Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Ni najdenih zadetkov.

Rezultati iskanja

Ni najdenih zadetkov.

Rezultati iskanja

Ni najdenih zadetkov.

Rezultati iskanja

Ni najdenih zadetkov.

RTV 365 Programi Oddaje Podkasti Moj 365 Menu
Domov
Raziskujte
Programi
Dokumentarci
Filmi in serije
Oddaje
Podkasti
Filmoteka
Zgodovina
Shranjeno
Naročnine
Več
Domov Raziskujte Programi Dokumentarci Filmi in serije Oddaje Podkasti
Plačljivo
Filmoteka
Moj 365
Zgodovina
Naročnine
Shranjeno

7. stran

Knjige vseh žanrov izbirajo in prebirajo poslušalci. Zgodbe, vtise, razmišljanja in knjižne predloge zbiramo v nedeljski jutranji radijski knjižnici.

201 epizod

7. stran

Prvi
Prvi

201 epizod

Knjige vseh žanrov izbirajo in prebirajo poslušalci. Zgodbe, vtise, razmišljanja in knjižne predloge zbiramo v nedeljski jutranji radijski knjižnici.

Jean Gion: Mož, ki je sadil drevesa

Oddaja 7. stran tokrat pred vas ne prinaša predloga za obsežno branje, ampak knjigo, ki jo je mogoče prebrati v času od nedeljskega zajtrka do nedeljskega kosila istega dne. Čutna kratka zgodba preprostega pastirja, ki je sadil drevesa, se dogaja v Provansi. Delo Jeana Giona velja za klasično francosko literaturo. O Možu, ki je sadil drevesa se je Bojan Leskovec pogovarjal z antropologinjo in pisateljico Luno Jurančič Šribar.

9 min 29. 3. 2025


Margareta Magnusson: Umetnost slovesovanja po švedsko

Predvsem uporabna je knjiga, ki jo tokrat predstavljamo v oddaji 7. stran. Obenem pa tako rekoč osvobaja, čeprav govori o smrti. Njen naslov je Umetnost slovesovanja po švedsko. V devetem desetletju življenja jo je napisala švedska umetnica, slikarka Margareta Magnusson. V njej opisuje, kako s tako imenovanim slovesovanjem oziroma odstranjevanjem navlake in odvečnih stvari iz svojega doma svojcem po svoji smrti prihranimo čas, obenem pa se počutimo lažje oziroma naredimo nekakšno inventuro življenja.

10 min 21. 3. 2025


Ocean Vuong: Bežen trenutek bajnosti

Hana Bujanović Kokot, avtorica, novinarka in kuratorka literarnega programa v Layerjevi hiši v Kranju je izbrala delo tokratne 7. strani. Kot pravi sama, se je odločila za delo, za avtorja, h kateremu se vedno znova vrača. V oddaji prisluhnemo njenim razmislekom o delu večkrat nagrajenega ameriškega pesnika, pisatelja vietnamskega rodu, Oceana Vuonga. Bežen trenutek bajnosti bi lahko označili kot roman v prostem verzu in sinovo pismo materi, ki ne zna brati.

9 min 16. 3. 2025


Bell Hooks: Naša pozicija: Razred je pomemben

Predlog za branje, ki ga bomo danes predstavili v Sedmi strani, je Naša pozicija: Razred je pomemben. Gre za družbenokritično delo ameriške avtorice Bell Hooks, ki je sicer napisala in objavila prek 40 del, večino na temo rasizma, feminizma in razredne družbe. Bralka Nicoleta Nour, ki je knjigo prebrala, pravi, da se je je dotaknila tako študijsko kot tudi osebno.

10 min 7. 3. 2025


7.stran: Vsa ta nevidna svetloba

Gospa Majda Rupnik, naša tokratna sogovornica, je že v pokoju in je, kot pravi, zdaj našla čas za besede. Ne samo, da rada bere, tudi sama je avtorica kar treh knjig, četrta je v nastajanju. »Vsa ta nevidna svetloba« je tisti roman, ki se je gospe Rupnik izjemno dotaknil. Predvsem je nenavadno, ker pisatelj Anthony Doerr piše o vojni na liričen način. O čem naj sanjajo otroci, ko postane zgodovina nočna mora?

10 min 28. 2. 2025


Petra Škarja: Najdi svojo srečo in mir

V tokratni 7. strani predstavljamo življenjski priročnik avtorice Petre Škarja Najdi svojo srečo in mir. Ljudje smo si različni vendar nekaj nam je skupnega - vsi si želimo mir v duši in srečo v očeh. Kaj bi dali, da bi nam nekdo dal navodila, kako to doseči v tem življenju? Knjiga na 172 straneh govori o temeljnih življenjskih vrednotah ter opozarja na hitrost zahodnega sveta. O iskanju sreče in miru se je Marko Rozman pogovarjal z ljubiteljico knjig iz knjižnice Grosuplje, Kajo Štepic Marinčič.

9 min 20. 2. 2025


Irena Cerar: Svetišča narave

V tokratni oddaji 7. stran vam predstavljamo knjigo, ki je kombinacija terenskega izkustva, osebnih refleksij, naravoslovnih zanimivosti, literarnih in mitoloških perspektiv, ki bralcu ponuja večplastno izkušnjo doživljanja narave v vsej njeni raznolikosti. Irena Cerar se je podala na sedem tednov dolgo potovanje v sedem različnih slovenskih habitatov, med njimi gozd, gore, jame, mokrišča, reke, morsko obalo in kulturno krajino. In tako je nastalo po mnenju kritikov in bralcev odlično delo, ki ga umeščajo v žanr naravopisja. O Svetiščih narave se je Bojan Leskovec pogovarjal z Nino Kožar, pobudnico projekta Knjigobežnice.

9 min 15. 2. 2025


Marjan Žiberna: Nesojena kučma

Oddaja 7. stran bo tokrat bralni navdih poiskala v slovenskih, sodobnih literarnih vodah. Zbirka osmih besedil oziroma osmih zgodb z naslovom Nesojena kučma je zvrstni hibrid. V zgodbah se prepletajo leposlovje, publicistika, biologija, ekologija, otroški in mladostniški spomini, celo nekaj literarne zgodovine in ščep gastronomije je najti v njih. Avtor Marjan Žiberna si je v letu 2022 z romanom Dedič prislužil nominacijo za nagrado kresnik, kar je še dodaten obet za dobro branje.

10 min 8. 2. 2025


Mojca Zupan Vrtač: Jaz, Napoleon

»Svoboda človeka v družbi ni nikoli absolutna. Vedno je omejena s svobodo drugega človeka.« Nedelja je čas za osmišljeno prebiranje literarnih besedil in pripovedi. Tokrat bomo listali med stranmi zgodovinskega romana, Jaz, Napoleon, ki nas popelje v burno obdobje revolucionarnih sprememb v Evropi, na prehodu iz 18. v 19. stoletje. Romaneskni prvenec slovenske pisateljice in zgodovinarke Mojce Zupan Vrtač je še posebej navdušil pisatelja, novinarja in urednika Žigo Kastelica. V pogovoru z Niko Vrabec razgrne misli o knjigi ter spregovori tudi o primerjavah s filmsko epopejo Napoleon, Ridleyja Scotta iz leta 2023.

10 min 1. 2. 2025


Xavier de Maistre: Popotovanje po moji sobi

Današnji bralni namig nas popelje v zgodovino svetovne književnosti. Kmalu po francoski revoluciji je nastalo delo, ki je vzklilo na preprosti ideji, zakaj ne bi nečesa, kar sprva zgleda kot kazen, spremenili v ustvarjalni proces. Konkretno: Zakaj ne opisal svojega potovanja po sobi, v kateri sem zaprt? Tako je vojak, ki nikoli prej ni razmišljal o pisanju, postal pisatelj. Prepustil se je domišljiji, mislim in občutkom ter v dneh prestajanja kazni napisal lucidno delo, stkano iz besednih iger, vzklikov in anekdot. Xavier de Maistre je ob koncu 18. stoletja napisal Popotovanje po moji sobi. O njem se je Bojan Leskovec pogovarjal s Špelo Plestenjak, bibliotekarko iz Mestne knjižnice Ljubljana - Knjižnice Otona Župančiča in nastala je nova epizoda oddaje 7. stran.

8 min 25. 1. 2025



Čakalna vrsta

Prispevki 7. stran

RTV 365
Mobilna aplikacija
Prenesite iz Trgovine