Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Pesmi prepeva in izvaja na ljudskih glasbilih ansambel Trutamora Slovenica.
615103 epizod
Pesmi prepeva in izvaja na ljudskih glasbilih ansambel Trutamora Slovenica.
Natanko 200 let od krstne izvedbe je bila na Trgu Evrope, ki povezuje Novo Gorico in Gorico, premierno uprizorjena opera Potovanje v Reims Gioachina Rossinija. Rossini, veliki mojster opernih partitur, je to delo napisal za kronanje kralja Karla X. Burbonskega in krstna izvedba je bila 19. junija 1825 v Parizu. Že leta 1836, po tako imenovani julijski revoluciji, je pot Karla X. privedla v Gorico, kjer je na lastno željo pokopan v samostanu na Kostanjevici. Secesijska zgradba novogoriške železniške postaje je postala operni objekt – hotel Zlate lilije, Trg Evrope pa vrt, prostor sekundarnega opernega dogajanja. Opera, nastala po libretu Luigija Balocchija, igrivo izrisuje priprave na veliko pot v Reims ter spremljajoče zmešnjave in tako svojstveno predoči zgodovino goriškega kulturnega križpotja. Gre za koprodukcijo SNG Opera in balet Ljubljana ter Piccolo Opera Festivala, ki ga umetniško vodi Gabriele Ribis in je idejni oče te postavitve. Režija je bila zaupana Marinu Blaževiću, scenografija Wolfgangu von Zoubeku, opernemu ansamblu pa je dirigiral Marko Hribernik. Mlada in mednarodna, torej brezmejna, je bila tudi pevska zasedba. Pevci so se izpopolnjevali na akademijah Rossini Opera Festivala in so udeleženci GO! Borderless Opera Lab projekta. Simbolika je velika, uprizoritev opere na prostem pa svojevrsten in zelo zahteven izziv.
10 min 20. 6. 2025
V džungli življenje ni lahko. Vroče je, mokro in zelo vlažno. Rastline so lahko bodeče in strupene, živali pa včasih nevarne. Toda nekaj ostroumnih živali je preživelo izzive življenja v džungli. Med njimi so tudi kenguru, ametistni piton in kazuar.
25 min 22. 6. 2025
Jezik moj, skrivnost opevaj - so začetne besede in naslov himne, ki jo je leta 1264 napisal sv.Tomaž Akvinski in jo namenil za bogoslužje praznika Svetega Rešnjega Telesa in Krvi; takrat je namreč papež Urban IV. uvedel ta praznik za celotno katoliško Cerkev. Missa Pange lingua pa je zadnja maša franko-flamskega skladatelja Josquina de Presa; zasnoval jo je na omenjeni himni sv. Tomaža Akvinskega in temelji na gregorijanskem koralu.
29 min 16. 6. 2025
Čas je za Timijevo kopel. Ko skuša pobegniti, se mu na rep zatakne vzmet. Čreda mora poskočnega backa ujeti, preden uniči vso kmetijo.
7 min 22. 6. 2025
Zdravnica Mica s Tinkovo pomočjo pojasni, zakaj nekateri ljudje ne morejo premikati spodnje polovice telesa. Vzrok za to sta lahko bolezen in poškodba hrbtenjače.
2 min 22. 6. 2025
Zdravnica Mica s pomočnikom Tinkom pove, kako je zaradi dedne okvare celic sluz v telesu nekaterih ljudi pregosta in prelepljiva. To povzroča težave njihovim dihalom in prebavilom.
2 min 22. 6. 2025
Slovenske košarkarice so nastope na evropskem prvenstvu v Bologni končale s tekmo proti Srbkinjam, ki je bila prestižne narave in je odločala o 3. mestu v skupini. Iz te sta v četrtfinale napredovali reprezentanci Litve in gostiteljice Italije. V tivolski dvorani se bo danes s polfinalnimi in finalnimi dvoboji končal namiznoteniški turnir svetovne serije.
10 min 22. 6. 2025
Egon in Ajda najdeta skrivnostno škatlico. V njej so vrečke s semeni, ki sta jih tja spravili njuni mami. Ajda hoče semena pri priči posejati, Egon pa bi jih raje spravil za spomin. Le kaj bi bilo bolje? Zagato reši nona, ki Egonu pokaže, kako lahko semena poseje, uživa ob njihovi rasti in jih jeseni znova nabere.
11 min 22. 6. 2025