Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Ni najdenih zadetkov.

Rezultati iskanja

Ni najdenih zadetkov.

Rezultati iskanja

Ni najdenih zadetkov.

Rezultati iskanja

Ni najdenih zadetkov.

RTV 365 Programi Oddaje Podkasti Moj 365 Menu
Domov
Raziskujte
Programi
Dokumentarci
Filmi in serije
Oddaje
Podkasti
Filmoteka
Zgodovina
Shranjeno
Naročnine
Več
Domov Raziskujte Programi Dokumentarci Filmi in serije Oddaje Podkasti
Plačljivo
Filmoteka
Moj 365
Zgodovina
Naročnine
Shranjeno

UI faktor

Osnove umetne inteligence za mlade

7 epizod

UI faktor

Prvi
Prvi

7 epizod

Osnove umetne inteligence za mlade

Zakaj se v slike, ki jih dela UI, prikradejo napake

Pravzaprav je čudno, da jih ni še več. Fotografije in celo posnetki, ki jih ustvarja danes umetna inteligenca, so lahko namreč že kar preveč realistični. No, to seveda ne velja vedno. Večinoma kar hitro vidimo, da gre za umetno generirane slike, imajo skoraj značilen »UI slog« in na spletu jih je vse več. A realistične slike in posnetki niso več nobena redkost. Se pa na njih lahko znajdejo tudi nenavadne napake. Umetna inteligenca ima lahko težave z zenicami in številom prstov, kakšen del telesa se znajde na napačnem mestu in še zlasti na ozadju slike so pogosto prisotni nesmiselni predmeti. Tovrstne nenavadne napake so posledica samega delovanja umetne inteligence. Kako torej nastajajo te slike, sta v tokratni epizodi podkasta UI faktor, pojasnila Janez Demšar in Blaž Zupan s fakultete za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani.

12 min 12. 4. 2025


5. del - Kako umetna inteligenca naredi sliko, če ni nikoli ničesar videla

Ljudje lahko takoj ugotovimo, kaj je na fotografiji, ampak le malo nas ima talent in znanje, da lahko narišemo res dobro sliko. Pri umetni inteligenci je to precej drugače. Zelo dolgo je trajalo, da so jo sploh naučili prepoznati, kaj je na sliki. Ampak ko je to enkrat uspelo, se je v nekaj letih naučila narisati, kar koli ji naročimo. Včasih celo tako prepričljivo, da sploh ne opazimo več, da si je osebo na fotografiji izmislila umetna inteligenca. Kako se je UI naučila gledati in kako pravzaprav vidi, pojasnjujeta prof. Janez Demšar in prof. Blaž Zupan s fakultete za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani.

9 min 5. 4. 2025


4. del - Kako umetna inteligenca posnema možgane

Navdih za umetno inteligenco je človeška inteligenca, navdih za danes najzmogljivejše modele umetne inteligence pa se skriva v zgradbi človeških možganov. Umetne nevronske mreže in še zlasti globoke nevronske mreže so pristop v strojnem učenju, ki se je do zdaj izkazal kot daleč najučinkovitejši. Na njih temeljijo tako ChatGPT kot generatorji slik. Skrajni čas, da preverimo, kako se umetni nevroni v nevronski mreži učijo.

12 min 29. 3. 2025


3. del - Algoritmi in družbena omrežja

Ob besedi algoritem hitro pomislimo na družbena omrežja. Da so algoritmi tisti, ki nam priporočajo različne vsebine na Tiktoku, Instagramu ali Youtubu, izpostavijo tudi mladi v tokratnem podkastu. To sicer drži, je pa le del zgodbe. Algoritmov je veliko različnih vrst. Če nas družbena omrežja tako uspešno zasipavajo z vsebinami, ki nas priklenejo na zaslone, to niti ni v prvi vrsti zasluga priporočilnih algoritmov kot takih, ampak je trik nekje drugje. Kje, v tretji epizodi podkasta UI faktor pojasnita Janez Demšar in Blaž Zupan, prav tako pa tudi to, zakaj ponudijo tudi marsikaj, česar sploh nočemo videti.

11 min 22. 3. 2025


2. del - Kako stroj postane inteligenten

Umetna inteligenca je danes kos marsičemu, za kar smo mislili, da zmore samo človek. Že dolgo je ne moremo več premagati v igri šaha, zdaj pa nam v treh sekundah napiše še esej in se z nami pogovarja o skoraj čemerkoli. Kar težko je verjeti, da je vse to mogoče, če pa umetna inteligenca samo računa naslednjo najverjetnejšo besedo, kot smo izvedeli v prvi epizodi UI faktorja. Od kod se torej vzame ta inteligenca strojev? Tokrat Janez Demšar in Blaž Zupan s fakultete za računalništvo in informatiko razložita prav to.

10 min 15. 3. 2025


1. del - ChatGPT

Danes se je že skoraj lažje pogovarjati s ChatGPT-jem kot z drugimi ljudmi. Vedno ima čas in skoraj o vsem nekaj ve. Mladi ste že odkrili, da je lahko super pomoč. V nekaj sekundah odgovori na vsako vprašanje ali spiše esej. Ampak kako je pravzaprav vse to mogoče?

11 min 8. 3. 2025


Osnove za življenje v dobi umetne inteligence

Danes se je že skoraj lažje pogovarjati s ChatGPT-jem kot z drugimi ljudmi. Vedno ima čas in skoraj o vsem nekaj ve. Ampak s čim se dejansko na ta način pogovarjamo in kaj je tisto, kar nam piše spise ali eseje za šolo? Mladi vstopajo v svet, v katerem je umetna inteligenca vse pomembnejši dejavnik. Nujno je torej poznati vsaj osnove za življenje v dobi umetne inteligence.

1 min 6. 3. 2025



Čakalna vrsta

Prispevki UI faktor

RTV 365
Mobilna aplikacija
Prenesite iz Trgovine