Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Pakiranje pred dopustom je za nekatere prava nočna mora, drugi pa se znajo pri tem zelo dobro organizirati. In kot po pravilu – v anketi med mimoidočimi ugotovimo, da pakirajo ženske, z zlaganjem v avto pa se ukvarjajo moški. Po pravilu tetrisa, seveda.
Ena od stalnic ob koncu šolskega leta so darila, ki jih od učencev in tudi njihovih staršev, prejmejo učitelji in učiteljice, tudi vzgojitelji, vzgojiteljice. To, da imajo doma polne police skodelic z imeni določene generacije, drži. Res pa je tudi, da prejmejo tudi drugačna, bolj unikatna darila: pomečkano vrtnico, ki jo je učenec utrgal med potjo v šolo, zahvalno pismo učenke, ki vedno znova seže v srce, ali kratek film s spomini iz preteklega šolskega leta, ki so ga učenci zmontirali sami.
V Sloveniji se od pozne pomladi do pozne jeseni zgodi okoli 700 gasilskih veselic. Dogodek, nad katerim marsikdo "viha nos", a dejstvo je, da se gasilskih veselic v eni sezoni udeleži več kot milijon in pol ljudi. Pred leti jih je iz radovednosti in s fotoaparatom v roki nekaj obiskal tudi Voranc Vogel. Fotograf časnika Delo in avtor razstave Pujs. Pivo. Golica. Spet bo veselica! je gost Petka brez pravila.
Te dni Zveza združenj šoferjev in avtomehanikov Slovenije obeležuje 100 let. Tradicionalna stanovska organizacija ima več kot 4500 članov, eden izmed njih je tudi Anton Kajbič, upokojeni voznik kamiona in avtobusa. Koliko kilometrov je prevozil v 40ih letih težko oceni, lažje gre z oceno, kakšne so razlike v konceptu varne vožnje po svetu. In še skrivnost šoferskega špricerja nam bo razkril.
Princesa Diana je bila vzrok, da se je Mojca Masterl Štefanič iz Kočevja že zelo zgodaj v otroštvu začela zanimati za britansko kraljevo družino. Skozi leta je ljubezen rasla. Navdihnila je celo njeno izbiro študija. Zdaj sogovornica pravi, da je to zanimanje za vse britansko pravzaprav že preraslo v patriotizem. Darja Pograjc je Mojco Masterl Štefanič povabila na pogovor. Vzrok: praznovanje platinastega jubileja vladanja, ki ga britanska kraljica Elizabeta II obeležuje ta vikend.
Na nekaterih večjih dogodkih po državi trenutno potekajo aktivnosti za spodbujanje servisiranja aparatov. V društvu ZEOS se zavzemajo za to, da napaka aparata ne postane izgovor, da odhitimo v trgovino po novega, ker je na trgu pač najnovejši model. Tudi zato Petek brez pravila gosti njihovega "hišnega" serviserja, ki na terenu v okviru akcije opravlja brezplačno diagnostiko, v radijski mikrofon pa je povedal kdaj je popravilo smiselno ter zakaj ni nujno priporočljivo, da se popravil lotevamo sami.
V Sloveniji imamo nekaj več kot 11.000 čebelarjev, kar je v vrhu Evropske unije. Je pa med njimi zelo malo žensk. Ena redkih čebelark pri nas je Novomeščanka Andreja Stankovič, ki se s to dejavnostjo ukvarja že 40 let. Začelo se je čez noč, ko ji je zgodaj umrl oče in ji zapustil kar 50 čebeljih družin.
Povprečen Američan se v življenju preseli desetkrat, povprečen Slovenec samo enkrat. Tudi zato smo verjetno, pove vodja selitvenega servisa EXPERT d.o.o. iz Ljubljane Zlatko Pehlič, toliko bolj navezani na svoje imetje. Sicer pa je končna cena takšne storitve odvisna od številnih dejavnikov: količine opreme, nadstropja in od tega ali ima recimo blok dvigalo, pa tudi od samo demontaže in montaže opreme.
Edina jutranja rubrika, v kateri se lahko znajde vse. In v kateri povemo (skoraj) vse.
Petek brez pravila gre v avtopralnico. Odločitev, ali v avtomatsko ali ročno, še ni dokončna je pa znan sogovornik - Matic Mirtič iz avtopralnice Avtostop. Med drugim izvemo, kje v vozilu je največ bakterij, zakaj je redno čiščenje avtomobila nujno tudi za prometno varnost in kako čisti/umazani so avtomobili Slovencev?
Skladišča so ponavadi kar kletni prostori knjižnic. V Slovanski knjižnici imajo sicer dve skladišči; eno v kleti, drugo pa v 2. nadstropju stavbe. Dostop do njiju ima zgolj strokovno osebje knjižnice. Tokrat pa tudi Prvi program Radia Slovenija!
Skladišča so ponavadi kar kletni prostori knjižnic. V Slovanski knjižnici imajo sicer dve skladišči; eno v kleti, drugo pa v 2. nadstropju stavbe. Dostop do njiju ima zgolj strokovno osebje knjižnice. Tokrat pa tudi Prvi program Radia Slovenija!
Tokrat govorimo o filozofiji življenja, ki se ji reče minimalizem. Po načelu manj je več se ravna Marko Roblek, avtor bloga Minimalist in tekaškega podkasta Zagret za tek, pionir bosonogega teka in organizator tekaških prireditev.
Zakaj je pisanje seznamov lahko koristno, razloži strokovnjakinja Sabina Đuvelek, dr. psih., organizacijska psihologinja in performance coach. Namig: ni vse v tistem »pametni pišejo«. Pametni namreč tudi kljukajo.
Zakaj je pisanje seznamov lahko koristno, razloži strokovnjakinja Sabina Đuvelek, dr. psih., organizacijska psihologinja in performance coach. Namig: ni vse v tistem »pametni pišejo«. Pametni namreč tudi kljukajo.
Pri odkrivanju storilcev kaznivih dejanj so zasliševalci bolj kot na neverbalne pozorni na verbalne znake, kar pa ne pomeni, da jih povsem odmislijo ... Sogovornik: izr. prof. dr. Igor Areh, predstojnik Katedre za družboslovje, humanistiko in metodologijo na Fakulteti za varnostne vede Univerze v Mariboru ter svetovalec pri preiskovanju kaznivih dejanj in sodni izvedenec s področja psihologije pričanja.
Strokovnjaki v grobem poznajo več različnih tipov vzgoje. Tokrat jih razlagamo na konkretnih primerih z Janjo Urbančič, svetovalko za osebno rast in sočutno starševstvo, ki je "nekje vmes". Ne izhaja torej iz permisivne vzgoje, pri kateri otrok nima meja, ali iz avtoritarne, pri kateri je na prvem mestu strogost in ni prostora za kompromise.
V Petku brez pravila se pred koledarskim začetkom pomladi sprašujemo o učinkovitosti (tradicionalnih) čistilnih akcij. Pa ne tistih doma, temveč v naravi. Slovenci se že pregovorno v velikem številu udeležujemo omenjenih dogodkov, a hkrati - glede na količino zbranih odpadkov - očitno tudi veliko smetimo.
Radiestezija je za marsikoga sporna, ker gre za nepriznano "ljudsko" znanost. Radiestezist Rene Novak se z merjenjem domnevnih zemeljskih in umetnih sevanj ukvarja nekaj več kot 20 let. Kakšno je njegovo delo in na čem temelji omenjena – znanstveno nepriznana – veda?
Ko se najnižja nočna temperatura dvigne na okoli 5 stopinj Celzija, se iz prezimovališč proti mrestiščem začnejo množične selitve dvoživk. Vsako leto jim prostovoljci pomagajo s postavljanjem začasnih ograj in veder, v katerih žabice varno prenesejo na drugo stran cestišča. A odsekov cest, kjer prihaja do množičnih povozov ni malo - več kot 1000 je v Sloveniji takšnih t.i. črnih točk. Petek brez pravila gosti prostovoljca, dijaka Maja Kastelica.
Klovni so eni najbolj neobremenjenih likov v uprizoritveni umetnosti. In takšna sta tudi Natalija in Ravil Sultanov, mož in žena, klovn in klovnesa, diplomanta moskovske akademije za cirkuške umetnosti - smer klovnada. V Sloveniji ustvarjata že 30 let.
Davorin Tonkli iz Šoštanja, eden od pionirjev vzgajanja ličink mokarjev pri nas, ima v posebnem izoliranem kontejnerju približno 300 pladnjev. Na vsakem goji od 8 do 9 tisoč ličink. Idealni pogoji zanje so 27 ? in 65 do 70 odstotna vlaga. "Dela je veliko," pravi, vendar obenem dodaja, da je to hrana prihodnosti. Pa naj si bo v obliki prigrizka brez posebne obdelave in v naravni obliki ali kot sestavina moke za peko kruha.
Pred mednarodnim tednom flirtanja in Valentinovim o slovenskih osvajalnih stavkih (pick-up lines)
Pred zimskimi olimpijskimi igrami v Pekingu smo se spomnili prvega olimpijskega odličja za samostojno Slovenijo. Priborila nam ga je Alenka Dovžan, ena od t. i. "vražjih Slovenk", ki se z nostalgijo in prijetnimi občutki spominja podpore in navijanja sotekmovalcev. Olimpijski duh je bil takrat še pravi. Kaj to pomeni, pa v Petku brez pravila!
Petek brez pravila zavrača razmišljanje, da je oblačenje domačih ljubljenčkov predvsem zabava lastnikov ali t.i. počlovečenje kosmatincev. A hkrati se dotaknemo vprašanja, kje je še meja razumnega. Tudi glede cen živalske garderobe. Gostja: Metka Brodarič Bobnar, ki se je pred leti odločila, da bo za pasjo zimsko kolekcijo poskrbela kar s šivalnim strojem.
Pretekli ponedeljek, tretji v januarju, je bil "menda" najbolj depresiven dan v letu. In razlog za takšen naziv ni v vraževerju, pač pa naj bi izhajal iz več dejavnikov: pobožični računi in dolgovi, opustitev novoletnih zaobljub, nizka raven sončne svetlobe in ne preveč prijazno vreme. Zima, januar, ponedeljki ... Povsod lahko najdemo nekaj, kar ima negativen vpliv na naše počutje.
Z vesoljskim podkastom Multimedijskega centra RTV Slovenija in Prvega z naslovom ApolloLajka odkrivamo in predstavljamo tematike povezane z vesoljem, vesoljskimi tehnologijami, vesoljsko tekmo ter dogajanjem v orbiti in tudi dlje. Ker je vesolje neskončno, tudi pravil za ustvarjalce ni in tem brez dvoma ne bo zmanjkalo. Med najbolj fascinantnimi bodo recimo številke, ki se bodo pojavljale v podkastu. Že vesoljski teleskop Jamesa Webba, ki smo ga na pot pospremili v prvi epizodi, potuje "samo" milijon in pol kilometrov stran.
Najbolj znane in najstarejše žive jaslice na naših tleh pripravljajo v Postojnski jami. Prvič so jih postavili že leta 1989. Tudi letos bo približno sto nastopajočih šest dni interpretiralo biblijsko zgodbo na petih kilometrih turistične jamske poti.
Kaj bi naredili, če bi v reži bankomata našli pozabljen bankovec? Če zatajijo moralne vrednote in si najdene stvari najditelj prilasti, s tem stori kaznivo dejanje zatajitve. Obveznost najditelja je najmreč, da najdeno stvar vrne lastniku ali jo izroči policiji, ki o najdbi sestavi zapisnik. Petek brez pravila je odšel na obisk na oddelek slovenske policije, ki se mu reče "izgubljeno/najdeno".
Petek brez pravila odkriva svet koktajlov. Po poenostavljeni definiciji gre za mešano, odišavljeno pijačo iz alkoholne pijače (ali več njih), sadnih sokov in sladkorja. Kevin Kos, eden najboljših barmanov na svetu, pa pravi, da je svet koktajlov tako obširen in bogat, da ga je treba začeti spoznavati čim prej.
Edina jutranja rubrika, v kateri se lahko znajde vse. In v kateri povemo (skoraj) vse.
Edina jutranja rubrika, v kateri se lahko znajde vse. In v kateri povemo (skoraj) vse.
Obujamo spomine na začetke mobilne telefonije v Sloveniji.
Znanstveniki ocenjujejo, da ima povprečno lasišče približno 150 tisoč dlačnih (lasnih) mešičkov. Vsak raste samostojno in prva zanimiva reč je, da se z njimi rodimo in kolikor jih je, toliko jih pač je, saj v toku življenja ne nastajajo. Se pa spreminjajo oziroma spreminja se pigmentacija. Kako nastanejo sivi lasje? Je starost edini dejavnik sivenja in ali trditev "če izpuliš en siv las, zrastejo trije novi" drži ali ne? Sogovornik Petka brez pravila je Borut Žgavec, dr. med., specialist dermatovenerolog.
Zakaj je zimski čas za nas "pravi" oz. nam naraven in zakaj smo prav v Sloveniji idealno "vklopljeni" v okolico, pove prof. dr. Damjana Rozman, vodja Centra za funkcijsko genomiko in bio-čipe na ljubljanski Medicinski fakulteti Univerze v Ljubljani.
"Zakaj zelenjadarji poimenujete svoje zelenjavno-sadne zmazke in zvarke po mesnih jedeh, če ste toliko proti mesu?" To je eden od zapisov na enem od spletnih forumov, ki je spodbudil temo tokratne oddaje. Zanimajo nas tako imenovana "mesna" imena v veganski prehrani in predvsem, zakaj nekatere zmotijo.
Založba kakovostnih programov (ZKP) in MMC sta v tem tednu zagnala platformo videa na zahtevo, ki omogoča digitalno izposojo filmov. Težava je namreč bila, da so klasike domače filmske dediščine veliko težje dostopne kot kakšni tuji filmi.
Petek brez pravila tokrat o pravilnih algoritmih za (hitro) rešitev najbolj magične med kockami – Rubikove kocke! Gre za izum madžarskega porekla, ki ima še danes naziv najbolj prodajane igrače na svetu. Najhitreje, v manj kot sekundi, jo sicer lahko reši le robot, a tudi človeške roke so precej impresivne. Tekmovanja prireja Svetovno združenje za kocko (World Cube Association), in sicer ob pomoči delegatov oziroma delegatk. Eno gostimo tudi v Petku brez pravila.
V Dubaju bo naslednjih šest mesecev potekala največja svetovna razstava, ki v osnovi vsakih pet let poteka v drugem mestu. Letos sodeluje največ držav v zgodovini tega dogodka – predstavilo se jih bo 190 in 83 je takšnih z lastnim paviljonom, tudi Slovenija. Do konca marca prihodnje leto pričakujejo več kot 25 milijonov obiskovalcev.
Petek brez pravila bi lahko bil ta teden (op. p. Teden mobilnosti in Dan brez avtomobila) tudi petek brez avtomobila, a v njem gostimo nekoga, ki ima avtomobilov več tisoč. V različnih velikostih. Rok Britovšek je zbiratelj avtomobilskih miniatur, ki včasih celo presežejo vrednost dejanskih vozil. Gre za hobi, ki doživlja razcvet.
Dolenjka Ana Pavlin, 24. vinska kraljica Slovenije: "Tako bom rekla, jaz sem se kar malo ustrašila, ko sem dobila e-pošto z vsemi vprašanji z različnih področij, ki so mi jih potem zastavljali v osemčlanski komisiji. Moraš pokazati znanje o evropski in slovenski politiki, torej splošna razgledanost, o vseh treh vinorodnih deželah, o povezavi hrane z vinom, potrebni so tudi branje etiket, predstavljanje vina in znanje tujega jezika."
Klopotci so prvi znanilec jeseni, predvsem pa so klopotci t.i. čuvaji vinogradov. In ker Petek brez pravila načeloma išče odstopanja od pravilnosti oz. običajnosti, smo našli klopotec, ki je od leta 2016 v Guinnessovi knjigi rekordov tudi uradno zapisan kot največji klopotec na svetu. Stoji pa na griču Strmec v Prlekiji, njegov lastnik je sogovornik Stanko Habjanič.
Družba bo vedno potrebovala ozaveščanje o moralni vzgoji, lepem vedenju in temeljnih vrednotah, poudarja Simona Lečnik Očko, poznavalka bontona in ustanoviteljica Lumie, akademije vrednot. Osnova vsakega bontona je pozdravljanje in skrb pri vsakem izmed nas, da drugega ne bomo postavili v neugoden oziroma neprijeten položaj.
V začetku avgusta (8. avgusta) je bil svetovni dan jodlanja, ki je tudi tematsko blizu našim avgustovskim terenskim jutrom v hribih. V soboto bomo na zadnji jutranji planinski postojanki, zadnji avgustovski Petek braz pravila pa je namenjen veselemu prepevanju oziroma jodlanju, eni najstarejših oblik komunikacije. Sogovornica: slovenska kraljica jodlanja, Brigita Vrhovnik Dorič.
Patrik Burnik, vodja animatorjev in namestnik vodje Woop trampolin parka ter Urban Sever, trener v Športnem društvu GIB in trener mladinske ženske reprezentance športne gimnastike poudarjata, da je t.i. trampolinanje v prvi vrsti šport in šele nato oblika zabave. Prvo pravilo je, da vedno skače samo ena oseba naenkrat.
100-odstotne vodoodpornosti pri pametnih napravah ni, vsaka naprava ima svojo odpovedno točko.
Zemljevid v papirnati ali mobilni obliki? Oboje? Vsekakor bolje kot pa da se v hribe odpravimo brez načrta poti, kaj šele brez navigacijskega pripomočka. Kako zanesljive so mobilne aplikacije, zakaj uporaba priljubljenega Google zemljevida v hribih ni primerna in zakaj je priprava pomembna (in odgovorna) tudi, če se odpravljamo "zgolj" do 1000 metrov?
V dneh, ko se zjutraj še toliko bolj oziramo proti vzhodu, petkovo olimpijsko jutro popestrimo ne samo s "koničiva", še kakšno japonsko besedo bomo dodali v Petku brez pravila. A ne v obliki hitrega radijskega jezikovnega tečaja, temveč o različnih metodah učenja tega (za nas) eksotičnega jezika, s tremi abecedami, brez množine, s stavki, ki so lahko sestavljeni samo iz glagolov in z več oblikami formalnosti.
Iztok Čop: poslovnež, direktor podjetja za prodajo veslaških simulatorjev, čolnov in druge veslaške opreme, in nekdanji olimpijec s šestimi nastopi in štirimi kolajnami. Vse se je začelo v Barceloni leta 1992, ko je takrat "še kot mulec" prvič doživel olimpijsko vas in v dvojcu brez krmarja z Denisom Žvegljem s tretjim mestom priveslal sploh prvo olimpijsko medaljo za samostojno Slovenijo.
Promet poleti. Čudovita besedna zveza, sploh, ko se človek kam odpravlja. Petek brez pravila se je odpravil na Prometno-informacijski center Dragomelj, enega izmed petih, ki delujejo v Sloveniji. Skupaj imajo več kot 1800 kamer in še dodatnih okoli 150 kamer, ki so postavljene na državnih, t.i. »starih« cestah. A kamere niso vedno dovolj, pogosto jim aktualne prometne informacije posredujejo tudi vozniki, torej tisti, ki so "na terenu".
V slovenskem morju so strokovnjaki do danes popisali 2260 vrst živali in rastlin. Potapljač in morski biolog, prof. dr. Lovrenc Lipej iz Nacionalnega inštituta za biologijo poudarja, da je slovensko morje daleč od dolgočasnega in pustega.
Pošiljanje razglednic sorodnikom in prijateljem je bilo sploh v drugi polovici 20. stoletja skoraj dopustniška obveznost. Danes pa malo manj, ker obstaja hitrejša, cenejša in morda tudi bolj osebna pot – mobilni telefon in fotografija je skoraj v istem trenutku pri naslovniku. Ali so klasične razglednice res "iz mode"? V Petku brez pravila z zbirateljem razglednic, ki ima v svoji zbirki tudi najstarejšo ljubljansko razglednico iz leta 1891.
Psiholog Peter Praper o karakterju slovenske družbe.
Če smo na plaži in se namažemo z zaščitnim faktorjem SPF 10 – kdaj naša koža ne bo več zaščitena? Koliko časa torej lahko mine do naslednjega nanosa? Prof. dr. Mirjana Gašperlin, predstojnica Katedre za farmacevtsko tehnologijo na Fakulteti za farmacijo Univerze v Ljubljani, pove, da to pomeni, da smo lahko na soncu desetkrat dlje, kot bi lahko bili, če ne bi bili zaščiteni.
Petek brez pravila gosti Tomaža Čokla, ki se je z nogometom prvič srečal v domači dnevni sobi, jo pri šestih letih zamenjal za nogometni klub Domžale, zdaj je že nekaj let nogometni sodnik. Je tudi tisti, ki zelo dobro sliši, kaj med tekmami prihaja s tribun, kjer so (pre)ambiciozni starši.
Nerodni tišini v dvigalu se lahko s tehnikami psihologije komuniciranja izognemo. Vesna Sodnik, integrativna in jungovska coachinja, praktikantka transakcijske analize, mentorica učinkovite komunikacije in trenerka avtentičnega govorništva: "Izredno hecno in nelagodno je, da vstopim v dvigalo in osebi ne dam nobenega znaka, da sem jo zaznala. In potem pride do trenutkov, ki se vlečejo, ko ne vemo, kam bi gledali, kaj bi rekli in komaj čakamo, da bo te neprijetne vožnje že končno konec."
Gregor Vertačnik je klimatolog, ki se na ARSO ukvarja z ekstremnimi vremenskimi dogodki, veliko pa ve povedati tudi o sončnem obsevanju, ki sodi med osnovne meteorološke dejavnike. Do površja Zemlje tudi ob jasnem dnevu pride le del sončnega sevanja, v Sloveniji smo ga v povprečju deležni 2000 ur na leto.
Človek 21. stoletja je sicer bolj vajen kroženja med različnimi kulturnimi okolji, kot je bil pred recimo sto leti, vendar to še ne pomeni, da danes več ne doživlja kulturnega šoka. Doc. dr. Boštjan Kravanja iz Oddelka za etnologijo in kulturno antropologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani pove, da je to še vedno skorajda obvezna sestavina menjave okolja, čeprav danes obstajajo številni načini odmora od kulturno preveč drugačnega in v tem smislu intenzivnega okolja.
V grobem lahko rečemo, da je v Sloveniji od 3000 vrst višjih rastlin, kar niso alge, mahovi in podobno, okrog 10 odstotkov takšnih, ki so ogrožene, pove prof. dr. Nejc Jogan s katedre za botaniko in fiziologijo rastlin, Oddelka za biologijo Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani.
Splet je poln opisov tega in onega generacijskega mehurčka, Petek brez pravila pa predstavlja nekaj najpogostejših značilnosti posamezne generacije. A treba je upoštevati, da obravnavano področje velja za časovni okvir in družbene okoliščine zahodnega sveta. Predvsem pa, posploševanje nikoli ni dobro.
Edina jutranja rubrika, v kateri se lahko znajde vse. In v kateri povemo (skoraj) vse.
30 milijonov dnevno aktivnih uporabnikov, milijon naročnikov, ogled več kot milijarde videoposnetkov dnevno, na minuto pa je na YouTube naloženih za 500 ur posnetkov. 23. aprila 2005 je bil na omenjeno platformo naložen prvi videoposnetek, danes je to druga najbolj obiskana spletna stran na svetu, kjer živijo tudi t.i. vplivneži oziroma vplivnice. Eno gosti Petek brez pravila.
Trgovci uporabljajo različne načine pospeševanja prodaje v prodajnih okoljih in pri tem mislijo na vsa naša čutila. Kot pove Borut Zoran, nekdanji prodajalec, danes podjetnik in svetovalec, v trgovinah glede na splošne trende in analize prilagajajo svetlobo, vonj, glasbo itd. Tjaša Tršar je zaposlena v trgovski verigi z obutvijo Mass in med drugim omenja, kako pomembne so lahko barve sten, polic in talnih oblog.
Dan za spremembe je vseslovenska prostovoljska akcija, ki je nastala z namenom spodbujanja državljanov k aktivnemu odzivu na potrebe svoje skupnosti in ustvarjanju priložnosti, da se čisto vsak lahko preizkusi v vlogi prostovoljke ali prostovoljca. Letos še posebej z namenom prostovoljskega prispevka k premagovanju osamljenosti. In letos – tako kot lani – zaradi vsem znanih okoliščin številne aktivnosti potekajo prek spleta, nekatere pa tudi v živo, do konca meseca aprila. Za Petek brez pravila pa smo dogajanje vzeli za iztočnico – za razmislek o tem, kakšna mora biti sprememba, da ima učinek? Kdaj do spremembe dejansko pride in kaj sploh je prava sprememba?
V Sloveniji bomo 23. aprila prvič zaznamovali dan v rabljenih oblačilih. Pobudniki projekta so različne nevladne organizacije, združene pod imenom Obleka naredi človeka. Oblačila kot odpadek so namreč vse večji problem, poudarja Katja Sreš (Ekologi brez meja), rešitev pa je podaljšanje življenjskega cikla oblačil.
Edina jutranja rubrika, v kateri se lahko znajde vse. In v kateri povemo (skoraj) vse.
Vsako leto okrog enakonočja zaznamujemo svetovni dan pripovedništva. Podatki iz raziskav Knjiga in bralci VI kažejo na upad pogostosti pripovedovanja v Sloveniji. Leta 2014 je svojim otrokom bralo le nekaj več kot 30 odstotkov slovenskih družin, leta 2019 pa je to število padlo že pod ta odstotek. Na drugi strani pa recimo na Norveškem že skoraj 80 odstotkov družin redno bere in pripoveduje.
Edina jutranja rubrika, v kateri se lahko znajde vse. In v kateri povemo (skoraj) vse.
UK 12, US 8, FR T 3, IT 44, EU 38. To so različne oznake za načeloma isto velikost določenega oblačila in pomenijo, da je proizvajalec uporabil kroj s prsnim obsegom 88 cm, pove asist. dr. Tanja Podbevšek iz Katedre za tekstilno in oblačilno inženirstvo na Naravoslovnotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani.
Edina jutranja rubrika, v kateri se lahko znajde vse. In v kateri povemo (skoraj) vse.
Za vpis na oblikovne šole in umetniške gimnazije je potreben (tudi) uspešno opravljen preizkus likovne nadarjenosti. V teh dneh na različnih platformah in ustanovah potekajo različni tečaji oziroma priprave na takšne preizkuse. Tudi v Narodni galeriji v Ljubljani, kjer je kustosinja pedagoginja Nataša Braunsberger povedala, da je likovna nadarjenost po definiciji naravna sposobnost posameznika, ki omogoča visoke dosežke na likovnem področju. Zajema tako motivacijo oz. voljo do ustvarjanja, nenavadne, izjemne likovne rešitve in tako imenovane vizualno-spacialne sposobnosti.
Tole je zgodba, ki dokazuje, da za ljubezen ni nikoli prepozno.
Mobilni telefon je v lanskem letu v Sloveniji uporabljalo 97 % ljudi starih od 16 do 74 let. Pametni telefon je imelo 81 % uporabnikov prenosnih telefonov. Ob Svetovnih dnevih brez pametnih telefonov, ki jih obeležujemo od 6. do 8. februarja, strokovnjaki opozarjajo na problem, ko nova tehnologija začne nezavedno ovirati naše družabno življenje in recimo produktivnost v službi. Po izkušnjah Zinke Kosec, spec. org. manag., ki izvaja kadrovska izobraževanja po podjetjih in se med drugim loteva tudi teme digitalnega razstrupljanja, v povprečju v službi porabimo 2 uri za brskanje po telefonu.
Edina jutranja rubrika, v kateri se lahko znajde vse. In v kateri povemo (skoraj) vse.
Napačne predstave o organizaciji časa nas ovirajo, da bi sprostili svoje potenciale, pove dr. ekonomije Klemen Podjed, svetovalec za področje obvladovanja stresa in osebne produktivnosti iz Inštita za produktivnost. Če bomo delali hitreje ali več stvari hkrati, še ne pomeni, da bomo uspešnejši.
Edina jutranja rubrika, v kateri se lahko znajde vse. In v kateri povemo (skoraj) vse.
V Petku brez pravila komentiramo finalistke izbora Besede leta 2020 in ugotavljamo, katera se bo v ponedeljek okitila s tem naslovom.
Edina jutranja rubrika, v kateri se lahko znajde vse. In v kateri povemo (skoraj) vse.
Posebni pancerji za OI Sarajevo 1984, loki, ki v lokostrelstvu prinašajo evropske rekorde in čevlji, v katerih skačejo z roba vesolja, so le nekatere uspešne zgodbe slovenskih inovatorjev športnih pripomočkov in opreme. Nekaj jih bo, ko bodo odpravljeni ukrepi, na voljo za ogled tudi v Tehniškem muzeju Slovenije, kjer je na novi razstavi "Tehnika za šport" zbranih več kot 35 slovenskih proizvajalcev športne opreme.
Edina jutranja rubrika, v kateri se lahko znajde vse. In v kateri povemo (skoraj) vse.
Kako nastanejo eksperimenti v Hiši eksperimentov? Luka Vidic pravi, da morajo biti dovolj robustni, da jih obiskovalci ne uničijo in zagotovo ne drži, da izhajajo le iz fizike in kemije. Poleg vseh novih spletnih e-ksperimentov, ki jih obljubljajo za letošnjo Noč raziskovalcev, smo naredili tudi kratek radijski eksperiment.
Na Dan slovenskih splošnih knjižnic spoznavamo e-knjižnico Biblos. Med epidemijo se je število izposoj e-knjig znatno povečalo. Trenutno je na Biblosu na voljo nekaj več kot 4400 e-knjig v slovenščini.
Na, za mnoge vraževerne nesrečni, petek trinajsti o stari vedi števil - numerologiji. Ljudje danes ob že poznani spremembi osebnega imena večkrat sprašujejo tudi za prave kombinacije imena hišnih ljubljenčkov, bodočih otrok, celo za PIN številko bančnega računa.
Edina jutranja rubrika, v kateri se lahko znajde vse. In v kateri povemo (skoraj) vse.
Edina jutranja rubrika, v kateri se lahko znajde vse. In v kateri povemo (skoraj) vse.
Edina jutranja rubrika, v kateri se lahko znajde vse. In v kateri povemo (skoraj) vse.
3D tiskanje hrane je zaenkrat prisotno v pop-up restavracijah in bolj eksperimentalnih kuhinjah visoke kulinarike, smo imeli pa tudi Slovenci svoje poskuse.
Prvi Teden restavracij so organizirali v New Yorku leta 1992, od takrat pa se je akcija razširila po vsem svetu. Bistvo je ponudba posebnih menijev v priznanih in dobro ocenjenih restavracijah po nižji ceni od običajne z obvezno vnaprejšnjo rezervacijo. Tokrat v "šoli okusov," kot to imenuje kulinarični kritik in selektor Tedna restavracij Uroš Mencinger, sodeluje 106 restavracij. Gostinci morajo biti vrhunsko pripravljeni, gosti pa predvsem radovedni, raziskovalni in svobodomiselni, kar, resnici na ljubo, večina največkrat ni.
Edina jutranja rubrika, v kateri se lahko znajde vse. In v kateri povemo (skoraj) vse.
Edina jutranja rubrika, v kateri se lahko znajde vse. In v kateri povemo (skoraj) vse.
Od akustike in klasike do elektrike na dan obletnice smrti Jimija Hendrixa.
Od akustike in klasike do elektrike na dan obletnice smrti Jimija Hendrixa.
Edina jutranja rubrika, v kateri se lahko znajde vse. In v kateri povemo (skoraj) vse.
Kaj ima čajna klobasa opraviti s čajem, polenta s pepelom ter zakaj muska pomeni namočena jed? Razlaga dr. Simona Klemenčič z Inštituta za slovenski jezik Frana Ramovša na ZRC SAZU.
Edina jutranja rubrika, v kateri se lahko znajde vse. In v kateri povemo (skoraj) vse.
Idrijski žlikrofi so vpisani v register nesnovne dediščine, od leta 2002 so na ravni Evropske unije zaščiteni kot 'Zajamčena tradicionalna posebnost' ter od leta 2010 kot zaščiten proizvod vpisani tudi v register pri Evropski komisiji. Najprej smo preverili, ali obiskovalci ljubljanske tržnice poznajo glavne sestavine te kulinarične posebnosti, potem pa smo se izdelave učili z 91-letno Marto Mikuž iz Črnega Vrha nad Idrijo.
Edina jutranja rubrika, v kateri se lahko znajde vse. In v kateri povemo (skoraj) vse.
Erik Toth in Mirna Buić sta si prvo edicijo Slovarja izolskega slenga zamislila še kot študenta antropologije in kulturologije. Letos, po desetih letih, je na vrsti že tretja izdaja, med najnovejšimi zbranimi besedami je interkuler.
Edina jutranja rubrika, v kateri se lahko znajde vse. In v kateri povemo (skoraj) vse.
Edina jutranja rubrika, v kateri se lahko znajde vse. In v kateri povemo (skoraj) vse.
"Slovenci več ali manj poznamo majolike," pove Mateja Kos, soavtorica razstave Slovenska majolika, kustosinja v Narodnem muzeju Slovenije. V Petku brez pravila pove še, od kod je tehnika izdelave teh posod pripotovala do nas in kako to, da smo Slovenci majoliko posvojili do te mere, da je postala mitološki predmet - v ljudskih pesmih recimo predstavlja veselo družbo.
Umetnik v naravi Miha Brinovec se ukvarja tudi z balansiranjem kamnov, včasih eno skulpturo balansira tri ure.
Edina jutranja rubrika, v kateri se lahko znajde vse. In v kateri povemo (skoraj) vse.
Edina jutranja rubrika, v kateri se lahko znajde vse. In v kateri povemo (skoraj) vse.
Pogovarjali smo se z Žigo Vaupotičem, ki je obiskal že približno 50 restavracij z Michelinovimi zvezdicami in vstopili v najmanjši slovenski muzej. Trafika - muzej za enega prikazuje stare predmete, ki so jih nekoč prodajali v trafikah, Aleksandra Berberih-Slana pa je izdala, da legenda o ljubezni, ki trafikantom najde pravega ali pravo, očitno še kar drži.
Pedoči ali klapavice so cenovno najbolj dostopne školjke, vsak junij imajo v Izoli tudi svoj praznik. Na enem grozdu klapavic, ki sega v morje od 3 do 8 metrov globoko, pridelovalci dobijo približno 20-30 kg prodajnih školjk. Školjkar Mitja Petrič jih letno pridela 200 ton, goji tudi ostrige in vrsto, ki je od njih vsaj 5-krat dražja, to so ladinke. Italijani jim pravijo morski tartufi. Priprava osnovne buzare s klapavicami je preprosta, še bolj enostavno je, da jih pripravimo na žaru.
Edina jutranja rubrika, v kateri se lahko znajde vse. In v kateri povemo (skoraj) vse.
Medtem, ko v Veliki Britaniji praznujejo nacionalni dan piškota, bomo pri nas dobili prvi drive-in koncert.
Edina jutranja rubrika, v kateri se lahko znajde vse. In v kateri povemo (skoraj) vse.
V Petku brez pravila o nadomestku Evrovizije, navadah oboževalcev izborqa in čebelicah, ki napovedujejo tematsko jutro na Prvem.
Edina jutranja rubrika, v kateri se lahko znajde vse. In v kateri povemo (skoraj) vse.
Ekipa Ptičje simfonije se že tretje leto zapored odpravlja na teren, kjer bo lovila ptičje petje za nedeljski jutranji program. Na terenu se odlično znajdejo, tudi če dežuje, veliko zaslug za to imajo radijski tonski mojstri in ornitologi, ki tudi ob manj ugodnih pogojih, prepoznajo ptice.
Edina jutranja rubrika, v kateri se lahko znajde vse. In v kateri povemo (skoraj) vse.
Edina jutranja rubrika, v kateri se lahko znajde vse. In v kateri povemo (skoraj) vse.
Quarantopoly oziroma po slovensko Karantopoli je iznajdljiva različica neke druge družabne igre, kjer je v ospredju imaginarni denar ter gradnja hiš in hotelov. Slovenska domislica, ki je nastala kot posledica dolgčasa med – logično – karanteno, pa za cilj zastavlja domače okolje