktike

Štirideset pogumnih jadralcev in jadralk je 10. novembra odplulo na najbolj zahtevno regato na svetu, Vendée Globe. Od takrat se niso nikjer ustavili. Jadrajo sami: ena jadrnica - en jadralec ali jadralka. Med regato nimajo zunanje pomoči. Krožna pot od francoskega Le Sablesa d'Ollone okoli Antarktike in nazaj je dolga 45.000 kilometrov. Na to ekstremno, izjemno zahtevno pustolovščino jih je tako kot vsakič pospremila množica ljudi in plovil. Čustveno nabito ozračje pred odhodom je letos občutil tudi Jure Jerman iz Agencije Republike Slovenije za okolje, kjer so izdelali spletno aplikacijo Dorado, s katero jadralci poiščejo najbolj ugodne poti. Jureta Jermana, ki je tudi sam jadralec, je Lea Širok povabila v tokratno oddajo. Regat, sicer tradicionalnih bark pa se prav tako uspešno udeležuje jadrnica Galeb Pomorskega muzeja.

15 min 30. 12. 2024


Ribja gnezda tarča tihotapcev, satelitov in piratov

Je morski konjiček riba? Kaj pa morski golob, morska figa in morski gad? In kdo so tihotapci, sateliti in pirati ribjih gnezd? Odgovore na ta in še na mnoga druga pomembna vprašanja o preučevanju rib najdemo v monografiji Osnove morske ihtiologije. Gre za edinstveno strokovno delo in obenem priročnik v slovenskem prostoru s področja preučevanja rib, ki je redkost tudi v tujini. Njegova avtorja sta Lovrenc Lipej in Domen Trkov z Morske biološke postaje NIB v Piranu, kjer sta ga nedavno predstavila javnosti. Danes sta sodelavca, a se je njuno znanstveno sodelovanje začelo že v času, ko je Trkov kot študent poslušal predavanja dr. Lipeja. Zakaj pa je vsega kriva babica, sta med drugim povedala v tokratni oddaji.

16 min 16. 12. 2024


Damir Podnar: raziskovalna žilica nas potapljače vodi k iskanju še neodkritega

V tokratni oddaji boste spoznali potapljača Damirja Podnarja. Novogoričan se je s potapljanjem začel ukvarjati že v mladosti, kasneje pa je to preraslo v profesionalno kariero. Poleg jam raziskuje tudi podvodne razbitine v svetovnih morjih. O njegovih letošnjih odpravah boste več izvedeli v tokratni oddaji Morje in mi.

13 min 9. 12. 2024


V model barke vloži tudi več kot 1000 ur potrpežljivega dela

Na spehodu po Koprski ulici v Izoli naletiš tudi na izložbo z modeli tradicionalnih istrskih bark in tekmovalnih čolnov. Tam je namreč modelarska delavnica Andragoškega društva. Njena gonilna sila je Rudi Semelbauer. V delavnico prihaja redno, vsak dan. Vsakemu modelu trabakule, levta, batane nameni po tisoč do tisoč dvesto ur dela. Njegova strast izdelovanja modelov bark, ki vse tudi plujejo, se je začela že konec šestdesetih let prejšnjega stoletja, ko je izolska tovarna igrač Mehanotehnika ustanovila modelarski klub. Prav v Izoli so člani kluba začeli organizirati tekmovanja z modeli bark, ki so prerasla v državna. V modelarski delavnici je Rudija Semelbauerja obiskala Lea Širok.

15 min 2. 12. 2024


Nas bo morje preplavilo?

Ob naši obali se že več kot desetletje postopno prilagajamo klimatski rasti morske gladine. Po poplavah leta 2008 smo z nasipi denimo zaščitili soline. V Piranu, kjer morje najbolj pogosto prestopa obalo, so na novo uredili skalomet vzdolž Prešernovega nabrežja. Pripravljajo celovito protipoplavno zaščito starega jedra. Pri prenovi pristanišč lokalne skupnosti upoštevajo dejstvo, da je gladina morja od sredine prejšnjega stoletja ob naši obali višja za 16 centimetrov in da se trend od leta 1990 stopnjuje. A tudi če se najbolj črne napovedi, po katerih bi Koper in Izola spet bila otoka, ne bodo uresničile, bo nujno zagotoviti zaščito obalnega pasu s postopnimi sistemskimi ukrepi, sprejemljivimi za najširšo javnost.

13 min 25. 11. 2024


Strelivo na dnu oceanov strupena dediščina vojnih spopadov

Vojne puščajo strupene sledi tudi v oceanih. Na morskem dnu ponekod ležijo ogromna odlagališča odvrženih streliv. V Severnem in Baltskem morju bi z njimi lahko napolnili 2500 kilometrov dolg vlak, enak razdalji med Parizom in Moskvo. Tudi v Jadranskem morju je še precej odloženega streliva. Neeksplodirane mine in bombe so neposredna nevarnost za ljudi. Iz razpadajočih ohišij pa uhajajo snovi, ki dokazano škodijo morskim organizmom. Večplastno vprašanje odstranjevanja streliva iz svetovnih morij je bilo rdeča nit mednarodnega simpozija v Ljubljani, ki ga je umetnica - raziskovalka Robertina Šebjanič oktobra letos organizirala v sklopu svojega projekta Odmevi brezna. Njeno delo je premierno predstavljeno na razstavi v Parizu z naslovom Velika odprava Tara: Umetnost in znanost odstirata ocean, ki se bo zaključila marca prihodnje leto.

15 min 18. 11. 2024


Andrej Masilo: Med valovi razburkanega življenja

V oddajo Morje in mi bomo tokrat odpluli z Andrejem Masilom, ki je svojo celotno delovno dobo preživel na velikih trgovskih ladjah. Če seštejemo vse njegove preplute kilometre, ugotovimo, da je več kot 57-krat obplul svet. V tem času se je nabralo dovolj dogodivščin, ki jih je opisal v svoji knjigi Med valovi razburkanega življenja. Kapitan dolge plovbe je svojo knjigo prvič predstavil v ajdovski Lavričevi knjižnici.

14 min 7. 11. 2024



Čakalna vrsta

Prispevki Morje in mi

RTV 365
Mobilna aplikacija
Prenesite iz Trgovine