Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Vsi si želimo zdravja, dobrodošli pa so tudi nasveti strokovnjakov, ko naše počutje ni najboljše ali ko nam postavijo diagnozo.
207 epizod
Vsi si želimo zdravja, dobrodošli pa so tudi nasveti strokovnjakov, ko naše počutje ni najboljše ali ko nam postavijo diagnozo.
September je svetovni mesec Alzheimerjeve bolezni, ki letos poteka pod sloganom Čas za ukrepanje proti demenci, čas za ukrepanje proti Alzheimerjevi bolezni. Posvet s tem naslovom bo tudi v Mariboru, v naš studio pa smo na pogovor v Minutah za zdravje povabili predsednico društva Spominčica Maribor Jožico Gamse.
18 min 18. 9. 2024
Minute za zdravje smo namenili peti najpogosteje diagnosticirani vrsti raka in četrtemu najpogostejšemu vzroku smrti zaradi raka na svetu – raku želodca. Stroka ponovno poziva mlade starejše, da se udeležijo presejalnega pilotnega programa za njegovo odkrivanje, saj zdravljenje v primeru okužbe z bakterijo Helicobacter pylori zmanjša možnost za njegov nastanek. Ta bakterija povzroča tudi druge težave, kot so vnetja in razjede na želodcu in je zelo razširjena – po ocenah spremlja okoli 40 odstotkov svetovnega prebivalstva.
11 min 31. 7. 2024
Minute za zdravje namenjamo trnu v peti. Da ne bo nesporazuma – govorili bomo o izrastku na petnici in o težavah, ki jih povzroča. Zakaj nastane in kako poteka zdravljenje, nam bo povedal specialist ortopedije iz UKC Maribor Tomaž Bajec.
14 min 4. 7. 2023
Na svetovni dan glasbe, ki ga praznujemo na prvi poletni dan, smo v Minutah za zdravje gostili doc. dr. Katarino Habe, ki je v Sloveniji orala ledino na področju psihologije glasbe. S strokovnjakinjo smo se pogovarjali o njenih številnih pozitivnih vplivih na človeka v različnih starostnih obdobjih.
27 min 21. 6. 2023
Po odpravi koronskih omejitev lahko znova neovirano potujemo po svetu. Ker pa smo na potovanju izpostavljeni drugačnim, morda tudi tveganim razmeram, ga je treba skrbno načrtovati in poskrbeti za zaščito svojega zdravja. O tem smo se v Minutah za zdravje pogovarjali s predstojnikom mariborske enote Nacionalnega inštituta za javno zdravje Zoranom Simonovićem.
23 min 7. 6. 2023
V Minutah za zdravje tokrat o tem, kakšna je pravilna nega kože obraza in kako jo zaščitimo pred soncem. Da bo nega res ustrezna, še zlasti problematične kože, pa je dobro opraviti analizo kože obraza. O vsem tem z magistro farmacije Marjeto Rak Namestnik.
15 min 24. 5. 2023
Drugi torek v maju je namenjen ozaveščanju prebivalstva o dejavnikih tveganja za možgansko kap, ki pri nas prizadane približno štiri tisoč oseb na leto, za 20 odstotkov le teh je usodna. Kaj pripomore k njenemu nastanku, kako jo prepoznamo in zakaj je za uspeh okrevanja soodgovoren tudi bolnik sam, je v Minutah za zdravje povedal nevrolog Jožef Magdič iz UKC Maribor.
18 min 10. 5. 2023
Društvo onkoloških bolnikov Slovenije si že več let prizadeva za ureditev statusa medicinske konoplje, ki dokazano lajša simptome te bolezni. Kaj je medicinska konoplja, v kolikšni meri, če sploh, jo zdravniki pri nas lahko predpisujejo in zakaj obstaja upanje, da bodo tudi pri nas prevladali razlogi za njeno strokovno rabo, je več sogovornikov pojasnilo v tokratnih Minutah za zdravje.
17 min 26. 4. 2023
Ob včerajšnjem Svetovnem dnevu Parkinsonove bolezni, smo v Minutah za zdravje gostili Vinka Kutenta, vodjo Štajerske in Prekmurske regije društva Trepetlika. Vanj se združujejo bolniki in skrbniki obolelih s to počasi napredujočo kronično boleznijo, za katero ne poznamo vzroka in nimamo zdravila, ki bi obolenje ustavilo ali pozdravilo. Imajo pa bolniki vključeni v društvo več možnosti za kvalitetnejše življenje in za počasnejše napredovanje bolezni.
16 min 12. 4. 2023
Nacionalni inštitut za javno zdravje in Zdravstveni dom Maribor bosta v naslednjih dneh v sklopu evroskega projekta EUROHELICAN začela v Sloveniji s poskusno izvedbo presejalnega testiranja na okužbo z bakterijo Helicobacter pylori. Ta je odgovorna za kar 89 odstotkov vseh rakov želodca, ki ima zdaj zaradi odkrivanja v poznejših stadijih slabo preživetje. Kako in kdaj se okužino z bakterijo Helicobacter pylori in kako bo potekalo poskusno presejalno testiranje nanjo, v tokratnih Minutah za zdravje.
12 min 29. 3. 2023