Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Prvi
V oddaji Gymnasium predstavljamo srednješolce, ki poleg rednih šolskih obveznosti presenečajo z ustvarjalnostjo in izvirnostjo ter sodelujejo v različnih projektih. Ker je Gymnasium "obvezna smer za mlade", v oddaji komentiramo tudi aktualno problematiko, ki zadeva dijake.
Prvi
457 epizod
V oddaji Gymnasium predstavljamo srednješolce, ki poleg rednih šolskih obveznosti presenečajo z ustvarjalnostjo in izvirnostjo ter sodelujejo v različnih projektih. Ker je Gymnasium "obvezna smer za mlade", v oddaji komentiramo tudi aktualno problematiko, ki zadeva dijake.
Po podelitvi zlatih globusov in pred objavo nominacij za letošnje oskarje smo se z mladimi pogovarjali o njihovem filmskem okusu. Se navdušujejo nad ameriškimi visokoproračunskimi uspešnicami ali imajo, ker so člani kluba Kinotrip, raje manjše evropske ali neodvisne filmske produkcije? Je uspešna literarna predloga ali kolekcija osvojenih filmskih nagrad že zagotovilo za dober film? Mora film ugajati, zabavati, sporočati ali provocirati? Gosti so bili dijaki Lenart Zalar Schroers, Gašper Macedoni, Maša Mramor, Tjaša Štern, študentka Špela Rotar (vsi člani 9. generacije Kinotripa), somentorica Kinotripa Marijana Kuljanac ter vodja in mentorica tega festivala, ki ga prireja Kinodvor, Živa Jurančič. Z nami je bila tudi tolmačka za znakovni jezik gluhih Tinkara Jerina, Špela Rotar nam je namreč približala tudi izkušnjo gledanja filmov gluhih oseb. Ste kdaj pomislili, da slovenski filmi nimajo podnapisov in so zato gluhim nedostopni?
55 min 15. 1. 2025
2 zlati in 4 srebrna odličja na mednaradni naravoslovni olimpijadi so slovenske dijake postavila na prvo mesto med evropskimi državami. Za kakšno tekmovanje gre, kako so se nanj pripravljali in kaj so doživeli v Romuniji? Več smo izvedeli od članov slovenske ekipe (Lucija Kutin, Niko Habinc, Andraž Čadež, Tian Kobal, David Osojnik, Matic Zimic) in njihovih mentorjev (Domen Vaupotič, Ana Pšeničnik in dr. Jan Šuntajs).
52 min 8. 1. 2025
50 oddaj in več kot 200 gostov, 50 zanimivih zgodb, tem in projektov, ki zadevajo življenja mladih ter 5 voditeljev Programa za mlade – to je seštevek minulega leta v oddajah Gymnasium. V začetku leta 2025 se bomo ozrli na nekatere pogovore, ki so popestrili sredine večere. Katere smo izbrali, boste slišali v prvi letošnji oddaji.
59 min 1. 1. 2025
Božič ima predkrščanske korenine, mnoga ljudstva so že pred rojstvom Jezusa častila nastop zimskega solsticija, ko se dan začne ponovno daljšati in tako simbolizira zmago luči nad temo, zmago dobrega nad zlim. Gre za enega izmed najbolj pomembnih krščanskih praznikov, ki ga praznujejo številni ljudje, tudi mnogi neverniki. Kako pa božič razumejo, doživljajo in praznujejo dijaki Škofijske klasične gimnazije? Kaj menijo o pomenu in vlogi vere v današnjem svetu, v katerem sta močno prisotna potrošništvo in materializem? Naši sogovorniki: Livija Smrkolj, Manca Sečnik, Katarina Poklukar, Jakob Medved, Martin Otrin, Sebastjan Perovnik in Matjaž Merše.
52 min 25. 12. 2024
Tokrat nam bodo družbo delali mladi raperji in plesalci hip hopa. Gostje so se namreč odpravili na Ulcafest, mednarodni dogodek, ki združuje mlade umetnike iz Hrvaške, Španije, Gruzije in Slovenije v skupnem prizadevanju za podnebno pravičnost skozi hip hop kulturo. Kaj vse so mladi počeli in česa novega so se tam naučili, pa so nam povedali v oddaji Gymnasium.
55 min 18. 12. 2024
Dijakinje gimnazije Kranj so nedavno ustvarile koledar z naslovom Muhasti Mucha. Rdeča nit je bilo ustvarjanje na Češkem rojenega umetnika Alfonsa Marie Muche, ki je zaznamoval slog imenovan art nouveau. Koledar Muhasti Mucha za leto 2025 krasi 12 mladenk zasanjanih, otožnih ali melanholičnih pogledov, z dolgimi valovitimi lasmi, elegantnimi in romantičnimi gestami, so na Gimnaziji Kranj zapisali v spremni besedi. Kako so te mladenke naslikane v tehniki akvarela nastajale, kako so Muchov slog prilagajale sebi in koledarju, so nam ustvarjalke predstavile v oddaji Gymnasium.
53 min 11. 12. 2024
Iva Goter Košir priznava, da se je vedno počutila drugačno od ostalih. Danes 16-letnica, ki se navdušuje nad japonsko kulturo, tudi modo, zbirateljstvom, računalniškimi igricami in astronomijo, je namreč dekle z motnjo avtističnega spektra. Kakšno je življenje z avtizmom? Je bila pravilna diagnoza rešitev ali dodatna teža? Zakaj nosi slušalke? Kako so jo sprejemali sošolci v osnovni šoli, kako je v srednji šoli? Kateri stereotipi in napačna razumevanja o avtizmu vztrajajo med ljudmi?
48 min 4. 12. 2024
O čustvih in počutju se moramo pogovarjati, ne moremo pa vedno biti v redu. O tem, kako mladi razmišljajo o duševnem zdravju, kaj jih spravi v slabo voljo in stres ter kdaj se počutijo dobro, izvemo več v Gymnasiumu. Gostje so: devetošolka Eva Medved, dijakinja Anouk Ise Poljak in izvajalka programa Dobro sem, projekta Zveze Anite Ogulin in ZMP, Monika Erjavec Bizjak.
49 min 20. 11. 2024
Tokrat smo v Gymnasiumu gostili Sewage system, mlado alternativno glasbeno zasedbo, underground rap kolektiv, ki ga sestavljajo Luka Čander (Ycore), Nejc Fritsch (Kachanr) in Jernej Zagernik (Digitalni Bambi), z voditeljico Liano Buršič pa so preizpraševali svoj odnos do kreativnosti, vloge umetniških imen, tišine, življenjske nazore in poti, ki vse objema predanost glasbenemu ustvarjanju. V oddaji lahko slišite tudi skladbi Barje in Soba 103 z njihovih EP-jev Barje in Maximarket.
59 min 14. 11. 2024
Gasilci so tisti, ki priskočijo na pomoč, ko vsi ostali bežijo stran. Ena izmed pomembnejših nalog gasilskih društev je ob tem še, da skrbijo za prirast in izobraževanje mladih, ki bodo to plemenito nalogo izvajali v prihodnje. Z mladimi člani Prostovoljnega gasilskega društva Ljubljana – Barje smo predstavili izobraževanja gasilskega podmladka, kako prestopajo v vrste operativnih gasilcev, vrste intervencij, ki jih opravljajo in govorili o nalogah gasilskih mentorjev.
53 min 6. 11. 2024