Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Kaj je vejavica in kaj črna burja? Znate našteti barve mavrice ter pravilno ubesediti razliko med meglo in nizko oblačnostjo? Z meteorologi z Agencije RS za okolje v jutru na Prvem razlagamo vremenske pojave.
107 epizod
Kaj je vejavica in kaj črna burja? Znate našteti barve mavrice ter pravilno ubesediti razliko med meglo in nizko oblačnostjo? Z meteorologi z Agencije RS za okolje v jutru na Prvem razlagamo vremenske pojave.
“Ljudje bi se včasih radi kar malo pogajali z nami in nas prepričujejo, češ - saj bo, saj bo, kajne?” pravi Veronika Hladnik Zakotnik in še doda, da meteorologi niso odgovorni za vreme in nanj nimajo vpliva. To pa prav dobro razumemo ob lepem vremenu, ob slabem pa za svoje nezadovoljstvo in razočaranje nad vremenom pogosto krivimo pognostike. O tem, kaj so malo manj prijetne plati dela meteorologov, smo se pozanimali v tokratni Jutranji vremenski fronti in pred mikrofon povabili Veroniko Hladnik Zakotnik, Katjo Kozjek Mihelec, Matijo Klančarja in Braneta Gregorčič.
6 min 2. 4. 2025
“Človek z eno uro vedno ve, koliko je ura. Človek z dvema pa se težje odloči,” razmišlja Brane Gregorčič v tokratni oddaji, v kateri govorimo o digitalizaciji, poplavi meteoroloških aplikacij in strani za napovedovanje vremena. O tem, kako se je spremenila meteorologija, kakšne izzive prinašajo nove tehnologije in tudi ali bo umetna inteligenca zamenjala meteorologe, smo govorili tudi z Veroniko Hladnik Zakotnik, Katjo Kozjek Mihelec in Matijo Klančarjem.
8 min 2. 4. 2025
Če ste med redkimi posamezniki, ki so kdaj obiskali Agencijo Republike Slovenije za okolje, potem si znate predstavljati, kako je videti prostor, v katerem nastaja vremenska prognoza in od koder se nam ob jutrih na radijskih valovih oglasijo meteorologi. Če pa niste med temi izbranci, vam zakulisje dogajanja predstavimo v tokratni Jutranji vremenski fronti. Veroniko Hladnik Zakotnik, Katjo Kozjek Mihelec, Matijo Klančarja in Braneta Gregorčiča smo vprašali, kakšen je občutek, ko jih zjutraj pokličemo z Radia Slovenija, pa tudi, ali jih kdaj presenetimo s svojimi vprašanji.
7 min 28. 3. 2025
Katja Kozjek Mihelec, Veronika Hladnik Zakotnik, Matija Klančar in Brane Gregorčič so imena naših meteorologov z Agencije Republike Slovenije za okolje, ki jih večinoma sprašujemo, kakšno bo vreme. Ob svetovnem dnevu meteorologije smo se odločili, da jim zastavimo drugačna, bolj osebna vprašanja in poizvemo, kaj so prigode, spomini in anekdote, ki so jih nabrali tekom svoje kariere.
8 min 21. 3. 2025
Matija Klančar z Agencije Republike Slovenije za okolje nas v tokratni Jutranji vremenski fronti povabi, da prebrskamo za podatki in preverimo, koliko dežja, snega in sončnih dni smo izmerili v zimi 2024/2025, pa tudi kako visoko je seglo živo srebro. Vsi trije meseci letošnje zime so bili nadpovprečno topli, odklon od dolgoletnega povprečja pa je 1,4 stopinje Celzija.
6 min 14. 3. 2025
Slovensko meteorološko društvo je lani praznovalo svoj jubilej, in sicer 70 let obstoja. In prav toliko let je član tega društva, nekoč tudi predsednik, pa seveda ustanovni član, prof. dr. Andrej Hočevar. Bil je tudi član in vodja uredništva časopisa, ki ga že od samega začetka izdaja Slovensko meteorološko društvo in se je nekoč imenoval Razprave-Papers, danes pa Vetrnica. Svoje spomine na akademsko delo pa gost Jutranje vremenske fronte strne v misli, da je nekoč bilo več sodelovanja, na katerega smo danes žal pozabili.
8 min 7. 3. 2025
V tokratni prvi epizodi, posvečeni našim meteorologom, smo gostili večkrat nagrajenega meteorologa, upokojenega profesorja, avtorja več kot 70 znanstvenih in strokovnih del ter dveh učbenikov, pa tudi enega ustanovnih članov slovenskega meteorološkega društva, prof. dr. Andreja Hočevarja. Postavil je agrometeorologijo na fizikalno-matematične temelje, o njej poučil generacije agronomov, gozdarjev in krajinskih arhitektov, o fiziki ozračja pa tudi številne meteorologe. Kot eden prvih meteorologov je skupaj z Bojanom Paradižem leta 1954 tri mesece preživel na naši najvišji meteorološki postaji, kjer je beležil podatke o vremenu in jih pošiljal v dolino. Prigodam s Kredarice prisluhnemo v tokratni Jutranji vremenski fronti.
8 min 28. 2. 2025
Tokratna Jutranja vremenska fronta še vedno vztraja nad agroklimatologijo. Doktorska študentka Zala Žnidaršič, ki v okviru svoje doktorske naloge na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani analizira agroklimatske kazalnike podnebnih sprememb, nam je razložila, kaj so podnebne projekcije in kaj vse prinašajo podnebne spremembe - večjo verjetnost za nastanek pozebe in pojav škodljivcev, pa tudi nekatere pozitivne vidike.
5 min 21. 2. 2025
Zala Žnidaršič v okviru svoje doktorske naloge na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani analizira agroklimatske kazalnike podnebnih sprememb. V tokratni Jutranji vremenski fronti zato prisluhnemo nekaterim prvim ugotovitvam, med drugim tudi tem, da je predvidela verjetnost za pojav pozebe vse do leta 2100. Podatki še niso javno dostopni, jih pa - ko bo le možno - predstavimo v Jutranji vremenski fronti.
8 min 14. 2. 2025
Zaradi vedno večjega odstotka energije, proizvedene iz obnovljivih virov energije, kjer igrajo najpomembnejšo vlogo ravno sonce, veter, padavine, se področji meteorologije in energetike čedalje bolj prepletata in postajata soodvisni. Tudi zato meteorologi svoje znanje lahko vnovčijo na energetskem področju. Katera znanja jim pridejo še posebej prav in kako je videti delo, smo preverili pri Manci Fifnja, magistrici meteorlogije in zaposleni na Gen-i.
6 min 7. 2. 2025