Literarni portret

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Ni najdenih zadetkov.

Rezultati iskanja

Ni najdenih zadetkov.

Rezultati iskanja

Ni najdenih zadetkov.

Rezultati iskanja

Ni najdenih zadetkov.

RTV 365 Programi Oddaje Podkasti Moj 365 Menu
Domov
Raziskujte
Programi
Dokumentarci
Filmi in serije
Oddaje
Podkasti
Filmoteka
Zgodovina
Shranjeno
Naročnine
Več
Domov Raziskujte Programi Dokumentarci Filmi in serije Oddaje Podkasti
Plačljivo
Filmoteka
Moj 365
Zgodovina
Naročnine
Shranjeno

Literarni portret

Predstavitev slovenskih in tujih književnic in književnikov z odlomki iz njihovih del in krajšim spremnim besedilom ali izjavami ustvarjalk in ustvarjalcev.

4 epizod

Literarni portret

Ars
Ars

4 epizod

Predstavitev slovenskih in tujih književnic in književnikov z odlomki iz njihovih del in krajšim spremnim besedilom ali izjavami ustvarjalk in ustvarjalcev.

Alenka Novak: Alexander Granach

Alexander Granach se je rodil 18. aprila 1890 kot deveti otrok judovskim kmečkim staršem v vasi Verbivci v Vzhodni Galiciji. Oče je bil trgovec in pek. Alexander je kmalu odkril svoj pravi poklic igralca. Pridobil je štipendijo za Igralsko šolo Maxa Reinhardta v Berlinu in že med študijem dobival manjše vloge. Po prvi svetovni vojni se je vrnil v Berlinsko gledališče in veljal za enega najbolj znanih in najbolj priljubljenih igralcev svojega časa. Leta 1933 je zaradi judovskega rodu emigriral, najprej v Švico, pozneje v Varšavo. V Sovjetski zvezi je bil leta 1936 dejaven kot predavatelj in pisec, tudi soustanovitelj judovskega akademskega gledališča v Moskvi. Med stalinističnimi čistkami leta 1937 so ga aretirali. S posredovanjem prijateljev je zbežal v Švico. Leta 1938 je bil prisiljen emigrirati v Združene države Amerike. Angažiran je bil v judovskem gledališču v New Yorku, v emigrantskem gledališču v Los Angelesu, zaslovel pa je kot filmski igralec. Z vlogama v filmih Ninočka in Tudi rablji umirajo se je zapisal v filmsko zgodovino. V Združenih državah je začel pisati svojo avtobiografijo, ki je izšla postumno leta 1945 v visoki nakladi in še vedno doživlja ponatise. Avtorica scenarija in prevajalka Alenka Novak, igralec Primož Pirnat, bralca Igor Velše in Mateja Perpar, glasbena oprema Luka Hočevar, tonska izvedba Sonja Strenar in Urban Gruden, režiserka Ana Krauthaker, urednica oddaje Tadeja Krečič Scholten. Produkcija 2025.

25 min 4. 5. 2025


Bernard Schlink

Sodobni nemški pisatelj in pravnik Bernhard Schlink (roj. l. 1944) je svetovno slavo dosegel z romanom Bralec. Prej je pisal žanrsko literaturo, po Bralcu pa je objavil zbirko kratkih zgodb Ljubezenski pobegi. Ta v estetskem pogledu prav nič ne zaostaja za predhodnico. Knjigi je prevedla Sandra Baumgartner. V oddajo, ki jo je pripravila Ksenija Bizjak, so vključeni odlomki iz obeh. Prevajalka je Sandra Baumgartner, bralka Barbara Zupan, Igralca in Nina Valič in Slavko Cerjak, glasbena opremljevalka Darja Hlavka Godina, mojster zvoka Jure Culiberg, režiserka Irena Glonar, urednica oddaje Tadeja Krečič Scholten. Produkcija leta 2003.

29 min 27. 4. 2025


Anja Božič: Enej Silvij Piccolomini

Eneja Silvija Piccolóminija večina pozna po papeškem imenu Pij II. Živel je med letoma 1405 in 1464 in je bil italijanski humanist, papež in tržaški škof, pesnik, pisatelj in zgodovinar. Vendar Slovenci njegovih literarnih del do zdaj skoraj nismo poznali. Lani pa je pri Celjski Mohorjevi družbi izšla monografija Zgodnji humanistični spisi in zapisi o slovenskem ozemlju. Avtorja in prevajalca sta Anja Božič in Jan Dominik Bogataj; v njej najdemo prevode mnogih Piccolóminijevih literarnih besedil. Predvsem pa si ob branju ustvarimo sliko Piccolóminija - človeka večne dvojnosti: krščanstva in klasične antike, cerkvene in posvetne kariere, italijanskega in germanskega sveta. Interpret Matej Puc, bralca Mateja Perpar in Igor Velše, glasbena oblikovalka Darja Hlavka Godina, tonski mojster Urban Gruden, režiser Klemen Markovčič, urednica oddaje Tadeja Krečič Scholten. Posneto leta 2025.

31 min 20. 4. 2025


Amitav Ghosh – sodobni indijski klasik

Amitav Ghosh (1956) je eno največjih imen sodobne indijske literature. Pred leti je v sklopu festivala Fabula obiskal tudi Slovenijo in slovenski bralci so se lahko podrobneje seznanili z njegovimi deli, ki se navezujejo na kolonialno in postkolonialno indijsko zgodovino ter družbo. Svoje romane in eseje piše v angleščini, zanje pa je prejel številne nagrade in priznanja. Njegova dela so prevedena v številne jezike, med drugim tudi v slovenščino, in sicer romana Lačna plima (2008) in Obrisi senc (2012). Ghosh je v zadnjih letih v svojem esejističnem pisanju veliko pozornosti namenil podnebnim spremembam, mi pa predstavljamo njegovo beletristično ustvarjanje. Avtorica oddaje Ana Rozman, prevajalka Urša Červ, interpretka Vesna Jevnikar, interpret Milan Štefe, bralec Ivan Lotrič, režiserka Špela Kravogel, glasbena opremljevalka Nina Kodrič, mojstra zvoka Nejc Zupančič, urednik oddaje Gregor Podlogar, leto produkcije 2016.

21 min 13. 4. 2025



Čakalna vrsta

RTV 365
Mobilna aplikacija
Prenesite iz Trgovine