Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Poslušamo koncertne posnetke komornih zasedb mladih glasbenic in glasbenikov s koncertnih ciklov GML, GMS, AG, FL … in pripravljamo portrete vidnejših glasbenikov ali glasbeno-izobraževalnih ustanov.
511 epizod
Poslušamo koncertne posnetke komornih zasedb mladih glasbenic in glasbenikov s koncertnih ciklov GML, GMS, AG, FL … in pripravljamo portrete vidnejših glasbenikov ali glasbeno-izobraževalnih ustanov.
Februarja 2024 sta v koprskem studiu Hendrix zaigrali članici dua Accordipiano, ki ga sestavljata sestri Julijana in Katarina Peroša. Glasbenici sta študentki magistrskega študija na Akademiji za glasbo v Ljubljani, in sicer Julijana študira koncertno harmoniko v razredu Boruta Zagoranskega, Katarina pa klavir v razredu Dubravke Tomšič Srebotnjak. Arhivno sta posneli: UROŠ ROJKO: BAGATELE ZA HARMONIKO IN KLAVIR ALESSIO MANEGA: TRIPTIH (CLARITY, FUSION CITY, HOMESICKNESS) CÉSAR FRANCK: PRELUDIJ, FUGA IN VARIACIJE, OP. 18 ZA HARMONIKO IN KLAVIR EDDY FLECIJN: TRI DUI ZA HARMONIKO IN KLAVIR IGOR DEKLEVA: GIBANJA
57 min 14. 7. 2025
Godalni kvartet C’est La Vie je marca 2024 nastopil na koncertu cikla GM oder Glasbene mladine Slovenije, aprila 2025 pa na koncertu cikla Prisluhnimo, ki ga organizira Glasbena mladina ljubljanska. Zasedbo C’est La Vie so leta 2021 ustanovile študentke ljubljanske Akademije za glasbo: violinistki Ana Ločniškar in Sara Mivšek, violistka Anastazija Krenn in violončelistka Kim Kozlevčar, deluje pa pod mentorstvom Nejca Mikoliča. Dekleta so v obdobju svojega delovanja že nastopila na številnih koncertih in dosegla najvišja mesta na državnem in mednarodnem tekmovanju. Leta 2023 so se uspešno udeležila 52. državnega tekmovanja TEMSIG in ob zlati plaketi prejela tudi nagrado za najboljšo izvedbo skladbe slovenskega skladatelja. Na 15. mednarodnem tekmovanju mesta Treviso pa so s prejetimi 100 točkami postale absolutne zmagovalke. Dmitrij Šostakovič: Godalni kvartet št. 8 v c-molu, op. 110 Sergej Prokofjev: Godalni kvartet št. 2 v F-duru, op. 92 – Kabardinian
59 min 7. 7. 2025
Na odru ljubljanskih Križank je 21. avgusta 2024 v okviru Festivala Ljubljana nastopil Slovenski mladinski orkester z dirigentko Živo Ploj Peršuh. Izvedel je pisan program klasične, filmske in zabavne glasbe, ta teden v oddaji zvenijo teme iz filmov, risank in nadaljevank: SCOTT BRADLEY / PETER MORRIS, TOMAŽ KUKOVIČ: TOM AND JERRY LEONARD BERNSTEIN: MAMBO NINO ROTA / MARJAN PETERNEL: IZBOR IZ FILMA BOTER MAGNIFICO / MATIJA KREČIČ: PUKNI ZORO JANI GOLOB: PUSTITE NAM TA SVET in POLETJE V ŠKOLJKI MARJAN KOZINA, MARIJAN VODOPIVEC / NEJC BEČAN: KEKEC MEDLEY Slovenski mladinski orkester sestavljajo glasbeniki iz vse Slovenije, stari od 12 do 22 let, ki se pred koncertom udeležijo že tradicionalnega poletnega Orkesterkampa. S svojimi projekti zapolnjuje vrzel med formalnim izobraževanjem glasbenikov, ki se osredinja na tehniko in teorijo, ter stvarnostjo njihovega poklica. Mladim omogoča iz prve roke spoznati vse aspekte te poklicne poti – od prijave na avdicijo do izbora projektov, vaj in nastopov na najprestižnejših odrih. Ustanovili so ga leta 2019 v sodelovanju z mednarodnimi in domačimi partnerji, junija 2022 pa je bil sprejet v polnopravno članstvo Evropske federacije mladinskih nacionalnih orkestrov.
56 min 30. 6. 2025
21. avgusta 2024 je na odru ljubljanskih Križank v okviru Festivala Ljubljana nastopil Slovenski mladinski orkester z dirigentko Živo Ploj Peršuh in izvedel program, ki presega generacije, meje in žanre ter pomeni zlitje klasične, filmske in zabavne glasbe. Vključeval je priljubljene melodije iz filmov Boter, Poletje v školjki in Kekec ter risank Tom in Jerry, deli Čajkovskega in Mascagnija in koncert za električno baskitaro. Ta teden poslušamo glasbo, ki izvirno ni nastala za film: PETER ILJIČ ČAJKOVSKI: HRESTAČ (BALETNA SUITA), OP. 71A - CVETLIČNI VALČEK PIETRO MASCAGNI: INTERMEZZO IZ OPERE CAVALLERIA RUSTICANA LAURI PORRA: ENTROPIA (koncert za električni bas in simfonični orkester) Slovenski mladinski orkester deluje od leta 2019 in mlade glasbenike, stare od 16 do 26 let, z različnimi projekti pripravlja na njihovo poklicno pot. Orkester je projekt sodelovanja, entuziazma ter vizije prihodnosti, ki povezuje vso Slovenijo. Deluje projektno, in sicer se glasbeniki vsako leto dobijo na poletnem Orkesterkampu, potem pa svoje delo tudi predstavijo. Basist in skladatelj Lauri Porra, pravnuk Jeana Sibeliusa je sodeloval že na več kot 50 izdanih albumih, ki segajo od heavy metala do sodobne klasične in elektronske glasbe, hiphopa in popa. Pri šestih je začel igrati violončelo, pozneje pa je prešel na baskitaro. Ob skladanju za orkester, film in medije je tudi član skupine Stratovarius ter vodi svoj ansambel Lauri Porra Flyover Ensemble, ki združuje glasbene sloge od roka in džeza do klasične, elektronske in filmske glasbe.
56 min 23. 6. 2025
21. januarja je v Dvorani Julija Betetta na ljubljanski Akademiji za glasbo potekal koncert cikla Ob klavirju Glasbene mladine ljubljanske, na katerem je nastopil pianist Filip Križnik. V svojem delu koncerta je izvedel Hommage Arnoldu Schönbergu Pavla Šivica in skladbo Kreisleriana, op. 16 Roberta Schumanna Filip Križnik je svojo glasbeno pot začel v Mariboru, kjer se je z osmimi leti začel učiti igranja klavirja v razredu Tanje Ajtnik Miškovič, dve leti pa se je učil tudi pri Mirjani Kostić in Adriani Magdovski. Leta 2016 je šolanje nadaljeval na Konservatoriju za glasbo in balet Maribor v razredu Lidije Maletić, potem pa se je vpisal na Akademijo za glasbo v Ljubljani, kjer študira v razredu Tatjane Ognjanovič.
45 min 16. 6. 2025
Duo Arpageddon sestavljata harfistki Sara Bajc in Isabel Oceguera Battelino. Obe sta uspešni solistki in prejemnici številnih nagrad na državnih in mednarodnih tekmovanjih, v času koncerta pa sta študirali na univerzi Mozarteum v Salzburgu, na katerem sta tudi začeli skupno glasbeno delovanje. 21. septembra 2024 sta nastopili v Baročni dvorani Radovljiške graščine v okviru Slovenskega mladega abonmaja in predstavili pisan spored del avtorjev, ki so bili znani po svojih skladbah za harfo, pa tudi priredbah. DOMENICO SCARLATTI: SONATA V A-DURU ZA DVE HARFI, K.208 DOMENICO SCARLATTI: SONATA V F-MOLU ZA DVE HARFI, K. 466 PAUL HINDEMITH: SONATA ZA HARFO (ZA DVE HARFI) MARCEL GRANDJANY: RAPSODIJA ZA HARFO (ZA DVE HARFI) HENRIETTE RENIE: PIECE SYMPHONIQUE (ZA DVE HARFI) MAURICE RAVEL / CLIFFORD WOOLDRIDGE: INTRODUKCIJA IN ALLEGRO (ZA DVE HARFI)
63 min 9. 6. 2025
10. septembra 2023 je bila v Slovenski filharmoniji krstna izvedba opere Srečanje Vida Ožbolta, kmalu zatem pa so delo mladi glasbeniki, združeni prav za to izvedbo, v Studiu 26 Radia Slovenija posneli tudi za arhiv. Avtor dela (libreta in glasbe) je Vid Ožbolt, ki je tudi angažiral glasbenike, organiziral izvedbo skladbe ter v izvedbi tudi sodeloval kot dirigent. Svoj ustvarjalni proces je predstavil prejšnji teden, ta teden pa v oddaji poslušamo še tretji, četrti in peti del opere Srečanje ter epilog. Slikar Franc … Peter Grdadolnik Barbara … Antea Poljak Ženska … Tina Debevec Dragoš Moški … Domen Vurnik Priložnostni komorni orkester so sestavljali: Katja Ferenc, Lara Ramšak, Lan Meden, Rahela Češarek, David Tretjak, Luka Zapušek, Januš Suša, Martin Pinter, Tilen Zlatnar, Sara Bajc, Neža Tovšak, An Černe, Timotej Willewaldt, Maša Stopar, Manca Kosmač, Patricija Malovrh Mlačnik, Nuša Planinc in Manca Kukovič.
56 min 2. 6. 2025
Opero Srečanje skladatelja Vida Ožbolta so krstno izvedli 10. septembra 2023 v Slovenski filharmoniji, kmalu potem pa so jo mladi glasbeniki, združeni prav za izvedbo tega dela, tudi arhivno posneli v studiu 26 Radia Slovenija. Ta posnetek v oddaji poslušamo ta in prihodnji teden. Opero je Vid Ožbolt napisal v celoti, tako libreto kot tudi glasbo, potem pa je poskrbel tudi za njeno izvedbo. Kako se je lotil dela, bo v oddaji predstavil sam, potem pa bomo poslušali še prolog ter prva dva prizora opere, v kateri nastopajo baritonist Peter Grdadolnik kot slikar Franc, mezzosopranistka Antea Poljak kot njegova soproga Barbara, sopranistka Tina Debevec Dragoš v vlogi ženske in tenorist Domen Vurnik kot moški. Ob pevcih in dirigentu Vidu Ožboltu nastopa še priložnostno sestavljen komorni orkester, katerega člani so Katja Ferenc, Lara Ramšak, Lan Meden, Rahela Češarek, David Tretjak, Luka Zapušek, Januš Suša, Martin Pinter, Tilen Zlatnar, Sara Bajc, Neža Tovšak, An Černe, Timotej Willewaldt, Maša Stopar, Manca Kosmač, Patricija Malovrh Mlačnik, Nuša Planinc in Manca Kukovič.
48 min 26. 5. 2025
Lani marca je v okviru cikla Tutti Akademije za glasbo s Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija in Markom Hribernikom nastopila violinistka Jelena Pejić in izvedla Koncert za violino in orkester v D-duru, op. 77 Johannesa Brahmsa. Prihaja iz Srbije in se je po končani Šoli za glasbene talente v Ćupriji vpisala na Akademijo za glasbo v Ljubljani na študij pri Vasiliju Meljnikovu, zdaj pa je na akademiji vpisana na doktorski študijski program umetnost. Kot solistka in komorna glasbenica je nastopala na številnih koncertih in festivalih, je pa tudi ena izmed prejemnic Študentske Prešernove nagrade Akademije za glasbo, ki jo je prejela za izvedbo Violinskega koncerta Petra Iljiča Čajkovskega z Orkestrom Slovenske filharmonije.
47 min 19. 5. 2025
Marca 2024 je bil v sklopu cikla Tutti akademije za glasbo koncert, na katerem je nastopil Simfonični orkester RTV Slovenija s solisti – študenti ljubljanske akademije za glasbo in dirigentom Markom Hribernikom. V prvem delu večera so nastopili saksofonista Arijan Mačak in Jan Tominić ter harmonikar Andraž Malgaj, v drugem pa violinistka Jelena Pejić. Njeno izvedbo Brahmsovega koncerta bomo slišali v prihodnji oddaji, tokrat pa bodo zaigrali fantje. Arijan Mačak je študent umetniškega doktorskega študija na akademiji za glasbo v Ljubljani, prej pa je tam študiral v razredu Mihe Rogine. Za svoj nastop je izbral skladbo Ekloga in pastirski ples za saksofon in orkester Renéeja Corniota. Andraž Malgaj je z odliko končal magistrski študij na akademiji za glasbo v Ljubljani pod vodstvom Luke Juharta in veliko nastopa kot solist in član različnih zasedb. Čaka nas Koncert za harmoniko in orkester Krzysztofa Pendereckega v njegovi interpretaciji. Študent Mihe Rogine na akademiji za glasbo pa je tudi Jan Tominić, ki je leta 2018 zmagal na hrvaškem izboru za tekmovanje Evrovizijski mladi glasbenik, sicer pa je nastopil tudi že s Simfoničnim orkestrom HRT. Poglobil se je v Koncert za altovski saksofon in orkester Henrija Tomasija.
58 min 12. 5. 2025