Literarni večer

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Ni najdenih zadetkov.

Rezultati iskanja

Ni najdenih zadetkov.

Rezultati iskanja

Ni najdenih zadetkov.

Rezultati iskanja

Ni najdenih zadetkov.

RTV 365 Programi Oddaje Podkasti Moj 365 Menu
Domov
Raziskujte
Programi
Dokumentarci
Filmi in serije
Oddaje
Podkasti
Filmoteka
Zgodovina
Shranjeno
Naročnine
Več
Domov Raziskujte Programi Dokumentarci Filmi in serije Oddaje Podkasti
Plačljivo
Filmoteka
Moj 365
Zgodovina
Naročnine
Shranjeno

Literarni večer

Poglobljena, daljša predstavitev književnic in književnikov vseh časov z izbranimi odlomki in spremnim besedilom, včasih tudi v pogovoru z njimi.

53 epizod

Literarni večer

53 epizod

Poglobljena, daljša predstavitev književnic in književnikov vseh časov z izbranimi odlomki in spremnim besedilom, včasih tudi v pogovoru z njimi.

Petr Šesták

"V množici romanov, ki izhajajo na Češkem in tudi pri nas," je avtorica oddaje Nives Vidrih zapisala ob delu Petra Šestáka, "je kar težko najti dela, ki bi obravnavala aktualne teme, vsaj katero od številnih, ki pestijo sodobno družbo. Nekoč bi takemu žanru verjetno rekli družbenokritični roman, danes pa je ta termin slišati skoraj pejorativno. Pojavilo se je ogromno avtoric, kar je sicer pohvalno, vendar se te pretežno, žal mi je, da moram to reči, ukvarjajo z ženskimi, intimnimi temami, z večinoma neharmoničnimi odnosi. Zato sem bila nadvse vesela, ko sem odkrila Petra Šestáka in njegovi deli Kontinuiteta parka in Izgorelost. Oba romana," še dodaja Nives Vidrih, "sta napisana z izjemnim posluhom za sedanjost, njene kritične točke, s silovito energijo, ki bralca osupne in ga ne spusti iz svojih šap." Petr Šesták ima zanimiv življenjepis, rodil se je leta 1981 v češko-židovski družini, diplomiral na praški Filozofski fakulteti in potem veliko potoval. Nekaj časa je učil češčino v Lvovu, dve leti z avtodomom potoval po Evropi s potujočo razstavo fotografij in se preživljal z različnimi deli. Svoje izkušnje iz tega obdobja je opisal v poetično-filozofskem potopisu Nomadova galerija leta 2014. Zdaj živi predvsem v Pragi, kjer upravlja dve analogni fotokabini ter organizira kulturne prireditve v majhnem obmejnem mestu. Nives Vidrih je v Literarni večer vključila odlomka iz romanov Kontinuiteta parka in Izgorelost. Avtorica scenarija in prevajalka Nives Vidrih, režiserka Saška Rakef, bralka Eva Longyka Marušič, interpret Blaž Šef, glasbena opremljevalka Darja Hlavka Godina, mojstrica zvoka Sonja Strenar, urednik oddaje Matej Juh. Posneto leta 2024.

37 min 17. 10. 2024


Janez Svetokriški: Pridige

"Lepu pozdravljeni, predragi farani inu častitljivi poslušalci. Jaz maram vam povejdat kdu sem. Kaj bi jaz želel storiti inu kaj za enemu nucu slovenski jezik jaz vam govorim. " Igralec Jože Zupan, režiser Branko Gombač. Posneto aprila 1977.

42 min 15. 10. 2024


Anatole France: Kuhinja pri Kraljici Gosji nožici

Priljubljeni francoski nobelovec Anatole France, pisatelj z jedkim peresom, ki je bil že za življenja priljubljen pri bralcih in kritikih, se je v razgibanem romanu 'Kuhinja pri Kraljici Gosji nožici' ozrl v preteklost in v abbéju Coignardu in njegovem učencu Jakcu Vrtiražnju ustvaril živa, tridimenzionalna literarna junaka. Prevod Oton Župančič, radijska priredba Vlado Senica, igralci Boris Ostan, Franček Drofenik, Polde Bibič, Ivanka Mežan, Danilo Benedičič, Majda Grbac, Niko Goršič, Janez Albreht in Marjana Klajnšek, glasbena oprema Marko Stopar, ton in montaža Staš Janež in Zmago Frece. Režija: Aleš Jan. Posneto aprila 1984.

48 min 10. 10. 2024


Henry Fielding: S satiro nad angleško družbo

Mineva 270 let od smrti angleškega pisatelja Henryja Fieldinga; rodil se je leta 1707 v plemiški družini. Študiral je pravo, preživljal pa se je večinoma kot pisatelj in publicist. Uspel je s komedijami, a njegovo glavno delo so razsvetljenski ironični romani o sodobni družbi, ki se opirajo na pikareskno tradicijo. Tak je roman Joseph Andrews, v katerem je Fielding parodiral roman Pamela Samuela Richardsona, njegov najpomembnejši roman pa je Tom Jones, v katerem je povezal izročilo pikaresknega romana s komediografsko tehniko in razsvetljensko poučnostjo. Z njim je skušal uveljaviti svoj teoretični pogled na roman kot na "komični ep v prozi". V Literarnem večeru, posvečenem Henryju Fieldingu, boste slišali odlomke iz štirih njegovih romanov: Toma Jonesa je prevedla Majda Stanovnik Blinc, odlomke iz doslej neprevedenih romanov Shamela, Joseph Andrews in Amelia pa Irena Trenc Frelih. Avtor oddaje Tone Frelih, prevajalki Majda Stanovnik Blinc in Irena Trenc Frelih, interpreta Saša Mihelčič in Aleš Valič, bralka Maja Moll, glasbeni opremljevalec Marko Stopar, tonski mojster Jure Culiberg, režija Ana Krauthaker. Produkcija 2007. Urednika oddaje Marko Golja, Staša Grahek (ponovitev).

45 min 8. 10. 2024


Graham Greene: Nekakšno življenje

Angleški književnik Graham Greene se je podpisal med drugim pod vrsto berljivih romanov, kratkih zgodb, esejev in tudi pod scenarij za mojstrovino Carola Reeda Tretji človek. Napisal je tudi avtobiografijo Nekakšno življenje. Nekoliko jo lahko spoznate v Literarnem večeru. Avtor oddaje in prevajalec Marjan Strojan, režiserka Elza Rituper, interpret Polde Bibič, urednik oddaje Marjan Strojan. Posneto 1984.

40 min 3. 10. 2024


Abdulah Sidran: Kost in meso

Abdulah Sidran (rojen 2. oktobra 1944) je bil znan predvsem kot vrhunski scenarist, med drugim je napisal scenarije za filme Ali se spominjaš Doli Bell, Oče na službenem potovanju in (A)torzija. Pisal je tudi drame ter prozna, esejistična in potopisna dela. Ne glede na vse to pa bo vedno ostal predvsem pesnik, ki je pripadal tako imenovani generaciji '68, eni najbolj nadarjenih in najvplivnejših literarnih generacij 70-ih let prejšnjega stoletja v Bosni in Hercegovini. Avtor Literarnega večera Matej Juh je oddaji dal naslov po eni izmed Sidranovih pesniških zbirk Kost in meso. Poleg Sidranovih pesmi, izbranih iz vseh obdobij njegovega ustvarjanja, pa je v oddajo uvrstil tudi odlomka iz romana Ali se spominjaš Doli Bell. Abdulah Sidran je umrl marca letos. Napovedovalec Matjaž Romih, interpreti Uroš Fürst, Gregor Čušin in Barbara Žefran, ton in montaža Jure Culiberg, glasbena oprema Cvetka Bevc, režija Ana Krauthaker. Produkcija 2006.

36 min 1. 10. 2024


Gustav Januš, 85 letnik

Zamejski umetnik Gustav Januš je slikar in pesnik. 19. septembra je dopolnil 85 let. Sam se ima v prvi vrsti za slikarja, čeprav je tudi vrhunski pesnik, dobitnik številnih nagrad, leta 2015 je dobil v Celju, na primer, zlatnik poezije za celotni pesniški opus. Piše v obeh jezikih, slovenščini in nemščini, saj ima do obeh poseben intimen odnos. Njegove pesmi interpretirata dramska igralca Polde Bibič in Igor Samobor. Bralca Nadja Jarc in Igor Velše, tonski mojster Staž Janež, režiser Igor Likar Oddaja je bila posneta jeseni 2004.

30 min 26. 9. 2024


John Keats: Lamija, 2. del

Bajeslovna pošast Lamija, ženska – kača, ki zapeljuje moške in jih uničuje, je v Keatsovi pesnitvi v kačo ukleta ženska duša, ki si od boga Hermesa izprosi žensko podobo v zameno za to, da mu pomaga najti prelepo nevidno nimfo, skrito na Kreti, kjer beži pred zaljubljenimi zasledovalci. Lamija se na pustem križpotju prikaže mladeniču Liciju iz Korinta, v katerega je zaljubljena, in tudi on se brezupno zaljubi vanjo. Lamija se pusti popeljati v njegovo domače mesto. Tu v njeni pričarani palači uživata v strastni ljubezni. Vendar si nespametni Licij zaželi, da bi mu someščani zavidali njegovo srečo. Prevod: Matej Venier. Igralec Branko Jordan, glasbena opremljevalka Darja Hlavka Godina, mojstra zvoka Sonja Strenar in Urban Gruden, režiserka Špela Kravogel, urednica oddaje Tadeja Krečič Scholten. Produkcija 2024.

26 min 24. 9. 2024


Marie NDiaye

Priznana francoska pisateljica Marie NDiaye je odraščala ob materi samohranilki v južnem predmestju Pariza. Pisati je začela že zelo kmalu in svojo prvo knjigo objavila kot gimnazijka. Kritiki so takoj prepoznali njen pisateljski dar in ji napovedali plodovito pisateljsko kariero. Niso se zmotili. Marie NDiaye je za svoje romane prejela več prestižnih literarnih nagrad, med njimi tudi Goncourtovo leta 2009. V slovenščini lahko beremo njeno dramo Hilda ter štiri romane. To so: Rosie Carpe, Tri močne ženske, Ladivine in roman iz leta 2022 Moje je maščevanje. Avtorica scenarija: Nina Gostiša, prevajalke: Saša Jerele, Suzana Koncut, Katja Zakrajšek, Ana Frisian, interpreti: Nataša Barbara Gračner, Gregor Gruden, Pia Zemljič, režiser: Alen Jelen, napovedovalca: Igor Velše, Mateja Perpar, glasbena opremljevalka: Darja Hlavka Godina, tonska mojstrica: Sonja Strenar, urednici oddaje: Tadeja Krečič, Ana Rozman, leto nastanka: 2019.

42 min 19. 9. 2024


Tjaša Mislej: Naše skladišče

Oddaja ob maturi 2024. Naslov tematskega sklopa 'Ujeti ali svobodni' nazorno opisuje stanje v družbi - nekje od daleč se morda svetlika privid sanjske prihodnosti, a ujetost skladiščnih delavk v suženjski vsakdanjik je očitna. Scenarij Nejc Rožman Ivančič, igralki Barbara Cerar in Gaja Filač, bralec Renato Horvat. Urednik oddaje Vlado Motnikar, glasbena opremljevalka Darja Hlavka Godina, mojstrica zvoka Sonja Strenar. Režija: Klemen Markovčič. Posneto leta 2024.

32 min 26. 3. 2024



Čakalna vrsta

RTV 365
Mobilna aplikacija
Prenesite iz Trgovine