Aktualno na Radiu Maribor

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Ni najdenih zadetkov.

Rezultati iskanja

Ni najdenih zadetkov.

Rezultati iskanja

Ni najdenih zadetkov.

Rezultati iskanja

Ni najdenih zadetkov.

RTV 365 Programi Oddaje Podkasti Moj 365 Menu
Domov
Raziskujte
Programi
Dokumentarci
Filmi in serije
Oddaje
Podkasti
Filmoteka
Zgodovina
Shranjeno
Naročnine
Več
Domov Raziskujte Programi Dokumentarci Filmi in serije Oddaje Podkasti
Plačljivo
Filmoteka
Moj 365
Zgodovina
Naročnine
Shranjeno

Aktualno na Radiu Maribor

Prisluhnite zanimivim dnevnim vsebinam, ki smo jih pripravili na Radiu Maribor.

1339 epizod

Aktualno na Radiu Maribor

Radio Maribor
Radio Maribor

1339 epizod

Prisluhnite zanimivim dnevnim vsebinam, ki smo jih pripravili na Radiu Maribor.

Zaposleni na pragu tveganja revščine

Na praznik dela ne bomo govorili o zgodovinskih bojih delavstva, temveč bomo v ospredje postavili njihove današnje tihe bitke. Med njimi so javni uslužbenci iz tako imenovane plačne skupine J, brez katerih izvedba vsakdana ne bi bila mogoča, a pogosto nimajo niti osnovnega dostojanstva – primerne plače.

31 min 25. 4. 2025


Razglednice: pozabljen zgodovinski vir

Prvo razglednico so poslali v drugi polovici devetnajstega stoletja. Danes polnijo predvsem zbirateljske albume in muzejske zbirke, čeprav so še vedno zveste in tihe opazovalke s stojnic turistično najbolj obiskanih mest. Vedno manj jih odpošljemo. Z njimi vse redkeje pošljemo pozdrave najbližjim, a ob enem gre za tretji najbolj priljubljen zbirateljski predmet na svetu. O teh majhnih, a zgovornih pričevalcih zgodovine govori reportaža Sare Zmrzlak.

27 min 25. 4. 2025


Kako so nekoč vabili na poroke in katere šege so žive še danes

V času, ko vabila na poroko prihajajo po elektronski pošti ali celo preko družbenih omrežij, je etnologinja Pomurskega muzeja iz Murske Sobote Jelka Pšajd vzela pod drobnogled rokopisno ženitovanjsko vabilo iz vasi Lahonci pri Ormožu, domnevno zapisano leta 1836. Gre za dokument, ki ga hrani Pomurski muzej in izstopa po več posebnostih. Recimo - zapisan je v starejši slovenski pisavi bohoričici in uporablja prleško narečje. Jelka Pšajd v pogovoru z Vido Toš razkriva, kako so naši predniki vabili na poroke in katere šege živijo še danes – čeprav v prenovljeni obliki – in kako se je skozi stoletja pomen poroke spremenil.

14 min 2. 5. 2025


Zakaj izumira pletarska obrt?

V knjigah Domače obrti na Slovenskem in Mojstrovine Slovenije, ki ju je napisal etnolog dr. Janez Bogataj, lahko preberemo, da je bilo od konca 19. stoletja do druge svetovne vojne v naših krajih veliko pletarskih šol in tečajev. Med njimi sta bili tudi Državna pletarska šola v Radovljici – delovala je med letoma 1908 in 1935 –, in Državna pletarska šola na Ptuju v letih od 1928 do 1939. Bogato tradicijo pletarstva na Ptujskem je v knjigi pred dvema letoma popisal tudi etnolog Andrej Brence iz Pokrajinskega muzeja Ptuj-Ormož; in ker so predvsem pletene košare povezane z veliko nočjo, smo o tradiciji pletarstva govorili tudi v našem prazničnem programu. Ta nekoč zelo priljubljena obrt danes izumira, pri življenju jo ohranjajo le redki rokodelci in eden takih je Anton Žumer iz Hajdoš.

14 min 21. 4. 2025


O velikonočni skrivnosti z mariborskim nadškofom Alojzijem Cviklom

V posebni velikonočni oddaji smo se pogovarjali o največjem krščanskem prazniku – veliki noči. Osvetlili smo verski pomen praznika ter njegovo simboliko. V cerkvah slovesne aleluje naznanijo, da je Jezus vstal od mrtvih. S tem je po verovanju kristjanov Jezus premagal smrt, ljudem pa odprl možnost, da so po smrti deležni večnega življenja.

34 min 20. 4. 2025


Čarobna Slovenija bo v prihodnosti turistična točka za ukrajinske turiste

Diplomantka izrednega študija programa Gostinstvo in turizem na mariborski Višji strokovni šoli za gostinstvo in turizem Ljudmila Lermolina je Ukrajinka, že nekaj let pa živi v Mariboru. Po poklicu pravnica in ekonomistka je želela svoje znanje izpopolniti še na področju turizma, in tako je lani sklenila še ta študij, z diplomsko nalogo, v kateri je postavila v ospredje vprašanje, kako pomagati rojakom tudi v času vojnih spopadov. V nalogi si je postavila za izziv, pripraviti itinerar 7-dnevnega turističnega vodenja po čarobni Sloveniji, z vključitvijo duhovnih in ezoteričnih praks, posebej za goste iz Ukrajine. Z Ljudmilo Lermolino se je pogovarjala Nataša Kuhar.

16 min 16. 4. 2025


Izbris je največja kršitev človekovih pravic pri nas in medgeneracijska travma

Na ograji Muzeja narodne osvoboditve Maribor je na ogled fotografska razstava Boruta Krajnca – 33 let sramote oziroma samote s portreti ljudi, ki so jih 26. februarja 1992 nezakonito izbrisali iz registra prebivalstva Slovenije. Bilo jih je 25.671 in prejšnji teden so pred odprtjem razstave pripravili srečanje dijakov mariborske Prve gimnazije z nekaterimi, ki so s tem administrativnim ukrepom v Sloveniji izgubili vse pravice. Iz osebnih pripovedovanj so slišali, kako je to zaznamovalo življenje ljudi in njihovih družin.

12 min 2. 4. 2025


Srečko Lesjak: »Tehnična dediščina je eksaktna in je ne moremo tolmačiti po svoje«

»ELES-ov Muzej elektroprenosa Fala–Laško je edinstven v domačem in širšem prostoru,« trdi naš naslednji sogovornik Srečko Lesjak, ki z več tisoč predmeti pripoveduje zgodovino in razvoj elektroprenosne dejavnosti v Sloveniji. Kaj vse predstavlja vzdrževanje električnega omrežja? Zakaj je bil muzej skrivnost za direktorja družbe? Govorili smo o najtežjem – 27-tonskem eksponatu –, pa tudi o prvi žarnici in javni razsvetljavi, ki ni osvetlila nočnega Maribora, temveč Laško!

15 min 12. 3. 2025


Rdeče zore v Mariboru

Iskreno in neposredno. Sveže in izzivalno. Tako so sinoči spregovorile umetnice na mariborski izpostavi ljubljanskega feminističnega in kvirovskega festivala. V slovenski prestolnici so ga pripravili 26-ič, v štajerski tretjič. Kogar zanimata tematska in uprizoritvena svežina in ostrina, mora še danes in jutri v Narodni dom, ki je z Društvom ZIZ koproducent. Kdor pa je zamudil prvi večer, ima na klik še eno priložnost. (Barbara Kukovec v predstavi Sladke skrbi/foto: Žiga Auer)

7 min 7. 3. 2025


Brez krofa ni pusta

Brez krofa ni pusta in na Ptuju so znani tudi po slastnih krofih. V karnevalskem času jih v Ptujskih pekarnah dnevno pripravijo okoli 60 tisoč, glede na trajanje pusta pa jih prodajo od pol pa vse do milijona krofov in še čez. Se domači krofi razlikujejo od teh, ki jih pripravljajo v pekarni? Krofe cvremo ali jih pečemo? In kako novi trendi silijo v krofe, na primer krema iz pistacije …?

19 min 26. 2. 2025



Čakalna vrsta

RTV 365
Mobilna aplikacija
Prenesite iz Trgovine