18. vzporednik

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Ni najdenih zadetkov.

Rezultati iskanja

Ni najdenih zadetkov.

Rezultati iskanja

Ni najdenih zadetkov.

Rezultati iskanja

Ni najdenih zadetkov.

RTV 365 Programi Oddaje Podkasti Moj 365 Menu
Domov
Raziskujte
Programi
Dokumentarci
Filmi in serije
Oddaje
Podkasti
Filmoteka
Zgodovina
Shranjeno
Naročnine
Več
Domov Raziskujte Programi Dokumentarci Filmi in serije Oddaje Podkasti
Plačljivo
Filmoteka
Moj 365
Zgodovina
Naročnine
Shranjeno

18. vzporednik

Novice in aktualne zgodbe z vsega sveta, ki jih pripravljajo naši dopisniki in sodelavci. 18. vzporednik je pogovor s poročevalci iz vseh večjih evropskih in nekaterih svetovnih prestolnic.

519 epizod

18. vzporednik

Val202
Val202

519 epizod

Novice in aktualne zgodbe z vsega sveta, ki jih pripravljajo naši dopisniki in sodelavci. 18. vzporednik je pogovor s poročevalci iz vseh večjih evropskih in nekaterih svetovnih prestolnic.

Karmen Švegl, Bližnji vzhod: Razmere so še bistveno slabše kot takrat, ko smo o Gazi največ poročali

V 18-em vzporedniku smo z našo bližnjevzhodno dopisnico Karmen Švegl komentirali najbolj akutno problematiko mednarodnih političnih odnosov. Med drugim spregovorimo o tozadevni zapuščini pokojnega papeža, ki je vseskozi opozarjal na nedopustnost napadov na civiliste in se zavzemal za mir: predvsem v Palestini.

17 min 25. 4. 2025


Boštjan Anžin, Beograd: Družbeno gibanje v Srbiji se ne bo razvodenelo

Ko so srbski protestniški kolesarji dosegli cilj v Strassbourgu, se je porodila nova ideja o štafetnem teku iz Novega Sada v Bruselj. Hkrati so se protestniki doma osredotočili na pristranske medije, kot sta Radiotelevizija Srbije in Radiotelevizija Vojvodine. Na Kosovu imajo težave s sestavljanjem parlamenta, v Republiki Srbski pa zaradi odpovedane gradbene pogodbe s slovenskim podjetjem Vector zdaj dolgujejo kar 56-milijonsko odškodnino.

19 min 18. 4. 2025


Igor Jurič, Bruselj: Zadnji tedni so kot vlakec smrti v zabaviščnem parku

Zdi se, da v teh časih evropska politika obravnava samo dve temi, oboroževanje in carine. A tudi pri teh dveh glavnih prioritetah večje enotnosti ni. Pri oboroževanju sta nastali dve večji skupini, pri carinah pa je protiukrepanje odvisno od vsake posamezne članice. Nekatere bi Trumpu z enako mero vrnile na področju industrije, spet druge na področju kmetijskih pridelkov ...

18 min 11. 4. 2025


Andrej Stopar, ZDA: Ukrepov ni še nihče uvajal tako kaotično kot Trump

Z našim ameriškim dopisnikom se bomo po dolgih letih spet tresli pred carinami, skoraj tako kot nekoč pred mejnimi prehodi. Ob carinskih grožnjah vsemu svetu pa povsod navzoči Donald Trump nikoli ne pozabi niti na Američane, v kali poskuša zatreti vse ustanove, ki bi utegnile vsaj malo pomagati malemu človeku. Zapira potrošniške, izobraževalne, zdravstvene in vse druge socialne programe.

14 min 4. 4. 2025


Mojca Širok, Rim: O dogajanju v Vatikanu in odnosu med Italijo in ZDA

Naša rimska dopisnica je imela v zadnjih nekaj tednih precej več dela z Vatikanom kot Italijo. Sproti je poročala o hudi bolezni papeža Frančiška in o spolnem škandalu patra Rupnika. Medtem se je italijanska politika pogreznila v razočaranje, Giorgia Meloni, ki si je toliko obetala od obdobja po inavguraciji Donalda Trumpa, zdaj doživlja udarec za udarcem na mednarodnem diplomatskem parketu in osupla ugotavlja, da je Italija pristala na stranskem tiru.

17 min 28. 3. 2025


Petra Kos Gnamuš, Avstrija: Do dvojezičnega sojenja ima dostop le tretjina koroških Slovencev

V Avstriji so po več mesečnih pogajanjih ustvarili novo vlado brez skrajno desne svobodnjaške stranke, sicer zmagovalke na avstrijskem Koroškem. Koroški Slovenci so si lahko malce oddahnili, vendar zaenkrat kaže, da se tudi v novi vladi ne bo nič spremenilo. Na drugi strani se vpis otrok v dvojezične šole povečuje, a se znanje in predvsem raba slovenščine ne izboljšujeta.

14 min 26. 3. 2025


Tanja Borčič Bernard, Zagreb: Na Hrvaškem sta se zgodila dva manjša "čudeža"

Na Hrvaškem sta se pred kratkim zgodila dva manjša "čudeža". Tako sta večna politična nasprotnika, premier Plenković in predsednik Milanović, po dolgih letih znova vzpostavila dialog, obenem pa so javnomnenjske ankete po dolgem času zaznale hud padec priljubljenosti vladajoče HDZ, ki zdaj ni več na prvem mestu. Prvi čudež so povzročile negotove razmere v svetu, anketiranci pa so očitno ugotovili, da njihovo vsakdanje življenje ne ustreza podobam o splošnem uspehu, ki jih slika hrvaška vlada.

13 min 14. 3. 2025


Maja Derčar, Berlin: Dve tretjini Nemcev sta za krepitev oboroževanja

Nemčija se bo morala to pomlad, kot največja in najvplivnejša članica Evropske unije, odločati med pregovorno pragmatičnostjo in vsiljeno naglico. Ali si bo vzela čas ali bo pohitela s sestavljanjem nove zvezne vlade? Bo na mah dvignila obrambni proračun? Ali imajo Nemci že pripravljen načrt za zaščito svojega gospodarstva v primeru uresničenih ameriških carinskih groženj?

17 min 7. 3. 2025


Karmen Švegl, Bližnji vzhod: Če smo preživeli bombe, bomo preživeli tudi Trumpa

Premirje v Gazi je zares krhko in bi lahko prenehalo veljati, če se sprti strani ne bosta uspeli dogovoriti o njegovi drugi fazi. Mirovna pogajanja potekajo v Kairu, medtem pa se konflikt seli tudi na Zahodni breg. Kakšne so tam razmere in kako kaže ohranjanju tega krhkega premirja?

21 min 28. 2. 2025


Boštjan Anžin, Beograd: Študentsko gibanje v Srbiji je postalo družbeno gibanje. Zahtev je vedno več.

Četrt leta že trajajo študentski protesti v Srbiji, še vedno se selijo od enega srbskega mesta do drugega. Pravih odgovorov srbskih institucij, ki imajo na vesti tragično zrušitev nadstreška v Novem Sadu, pa od nikoder. Medtem že od novega leta protestirajo tudi Črnogorci, ti policiji očitajo, da slabo skrbi za varnost državljanov. Iz Hrvaške pa se je po vsem Balkanu razširil bojkot trgovin zaradi pohlepa trgovcev in draginje. O vsem tem z dopisnikom iz Beograda Boštjanom Anžinom opoldne na Valu 202.

18 min 21. 2. 2025



Čakalna vrsta

RTV 365
Mobilna aplikacija
Prenesite iz Trgovine