Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ni najdenih zadetkov.
Ars
Posvečamo se ključnim jazzovskim osebnostim, ki so zaznamovale zgodovino jazza. Raziskujemo tudi povezave jazzovske glasbe z drugimi umetnostmi – od slikarstva, fotografije do literature.
Ars
13 epizod
Posvečamo se ključnim jazzovskim osebnostim, ki so zaznamovale zgodovino jazza. Raziskujemo tudi povezave jazzovske glasbe z drugimi umetnostmi – od slikarstva, fotografije do literature.
V oddaji se bomo posvetili ustvarjanju Henryja Mancini – letos je minilo sto let od njegovega rojstva. V desetletjih po končani drugi svetovni vojni je napisal glasbo za več sto filmov. Posamezne glasbene teme so postale tudi prepoznavne skladbe, ki so jih za svoj repertoar priredili jazzovski glasbeniki.
44 min 17. 10. 2024
Oddajo smo namenili glasbi vodilnega bopovskega pianista, skladatelja ter glasbenega genija Buda Powella. Bil je pianistični ekvivalent Charlieja Parkerja in njegov sotrpin, saj je Parker nekoč zavrnil njegov angažma v skupini z utemeljitvijo, »da je Powell celo bolj nor od njega«. Bil je virtuozen ustvarjalec novega pianističnega jezika, ki je postal ideal pianistov petdesetih let dvajsetega stoletja.
47 min 26. 9. 2024
V oddaji smo se posvetili ustvarjanju francoskega kitarista Sylvaina Luca. Za vedno se je poslovil 13. marca letos, star komaj 58 let. Luc je igral v skupinah Didiera Lockwooda, Victorja Baileya, Billyja Cobhama in Richarda Bone. V velikih zasedbah ni pravzaprav nikoli igral. Najbolj se je proslavil z igranjem v duetu s kitaristom Birelijem Lagrennom.
40 min 26. 9. 2024
Najbolj poznana jazzovska organistka srednje generacije na vrhuncu svojih ustvarjalnih moči je Barbara Dennerlein. Na praznični petek bomo v oddaji Jazz ars predstavili njeno solistično glasbeno ustvarjanje na Hammond orglah in na cerkvenih orglah.
46 min 17. 10. 2024
Letos maja je minilo 120 let od rojstva pomembnega jazzovskega glasbenika, izjemnega pianista, vokalista, organista in tudi odličnega showmana Fatsa Wallerja. Za njim je ostala zakladnica odlične in k sreči dokaj obilno dokumentirane glasbe, ki bo najbrž še dolgo razveseljevala ljubitelje jazza.
41 min 5. 9. 2024
Poslušajte skladbe v izvedbi nekaterih jazzovskih izvajalcev, ki bi letos dopolnili sto let. Poslušali boste glasbo pianistov Elma Hopea in Reda Garlanda, skladateljev in aranžerjev Mladena Gutešea in Georga Russella, bobnarja Phillyja Joea Jonesa, trobentača Fatsa Navarra, kitarista Barneya Kessella in saksofonista Serga Chaloffa.
46 min 13. 1. 2023
Ob stoletnici rojstva trobentača Ala Hirta bomo predpraznično oddajo namenili predvsem njegovemu dixielandu. Hirt je imel izjemne glasbene sposobnosti, a svojega potenciala zagotovo ni realiziral v polni meri. V zadnjih desetletjih se je skoraj povsem posvetil igranju preproste in všečne glasbe. V spominu nam bo ostal predvsem kot interpret pristnega njuorlinškega jazza.
43 min 29. 12. 2022
Priljubljeni jazzovski pianist Ramsey Lewisi se je za vedno poslovil 12. septembra letos, star 87 let. Izdal je kar 80 plošč ušesom prijaznega jazza pod svojim imenom. Njegov najljubši format je bil klavirski trio, njegova najbolj zvesta spremljevalca sta bila basist Eldee Young in bobnar Redd Holt. Ramsey Lewis je bil eden najbolj priljubljenih jazzovskih pianistov, ki je dosegel s svojo pianistično spevnostjo in odprtostjo k drugim žanrom kar najširše občinstvo.
40 min 23. 12. 2022
Ob stoletnici rojstva saksofonista Cecila Payna mu bomo posvetili tokratno oddajo. Kariero je začel v orkestru trobentača Dizzyja Gillespieja, ki ga je usmeril v takrat aktualno bopovsko smer. Z njim je ostal do leta 1949, nato pa igral še v skupinah, ki so jih vodili pianist Tadd Dameron, saksofonist Illinois Jacquet, v začetku šestdesetih let je bil član zasedbe pianista Randyja Westona, nato pa je zvečine vodil svoje lastne zasedbe.
44 min 16. 12. 2022
Oddajo Jazz ars bomo namenili glasbi Barbare Thompson. Angleška pihalka – saksofonistka, klarinetistka, flavtistka in skladateljica se je po dolgotrajni borbi s Parkinsonovo boleznijo za vedno poslovila 9. julija, stara 77 let. Svoje življenje je popisala v avtobiografiji Journey To A Destination Unknown. Izšel je tudi komplet štirinajstih zgoščenk Live At BBC z njeno glasbo iz vseh obdobij.
42 min 9. 12. 2022