Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ars
Pogovori z umetniki v odmoru neposrednih prenosov koncertov.
Ars
51 epizod
Pogovori z umetniki v odmoru neposrednih prenosov koncertov.
V odmoru otvoritvenega koncerta Festivala Maribor 2024 predvajamo pogovor z novim umetniškim vodjem, klarinetistom in dirigentom Matetom Bekavcem. Posnela, pripravila in uredila ga je Tjaša Krajnc.
22 min 12. 9. 2024
Julian Steckel se je rodil leta 1982 v glasbeni družini, mama je učiteljica klavirja in oče učitlej violine ter tudi dirigent. Steckel je osvojil več vidnih priznanj, na razvoj njegove solistične poti pa je imela največji vpliv zmaga na Mednarodnem glasbenem tekmovanju Bavarskega radia, največjem nemškem tekmovanju na področju klasične glasbe. Nastopal je z nekaterimi najboljšimi evropskimi orkestri, kot so Orkester leipziškega Gewandhausa, Orkester Bavarskega radia, Kraljevi filharmonični orkester, Pariški orkester, Rotterdamski filharmonični orkester ali Filharmoniki iz St. Peterburga. V intervjuju, ki ga bomo slišali v odmoru koncerta, Julian Steckel pravi tudi, da glasbenik ne more biti glasbenik, če ne igra komorne glasbe – na tem polju pogosto sodeluje z glasbeniki, kot so violinisti Janine Jansen, Christian Tetzlaff, Karen Gomyo, Veronika Eberle ali violončelista Antje Weithaas in Renaud Capuçon. Steckel poudarja pomen svoje pedagoške dejavnosti – med letoma 2011 in 2017 je bil profesor violončela na Univerzi za glasbo in gledališče v nemškem Rostocku, od oktobra leta 2017 pa ima profesuro v Münchnu.
13 min 14. 10. 2021
Pred začetkom cikla Kromatika 2021/22 smo se pogovarjali s šefom dirigentom Simfoničnega orkestra RTV Slovenija - o začetku nove sezone, vrnitvi v Gallusovo dvorano pred občinstvo, delu s Simfoniki in simfonični suiti Šeherezada, ki jo bo orekster izvedel v drugi polovici večera ob odprtju sezone.
12 min 16. 9. 2021
Neville Hall je med slovenskimi skladatelji edinstven ustvarjalec – ne toliko zaradi življenjske poti, ki ga je leta 1993 po že končanem študiju kompozicija v Aucklandu in izkušnjah z nekaterimi vodilnimi evropskimi skladatelji, pripeljala v Slovenijo, ampak po posebni predanosti ustvarjanju, tudi izrazito ostro oblikovani estetiki. Leta 1997 je ustvaril orkestrski prvenec, delo Silence rained down, quenching time's fire. Od takrat redno sklada za orkester, v zadnjih letih morda celo vse več in zdi se, da je ta zasedba izjemnega pomena. S sklacateljem smo se pogovarjali pred prvo izvedbo novega orkestrskega dela so flamed in the air.
19 min 3. 2. 2021
Rossen Milanov je velik garač, ki natančno izdeluje svoje poglede na to, kako krepiti glasbeno kulturo neke skupnosti, mesta, regije. Kljub zadolžitvam šefa dirigenta Simfoničnega orkestra RTV Slovenija večino svojega dela pa ustvari v delu s tremi orkestri iz severovzhoda ZDA, kjer je umetniški vodja Simfoničnega orkestra iz Culumbusa, Simfoničnega orkestra Chautauqua ter večletni umetniški vodja Princetonskega simfoničnega orkestra. Pred novo sezono s Simfoniki je razmišljal o vračanju k Beethovnovemu opusu ob mojstrovi obletnici, o skladateljevi Peti simfoniji in delu orkestrov v zahtevnem času, ki ga živimo.
15 min 24. 9. 2020
Pogovor z vodjo glasbene produkcije in umetniško vodjo Simfoničnega orkestra RTV Slovenija Majo Kojc o turneji z Mišo Majskim v Južni Ameriki in s Stefanom Milenkovićem v Italiji.
14 min 5. 12. 2019
Dejan Lazić je svetovno uveljavljen pianist, ki se je po letu 2012 vrnil na oder s Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija s Chopinovim Prvim klavirskim koncertom. Obiskali smo ga po prvi vaji z orkestrom in mu zastavili nekaj vprašanj o Chopinovi glasbi, pianistovem lastnem skladateljskem delu in improvizaciji.
8 min 3. 10. 2019
Rossen Milanov je za začetek sezone, s katero uradno prevzema mesto šefa dirigenta orkestra, izbral neoklasicistično prvo polovico s Krekovo Simfonietto in Violinskim koncertom Stravinskega, ter drugo polovico, navdahnjeno z dunajskim valčkom. Pred koncertom smo ga povprašali tudi o zasnovi uvodnega večera, o solistu, ki ga je povabil in o poudarkih v sezoni Simfonikov.
18 min 12. 9. 2019
Mladi violinist Nikola Pajanović začenja obetavno solistično kariero. Lani je zaseden drugo mesto na Evrovizijskem tekmovanju mladih glasbenikov, se uvrstil v polfinale Menuhinovega tekmovanja ter nabral nekaj pomembnih koncertnih izkušenj. Ob izvedbi Violinskega koncerta Čajkovskega smo se z njim pogovorili o tokratnem koncertu, njegovi solistični igri, sodobnih zahtevah, ki jih občuti glasbenik, ko se izpostavi v solistični vlogi in tudi o prihodnosti, kot jo načrtuje ta mladi glasbenik.
15 min 4. 6. 2019
Gordan Nikolić je bil do leta 2017 dolgoletni koncertni mojster pri Londonskem simfoničnem orkestru, v svoji karieri pa je to delo opravljal pri komornem Orkestru francoske regije Auvergne, vodil je Komorni orkester iz Lozane, Komorni orkester Evrope in Nizozemski komorni orkester. Rodil se je v Srbiji, med drugim je študiral v Baslu, danes pa je sam profesor za komorno igro na londonskem Kraljevem kolidžu za glasbo in na Guildhall School of Music. Je iskan solist in dirigent – najraje pa združuje ti funkciji. Je glasbenik, violinist, pravi muzik, ki rad poudarja, da se zaveda celotne glasbene izkušnje.
14 min 16. 5. 2019